Genesis.SVK
16.01.12,18:01
Aegon mi zaslal nejaké tlačivá že či chcem zmeniť môj vital - rastový fond na solid - konzervatívny fond z dôvodu že sa zmenil zákon a teraz je garancia len v tomto solid - teda konzervatívnom fonde.

Inak aegon ma teraz 4 fondy:
1. konzervatívny - dlhopisný dochodkový
2. vyvážený dôchodcovský
3. rastový dôchodcovský - akciový
4. indexový fond - to nemám páru čo to je

priznám sa že ja sa do týchto vecí nevyznám vôbec. Mám 32 rokov neviete mi poradiť či mám zmeniť svoj rastový dôchodcovský fond za nejaký iný? ... neviem totiž čo by bolo najvhodnejšie.

za rady vopred ďakujem.
Zdenka175
16.01.12,17:10
Podľa mňa najvýhodnejší dlhopisový, čo poviete?:)
Genesis.SVK
17.01.12,16:02
nikto viac sa nevie k tomu vyjadrit ? ... vam take neprislo z DSS iek ?
duves
17.01.12,16:26
nikto viac sa nevie k tomu vyjadrit ? ... vam take neprislo z DSS iek ?
Ale ano, prišlo mi.
Kedysi som mal aj licenciu, ako sprostredkovatel. Neviem čo je ten indexovy, ale v oznamení to maš mať napisane. Aha, akuta to čítam. Je to novy akciovy fond. To sa mi nepáči. Ja som starší a od začiatku som v konzervatívnom fonde. Čo sa tyka strategie, ťažko povedať.
Vec sa mala až do vzniku americkej hypotekarnej krízy tak, že najviac získavali rastove a vyvažene fondy, pretože mohli investovať do akcií. No vzápätí, ako to prdlo na akciovych trhoch, tie fondy aj stratili. Potom Fico uviedol do platnosti zakon, že všetky fondy budu garantovať hodnotu majetku. Inak povedany DSS-ky vlastne vytvorili akoby konzervatívne fondy pre všetky tri typy. Len s tym rozdielom, že straty v tych dvoch odvážnych fondoch (rastovy a vyvážený) sa už nikdy nesanovali.
Genesis.SVK
17.01.12,17:16
no to je sice pekne :) ale ja by som potreboval poradit ktory je pre mna najvhodnejsi ak mam vek 32 a vzhladom na momentalnu situaciu
duves
17.01.12,19:14
vzhladom na momentalnu situaciu KONZERVATIVNY
Genesis.SVK
19.01.12,05:27
a nebude to nevyhodne prejst na ten konzervativny teraz ked som v tom akciovom ? Proste potreboval by som nazory od viacerych ludi
Genesis.SVK
24.01.12,07:00
Môže sa k tomu ešte niekto vyjadriť? Veď podobný problem muselo riešiť nedávno plno ludi. Jednoducho preferujem viac nazorov co je myslim logicky postup pokial sa ma clovek rozhodnut v niecom comu nerozumie.
duves
24.01.12,07:05
A čo Mihál? Neporadí?
Genesis.SVK
30.01.12,18:37
no co uz to niekto riesil ? :) .. vazne si mam dat ten konzervativny aj ked doteraz som mal rastovy ?
Xanti
30.01.12,18:44
Genesis,
a čo takto si dať 50 : 50 . Aj taká je možnosť. Polovicu budeš mať garantovanú doplnanú a s druhou polovicou budeš riskovať.
Ja tiež zvažujem čo urobiť, ale zatial mi to vychádza kombinácia fondov. Ale ešte som sa nerozhodla pre percentá koľko kam...
veronikasad
30.01.12,18:46
Gabika, to sa dá ? Tiež mám pred sebou Návrh dodatku k zmluve bývalého klienta, ktorému som robila v roku 2005 Zmluvu o SDS. Má 38 rokov.
Xanti
30.01.12,18:48
No mne moja DSS toto poslala, môžem prejsť komplet. Alebo potom rozvrhnúť % ak nájdem priložím link, bo tuším aj na ich stránke som to čítala.
veronikasad
30.01.12,18:49
Ak máš ALLIANZ, prosím ťa pošli mi to aj do emailu.
Xanti
30.01.12,18:51
No našla som je to PDF takže by sa to malo otvoriť http://www.asdss.sk/images/filetypes/16x16/pdf.png Žiadanka o prestup do konzervativneho (od 1.4.2012 dlhopisového) fondu.pdf (http://www.asdss.sk/assets/Original/2841/Ziadanka_o_prestup_do_konzervativneho_fondu.pdf)
Ice dive
30.01.12,18:54
no ťažká to otázka, čo zvoliť... zaujímavý názor padol aj v správach, že DSSky odporúčajú nerobiť nič, lebo zatiaľ každá vláda robila zásahy, či už garancie, či vstupy do fondov a pod... takže odporúčanie DSSiek vydržať čo bude IN po voľbách...
veronikasad
30.01.12,18:54
No našla som je to PDF takže by sa to malo otvoriť http://www.asdss.sk/images/filetypes/16x16/pdf.png Žiadanka o prestup do konzervativneho (od 1.4.2012 dlhopisového) fondu.pdf (http://www.asdss.sk/assets/Original/2841/Ziadanka_o_prestup_do_konzervativneho_fondu.pdf)
Tento návrh mám, ale tam je len % podiel prevodu majetku - čo chápem tak, že časť majetku si môžem nechať v rizikovejšom fonde a nanovo budem sporiť v konzervatívnom (teda nie ja - zmluvu nemám), ale klient
Xanti
30.01.12,18:57
Veronika
ja to chápem tak, že zaškrtnem V III. okienko kde sa píše :
prevod časti majetku z dôchodkového fondu ..
tam sú na výber dva ..
optimal
progress...
ak mám optimal tak napíšem k optimalu koľko % chcem previesť do garantu .
veronikasad
30.01.12,19:08
Veronika
ja to chápem tak, že zaškrtnem V III. okienko kde sa píše :
prevod časti majetku z dôchodkového fondu ..
tam sú na výber dva ..
optimal
progress...
ak mám optimal tak napíšem k optimalu koľko % chcem previesť do garantu .
aj doteraz si sporila v jednom fonde, takže v podstate uvedieš % z toho tvojho fondu, ktoré chceš previesť do GARANTU.
Xanti
30.01.12,19:14
aj doteraz si sporila v jednom fonde, takže v podstate uvedieš % z toho tvojho fondu, ktoré chceš previesť do GARANTU.Veronika,
tu je http://www.asdss.sk/images/filetypes/16x16/pdf.png Zmeny v SDS od 01.04.2012.pdf (http://www.asdss.sk/assets/Original/2856/Zmeny_v_SDS_od_01.04.2012.pdf) tu je dokument, ktorý hovorí o tom, že od 1.4.2012 sa môže šporiť v dvoch fondoch naraz. Ale jeden musí byť povinne GARANT.
veronikasad
30.01.12,19:22
Gabika, ďakujem, musím si to naštudovať. Ak máš ešte nejaké konkrétne dotazy, napíš. Budem mať "rande" s posťovákom, ktorý ešte zmluvy stále robí.
Xanti
30.01.12,19:24
Veronika,
ja som pozerala zhodnotenie, teda fakt tí politici dosiahli to, že v dlhopisovom fonde je väčší nárasť ako v akciovom, ten je na tom najhoršie.
Tak hádam sa už dajak dohodnú a nebudú to meniť každú chvílku, aby človek vedel na čom je. Práve preto zvažujem mať kombináciu fondov. Ale kludne sa opýtaj čo by odporúčal poisťovák . :)
veronikasad
30.01.12,19:31
Výnosnosť fondov som dlhšiu dobu nesledovala, teraz ma s tým bývalý klient zaskočil - musím do toho "kuknúť" a pozisťovať čo to.
Xanti
30.01.12,19:32
mimotemy Nech povie kto chce čo chce, človek sa musí rozhodnúť sám. ALe každý názor pomôže. Škoda len, že táto téma nejako nezaujíma aj ostatných. :)
Katy a R
30.01.12,19:50
gabi, každý by sa mal viac starať o svoje financie - no ale väčšinou je to tak, že ani nevedia, koľko im do toho II. piliera vlastne ide:confused:
.. ja som svoje deti poslala na konci roka 2007 zmeniť :D
dopĺňam - na konzervatívny !
Xanti
30.01.12,19:52
Katy
zmeniť? Čo ? Vystúpili :D
Máš pravdu, ludia nevedia o čo ide, v podstate sú stratený zmätený a konajú ako ovce . Nechcem sa nikoho dotknúť, ale finančná gramotnosť je u nás na veľmi nízkej úrovni.
Genesis.SVK
02.02.12,16:20
Katy
zmeniť? Čo ? Vystúpili :D
Máš pravdu, ludia nevedia o čo ide, v podstate sú stratený zmätený a konajú ako ovce . Nechcem sa nikoho dotknúť, ale finančná gramotnosť je u nás na veľmi nízkej úrovni.

myslím že v tomto stave v akom je svet je finančná gramotnosť na nízkej úrovni u všetkých.

ja som sa len snažil zistiť ako sa rozhodovali ostatní v tejto otázke a túto info zakalkulovať do konečného rozhodnutia :)
Bohužiaľ na tlačive čo mi poslal Aegon vypadá to tak že nie je taká možnosť sporiť aj v akciovom aj konzervatívnom fonde :( pretože tá možnosť 50 na 50 sa mi celkom páčila.

Ja akurát čo viem o akciových fondoch je že z dlhodobého hladiska by mali rásť a že kupovať akcie je najvhodnejšie keď padajú a keď padajú ešte nižšie tak ich ponechať a nakupovať ďalej a nezbavovať sa ich bo oni zas porastú. Najviac vraj prerobia tí čo spanikária a predajú akcie alebo prelezú z akciových fondov do konzervatívnych v bode ked akcie padajú pretože práve vtedy treba nakupovať ovšem treba mať na zreteli že to aby akcie zarobili na to treba čas a len v prípade starších ľudí pred dôchodkom je prejdenie na konzervatívny fond vhodné. Ale či je toto čo som práve napísal pravdivé to neviem :)

takže popravde vôbec neviem čo mám urobiť :)
Xanti
02.02.12,18:17
Genesis.SVK (http://www.porada.sk/member.php?u=164395)
tak prestúp do inej DSS, stojí to tuším 16 eur :D a vyber takú, ktorá ponúka možnosť 50:50 teda tá moja ponúka akúkoľvek variantu. :D To 50 na 50 som len tak strelila.

Ináč som rada, pretože riziko treba rozložiť a ked mám možnosť tak určite neprejdem so všetkým do konzervatívneho fondu :)
Genesis.SVK
10.02.12,16:49
Genesis.SVK (http://www.porada.sk/member.php?u=164395)
tak prestúp do inej DSS, stojí to tuším 16 eur :D a vyber takú, ktorá ponúka možnosť 50:50 teda tá moja ponúka akúkoľvek variantu. :D To 50 na 50 som len tak strelila.

Ináč som rada, pretože riziko treba rozložiť a ked mám možnosť tak určite neprejdem so všetkým do konzervatívneho fondu :)

a si si ista ze to je tak ako hovoris ze mozes tie peniaze rozlozit do akcioveho aj konzervativneho ? ... a nie je to nejak extra spoplatnene v tej DSS ke ? .. napr ako ze ti vedu dva ucty a teda platis aj dvojnasobne poplatky a pod.
Xanti
10.02.12,17:48
a si si ista ze to je tak ako hovoris ze mozes tie peniaze rozlozit do akcioveho aj konzervativneho ? ... a nie je to nejak extra spoplatnene v tej DSS ke ? .. napr ako ze ti vedu dva ucty a teda platis aj dvojnasobne poplatky a pod.
Zaujímavý názor.... ty budeš mať 10 eur v konzervatívnom a zaplatíš poplatok napr. 1 euro.
Ja budem mať 5 eur v konzervatívnom a 5 eur v akciovom a zaplatím 0,5 +0,5 eur... nemyslíš že je to jedno?

A áno som si istá, že si to môžem rozložiť predsa som Ti pripla link kde je tlačivo v mojej DSS a tam sa o tom píše.
To, že tvoja DSS takú možnosť nedáva neznamená že aj ostatné sú také.
Genesis.SVK
24.02.12,07:06
Zaujímavý názor.... ty budeš mať 10 eur v konzervatívnom a zaplatíš poplatok napr. 1 euro.
Ja budem mať 5 eur v konzervatívnom a 5 eur v akciovom a zaplatím 0,5 +0,5 eur... nemyslíš že je to jedno?

A áno som si istá, že si to môžem rozložiť predsa som Ti pripla link kde je tlačivo v mojej DSS a tam sa o tom píše.
To, že tvoja DSS takú možnosť nedáva neznamená že aj ostatné sú také.

a tak ja som netvrdil ze je to tak ... vravim ze ja som v tejto oblasti uplna trupka :) .. kebyze ee tak tu nezakladam temu ale si to rovno vyriesim sam :)
Xanti
24.02.12,10:33
Genesis
ved som sa to snažila po lopate vysvetliť. :D
Genesis.SVK
27.02.12,16:54
no tak to asi teda vsetko dam do toho dlhopisneho fondu. popravde akciovy fond dss mi nedoporucil zatial nikto. a bohuzial aegon neumoznuje rozdelenie typu 50% do dlhopisoveho a 50% do akcioveho fondu