Jeniffer
16.01.12,11:39
ahojte poraďáci
mám zamestnankyňu, ktorá mi doniesla kópiu svojho tehotenského preukazu
V našej spoločnosti pracuje v nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase, kde robí 2dni 12 a dva dni ma voľno / pracuje v cukrárni ako obslužný personál/
Ústne ma žiadala o preradenie na 8 hodinový pracovný čas
Musím jej vyhovieť?
Ďakujem za odpoveď
ludmilla
16.01.12,11:27
Zákonník práce neukladá žene povinnosť oznámiť tehotenstvo zamestnávateľovi. Pojem tehotná zamestnankyňa je vymedzený v § 40 ods. 6 Zákonníka práce:
"Tehotná zamestnankyňa na účely tohto zákona je zamestnankyňa, ktorá svojho zamestnávateľa písomne informovala o svojom stave a predložila o tom lekárske potvrdenie."

Čiže ak žena neoznámi zamestnávateľovi písomne svoje tehotenstvo a nepredloží lekárske potvrdenie neprislúcha jej právna ochrana, ak sa jedná o úpravu pracovných podmienok, pracovného času, taktiež sa na ňu nebude vzťahovať zákaz výpovede v ochrannej dobe.

Čo sa týka pracovného času:

Zamestnávateľ je povinný prihliadať na potreby tehotných žien a žien a mužov starajúcich sa o deti (§ 164 ods. 1 ZP).

Ak požiada tehotná žena a žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako 15 rokov o kratší pracovný čas alebo inú úpravu určeného týždenného pracovného času, zamestnávateľ je povinný jej žiadosti vyhovieť, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody.
Jeniffer
16.01.12,11:27
..skúste niekto pomôcť :)
Jeniffer
16.01.12,11:29
ludmilla...ĎAKUJEM
ludmilla
16.01.12,11:31
Taktiež chcem ešte upozorniť na § 87 ods.3:
(3) Zamestnancovi so zmenenou pracovnou schopnosťou, tehotnej žene, žene alebo mužovi, ktorý sa trvale stará o dieťa mladšie ako tri roky, osamelému zamestnancovi, ktorý sa trvale stará o dieťa mladšie ako 15 rokov, možno rozvrhnúť pracovný čas nerovnomerne len po dohode s ním.