enti
16.01.12,11:42
Dobry den.
Rad by som poprosil o radu. S priatelkou sme kupili minuleho roku pozemok a Katasralny urad nam presne po 30 dnoch 12.12.2011 zaslal rozhodnutie o vklade. Do 30 dni ak sa neodvolame tak to bude vsetko pravoplatne. Mna teraz zaujima kedze sme pozemok nadobudli dvaja a na konci roku ako je to s danovym priznanim na nahnutelnost za rok 2011 pre mna a priatelku. Musime podat danove priznanie? A podavame ho obaja kedze nehnutelnost je napisana na oboch? Nie som si v tomto isty co presne robit. Dakujem za pomoc.
mici11
17.01.12,09:34
Ano, DP podat musis - pretoze si nehnutelnost nadobudol v roku 2011 a staci, ak ho poda jeden z Vas za cely pozemok.
selia5
18.01.12,17:44
Podľa môjho názoru podávate daňové priznanie obaja, v DP vyznačíte, že ide o spoluvlastníctvo podielové, každý si za seba vypočíta zo svojej časti daň. DP sa podáva do 31.01.2012 so skutkovým stavom k 1.1.2012 a daň je splatná do 31.05.2012. Daň za rok 2011 neriešite, teraz sa rieši daň na rok 2012.
Zitulda
22.01.12,01:19
Dúfam, že nebudemmimotemy, otázku zadávam na žiadosť známeho -pýtal sa ako ďalej postupovať:
Jeho otec zdedil garzónku v roku 2000. Otec podal daňové priznanie a daň platí do dnes. No v roku 2005 otec predal garzónku jemu aby mal majetok na prípadné záložné právo pre kúpu RD. Na katastri bola prevedená zmena majiteľa nehnuteľnosti tiež v roku 2005, ale on ani jeho otec zmenu vlastníka (z otca na syna) daň z nehnuteľnosti dodnes nevybavili-nenahlásili. Urobili chybu, za ktorú môžu platiť pokutu, ak tú zmenu vlastníka nahlásia do konca fenruýra tohto roku? Môžu?... či majú to nechať tak?...a ak áno, musia ísť to vybaviť obaja?...otec sa odhlásiť, a syn prihlásiť? Ešte raz podotýkam, že daň z tejto nehnuteľnosti je zaplatená, ale otcom, ktorý bol vlastníkom a nie synom, ktorý je teraz vlastníkom.
Ďakujem v mene známeho za Vaše odpovede.
Zitulda
22.01.12,01:24
Podľa môjho názoru podávate daňové priznanie obaja, v DP vyznačíte, že ide o spoluvlastníctvo podielové, každý si za seba vypočíta zo svojej časti daň. DP sa podáva do 31.01.2012 so skutkovým stavom k 1.1.2012 a daň je splatná do 31.05.2012. Daň za rok 2011 neriešite, teraz sa rieši daň na rok 2012.
Naozaj je to tak?, alebo stačí podať na seba iba jeden zo spolumajiteľov- ako píše zadávateľ témy? A ako je to v prípade manželov ak sú obaja spoluvlastníci?
majka 62
22.01.12,06:54
Zitka, presne ako si napísala otec sa musí odhlásiť a syn prihlásiť, existuje na to tlačivo vznik - zánik daňovej povinnosti, bolo to potrebné spraviť do 30-tich dní od zápisu zmeny vlastníka nehnuteľnosti do katastra. Dá sa to samozrejme napraviť aj teraz do konca januára. Nech to neodkladajú, určite to treba urobiť, čím skôr, tým lepšie aby neskôr neplatili vysokú pokutu. Samozrejme ku koncu januára, podá syn daňové priznanie na základe ktorého bude daň z nehnuteľnosti vyrubená už jemu.
majka 62
22.01.12,07:06
V prípade, že sú manželia stačí keď podá jeden z nich. V iných prípadoch podáva každý za seba samostatne alebo sa dohodnú viacerí, že podá daňové priznanie iba jeden z nich za všetkých. Samozrejme musí tu byť spísaná dohoda, splnomocnenie od ostatných, že podáva za nich daňové priznanie - vzniká tu samozrejme aj riziko, napr. v príbuzenských vzťahoch po dedení, dohodnú sa, že podá iba jeden ale on zároveň preberá na seba zodpovednosť čo sa týka platenia dane. Teraz sa dohodnú, že super veď podaj aj za nás a potom ich bude naháňať aby prispeli a nebude toho, čo by zaplatil. Tak na to si treba dať pozor.
grammatika
22.01.12,07:08
Naozaj je to tak?, alebo stačí podať na seba iba jeden zo spolumajiteľov- ako píše zadávateľ témy? A ako je to v prípade manželov ak sú obaja spoluvlastníci?
Moze podat len 1 spoluvlastnik, ale k danovemu priznaniu treba prilozit talcivo - Oznamenie o dohode spoluvlastnikov, vid tlaciva http://www.bratislava.sk/vismo/dokumenty2.asp?id_org=700000&id=76758&p1=11047278
Zitulda
23.01.12,10:07
Takže budú musieť pri podaní teraz zaplatiť aj pokutu za tie ušlé roky!
jana32
26.01.12,16:45
prosím o radu, manžel zdedil minulého roku dom po rodičoch, podáva teda DP k nehnuteľnosti. Ono sa však skladá z 2 častí - daň z pozemkov a daň zo stavieb, tak teraz neviem, keďže ku domu patrí aj pozemok, treba vypísať a vypočítať zvlášť daň z pozemkov a zvlášť za stavbu? Ďakujem
Anja111
26.01.12,16:48
prosím o radu, manžel zdedil minulého roku dom po rodičoch, podáva teda DP k nehnuteľnosti. Ono sa však skladá z 2 častí - daň z pozemkov a daň zo stavieb, tak teraz neviem, keďže ku domu patrí aj pozemok, treba vypísať a vypočítať zvlášť daň z pozemkov a zvlášť za stavbu? Ďakujem
Áno. Sú tam rozdielne sadzby. Na konci DP spočítaš daň za stavbu a daň za pozemok...
jana32
26.01.12,16:57
Áno. Sú tam rozdielne sadzby. Na konci DP spočítaš daň za stavbu a daň za pozemok...

Ďakujem, ale ešte som uviazla: v liste vlastníctva je vypísané:
- zastavaná plocha ( na nej stojí dom ) - výmera 215 m2
- zastavaná plocha - pozemok na ktorom je dvor 51 m2

Takže daň zo stavieb budem platiť z výmery 215m2 a daň z pozemkov z výmery 51m2? Alebo mám pripočítať aj tých 215 m2 na ktorom stojí dom? Ďakujem!!!
Anja111
26.01.12,17:02
Ďakujem, ale ešte som uviazla: v liste vlastníctva je vypísané:
- zastavaná plocha ( na nej stojí dom ) - výmera 215 m2
- zastavaná plocha - pozemok na ktorom je dvor 51 m2

Takže daň zo stavieb budem platiť z výmery 215m2 a daň z pozemkov z výmery 51m2? Alebo mám pripočítať aj tých 215 m2 na ktorom stojí dom? Ďakujem!!!
Platíš za dom 215 m2 a za dvor 51 m2...
v.v
26.01.12,17:16
Ja som v našom prípade vyrátala plochu domu podľa rozmerov, tj.10mx14m-stavba a pozemok-celá plocha podľa LV.
Kvaka
26.01.12,17:49
Ja som v našom prípade vyrátala plochu domu podľa rozmerov, tj.10mx14m-stavba a pozemok-celá plocha podľa LV.
Plochu domu z plochy pozemku (zastavané plochy a nádvoria) musíš odpočítať.
Máš napr. podľa LV výmeru 750m2, druh pozemku zastavané plochy a nádvoria. Dom má napr. plochu 150m2.
V daňovom priznaní uvedieš v časti I. Daň z pozemkov - zastavané plochy a nádvoria 750-150=600m2. Zvyšok celkovej výmery, plochu domu, uvedieš v časti II. Daň zo stavieb - stavby na bývanie, tam bude 150m2.
timejka200
29.01.12,19:01
Ak som už minulý rok podala daňové priznanie /keďže som nadobudla dom/ tento rok už nemusímpodávať? Dobre to viem? Iba ak by sa niečo zmenilo ?Ďakujem