brčko
16.08.12,11:15
toto by aj mna zaujímalo ako to robia v sp. Lebo sa dá v SP nahlásiť prerušenie živnosti (bez uvedenia dôvodu, z dôvodu zruš. živnosti, na RLFO oddiel 10 prerušenie- kod 10) alebo prerušiť z dôvodu poberania rodič.príspevku, na RLFO prerušenie kod 7 (ak nevykonáva činnosť szčo, tak ASI dá prehlásenie a neplatí? nechce sa mi to hladať v § 26). Ak dá prerušenie z toho druhého dôvodu, tak aj tieto dni sa jej rátajú do 270dní pre nárok na materské.

Tie nahlásenia. Záleží či vznikne nárok na materské. Ak áno, musí na upsvar nahlásiť, že jej vznikol nárok na materské a jej pozastavia RP od 1.9. (ak nástup na md 25.8.12), za august dostane ešte RP vyplatený v sept.

potom bude zdr.poistená ako poberatel materského alebo stále ako poberatel rodičovského (ak nárok nevznikne). Môže poberať RP na staršie dieťa napr. do pôrodu a potom na mladšie. Alebo neviem, či sa robí aj tak, že až po dovršení 3 rokov staršieho. Ked bude vybavovať na upsvar príspevky po narodení, nech zistí alebo lepšie aj teraz.

Ak by poberala materské, tak má nárok aj na príspevok na starostl. o staršie dieťa od mesiaca, kedy už RP nepoberá (od 9) do mesiaca, kedy novonarodené dieťa dovrši 6týž. je to cca 41eur na mesiac, ak sa o dieťa stará osobne.
brčko
16.08.12,09:20
§ 49a

Do obdobia 270 dní sa započítava obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky podľa osobitného predpisu
45a) a obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá má nárok na rodičovský príspevok podľa osobitného predpisu45b) a nevykonáva činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby.
brčko
16.08.12,09:27
§ 26


(2) Samostatne zárobkovo činnej osobe sa prerušuje povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie v období, v ktorom má pozastavené prevádzkovanie ţivnosti, pozastavený výkon činnosti alebo pozastavenú činnosť, a v období, v ktorom je vo väzbe alebo vo výkone trestu odňatia slobody; časť vety za bodkočiarkou v odseku 1 písm. d) platí rovnako.

(4) Samostatne zárobkovo činnej osobe sa prerušuje povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie od 11. dňa potreby osobného a celodenného ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreby osobnej a celodennej starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b) do skončenia potreby tohto ošetrovania alebo tejto starostlivosti a v období, v ktorom má nárok na rodičovský príspevok podľa osobitného predpisu,
45b) ak podľa svojho vyhlásenia nevykonáva činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby. Samostatne zárobkovo činnej osobe sa prerušuje povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie aj odo dňa nasledujúceho po uplynutí 52 týţdňov trvania dočasnej pracovnej neschopnosti do jej skončenia.

§ 49a

Do obdobia 270 dní sa započítava obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky podľa osobitného predpisu
45a) a obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá má nárok na rodičovský príspevok podľa osobitného predpisu45b) a nevykonáva činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby.
brčko
16.08.12,09:32
Katy, neviem ako to s tým platením počas RD u živnostníkov je. Mám klientku (kaderníčku), ktorá aj počas RD prevádzkuje kaderníctvo (má tam dohodárku) a odvody neplatí - na základe príjmu by platiť mala. Vraj podpisovala v SP nejaké vyhlásenie ...

veronika a zdr.poistenie si asi ale platí sama?
Lucialm
23.08.12,19:33
Milé poraďáčky / poraďáci, mám na vás prosbu o radu:

- nástup na materskú mám 16.12.2012
- aktuálne mám pozastavenú živosť do 31.12.2013 a poberám rodičovský príspevok do 10.10.2013
- predchádzajúce nemocenské poistenie:
..... poistená povinne ako SZČO 02.07.2007 - 31.12.2010
..... poistená dobrovoľne 13.8.2009 - 31.05.2011
- od 25.08.2012 nastupujem na TPP k novému zamestnávateľovi.

Podľa Vás spĺňam podmienku 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky (113 dní u nového zamestnávateľa a 166 dní z dobrovoľného poistenia) ... ráta sa to takto?
MD by mi teda mala ísť z vymeriavacieho základu od nového zamestnávateľa?
Živnosť stačí mať pozastavenú, alebo ju treba zrušiť ak chcem aby sa MD rátala od nového zamestnávateľa?

Na pobočke SP som bola 2x, zakaždým tam bola iná pani a každá mi povedala niečo iné, tak som z toho v pomykove :(

Ďakujem krásne za radu.
Katy a R
23.08.12,20:19
Milé poraďáčky / poraďáci, mám na vás prosbu o radu:

- nástup na materskú mám 16.12.2012
- aktuálne mám pozastavenú živosť do 31.12.2013 a poberám rodičovský príspevok do 10.10.2013
- predchádzajúce nemocenské poistenie:
..... poistená povinne ako SZČO 02.07.2007 - 31.12.2010
..... poistená dobrovoľne 13.8.2009 - 31.05.2011
- od 25.08.2012 nastupujem na TPP k novému zamestnávateľovi.

Podľa Vás spĺňam podmienku 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky (113 dní u nového zamestnávateľa a 166 dní z dobrovoľného poistenia) ... ráta sa to takto?
MD by mi teda mala ísť z vymeriavacieho základu od nového zamestnávateľa?
Živnosť stačí mať pozastavenú, alebo ju treba zrušiť ak chcem aby sa MD rátala od nového zamestnávateľa?

Ďakujem krásne za radu.

- berie sa obdobie dvoch rokov pred pôrodom !!!
takže predpokladám, že niekedy koncom januára máš PTP ... no vyzerá, že by ti to mohlo výjsť - ale je to dosť na tesno:confused: nechce sa mi prepočítavať Ozaj si sa mohla trošku skôr zamestnať - človek nikdy nevie)
brčko
23.08.12,21:17
Milé poraďáčky / poraďáci, mám na vás prosbu o radu:

- nástup na materskú mám 16.12.2012
- aktuálne mám pozastavenú živosť do 31.12.2013 a poberám rodičovský príspevok do 10.10.2013
- predchádzajúce nemocenské poistenie:
..... poistená povinne ako SZČO 02.07.2007 - 31.12.2010
..... poistená dobrovoľne 13.8.2009 - 31.05.2011
- od 25.08.2012 nastupujem na TPP k novému zamestnávateľovi.

Podľa Vás spĺňam podmienku 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky (113 dní u nového zamestnávateľa a 166 dní z dobrovoľného poistenia) ... ráta sa to takto?
MD by mi teda mala ísť z vymeriavacieho základu od nového zamestnávateľa?
Živnosť stačí mať pozastavenú, alebo ju treba zrušiť ak chcem aby sa MD rátala od nového zamestnávateľa?

Na pobočke SP som bola 2x, zakaždým tam bola iná pani a každá mi povedala niečo iné, tak som z toho v pomykove :(

Ďakujem krásne za radu.

ak nebudeš mať v zamestaní prerušenie poistenia, tak ti to vychádza, veru ozaj cca 9dní máš rezervu. Nárok ti vznikne, no ak schvália novelu, čo je navrhovaná, tak bude podstatné, či v čase od vzniku nového zamestnania do nástupu na md budeš mať aspon 90dní nem.poistenia bez pn, očr, neplat.volna ... teda obdobia, kedy sa nem.poistenie neplatí.
Lucialm
24.08.12,05:35
ďakujem :)
Lucialm
24.08.12,13:28
- berie sa obdobie dvoch rokov pred pôrodom !!!
takže predpokladám, že niekedy koncom januára máš PTP ... no vyzerá, že by ti to mohlo výjsť - ale je to dosť na tesno:confused: nechce sa mi prepočítavať Ozaj si sa mohla trošku skôr zamestnať - človek nikdy nevie)


Termín pôrodu by mal byť 27.01.2013, myslela som, že tých 270 dní sa ráta pred nástupom na MD, nie pred pôrodom. T.j. ak by termín pôrodu vyšiel, tak rozhodujúce obdobie by bolo 27.01.2011 - 26.01.2013 a v tom prípade by sa mi :

z dobrovoľného poistenia zarátalo - 27.01.2011 - 31.05.2011, t.j. 124 dní
z nového zamestnania - 25.08.2012 - 26.01.2012, t.j. 154 dní

... spolu teda 278 dní .... dobre som napísala tieto dátumy? , t.j. že u nového zamestnávateľa v tomto prípade rátam aj dni, keď už budem teda na materskej, t.j. 6 týždňov pred pôrodom?
Mila123
24.08.12,13:37
iba pripájam§ 48 zákona č. 461/2003 Z.z. .....Katy má pravdu.....
ak porodíš skôr, nárok na MD ti nevznikne.....SP ti odo dňa nástupu na MD nebude vyplácať MD, počká kedy sa ti dieťa narodí.....


PIATY DIEL
Materské

Podmienky nároku na materské

§ 48


(1) Poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.

(2) Poistenkyni vzniká nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, najskôr od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom, a ak porodila skôr, odo dňa pôrodu. Nárok na materské zaniká uplynutím 34. týždňa od vzniku nároku na materské, ak tento zákon neustanovuje inak.
dadasv
11.09.12,10:41
Prosím o radu. Dcéra si popri zamestnaní platí DNP (už asi 2 roky). V januári ho zrušila a založila nové, takže platí stále podľa starých podmienok. Teraz jej bude zo zákona končiť. Ešte sa jej nepodarilo otehotnieť. Platila si ho aj kôli zdravotným problémom (hrozí jej vážna operácia). Mám 2 otázky:
1, Ak by otehotnela napr. začiatkom budúceho roka, a nahlásila sa opäť na DNP bude sa jej počítať materská aj z DNP aj zo zamestnania (pokiaľ by stále trvalo)? Koľko dní pred materskou by muselo trvať DNP?
2, Ak by mala nastúpiť z dôvodu operácie na PN a začala by si platiť pred tým DNP (pár dní), počítala by sa jej PN aj zo zamestnania aj z DNP? A v akej výške?
Jana Motyčková
11.09.12,12:07
1. Materské by sa poćítalo aj zo zamestnania aj z DNP. Z DNP by sa materská počítala z minimálneho základu. Na to stačí poistiť sa deň pred nástupom na materskú. Ak by z DNP chcela vyššiu materskú, musela by sa na DNP prihlásiť aspoň 26 týždňov pred nástupom na materskú a samozrejme platiť si poistné z vyššieho VZ.
2. V podstate platí to isté, čo v bode 1. Stačí jej deň pred nástupom na PN poistiť sa na DNP a bude dostávať aj nemocenské z minima z DNP.
zlatat
11.09.12,12:36
ahojte, chcela by som nadviazať na otázku dadasv.
22.10. mi končí DNPo zo zákona, síce som otehotnieť stihla, no žiaľ, o bábätko som prišla ( MA ). :-(
Momentálne som na Pn, ale neviem ako dlho na nej budem.
CHcem sa spýtať, ak by som sa v deň skončenia DNPo ( teda presne 22.10. ) prihlásila na balíček poistení a ostala na PN, tak by som si poistné nemusela za obdobie PN platiť? Rátalo by sa mi to ako nepretržíté poistenie alebo by to počítali ako nové poistenie?
Aký vplyv na prípadnú MD a PN v roku 2013 by malo, keby som si platila balíček z minima? DNPO si teraz platím z maxima ( platím si ho 4,5 roka s tým, že v januári som sa odhlásila a nanovo prihlásila )
O bábätko sa budeme naďalej pokúšať, dúfam, že to nebude dlho trvať, kým sa nám to podarí.
dadasv
11.09.12,13:51
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Myslela som si, že to tak je, ale potrebovala som si to overiť.



1. Materské by sa poćítalo aj zo zamestnania aj z DNP. Z DNP by sa materská počítala z minimálneho základu. Na to stačí poistiť sa deň pred nástupom na materskú. Ak by z DNP chcela vyššiu materskú, musela by sa na DNP prihlásiť aspoň 26 týždňov pred nástupom na materskú a samozrejme platiť si poistné z vyššieho VZ.
2. V podstate platí to isté, čo v bode 1. Stačí jej deň pred nástupom na PN poistiť sa na DNP a bude dostávať aj nemocenské z minima z DNP.
Jana Motyčková
12.09.12,05:55
ahojte, chcela by som nadviazať na otázku dadasv.
22.10. mi končí DNPo zo zákona, síce som otehotnieť stihla, no žiaľ, o bábätko som prišla ( MA ). :-(
Momentálne som na Pn, ale neviem ako dlho na nej budem.
CHcem sa spýtať, ak by som sa v deň skončenia DNPo ( teda presne 22.10. ) prihlásila na balíček poistení a ostala na PN, tak by som si poistné nemusela za obdobie PN platiť? Rátalo by sa mi to ako nepretržíté poistenie alebo by to počítali ako nové poistenie?
Aký vplyv na prípadnú MD a PN v roku 2013 by malo, keby som si platila balíček z minima? DNPO si teraz platím z maxima ( platím si ho 4,5 roka s tým, že v januári som sa odhlásila a nanovo prihlásila )
O bábätko sa budeme naďalej pokúšať, dúfam, že to nebude dlho trvať, kým sa nám to podarí.
Podľa uvedených informácií poberáš nemocenské z DNP. AK sa najneskôr 22.10. prihlásiš na ostatné poistenia - čiže budeš mať balík, potom pôjde o pokračovanie poistenia. Počas poberania nemocenského poistné neplatíš. Ak poistenie bude pokračovať až do r.2013, PN a materská v r.2013 sa bude počítať z úhrnu VZ za rok 2012 od vzniku poistenia v januári deleno počet dní trvania tohoto poistenia v r.2012 mínus dni, kedy si poberala nemocenské.
zlatat
12.09.12,06:30
ďakujem pekne, takže keby som ten balíček mala z minima, tak by mi to až tak strašne neznížilo PN a materskú?
Jana Motyčková
12.09.12,10:04
Áno - znížilo ale nie "strašne", spriemerovao by sa to s celým rokom. Navyše ak buudeš na PN, tak je jedno aký máš VZ, táto doba ani VZ sa do priemeru nezapoćítajú.
zlatat
12.09.12,10:17
Áno - znížilo ale nie "strašne", spriemerovao by sa to s celým rokom. Navyše ak buudeš na PN, tak je jedno aký máš VZ, táto doba ani VZ sa do priemeru nezapoćítajú.
ďakujem veeľmi pekne. :)
evelien
13.09.12,10:40
Ako si prosim moze zvysit matersku SZCO, ktora nemoze ukoncit zivnost? Poistena je nepretrzite od 02/2009, no ma minimalny vymeriavaci zaklad. Dobrovolne poistenie si neplatila. Momentalne je v 6 tyzdni. Bola som v tom, ze ked sa niekde popri svojej zivnosti aj zamestna s max. vym. zakladom, tak je vyssia materska vybavena. No vidim, ze sa vselico uz zmenilo. Akosi som zaspala dobu. :( A na to, aby sa jej ratala materska aj zo zamestnania aj zo zivnosti, tak by nesplnila podmienku 270+270 dni. Dobre som to pochopila? Cize teraz jej nic ine nezostava, kedz zivnost nemoze ukoncit?
Xanti
13.09.12,10:46
Ako si prosim moze zvysit matersku SZCO, ktora nemoze ukoncit zivnost? Poistena je nepretrzite od 02/2009, no ma minimalny vymeriavaci zaklad. Dobrovolne poistenie si neplatila. Momentalne je v 6 tyzdni. Bola som v tom, ze ked sa niekde popri svojej zivnosti aj zamestna s max. vym. zakladom, tak je vyssia materska vybavena. No vidim, ze sa vselico uz zmenilo. Akosi som zaspala dobu. :( A na to, aby sa jej ratala materska aj zo zamestnania aj zo zivnosti, tak by nesplnila podmienku 270+270 dni. Dobre som to pochopila? Cize teraz jej nic ine nezostava, kedz zivnost nemoze ukoncit?
No možno by pomohol ešte súbeh poistení, dobrovolné a zamestnanie a živnosť. A potom zrušiť jedno z poistení zamestnanie alebo dobrovolné. Ak bude dostatočný počet dní aby sumár bol 270 :D minimálne.
Jana Motyčková
13.09.12,11:19
Lenže ona tú skončenú živnosť bude potrebovať pre materskú zo szčo. Podľa mňa si tým nepomôže. Iba si dať súbeh zamestnanie + DNP a jedno z toho potom ukončiť, ako píŠe Xanti.
Mila123
13.09.12,11:22
veď by ju skončila a znovu začala......mala by pre zamestnanie či DP potrebný počet dní ukončeného poistenia, alebo sa mýlim?
evelien
14.09.12,11:54
jej, vy ste super!!! dakujem!!! :) to som si neuvedomila, ze obdobie DNP a zamestnania sa scitava. takze zamestnanie staci minimalna mzda a DNP dopocitat do max. VZ. ked dosiahne ich sucet 270 dni poistenia, tak ukoncenie zamestnania. v DNP bude pokracovat nadalej. dufam, ze som to nakombinovala spravne :D. co vy na to? a co sa tyka ukoncenia zivnosti, bolo by to komplikovane: zmluvy, poistky, zamestnanci... vsetko ukoncit a uzatvarat znova....
Jana Motyčková
14.09.12,12:36
Mila 123 - jedna doba jedného poistenia sa nezapočíta dvakrát, čiže ak by to urobila, doba ukončeného poistenia zo szčo by sa jej započítala pre nárok na dávku zo szčo a nezapočítala by sa jej pre nárok z DNP alebo zamestnania.

evelien - a stihneś to DNP aspoň 26 týždňov pred materskou? Lebo ak nie, aj tak dávka z DNP bude z minima.
evelien
14.09.12,12:49
kocka je len mesiac tehotna. tak ak neporodi predcasne, mohla by to stihnut. musi sa teda hned a zaraz poistit, ze?
Katy a R
14.09.12,13:30
Mila 123 - jedna doba jedného poistenia sa nezapočíta dvakrát, čiže ak by to urobila, doba ukončeného poistenia zo szčo by sa jej započítala pre nárok na dávku zo szčo a nezapočítala by sa jej pre nárok z DNP alebo zamestnania.

evelien - a stihneś to DNP aspoň 26 týždňov pred materskou? Lebo ak nie, aj tak dávka z DNP bude z minima.

janka, ja som sa stretla s tým, že započítavajú .... ak si pamätáš ten zvláštny výkad SP:confused: (nechce sa mi to hľadať)
Ale samozrejme, bez preverenia na SP by som to veru neskúšala ....
Xanti
15.09.12,14:20
kocka je len mesiac tehotna. tak ak neporodi predcasne, mohla by to stihnut. musi sa teda hned a zaraz poistit, ze? Nestihne, lebo potrebuje 270 dní a tehotenstvo trvá cca 280 dní ked odrátaš 28 dní čo je už tehotná tak má 252 dní do pôrodu. Môže to ale skúsiť súbehom, dobrovolné poistenie a zamestnanie, a potom jedno z toho zrušiť.
evelien
16.09.12,13:14
Nestihne, lebo potrebuje 270 dní a tehotenstvo trvá cca 280 dní ked odrátaš 28 dní čo je už tehotná tak má 252 dní do pôrodu. Môže to ale skúsiť súbehom, dobrovolné poistenie a zamestnanie, a potom jedno z toho zrušiť.

Xanti, trosku si ma zneistila. Myslela som to tak, ze od pondelka sa zamestna u manzela napr. na polovicny uvazok a zaroven sa da aj dobrovolne poistit, pricom dobrovolne poistenie bude ako rozdiel max. VZ a VZ zo mzdy. Minimalne odvody, ktore ako SZCO plati, nebude zohladnovat. No a ked bude zamestnana napr. 150 dni a DNP jej bude pokracovat az kym nepojde na matersku, tak sa tieto dve doby scitaju, cize by tych 270 dosiahla uz pocas doby zamestnania. Alebo som to cele zle pochopila? prosim o opravu
Xanti
16.09.12,15:31
Xanti, trosku si ma zneistila. Myslela som to tak, ze od pondelka sa zamestna u manzela napr. na polovicny uvazok a zaroven sa da aj dobrovolne poistit, pricom dobrovolne poistenie bude ako rozdiel max. VZ a VZ zo mzdy. Minimalne odvody, ktore ako SZCO plati, nebude zohladnovat. No a ked bude zamestnana napr. 150 dni a DNP jej bude pokracovat az kym nepojde na matersku, tak sa tieto dve doby scitaju, cize by tych 270 dosiahla uz pocas doby zamestnania. Alebo som to cele zle pochopila? prosim o opravu
No ja som nepochopila čo chcete urobiť, ale ak neukončí zamestnanie alebo dobrovolné poistenie, tak sa nemá čo prirátať k tomu druhému poisteniu a bude málo dní.
Preto niečo treba pred nástupom na materskú ukončiť .. ja píšem len toto.
Jana Motyčková
17.09.12,06:28
Minimalne odvody, ktore ako SZCO plati, nebude zohladnovat. No a ked bude zamestnana napr. 150 dni a DNP jej bude pokracovat az kym nepojde na matersku, tak sa tieto dve doby scitaju, cize by tych 270 dosiahla uz pocas doby zamestnania.
No VZ z ktorého platí odvody ako szčo zohladniť musí, DNP je až tretie v poradí platenia do maxima. Aj keby VZ zo szčo nezohladnila a platila by DNP z rozdielu medzi maximom a zamestnaním, pre nárok na materskú z DNP by SP započítala iba rozdiel maximum-szčo -zamestnanie, navyše zaplatené poistné by vrátila. Ale vrátila by iba navyše zaplatené poistenie na nemocenské poistenie, dôchodkové, nezamestnaosť by nevrátila, lebo to má vyśšie maximum.
To zamestnanie samozrejme treba ukončiť, alebo podľa mňa lepšie je ukončiť DNP a ísť na materskú zo zamestnania a ostať tam až do troch rokov dieťaťa (pre prípadný nárok na dávku v nezamestnanosti - nevieš, či budeš o tri roky ešte szčo). V takomto prípade stačí sa zamestnať v decembri z maxima (cca max mínus VZ zo szčo) , DNP môže byť už teraz, v januári zmeniť mzdu na minimálnu, alebo skrátený úväzok (bez zrušenia a znovuzaloženia prac.pomeru), potom pred materskou zrušiť DNP.
mamina20
09.10.12,19:10
Dobrý deň, mám prosbu. Som SZČO, DNPO, momentálne poberám RP z dôvodu nepriaznivého zdr. stavu dieťaťa. 12.11.2012 nastupujem na materskú dovolenku. Chcem sa len opýtať - za 11/2012 dostanem materskú alikvotne za 12 dní a taktiež rodičovský príspevok nekrátený za celý november?
Ďakujem za odpoveď.
Jana Motyčková
10.10.12,05:54
Áno .
Mila123
10.10.12,05:56
30-12 dní bude zaplatená MD a RP za celý mesiac.....
mamina20
10.10.12,09:24
Ďakujem za odpoveď. A ešte by som sa chcela spýtať - ak by som náhodou ešte do toho 12.11.2012 bola PN, neprišla by som pre nemocenské dávky o rodičovský príspevok?
Mila123
10.10.12,09:24
o RP neprídeš....
dadasv
15.10.12,10:33
Máme zamestnankyňu, ktorá je u nás zamestnaná od januára 2012, predtým bola 3 mesiace nezamestnaná, predtým na rodičovskej dovolenke (do 3 rokov veku dieťaťa)(Po materskej dostala výpoveď pre rušenie pracovného miesta). Je tehotná, predpokladaný pôrod v polovici marca. Bola u nás zamestnaná na skrátený pracovný úväzok - PP ukončený dohodou. Hneď sme ju zamestnali na plný samozrejme s vyšším platom. 90 dní bude v pohode spĺňať. Teraz dostala chrípku a lekárka ju posiela na PN. Bude sa jej rátať PN do tých 90 dní, alebo sa bude doba PN odpočítavať. Nie som si celkom istá, tak potrebujem vedieť, či na PN môže ísť, aby sme priemer nepokazili. Aby sa jej rátala materská z tohoto pracovného pomeru na plný úväzok a nie z toho, ktorý bol na kratší.
Ak by išla náhodou na rizikové tehotenstvo - dlhšia PN, počítalo by sa jej napriek tomu tých 90 dní od vzniku nového pracovného pomeru, teda nemá PN vplyv na počet odpracovaných dní?
Ďakujem za odpoveď, nie som si istá, či sa niečo v zákone nemenilo.
Mila123
15.10.12,10:38
ukončili ste jej jeden pracovný pomer(poistenie v SP) s nižším úväzkom a začali nový s vyšším úväzkom?
dadasv
15.10.12,11:24
Áno.

ukončili ste jej jeden pracovný pomer(poistenie v SP) s nižším úväzkom a začali nový s vyšším úväzkom?
Mila123
15.10.12,11:36
podľa môjho názoru, tým, že na budúci rok sa znovu chystá novelizácia 461/2003 bude musieť mať 90 dní plateného poistenia (mimo PN, OČR,nepla. voľna) z nového poistenia......toto je môj názor, nie tvrdenie.......
dadasv
15.10.12,12:06
Myslíš, že tá novelizácia sa bude týkať aj už uzatvorených pracovných pomerov? To by nebola spätná platnosť?
Má ešte niekto taký názor, prosím...



podľa môjho názoru, tým, že na budúci rok sa znovu chystá novelizácia 461/2003 bude musieť mať 90 dní plateného poistenia (mimo PN, OČR,nepla. voľna) z nového poistenia......toto je môj názor, nie tvrdenie.......
Teho
21.10.12,22:52
Poprosim o radu:
Manzelka je na RD, ktora jej konci 11.01.2013. Je tehotna, ocakavany porod 14.04.2013. Je zamestnana, ma cca. 20 dni dovolenky, do prace nechce nastupit. V pripade ze by teraz ukoncila RD, zobrala si par dni dovolenku a nasledne isla na PN do nastupu na matersku, PN-ka by jej zrejme bola pocitana z predpokladaneho prijmu, ale ako by jej bola pocitana materska? Za prijem z tych par dni dovolenky alebo z minima? A moze matersku prip. ovplyvnit kolko dni dovolenky si zoberie a ci tam je vikend? A ak by isla na PN v januari bez nastupu do zamestnania, mala by narok na matersku z predpokladaneho prijmu?
Vopred dakujem
Jana Motyčková
22.10.12,08:23
Myslíš, že tá novelizácia sa bude týkať aj už uzatvorených pracovných pomerov? To by nebola spätná platnosť?
Má ešte niekto taký názor, prosím...
Bude sa týkať aj už uzatvorených pracovných pomerov.
Ale úpravy v prechodných ustanoveniach nevylučujem, aj keď ich ani nepredpokladám. (:) to je veta.)
Jana Motyčková
22.10.12,08:34
Poprosim o radu:
Manzelka je na RD, ktora jej konci 11.01.2013. Je tehotna, ocakavany porod 14.04.2013. Je zamestnana, ma cca. 20 dni dovolenky, do prace nechce nastupit. V pripade ze by teraz ukoncila RD, zobrala si par dni dovolenku a nasledne isla na PN do nastupu na matersku, PN-ka by jej zrejme bola pocitana z predpokladaneho prijmu, ale ako by jej bola pocitana materska? Za prijem z tych par dni dovolenky alebo z minima? A moze matersku prip. ovplyvnit kolko dni dovolenky si zoberie a ci tam je vikend? A ak by isla na PN v januari bez nastupu do zamestnania, mala by narok na matersku z predpokladaneho prijmu?
Vopred dakujem
Ak teraz (ešte v r.2012) nastúpi do práce a vezme si dovolenku, materská bude počítaná z príjmu z dovolenky.
Víkend počas dovolenky ovplyvní VZ. Napr. povedzme že za deň dovolenky má 30 €,
- ak si vezme dovolenku od pondelka a od piatku už bude PN, získa za 4 kalendárne dni VZ 120, materské bude počtané z DVZ 120/4 = 30 € (materské za mesiac cca 30 dní x 0,65 x 30 = 585 €)
- ak si vezme dovolenku od pondelka a od ďalšieho pondelka bude PN, získa za 7 kalendárnych dní VZ 150 €, materské bude počítané z DVZ 150/ 7 =21,4286 € (materské za mesiac cca 30 dní x 0,65 x 21,4286= 417,86 €).
Ak by nastúpila do zamestnania až budúci rok, dávka bude určená z pravdepodobného zárobku - čo je v tomto prípade mzda, ktorú by zarobila, keby robila.
menfor
19.11.12,10:23
Poprosíme o radu:
Manželka je nezamestnaná (momentálne pracuje ako dobrovoľnícka cez UP), tehotná a práceneschopná (lebo čakáme dvojičky).
270 dni SP za 2 roky splnáme. termín porodu je 17.6.2013 a termín na materskú 3.5.2013.
Mame sa dať DNP a kedy na aku sumu naj? alebo čo je ideálne aby sme niečo neprepásli na čo možne mať nárok.
Vopred vám ďakujeme.
Xanti
19.11.12,11:57
Poprosíme o radu:
Manželka je nezamestnaná (momentálne pracuje ako dobrovoľnícka cez UP), tehotná a práceneschopná (lebo čakáme dvojičky).
270 dni SP za 2 roky splnáme. termín porodu je 17.6.2013 a termín na materskú 3.5.2013.
Mame sa dať DNP a kedy na aku sumu naj? alebo čo je ideálne aby sme niečo neprepásli na čo možne mať nárok.
Vopred vám ďakujeme.No ku dnu nástupu na materskú mne vychádza cca 200 dní čo je viac ako 26 týždňov. Ak ukončí PN a čo najskôr sa prihlási na balík poistení z maxima , a od dalšieho dna pôjde na PN tak materskú bude mať maximálnu. Ale to by značilo celé tehotenstvo byť PN, ale to má mng. i tak rizikové s dvojičkami.
menfor
19.11.12,18:47
No ku dnu nástupu na materskú mne vychádza cca 200 dní čo je viac ako 26 týždňov. Ak ukončí PN a čo najskôr sa prihlási na balík poistení z maxima , a od dalšieho dna pôjde na PN tak materskú bude mať maximálnu. Ale to by značilo celé tehotenstvo byť PN, ale to má mng. i tak rizikové s dvojičkami.

a tie 270 dni kedy treba dodržať?
Xanti
19.11.12,19:12
a tie 270 dni kedy treba dodržať?
Tie? Tie treba mať v úhrne 2 roky dozadu od pôrodu, napr. píšeš že to máte splnené tak teraz nechápem .. od kedy do kedy trvalo tvojej žene poistenie, zamestnanie alebo dobrovolné poistenie?
menfor
20.11.12,05:24
Tie? Tie treba mať v úhrne 2 roky dozadu od pôrodu, napr. píšeš že to máte splnené tak teraz nechápem .. od kedy do kedy trvalo tvojej žene poistenie, zamestnanie alebo dobrovolné poistenie?

Troška som sa stratil áno máme splnené (poistenie z zamestnania), ale tých 26 týždňov je čo?dobrovoľne poistenie sme dosiaľ nemali a čo po skončení materskej odhlásiť? Pripoistit sa máme toho roku či v novom po novelizácii zákona?
Ďakujem za info
Xanti
20.11.12,10:20
Troška som sa stratil áno máme splnené (poistenie z zamestnania), ale tých 26 týždňov je čo?dobrovoľne poistenie sme dosiaľ nemali a čo po skončení materskej odhlásiť? Pripoistit sa máme toho roku či v novom po novelizácii zákona?
Ďakujem za info
Napíš tie dátumy zamestnania.
Ak sa mng. poistí od nového roka tak materskú bude mať minimálnu. Treba sa poistiť čím skôr aby do dna nástupu na materskú bola splnená podmienka 182 dní. Takže sám vidíš veľa času na prihlásenie nemáte. A po materskej potom sa treba odhlásiť z dobrovolného poistenia.
menfor
20.11.12,11:01
Napíš tie dátumy zamestnania.
Ak sa mng. poistí od nového roka tak materskú bude mať minimálnu. Treba sa poistiť čím skôr aby do dna nástupu na materskú bola splnená podmienka 182 dní. Takže sám vidíš veľa času na prihlásenie nemáte. A po materskej po
tom sa trea odhlásiť z dobrovolného poistenia.

Ďakujem
3.10.2011-31.7.2012 (303 dni)
Takže stačí prerušiť na 1 deň pre co?
Xanti
20.11.12,11:10
Ďakujem
3.10.2011-31.7.2012 (303 dni)
Takže stačí prerušiť na 1 deň pre co?
Ja som nikde nepísala o prerušení.
Postup :
1. ukončiť terajšiu PN
2. prihlásenie na balík DNPO, VZ maximum
3. nástup na novú PN
4. nástup na materskú
5. ukončenie materskej, odhláška z balíka DNPO

Ja neviem ako to ináč napísať.
tinkas
20.11.12,12:01
ahojte...tak snažila som si to všetko preštudovať aj na www.socpoist.sk (http://www.socpoist.sk) a mám takých záver:
som tehotná, predpokladaný dátum porodu je 04.07.2013, tz. nástup na materskú niekedy koncom mája...rada by som si pomohla tým, že by som mala max. materskú...splnam podmienku 270dní, teraz som zamestnana na HP...ale ak by som sa minim. 90 dní pred nástupom na materskú zamestnala u nového zamestnávateľa s max. VZ, znamená to, že by sa mi na výpočet výšky materskej rátal len tento posledný príjem a mala by som tam max. matersku?
ivuska99
21.11.12,10:39
Dobry den,

uz som raz do tejto temy pisala ohladom vysky materskej v pripade retazoveho porodu. Teraz mam vsak dalsi dotaz - na prvu matersku som nastupovala 8/2011, porod 09/2011. Od 04/2012 rodicovska dovolenka. Momentalne mam termin porodu 03/2013.

No a teraz by som chcela radu ako najlepsie postupovat. Citala som ze pocat materskej (aj rodicovskej?) vznika narok na dovolenku. Ak je to tak, nebolo by najlepsie sa "vratit" do prace, oznamit zamestnavatelovi ze som tehotna (cize som v ochrannej dobe), vycerpat si dovolenku a nasledne nastupit na matersku dovolenku? Kolko dni mam narok na dovolenku na zaklade udajov, ktore som popisala (v roku 2011 som si vycerpala dovolenku prisluchajucu za 7 mesiacov. Moj narok je 20 dni/rok).

Dakujem za odpovede
Teho
27.11.12,20:58
Narok na dovolenku za 2011 budes mat nekrateny, za 2012 budes mat narok ak materska za 01-03/2012 bola aspon 60 pracovnych dni - ak ano tak bude kratena za obdobie RD prvych 100 neodpracovnych dni o 1/12 a za kazdych dalsich 21 dni o 1/12, co bude kratenie asi o 4-5/12.
Vratit sa do prace na dovolenku moze ovplyvnit vysku materskej nasledovne:
- ak si nevycerpas dovolenku, materska bude pocitana z pravdepodobneho vymeriavacieho zakladu, co je hruba mzda aku by si mala keby si pracovala (potvrdzuje uctovnicka)
- ak tato hruba mzda nie je vyssia ako maximum z coho sa pocita materska v 2013, co je 1163 euro, tak si matersku mozes zvysit tak ze si tento rok vycerpas 1 alebo niekolko dni dovolenky tak aby do toho nevosiel vikend - povedzme zoberies si dovolenku len 31.12 (moze ist aj do noveho roku, ten uz neovplyvnuje vysku materskej, ale je to podla mna zbytocne minanie, kedze ti aj tak neprepadne), ktora bude zaplatena hrubou mzdou deleno pocet pracovnych dni. Pre ucel vypoctu materskej sa ale pocita s kalendarnymim dnami, ked nemas prerusene poistenie, cize materska sa mozes zvysit o cca. 40%.
Teho
27.11.12,21:00
ahojte...tak snažila som si to všetko preštudovať aj na www.socpoist.sk (http://internal/iCabMobile_CallBack?openURLinTarget&target=_blank&url=http%3A%2F%2Fwww.socpoist.sk%2F&referrer=http%3A%2F%2Fwww.porada.sk%2Ft184380-p29-materska-2012-a.html) a mám takých záver:
som tehotná, predpokladaný dátum porodu je 04.07.2013, tz. nástup na materskú niekedy koncom mája...rada by som si pomohla tým, že by som mala max. materskú...splnam podmienku 270dní, teraz som zamestnana na HP...ale ak by som sa minim. 90 dní pred nástupom na materskú zamestnala u nového zamestnávateľa s max. VZ, znamená to, že by sa mi na výpočet výšky materskej rátal len tento posledný príjem a mala by som tam max. matersku?

Presne tak
hronka
29.11.12,12:18
Dobrý deň,
ja by som sa chcela poradiť. Momentálne som na rodičovskej dovolenke, ale som nezamestnaná a nemám ani živnosť. Keď plánujeme druhé dieťa a chcem materskú, musím byť min. 270 dní nemocensky poistená. Dajme tomu, že druhé dieťa plánujeme na koniec roka 2013. Ak sa ešte teraz v decembri 2012 zamestnám, teda budem platiť NP, a zamestnanie bude pokračovať aj v roku 2013, splním podmienku 270 dní NP počas 2 rokov? A z ktorého obdobia by mi rátali VZ v tomto prípade? december 2012 alebo nie? Pýtam sa preto, lebo v r. 2013 bude ťažko získať max. materskú, keďze max. VZ bude až 3930 Eur... Ďakujem
Mila123
29.11.12,12:23
aj keď bude VZ až 3930 € dávky NP sa vypočítavajú z 1.5 nás. priemer. mzdy, t.j. 1179 €, ....
ak nástup na MD bude ešte v roku 2013 dávky sa budú počítať z roku 2012.....
ale musíš byť zamestnaná viac ako 90 dní (to budeš) ale aj musíš mať platené poistenie do SP min. z 90 dní.....(zmena zákona)
hronka
29.11.12,20:04
Takže ak tomu správne rozumiem - aby mi vznikol nárok na materskú, stačí ak budem min. 90 dní platiť NP? A keď sa zamestnám napr. až 1.1.2013 a porodím tiež v r. 2013, stačí ak len jeden mesiac budem mať mzdu 1179, resp. počíta sa z najvyššieho VZ pre NP? alebo sa tie mesiace spriemerujú?
Xanti
29.11.12,20:12
Takže ak tomu správne rozumiem - aby mi vznikol nárok na materskú, stačí ak budem min. 90 dní platiť NP? A keď sa zamestnám napr. až 1.1.2013 a porodím tiež v r. 2013, stačí ak len jeden mesiac budem mať mzdu 1179, resp. počíta sa z najvyššieho VZ pre NP? alebo sa tie mesiace spriemerujú?
Nárok na materskú vznikne ak je 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch.
Pričom z posledného zamestnania vznikne nárok na materskú zo skutočného VZ ak to zamestnanie trvá 90 dní minimálne.
A ak sa zamestnáš 1.1.2013 a tvoje zamestnanie bude dlhšie ako 90 dní, tak materská sa bude rátať z toho zamestnania, ak budeš zamestnaná pol roka tak sa TI pol rok spriemeruje, nikdy sa neberie z najvyššieho ale vždy z priemerného.

Ešte doplním, tebe nebude stačiť len pol roka zamestnania, ty sa musíš zamestnať tak, že budeš mať minimálne 270dní poistenia, lebo ináč nárok na materskú nevznikne.
hronka
30.11.12,10:08
Ďakujem Xanti, rozumiem tomu.
A keď sa teda zamestnám v decembri 2012 s vysokou mzdou, zamestnanie bude trvať aj v r. 2013, teda budem odvádzať NP a koncom roka porodím, tak splním podmienku 270 dní v posledných 2 rokoch? A ako VZ sa bude brať do úvahy december 2012 (predchádzajúci rok)? Je to tak? dakujem
Xanti
30.11.12,11:46
Ďakujem Xanti, rozumiem tomu.
A keď sa teda zamestnám v decembri 2012 s vysokou mzdou, zamestnanie bude trvať aj v r. 2013, teda budem odvádzať NP a koncom roka porodím, tak splním podmienku 270 dní v posledných 2 rokoch? A ako VZ sa bude brať do úvahy december 2012 (predchádzajúci rok)? Je to tak? dakujem
Ano je to tak.
dadasv
18.12.12,06:49
podľa môjho názoru, tým, že na budúci rok sa znovu chystá novelizácia 461/2003 bude musieť mať 90 dní plateného poistenia (mimo PN, OČR,nepla. voľna) z nového poistenia......toto je môj názor, nie tvrdenie.......

Prosím, potrebovala by som dosť súrne vedieť, či bola schválená novelizácia zákona 461/2003 ohľadne rozhodujúceho obdobia na zistenie VZ pre materskú. Či do trvania 90 dní nového pracovného pomeru sa počíta aj doba PN alebo nie.
Ďakujem.
Andyke
18.12.12,07:20
Odpovedala som už v 2.téme na túto otázku : áno treba mať zaplatené poistné za 90 dní . Novela bola schválená. (s platnosťou od 1.1.2013)
Mila123
18.12.12,07:55
Prosím, potrebovala by som dosť súrne vedieť, či bola schválená novelizácia zákona 461/2003 ohľadne rozhodujúceho obdobia na zistenie VZ pre materskú. Či do trvania 90 dní nového pracovného pomeru sa počíta aj doba PN alebo nie.
Ďakujem.

nepočíta....tých 90 kal. dní musí byť odpracované, dovolenka, napr. prekážky v práci - §§....
dadasv
18.12.12,11:35
Ďakujem
ptimka
19.12.12,06:32
Ahojte,
potrebovala by som sa poradiť-čakáme babätko, som cca v 3. týždni. odvody platím momentálne len ako SZČO od októbra tohto roku. Mohli by ste mi poradiť, ako by som mohla zvýšiť materskú? vopred ďakujem
Mila123
19.12.12,06:36
Ahojte,
potrebovala by som sa poradiť-čakáme babätko, som cca v 3. týždni. odvody platím momentálne len ako SZČO od októbra tohto roku. Mohli by ste mi poradiť, ako by som mohla zvýšiť materskú? vopred ďakujem
už sa zamestnaj....
ptimka
19.12.12,11:53
už sa zamestnaj....

Mila,a mohla by som Ťa poprosiť, trošku by si mi vedela poradiť z čoho by som mala dostať materskú? napríklad keď sa teraz zamestnám (resp. od 1.12.2012) a nechám si aj živnosť, z čoho mi potom vyrátajú materskú? ďakujem Ti vopred
tinkas
30.01.13,11:28
Presne tak
ahojte...tak snažila som si to všetko preštudovať aj na www.socpoist.sk (http://internal/iCabMobile_CallBack?openURLinTarget=&target=_blank&url=http%3A%2F%2Fwww.socpoist.sk%2F&referrer=http%3A%2F%2Fwww.porada.sk%2Ft184380-p29-materska-2012-a.html) a mám takých záver:
som tehotná, predpokladaný dátum porodu je 04.07.2013, tz. nástup na materskú niekedy koncom mája...rada by som si pomohla tým, že by som mala max. materskú...splnam podmienku 270dní, teraz som zamestnana na HP...ale ak by som sa minim. 90 dní pred nástupom na materskú zamestnala u nového zamestnávateľa s max. VZ, znamená to, že by sa mi na výpočet výšky materskej rátal len tento posledný príjem a mala by som tam max. matersku?


Presne tak


...a musím prerušiť ason na jeden deň poistenie alebo to nie je potrebne?
zuzumojko
30.01.13,17:15
Dobrý večer, chcela by som sa spýtať..
Robím účtovníctvo a mzdy vo firme, kde som aj zamestnaná. Od 02.01.2013 som na PN. O 2 týždne 13.febr 2013 nastupujem na materskú. Už by som ani nešla do práce do materskej, len šéf tlačí. Nevyznám sa v tejto problematike tak, ak by som ostala už na PN do 12.febr je to OK? Ake povinnosti z toho vyplývajú pre mňa ako zamestnanca a pre zamestnávateľa.
Ak by som do 31. januára ukončila PN nesie sa niečo ako prechodový lístok do SP (čítala som tu niekde o tom) a dokedy? Čo je pre mňa lepšie?