jano.stary
16.01.12,10:45
Predpokladajme ze manzelia On a Ona maju doma 2 deti:

1 spolocne Adieta a 1 mala Ona za slobodna Bdieta, nie je osvojene Nim

1 moznost: On zomrie skor ako Ona

Ona vlastni polovicu majetku plus zdedi 1/2 z druhej po Nom = 3/4 (0.75) vsetkeho
Adieta zdedi 1/2 po Nom (otcovi) = 1/4 vsetkeho
Bdieta nededi nic

ked zomrie aj Ona tak,
Adieta zdedi 1/2 * 3/4 + 1/4 (uz ma) = 0.625
Bdieta zdedi 1/2 * 3/4 = 0.375 vsetkeho majetku

2 moznost: Ona zomrie skor ako On

On vlastni polovicu plus zdedi 1/3 z druhej polovice po Nej = 0.666666 vsetkeho
Adieta zdedi 1/3 z polovice po matke
Bdieta zdedi 1/3 z polovice po matke

ked zomrie aj On tak,
Adieta zdedi 0.6666 (vsetko po otcovi) + 1/3 * 0.5 (uz ma) = 0.8333333
Bdieta uz nededi a ma 1/3 * 0.5 = 0.1666666



Je to naozaj tak? Zalezi to od poradia umrtia manzelov? Alebo je v tom nejaky pes zakopany?
ivka70
16.01.12,09:57
Ano, je to tak.
Plus ale nesmies zabudat, ze Bdieta dedi aj po svojom biologickom otcovi.
bubkoch
16.01.12,10:17
je to logicke ...
ked zomrie najskor ON, tak cast jeho majetku zdedi dieta B cez matku
ked zomrie najskor ONA, tak cely majetok ktory vlastni ON zdedi len dieta A, preto ma pri poradi ONA-ON dieta A vacsi majetok ako pri poradi ON-ONA
jano.stary
16.01.12,10:19
to viem ze dedi po biologickom otcovi, ale ma zaraza ze velkost zavisi od poradia umrti a to nijako nesuvisi s existencoiu biologickeho otca, v kazdom pripade Bdieta dedi menej, to su zvlastne zakony
arizona
16.01.12,10:45
to viem ze dedi po biologickom otcovi, ale ma zaraza ze velkost zavisi od poradia umrti a to nijako nesuvisi s existencoiu biologickeho otca, v kazdom pripade Bdieta dedi menej, to su zvlastne zakony
Je to "zvlastne",ale kazde dieta deti podla zakona majetok po svojich rodicoch.
Ako ma zakon zabezpecit,aby bol majetok rodicov "roznych" deti rovnaky a aby dedili rovnaku ciastku?
jano.stary
17.01.12,07:27
Je to "zvlastne",ale kazde dieta deti podla zakona majetok po svojich rodicoch.
Ako ma zakon zabezpecit,aby bol majetok rodicov "roznych" deti rovnaky a aby dedili rovnaku ciastku?

Tu sa pokusim "zachytit", ze dieta dedi po svojich rodicoch...... ale v tomto pripade "oddeduje" Bdietatu majetok matky otcim......
Xanti
17.01.12,07:38
mimotemy
A zabúdaš na to, že druhý manžel sa môže vzdať dedičstva v prospech detí. A tým pádom tie pomery budú zase iné. :)
luja5
17.01.12,08:10
Tu sa pokusim "zachytit", ze dieta dedi po svojich rodicoch...... ale v tomto pripade "oddeduje" Bdietatu majetok matky otcim......
Môj názor z iného uhla pohľadu k tomu, čo si už napísal, a to k dedeniu zo zákona podľa Občianskeho zákonníka (OZ).
Dedenie zo zákona je možné zmeniť. Pred dedením zo zákona má prednosť dedenie zo závetu (§ 461 ods. 2 OZ), pričom tzv. neopomenuteľnými dedičmi sú len potomkovia (§ 479 OZ). Myslím si preto, že manželia môžu napísať závety (každý svoj závet) tak, aby dedili len deti (§ 477 OZ, § 479 OZ).
jano.stary
17.01.12,08:51
mimotemy
A zabúdaš na to, že druhý manžel sa môže vzdať dedičstva v prospech detí. A tým pádom tie pomery budú zase iné. :)


dedicske konanie a nasledne dokumenty musia byt vyhotovene najprv podla zakona a az potom sa moze vzdat?

alebo ustne toto oznami notarovi a ten hned do dokumentov o dedeni toto zavedie a napise?
bubkoch
17.01.12,09:18
dedicske konanie a nasledne dokumenty musia byt vyhotovene najprv podla zakona a az potom sa moze vzdat?

alebo ustne toto oznami notarovi a ten hned do dokumentov o dedeni toto zavedie a napise?

zakon hovori o tom ako sa dedi ked sa dedici na rozdeleni majetku nedohodnu ...
ak sa dedici na dedicskom konani dohodnu, dedi sa tak ako sa dohodnu (pricom musi byt dodrzana podmienka ze malolete dieta musi dostat minimalne tolko co zo zakona a plnolete dieta minimalne polovicu svojho zakonneho podielu)
luja5
17.01.12,09:51
dedicske konanie a nasledne dokumenty musia byt vyhotovene najprv podla zakona a az potom sa moze vzdat?

alebo ustne toto oznami notarovi a ten hned do dokumentov o dedeni toto zavedie a napise?
Teraz neviem, či riešiš už niečo konkrétne, alebo sa stále pýtaš v predpokladoch, ako si to uviedol v zadaní témy. Preto len pre upresnenie - manželka/matka by sa nemohla "vzdať" svojho dedičského podielu v dedičskom konaní po zomrelom manželovi v prospech vlastného Bdieťaťa, pokiaľ by aj toto dieťa nepatrilo do okruhu dedičov po zomrelom, čo je možné na základe platného závetu, keďže Bdieťa by nebolo dedičom zo zákona.
bubkoch
17.01.12,10:12
Teraz neviem, či riešiš už niečo konkrétne, alebo sa stále pýtaš v predpokladoch, ako si to uviedol v zadaní témy.
mimotemy myslim ze by sme hned pochopili co riesi keby sme vedeli kto z tej stvorice (ON, ONA, dieťa A, dieťa B) je jano.stary :)
MonikaZuš
25.02.12,08:58
Dobrý deň. Ja uvediem podobný príklad.
ONA a ON spoločná dcéra, spoločný BSM - chata, dom.
ON má ešte dve deti z prvého manželstva (v súčasnosti už dospelé, samostatné, po rozvode ich vychovávala matka a ostal jej všetok majetok).
Moje otázky: 1. ON umrie skôr - aké bude dedenie?
2. ONA umrie skôr - aké bude dedenie? Monika
Xanti
25.02.12,09:08
Dobrý deň. Ja uvediem podobný príklad.
ONA a ON spoločná dcéra, spoločný BSM - chata, dom.
ON má ešte dve deti z prvého manželstva (v súčasnosti už dospelé, samostatné, po rozvode ich vychovávala matka a ostal jej všetok majetok).
Moje otázky: 1. ON umrie skôr - aké bude dedenie?
2. ONA umrie skôr - aké bude dedenie? Monika
add 1)
1/2 majetku patrí JEJ z BSM
dedí sa 1/2 majetku po ŇOM
dedí manželka, spoločné dieťa a dve deti z prvého manželstva

Po JEJ následovnej smrti dedi spoločné dieťa.

add 2)
1/2 majetku patrí JEMU z BSM
dedí sa 1/2 majetku po NEJ
dedí manžel a spoločné dieťa, manžel sa môže vzdať dedičstva po manželke v prospech spoločného dieťaťa.

Po JEHO následovnej smrti dedia jeho tri deti
marleau
25.02.12,09:16
zakon hovori o tom ako sa dedi ked sa dedici na rozdeleni majetku nedohodnu ...
ak sa dedici na dedicskom konani dohodnu, dedi sa tak ako sa dohodnu (pricom musi byt dodrzana podmienka ze malolete dieta musi dostat minimalne tolko co zo zakona a plnolete dieta minimalne polovicu svojho zakonneho podielu)
Myslím,že spravodlivejší ten zákon asi ani nemože byť.
MonikaZuš
01.03.12,11:36
Ďakujem za odpoveď.
Či je zákon spravodlivý je vec pohľadu. Záleží asi, ktorá strana sa na to pozerá.
Pozdravujem, M.
Ferdosondo
01.03.12,12:01
Prosím aj ja poradiť.

Ona je vlastníčkou bytu. On nevlastní nič. Zoberú sa. Nemajú deti, obidvaja majú však po dvoch súrodencoch.
On počas manželstva zdedí majetok.
Čo sa stane:

1. Zomrie prvá Ona.
2. Zomrie prvý On.
arizona
01.03.12,12:22
Prosím aj ja poradiť.

Ona je vlastníčkou bytu. On nevlastní nič. Zoberú sa. Nemajú deti, obidvaja majú však po dvoch súrodencoch.
On počas manželstva zdedí majetok.
Čo sa stane:

1. Zomrie prvá Ona.
2. Zomrie prvý On.

dedi ON ich spolocny majetok
dedi ONA ich spolocny majetok (+ to,co on nadobudol dedenim,nakolko dedi majetok po manzelovi )
(ak samozrejme nemaju deti ani mimo tohto manzelstva)

(ak im nevyhovuje dedenie zo zakona,mozu napisat zavet)
Ferdosondo
01.03.12,12:42
dedi ON ich spolocny majetok
dedi ONA ich spolocny majetok (+ to,co on nadobudol dedenim,nakolko dedi majetok po manzelovi )
(ak samozrejme nemaju deti ani mimo tohto manzelstva)

(ak im nevyhovuje dedenie zo zakona,mozu napisat zavet)

Dík za odpoveď.
V prvom prípade však nemajú spoločný majetok. Ona byt vlastnila ešte pred svadbou. Nemení to situáciu?
mattto
01.03.12,14:38
dedi ON ich spolocny majetok
dedi ONA ich spolocny majetok (+ to,co on nadobudol dedenim,nakolko dedi majetok po manzelovi )
(ak samozrejme nemaju deti ani mimo tohto manzelstva)

(ak im nevyhovuje dedenie zo zakona,mozu napisat zavet)

nesúhlasím, pri dedení je dôležitý právny režim vlastníctva pre vyriešenie otázky BSM.

je jedno, či zomrie prvý manžel alebo manželka. Manžel zdedí všetko (ak nie sú ďalší dediči), nie iba spoločný majetok, dedí aj majetok, ktorý získal druhý manžel pred uzavretím manželstva.

Otázkou je iba vyporiadanie BSM. Ak majú spoločný majetok a manžel získal nejaký majetok pred uzavretím manželstva, spoločný majetok patriaci do BSM sa vyporiada + manžel dedí všetok majetok patriaci do výlučného vlastníctva druhého manžela.
arizona
01.03.12,15:06
nesúhlasím, pri dedení je dôležitý právny režim vlastníctva pre vyriešenie otázky BSM.

je jedno, či zomrie prvý manžel alebo manželka. Manžel zdedí všetko (ak nie sú ďalší dediči), nie iba spoločný majetok, dedí aj majetok, ktorý získal druhý manžel pred uzavretím manželstva.

Otázkou je iba vyporiadanie BSM. Ak majú spoločný majetok a manžel získal nejaký majetok pred uzavretím manželstva, spoločný majetok patriaci do BSM sa vyporiada + manžel dedí všetok majetok patriaci do výlučného vlastníctva druhého manžela.
S cim napisanym nesuhlasis? Ved si napisal to iste co aj ja,len inymi slovami...
mattto
01.03.12,16:35
S cim napisanym nesuhlasis? Ved si napisal to iste co aj ja,len inymi slovami...

v prvom prípade si napísala, že dedí spoločný majetok, v druhom prípade si napísala, že dedí spoločný majetok a nejaké dedičstvo. Druhý manžel dedí bez ohľadu na to, či ide o spoločný majetok alebo nie, bez ohľadu na to, či byt získala manželka pred uzavretím manželstva alebo nie