dusosc
16.01.12,11:29
Dobrý deň ,
chcem sa opýtať či mám nárok na daňový bonus za rok 2011 .Ja som slobodný ale žijem s matkou môjho dieťaťa ,priateľka je na rodičovskéj dovolenke .Môžem si uplatniť nárok na daňový bonus?Ak áno ako si to mám vybaviť.Ďakujem za odpovede.
veronikasad
16.01.12,10:29
Dobrý deň ,
chcem sa opýtať či mám nárok na daňový bonus za rok 2011 .Ja som slobodný ale žijem s matkou môjho dieťaťa ,priateľka je na rodičovskéj dovolenke .Môžem si uplatniť nárok na daňový bonus?Ak áno ako si to mám vybaviť.Ďakujem za odpovede.
Si zamestnaný alebo živnostník ?
dusosc
16.01.12,14:50
Áno som zamestnaný
Mila123
16.01.12,15:14
ak si v RL dieťaťa si zapísaný ako otec, predlož RL spolu s vypísanou žiadosťou o RZD do mzdovej účtarne svojho zamestnávateľa.....
Katy a R
16.01.12,15:14
Dobrý deň ,
chcem sa opýtať či mám nárok na daňový bonus za rok 2011 .Ja som slobodný ale žijem s matkou môjho dieťaťa ,priateľka je na rodičovskéj dovolenke .Môžem si uplatniť nárok na daňový bonus?Ak áno ako si to mám vybaviť.Ďakujem za odpovede.
zanešieš mzdárke rodný list dieťaťa a požiadaš o uplatnenie:)
veronikasad
16.01.12,15:18
Áno som zamestnaný
Do 15.2. môžeš požiadať svojho zamestnávatela o vykonanie ročného zúčtovania dane, v rámci ktorého môžeš žiadať doplatenie daňového bonusu. Prílohou žiadosti je rodný list dieťaťa (predpokladám, že si v ňom uvedený ako otec dieeťaťa).

Alebo si vypýtaj od mzdárky potvrdenie o zdanitelnej mzde a sám si podaj daňové priznanie typu A. Daňový úrad potom pošle DB priamo tebe.

Ak chceš aby ti zamestnávatel v roku 2012 vyplácal DB pravidelne, podpíš zmenu vo vyhlásení k zdaňovaniu príjmov. Tiež treba priložiť rodný list dieťaťa.
Jana1303
16.01.12,20:54
...poprosím o radu....
Svadbu mali v apríli, dieťa sa narodilo v októbri, žijú spolu v jednej domácnosti u rodičov manželky, ale trvalý pobyt majú rôzny.
Má otec dieťaťa nárok na daňový bonus?
ewita888
16.01.12,21:00
áno, od októbra..
Viera Ká
17.01.12,08:36
Dobrý deň, chcem sa opýtať ako je to s vyplatením DB za rok 2011 manželovi, ktorý celý rok pracoval na pracovnú zmluvu v ČR, môže si urobiť DB na SR a požiadať o DB, alebo musí mať splnené príjmy a to 90 % na Slovensku?
Mila123
17.01.12,08:42
na DB má nárok na SK, podaním DP FO typ A ....
Viera Ká
17.01.12,09:08
A ako to treba chápať v par. 33 o dani z príjmov - kde je uvedený bod 10 pri daňovom bonuse a 90% príjmov na SR?
veronikasad
17.01.12,09:10
A ako to treba chápať v par. 33 o dani z príjmov - kde je uvedený bod 10 pri daňovom bonuse a 90% príjmov na SR?
aký prípad nároku na DB riešiš ?
Viera Ká
17.01.12,09:48
Ako som už písala, manželka, mala DB za dva mesiace a potom bola na ÚP, jej manžel pracuje v ČR na pracovnú zmluvu, doteraz si mohol na SR podaním DP dodatočne uplatniť DB na ostatné mesiace, ale teraz neviem ako je to myslené v par. 33 o dani z príjmov v bode myslím 10, kde je uvedená 90% povinnosť príjmov na Slovensku?
veronikasad
17.01.12,09:57
Ako som už písala, manželka, mala DB za dva mesiace a potom bola na ÚP, jej manžel pracuje v ČR na pracovnú zmluvu, doteraz si mohol na SR podaním DP dodatočne uplatniť DB na ostatné mesiace, ale teraz neviem ako je to myslené v par. 33 o dani z príjmov v bode myslím 10, kde je uvedená 90% povinnosť príjmov na Slovensku?
Čítaj pozornejšie, platí pre daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou.

Definíciu takejto osoby nájdeš v § 2 ZoDzP

e) daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou

1. fyzická osoba neuvedená v písmene d) prvom bode,
2. fyzická osoba uvedená v písmene d) prvom bode, ktorá sa na území Slovenskej republiky obvykle zdržiava len na účely štúdia alebo liečenia alebo ktorá hranice do Slovenskej republiky prekračuje denne alebo v dohodnutých časových obdobiach len na účely výkonu závislej činnosti, ktorej zdroj je na území Slovenskej republiky,
3. právnická osoba neuvedená v písmene d) druhom bode,
Viera Ká
17.01.12,09:59
tak ak tomu správne rozumiem, keď má trvalý pobyt na SR a príjmy zo zahraničia, môže si uplatniť nárok na DB?
veronikasad
17.01.12,10:01
tak ak tomu správne rozumiem, keď má trvalý pobyt na SR a príjmy zo zahraničia, môže si uplatniť nárok na DB?
ak splňa podmienky, ano. Poberá DB, resp. nejaké úľavy na deti aj v ČR ?
Viera Ká
17.01.12,10:11
To zatiaľ veru neviem, lebo som nevidela žiadny doklad a manželka nevedela povedať, ale ak si niečo uplatnuje v ČR na deti tak by potom nemal nárok na SR?
veronikasad
17.01.12,10:14
To zatiaľ veru neviem, lebo som nevidela žiadny doklad a manželka nevedela povedať, ale ak si niečo uplatnuje v ČR na deti tak by potom nemal nárok na SR?
Na Slovensku na DB nárok má. Na Porade sa riešil prípad, čo s daň.úlavou v ČR. Nemám čas to hladať, sná´d sa ozve niekto, kto má čerstvú skúsenosť s tým ...
Viera Ká
17.01.12,12:15
ďakujem za vaše odpovede.
akiram
27.02.12,13:37
Dobrý deň, prosím o radu pri ročnom zúčtovaní preddavkov dane za rok 2011. Zamestnanyňa pracovala prvé tri mesiace v roku, potom bola na PN a následne išla na materskú dovolenku. Počas tých troch mesiacov poberala aj daňový bonus. Príjem za tieto mesiace mala 1069,- Eur, materskú mala 1161,-Eur. V novembri sa jej narodilo dieťa a ona teraz spätne žiada vyplatenie daňového bonusu (obe deti). Má nárok na jeho vyplatenie???
veronikasad
27.02.12,13:38
Dobrý deň, prosím o radu pri ročnom zúčtovaní preddavkov dane za rok 2011. Zamestnanyňa pracovala prvé tri mesiace v roku, potom bola na PN a následne išla na materskú dovolenku. Počas tých troch mesiacov poberala aj daňový bonus. Príjem za tieto mesiace mala 1069,- Eur, materskú mala 1161,-Eur. V novembri sa jej narodilo dieťa a ona teraz spätne žiada vyplatenie daňového bonusu (obe deti). Má nárok na jeho vyplatenie???
Nevznikol jej nárok na doplatenie celoročného DB, lebo jej zdanitelný príjem nedosiahol 6-násobok min.mzdy.

Vyplatený DB za mesiace, v ktrých bola splnená podmienka príjmu - sa nevracia.
akiram
28.02.12,06:46
Ďakujem veľmi pekne.
hajni
28.02.12,07:07
Ak dieťa žije s daňovníkom v spoločnej domácnosti nie je dôležité odkiaľ plynú jeho príjmy, ale že prispieva na náklady domácnosti. Pokiaľ splní podmienku dosiahnutého minimálneho príjmu, môže si uplatniť DB na Slovensku. Poberanie obdobnej dávky v zahraničí nie je prekážkou pre uplatnenie daňového bonusu v SR. Avšak tieto príjmy u nás nie sú oslobodené od dane a preto si ich daňovník zahrnie do príjmov plynúcich zo zahraničia a následne zdaní.
hajni
28.02.12,07:28
Prosím o radu...
DB možno uplatniť na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom. Domácnosť tvoria FO, ktoré spolu "trvale"
žijú a spoločne uhrádzajú náklady na svoje potreby ( podľa ObčZ). Prechodný pobyt dieťaťa nemá vplyv. Dieťa donesie potvrdenie zo školy na ktorom figuruje adresa trvalého pobytu. Daňovník má inú adresu trvalého pobytu aj keď žijú už roky v jednej domácnosti.... Je to v súlade so zákonom, ak dieťa nemá adresu trvalého pobytu rovnakú s adresou daňovníka? Má nárok na uplatnenie DB?

A ešte otázka: Čo v prípade, ak sú rodičia rozvedený, matka je nezamestnaná a otec je zamestnaný. Nežijú v jednej domácnosti, ale dieťa je v striedavej starostlivosti, t.z. že je 2 týždne u matky a 2 týždne u otca. Má nárok otec dieťaťa na DB alebo jeho časť?
Tomiko
04.03.12,14:38
Chcem sa opýtať? Má nárok matka dieťaťa na daňový bonus ak dieťa študuje, ale zároveň poberá invalidný dôchodok?
Mila123
04.03.12,14:40
zákon č. 600/2003 Z.z. podľa § 3 ods. 3 platí....
(3) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona nie je dieťa,
a) ktorému vznikol nárok na invalidný dôchodok alebo poberá sociálny dôchodok,
b) ktorého štúdium na vysokej škole podľa študijného programu presahuje štandardnú dĺžku4) (http://www.porada.sk/#f6141569) alebo
c) ktoré získalo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa.5) (http://www.porada.sk/#f6141570)
Tomiko
04.03.12,14:44
Ďakujem
mishelle
05.03.12,20:23
Chcela by som sa opytat, švagrina ma zarobok 2 005,- eur zo živnosti...má 2 deti...nema ziadny iny prijem....podla zakona má narok na DB??ale akonahle jej spravím paušalne výdavky a priznam zaplatene zdarv. poistne... podla vsetkeho by jej štát mal dať 486 eur??ale neviem prečo mi to nechce hodiť do preplatku... :(
ewita888
05.03.12,20:36
do preplatku ti to nehodí, ale do r. 59..
hajni
08.03.12,08:28
Prosím vyjadril by sa niekto k mojej otázke....
anna81
09.03.12,07:53
Ja mám taký špeciálny prípad:

Dieťa v pestúnskej starostlivosti - do dovŕšenia 18r. daňový bonus poberal pestúnsky rodič.
Neviem, či sa táto osoba v pestúnskej starostlivosti ešte považuje za dieťa, lebo v decembri 2011 dovŕšila 19rokov, avšak stále navštevuje školskú dochádzku - strednú školu. Prídavok na dieťa poberá na seba táto 19-ročná osoba. V pestúnskej starostlivosti už nieje, ale poberá príspevok sama na seba zo sociálneho.
Môže si na seba ona sama uplatniť daňový bonus?
ivka70
09.03.12,07:58
Prosím o radu...
DB možno uplatniť na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom. Domácnosť tvoria FO, ktoré spolu "trvale"
žijú a spoločne uhrádzajú náklady na svoje potreby ( podľa ObčZ). Prechodný pobyt dieťaťa nemá vplyv. Dieťa donesie potvrdenie zo školy na ktorom figuruje adresa trvalého pobytu. Daňovník má inú adresu trvalého pobytu aj keď žijú už roky v jednej domácnosti.... Je to v súlade so zákonom, ak dieťa nemá adresu trvalého pobytu rovnakú s adresou daňovníka? Má nárok na uplatnenie DB? Ano, trvaly pobyt dietata a rodicov sa neposudzuje, posudzuje sa spolocna domacnost, ktoru svojim podpisom danovnik potvrdi v ziadosti .

A ešte otázka: Čo v prípade, ak sú rodičia rozvedení, matka je nezamestnaná a otec je zamestnaný. Nežijú v jednej domácnosti, ale dieťa je v striedavej starostlivosti, t.z. že je 2 týždne u matky a 2 týždne u otca. Má nárok otec dieťaťa na DB alebo jeho časť? Myslim si, ze ano, vzhladom na striedavu starostlivost.

v texte
ivka70
09.03.12,08:01
Ja mám taký špeciálny prípad:

Dieťa v pestúnskej starostlivosti - do dovŕšenia 18r. daňový bonus poberal pestúnsky rodič.
Neviem, či sa táto osoba v pestúnskej starostlivosti ešte považuje za dieťa, lebo v decembri 2011 dovŕšila 19rokov, avšak stále navštevuje školskú dochádzku - strednú školu. Prídavok na dieťa poberá na seba táto 19-ročná osoba. V pestúnskej starostlivosti už nieje, ale poberá príspevok sama na seba zo sociálneho.
Môže si na seba ona sama uplatniť daňový bonus?

Nie, nemoze.

na danovy bonus maju narok rodicia alebo ich partneri, ktori ziju s dietatom v jednej domacnosti.
Cize poberat by ho mohli pestuni, ak dieta s nimi nadalej zije v spolocnej domacnosti.

A kazdopadne, dieta pravdepodobne pri dennom studiu na strednej skole nema zdanitelny prijem :).
anna81
09.03.12,10:48
Nie, nemoze.

na danovy bonus maju narok rodicia alebo ich partneri, ktori ziju s dietatom v jednej domacnosti.
Cize poberat by ho mohli pestuni, ak dieta s nimi nadalej zije v spolocnej domacnosti.

A kazdopadne, dieta pravdepodobne pri dennom studiu na strednej skole nema zdanitelny prijem :).


Ďakujem za odpoveď, myslela som si, len mi bolo povedané, že keď poberá prídavok na dieťa, môže si sama na seba uplatniť DB...
hajni
09.03.12,11:55
Ďakujem za odpoveď
anna81
14.03.12,09:34
ešte sa chcem spýtať, dieťa v pestúnskej starostlivosti dovŕšilo 18rokov v decembri 2011, prídavok na dieťa za 12/2011 dostalo,
môže si pestúnsky rodič uplatniť nárok na DB na 12 mesiacov?
Anik
14.03.12,10:08
na Slovensku trvalý pobyt - podávané DP na Slovensku aj za minulé roky
ženatý, dieťa narodené v Anglicku - manželka je češka
poslali mi len anglický rodný list dieťaťa - môže sa na takéto dieťa uplatniť daňový bonus, ktoré je narodené v inom štáte ?
to dieťa musí mať tiež trvalý pobyt na území slovenskej republiky? - myslím, že má okrem anglického ešte aj RL v češtine, ale na slovensku nie.

2. mám vnuka, ktorý je tiež narodený v Anglicku, ale obaja rodičia sú Slováci s trvalým pobytom na území SR - má aj Slovenský RL

je nárok na uplatnenie DB ?
za pomoc ďakujem
Anik
14.03.12,12:16
posúvam a prosím o pomoc
Mila123
14.03.12,12:19
ešte sa chcem spýtať, dieťa v pestúnskej starostlivosti dovŕšilo 18rokov v decembri 2011, prídavok na dieťa za 12/2011 dostalo,
môže si pestúnsky rodič uplatniť nárok na DB na 12 mesiacov?
chodí dieťa do školy?
veronikasad
14.03.12,12:22
na Slovensku trvalý pobyt - podávané DP na Slovensku aj za minulé roky
ženatý, dieťa narodené v Anglicku - manželka je češka
poslali mi len anglický rodný list dieťaťa - môže sa na takéto dieťa uplatniť daňový bonus, ktoré je narodené v inom štáte ?
to dieťa musí mať tiež trvalý pobyt na území slovenskej republiky? - myslím, že má okrem anglického ešte aj RL v češtine, ale na slovensku nie.

2. mám vnuka, ktorý je tiež narodený v Anglicku, ale obaja rodičia sú Slováci s trvalým pobytom na území SR - má aj Slovenský RL

je nárok na uplatnenie DB ?
za pomoc ďakujem
Anik, pri posudzovaní nároku vychádzaj z § 7 odst. 1 Zákona o prídavku na dieťa

Podmienkou nároku na prídavok sú :
a) starostlivosť oprávnenej osoby o nezaopatrené dieťa ...
b) trvalý pobyt alebo prechodný pobyt oprávnenej osoby na území SR
c) trvalý alebo prechodný pobyť nezaopatreného dieťaťa na území SR

myslím, že odst.3 § 7 sa vzťahuje len na výpl tu prídavku na dieťa - nie daňový bonus.
Pozri si celý zákon o PnD.
Anik
14.03.12,15:56
ako čítam tak čítam, ale presne neviem či je, alebo nie je nárok. Asi by som sa skôr priklonila uplatniť DB aspoň u vnuka, ktorý síce nemá ani trvalý ani prechodný pobyt na slovensku, lebo na matrike ho nechceli zapísať, že to musí byť osobne rodič. Má pridelené rodné číslo cez osobitnú matriku
neviem kde by som sa mohla ešte informovať ?
čítanie mi moc nepomáha možno si stojím na kábli
veronikasad
14.03.12,16:43
ako čítam tak čítam, ale presne neviem či je, alebo nie je nárok. Asi by som sa skôr priklonila uplatniť DB aspoň u vnuka, ktorý síce nemá ani trvalý ani prechodný pobyt na slovensku, lebo na matrike ho nechceli zapísať, že to musí byť osobne rodič. Má pridelené rodné číslo cez osobitnú matriku
neviem kde by som sa mohla ešte informovať ?
čítanie mi moc nepomáha možno si stojím na kábli
Anik, ak nemá dieťa na Slovensku trvalý pobyt, nemá rodič nárok na DB. (pozri bod c)
Marína
14.03.12,16:50
Anika, ja tiež ako čítam, tak čítam, v ZDP § 33 sa trvalý pobyt nikde nespomína, iba vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom. Čo je domácnosť hovorí § 115 ObčZ (http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/obciansky-zakonnik/) , lenže je tam odvolávka na Zák. 600/2003 Zb. a n.p. (http://www.upsvar-tv.sk/zakony/soc/600_2003.pdf)(trvalý pobyt), ako ti už písala Veronika a to je problém.

mimotemy Pri podaní žiadosti o zápis do osobitnej matriky nemusí byť rodič, len potrebuješ plnú moc overenú notárom. Sama som takto staršiemu vnukovi vybavovala rodný list, tiež trvalý pobyt v SR. Z matriky z BL poslali rodný list na matriku v KE(tam som aj podávala žiadosť), kde som ho vyzdvihla. Mladšiemu už vybavili cez naše veľvyslanectvo, už všetko cez nich vybavujú, dokonca aj pasy deťom, majú tam ten prístroj(neviem ako sa volá), na elektronické snímanie.
veronikasad
14.03.12,16:56
Anika, ja tiež ako čítam, tak čítam, v ZDP § 33 sa trvalý pobyt nikde nespomína, iba vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom. Čo je domácnosť hovorí § 115 ObčZ (http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/obciansky-zakonnik/) , lenže je tam odvolávka na Zák. 600/2003 Zb. a n.p. (http://www.upsvar-tv.sk/zakony/soc/600_2003.pdf)(trvalý pobyt), ako ti už písala Veronika a to je problém.

mimotemy Pri podaní žiadosti o zápis do osobitnej matriky nemusí byť rodič, len potrebuješ plnú moc overenú notárom. Sama som takto staršiemu vnukovi vybavovala rodný list, tiež trvalý pobyt v SR. Z matriky z BL poslali rodný list na matriku v KE(tam som aj podávala žiadosť), kde som ho vyzdvihla. Mladšiemu už vybavili cez naše veľvyslanectvo, už všetko cez nich vybavujú, dokonca aj pasy deťom, majú tam ten prístroj(neviem ako sa volá), na elektronické snímanie.
Evi, podľa čoho sa stanovuje trvalý pobyt dieťaťa - ak obidvaja rodičia majú trvalý pobyt na Slovensku? Odvolávka 57) je len na spoločnú domácnosť .
Anik
14.03.12,17:01
dievčence ďakujem, že mi venujete svoj drahocenný čas rodný list som tiež vybavila ja v pohode, len na trvalý pobyt ho u nás na mestskom úrade nechceli zapísať takže, pobyt na Slovensku naozaj nemá, budú to musieť vybaviť keď prídu na dovolenku
veronikasad
14.03.12,17:03
dievčence ďakujem, že mi venujete svoj drahocenný čas rodný list som tiež vybavila ja v pohode, len na trvalý pobyt ho u nás na mestskom úrade nechceli zapísať takže, pobyt na Slovensku naozaj nemá, budú to musieť vybaviť keď prídu na dovolenku
Tak to teraz nerieš. Oznám DU predlženie lehoty na podanie DP, alebo podaj DP v riadnom termíne a po vybavení trvalého pobytu dieťaťa - dodatočné DP.
Marína
14.03.12,17:08
Evi, podľa čoho sa stanovuje trvalý pobyt dieťaťa - ak obidvaja rodičia majú trvalý pobyt na Slovensku? Odvolávka 57) je len na spoločnú domácnosť .
Veronika, trvalý pobyt dieťaťa podľa trvalého pobytu rodičov, teda v SR. Ak aj obaja rodičia majú TP v SR ale nie je zhodný, napr. otec má v BA a matka v KE, tak podľa trvalého pobytu matky, čiže TP dieťaťa v KE.
mondes
14.03.12,21:12
Zdravím Vás, ak rodičia dieťaťa nie sú zosobášení a začali spolu žiť až v novembri 2011, má nárok otec na DB? Odkedy? Od novembra? Matka je na rodičovskej dovolenke. Ďakujem.
mondes
15.03.12,19:58
Zdravím Vás, ak rodičia dieťaťa nie sú zosobášení a začali spolu žiť až v novembri 2011, má nárok otec na DB? Odkedy? Od novembra? Matka je na rodičovskej dovolenke. Ďakujem.

Posúvam.
Xanti
15.03.12,20:18
Zdravím Vás, ak rodičia dieťaťa nie sú zosobášení a začali spolu žiť až v novembri 2011, má nárok otec na DB? Odkedy? Od novembra? Matka je na rodičovskej dovolenke. Ďakujem.
Kedy sa narodilo dieťa?
mondes
15.03.12,20:44
Dieťa sa narodilo ešte v r. 2010, ale rodičia nie sú zosobášení a spolu začali bývať až niekedy novembri 2011.
Xanti
15.03.12,20:49
Ja som pred rokom priznala DB na dieťa na celý rok, aj ked rodičia sa sobášili v máji a to malo dieťa už 8 mesiacov, a bývať spolu začali niekedy vo februári. Kto zistí kedy presne bolo ked ani rodičia si to už nepamätali presne ked som robila DP.
ewita888
15.03.12,20:52
nemá náhodou dotyčný aj iné deti? aby sa tu náhodou nerelínalo nárokovanie..
mondes
15.03.12,20:57
Tá otázka patrí mne?

Veď aj keby mal iné deti, tak si môže DB uplatniť aj na viac deti. Mňa však zaujíma, či má nárok otec dieťaťa na DB, ak s matkou dieťaťa a dieťaťom nežije v spoločnej domácnosti, resp. časť roka. Myslím, že za obdobie, kedy s nimi nežil v domácnosti, nemá nárok na DB, ale nie som si istá. Vďaka.
ewita888
15.03.12,21:00
Tá otázka patrí mne?

Veď aj keby mal iné deti, tak si môže DB uplatniť aj na viac deti. Mňa však zaujíma, či má nárok otec dieťaťa na DB, ak s matkou dieťaťa a dieťaťom nežije v spoločnej domácnosti, resp. časť roka. Myslím, že za obdobie, kedy s nimi nežil v domácnosti, nemá nárok na DB, ale nie som si istá. Vďaka.
áno, tebe..
Xanti ti písala, že kto zistí, či pred novembrom žili alebo nežili v spoloč. domácnosti..

keby mal viac detí, nemusí byť jedna matka.. :-) nechápeš??
anna81
16.03.12,06:21
chodí dieťa do školy?

áno, chodí do školy

ale, teraz som zistila, že pestúnsky rodič mal úhrn príjmov 1568,-€, odpracoval na prac.zmluvu 9 mesiacov, nárok na DB asi tak či tak nevznikne, kvôli nízkemu príjmu, však?
mondes
16.03.12,13:53
Jednou z podmienok na uplatnenie DB je, že musí mať príjem za rok 2011 min. 1902 Eur, takže nemá nárok na DB.
mondes
16.03.12,13:56
áno, tebe..
Xanti ti písala, že kto zistí, či pred novembrom žili alebo nežili v spoloč. domácnosti..

keby mal viac detí, nemusí byť jedna matka.. :-) nechápeš??

Ešte by som sa k tomu vrátila. To, či rodičia žijú, alebo nežijú v spoločnej domácnosti netreba niečím zdokladovať? Nevadí, že nemajú spoločný trvalý pobyt? Vďaka.
Katy a R
16.03.12,14:04
Ešte by som sa k tomu vrátila. To, či rodičia žijú, alebo nežijú v spoločnej domácnosti netreba niečím zdokladovať? Nevadí, že nemajú spoločný trvalý pobyt? Vďaka.
V podstate daňovník je zodpovedný za údaje, ktoré tam uvedie!! Potvrdzuje ich vlastným podpisom. Trvalý pobyt nie je až taký podstatný - má ísť o spoločnú domácnosť!!
Len či matka nepoberala dlhšie materskú - z dôvodu osamelosti ..:confused::confused::confused:;)
u.erika
18.03.12,14:50
Prosím o radu, dieťa ukončilo strednú školu v roku 2010. Pracovala v Maďarsku od septembra 2010 do júla 2011. Od septembra 2011, sa študuje, zase na strednej škole na Slovensku. Jej matka /nakoľko rodičia sú rozvedení/ má nárok od septembra 2011 na daňový bonus?
Mila123
18.03.12,14:54
Prosím o radu, dieťa ukončilo strednú školu v roku 2010. Pracovala v Maďarsku od septembra 2010 do júla 2011. Od septembra 2011, sa študuje, zase na strednej škole na Slovensku. Jej matka /nakoľko rodičia sú rozvedení/ má nárok od septembra 2011 na daňový bonus?
prvá stredná škola bola ukončená maturitou? a tá druhá je nadstavbová ? bol nárok na PnD? ak áno i na DB je nárok....
u.erika
18.03.12,15:05
Tú prvú mala bez maturitu,
Ďakujem Ti Mila


prvá stredná škola bola ukončená maturitou? a tá druhá je nadstavbová ? bol nárok na PnD? ak áno i na DB je nárok....
veronikasad
18.03.12,15:57
Tú prvú mala bez maturitu,
Ďakujem Ti Mila
Erika, vyžiadaj si z UP doklad o výplate PnD. Išlo o denné štúdium ?
natka249
18.03.12,17:48
Prajem všetkým pekný večer, chcem Vás poprosiť o radu. Za celý rok 2011 nemal príjem 1902 eur, ale za dva mesiace mu bol vyplatený DB na dve deti, niekde vyššie som čítala, že vyplatený DB sa nevracia, je to tak? Môžem mu urobiť DP tak, že mu vrátia zaplatenú daň v celej výške, teda že mu nezrazím ten vyplatený DB? PP sa začal od októbra, predtým mal nejaké dohody, evidencia na UPSVaR, PN. Ďakujem za Váš čas a odpovede. Natália
veronikasad
18.03.12,17:50
Prajem všetkým pekný večer, chcem Vás poprosiť o radu. Za celý rok 2011 nemal príjem 1902 eur, ale za dva mesiace mu bol vyplatený DB na dve deti, niekde vyššie som čítala, že vyplatený DB sa nevracia, je to tak? Môžem mu urobiť DP tak, že mu vrátia zaplatenú daň v celej výške, teda že mu nezrazím ten vyplatený DB? PP sa začal od októbra, predtým mal nejaké dohody, evidencia na UPSVaR, PN. Ďakujem za Váš čas a odpovede. Natália
Je to tak, ak splnil mesačnú podmienku príjmu a bol mu vyplatený DB, tento nevracia.
Uplatníš mu ročnú NČZD a ak mu vznikne preplatok dane, DU mu ho vráti.
Mila123
18.03.12,17:51
áno, nevracia už vyplatený DB a má nárok na vrátku preddavku na daň....
natka249
18.03.12,20:08
Ďakujem veľmi pekne. Natália