ayse1
16.01.12,16:17
Ahojte. Prosím vás, vie mi niekto povedať, či mi môže exekútor siahnuť na rodičovský príspevok a na prídavok na dieťa? Siahol aj na manželovu výplatu, lebo mu chodí na môj účet ale na príspevok by vraj nemal lebo je to štátna sociálna dávka. Sme úplne bez peňazí, nemáme na nájom, na stravu a to nehovorím že máme 5mes. dieťatko, takže ani plienky a stravu mu nemáme začo kúpiť. Nemal nechať aspoň to životné minimum? Písala som mu ale akosi neodpovedá..prosím poraďte !!!
Melnick
16.01.12,15:33
Text som vygooglila:)



Zrážky z iných príjmov

Ak má povinný popri nároku na mzdu aj nárok na iný príjem, tak Exekučný poriadok stanovuje:

•v zmysle § 92 podliehajú exekúcii i príjmy uvedené v § 89, ktoré nahrádzajú odmenu za prácu: nemocenské, materské, dôchodok, štipendium, náhrada uchádzajúceho zárobku, náhrada poskytovaná za výkon spoločenských funkcií, hmotné zabezpečenie uchádzačov o zamestnanie,
•v zmysle § 87 podlieha exekúcii mzda od všetkých platiteľov mzdy, pokiaľ je povinný zamestnaný a poberá mzdu od viacerých zamestnávateľov.



Predmetom výkonu zrážky nemôže byť podľa § 69 ods. 2 Exekučného poriadku:

•prídavok na dieťa,
•sumy poskytované na náhradu nákladov spojených s pracovným výkonom, a to najmä pri pracovných cestách.
ayse1
16.01.12,15:38
a mne stiahol aj prídavok na dieťa...
Xanti
16.01.12,15:40
No nedá sa nič robiť,
musíš ísť na UP a nahlásiť zmenu vyplácania rodičovského príspevku a prídavku na dieťa - teda musíš požiadať o vyplácanie v hotovosti.
A detto tvoj manžel musí požiadať o vyplácanie výplaty v hotovosti, lebo ináč aj další mesiac ostanete bez príjmu.

A to čo exe má nechať je len bajočko nejakých 100 e čo je málo. Takže komunikovať s exe, ale čo sa dá nechať si vyplácať na ruku v hotovosti.
ayse1
16.01.12,16:13
no šak zajtra idem na ÚP požiadať o zasielanie hotovosti poštou a manžel si tiež nahlasuje iný účet v účtarni. a prečo mi potom nenechal tých 100e ? dá sa to nejak napadnúť? prípadne sťažovať? inak díky za odpovede:)
Mila123
16.01.12,16:16
mne práve pred hodinou mi cinkla sms-ks a UP mi poukázal PnD.....tento mesiac to nestihneš......a ten druhý účet pre manžela Vám možno iba na chviľku pomôže....pretože exekútor pošle obsielku zamestnávateľovi, ten mu bude zrážať už z výplaty......
ayse1
16.01.12,16:18
viem že nestihnem lebo mne cinkla už doobeda ale aj tak si to pôjdem zmeniť, nech to mám vybavené
ayse1
16.01.12,16:22
no a teraz mi prosím niekto poraďte za čo mám synčekovi kúpiť plienky a stravu !!!!!
Xanti
16.01.12,16:22
no šak zajtra idem na ÚP požiadať o zasielanie hotovosti poštou a manžel si tiež nahlasuje iný účet v účtarni. a prečo mi potom nenechal tých 100e ? dá sa to nejak napadnúť? prípadne sťažovať? inak díky za odpovede:)Exekútor nemá ako zistiť, ktoré peniaze sú prídavok na dieťa, a ktoré rodičovský príspevok. Preto blokuje celý účet.
Dlžobu máš ty? Alebo tvoj manžel? Treba ísť k exe a dohodnúť sa na splátkach. Ak je ústretový, tak bude súhlasiť a odblokuje účet.
ayse1
16.01.12,16:27
ja som mu písala už 2x ale zatial nič.. a ohladom splátkového som sa takisto snažila dohodnúť ale im je to asi jedno
Xanti
16.01.12,16:28
Osobná návšteva je lepšia.
ayse1
16.01.12,16:35
nemám auto takže v tejto zime sa s bábom určite nebudem trepať s autobusom do nejakej Kynceľovej čo je pri B.Bystrici či kde a nemám ani peniaze na to
draik
16.01.12,20:59
V prvom rade je potrebné poznamenať, že exekútor nesiahol na rodičovský príspevok a prídavok, ale na peniaze na bankovom účte. Ako už bolo spomenuté, exekútor nemôže vedieť, že na účte sú peniaze pochádzajúce zo štátnych dávok. Na účte musí zostať 99,58 e. Najrýchlejšie bude, keď si dávky necháte posielať poštou.
Exekútor peniaze najprv zablokuje, pošle Vám upovedomenie o začatí exekúcie - máte 14 dní na to, aby ste podali námietky (napr., že postihuje peniaze, ktoré sú vylúčené z exekúcie) alebo uhradili exekúciou vymáhanú pohľadávku (je možné aj z blokovaných peňazí). Inak po uplynutí lehoty budú peniaze z účtu na základe exekučného príkazu odpísané. Nie je možné sa dodatočne domáhať vrátenia neprávom stiahnutej čiastky, keďže navrátenie do predošlého stavu je v exekučnom konaní vylúčené.
Exekútor môže postihnúť aj majetok v BSM (výplata manžela), ale v tom prípade musí byť účastníkom konania. Pri postihnutí iných vecí ako vecí povinného sa tretia osoba (vlastník veci) môže domáhať na súde vylúčeniu veci žalobou.
Keďže exekútor môže postihnúť aj majetok v BSM, je len otázkou času, kedy pošle pozdrav zamestnávateľovi manžela - zamestnávateľ bude potom povinný stŕhať príslušnú čiastku sám a manžel dostane len zostatok.
77gabika
17.01.12,18:55
Pekny vecer chcela by som sa opytat ze podla zakona by mal nechavat exekutor na ucte cca 100eur ale mne na ucet chodia uz asi 6rokov len detske pridavky co je 44,28eur a strhava mi vsetko ako sa to da riesit