WWS
16.01.12,19:39
Chcel by u mňa brigádovať na dohodu jeden chalan z čiech ake su podmienky a čo všetko treba vybaviť.
lujza.j
16.01.12,18:59
Rozalka
18.02.13,09:26
http://www.eures.sk/mnu/57-1-zamestnavanie-cudzincov-obcania-neclenskych-krajin.html

Na stránke je uvedené:

Zamestnávanie občanov EÚ/EHP
Občan EÚ/EHP nepotrebuje povolenie na zamestnanie !



Povinnosti zamestnávateľa:

uzatvoriť pracovnoprávny vzťah v súlade so Zákonníkom práce
do 7 pracovných dní prihlásiť zamestnanca prostredníctvom formulára „Informačná karta“ na príslušnom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny podľa miesta výkonu práce
pred nástupom do zamestnania prihlásiť zamestnanca v príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne
do 8 pracovných dní prihlásiť zamestnanca v príslušnej Zdravotnej poisťovni
po skončení pracovnoprávneho vzťahu odhlásiť zamestnanca vo všetkých inštitúciách.

Ak má byť prihlásený do ZP, do ktorej? veď on tu nie je do ZP nikde prihlásený. Okrem toho, ak má hlavné zamestnanie doma, je potrebné "postupovať podľa predpisov príslušného štátu" a to by som rada počula od skúsených, čo s tým všetko súvisí (napr. české výkazy?)
Rozalka
18.02.13,12:43
Podľa toho, čo som doteraz zistila, tak sa firma registruje tam, kde má český občan dominantné príjmy, v mojom prípade v CZ.

A potom, ako ďalej technicky?
Odvody a výkazy v českom sw, a potom pokračovať zdanením v slovenskom?
alebo aké máte s tým skúsenosti?
Jana Motyčková
18.02.13,15:18
Ak vykonáva prácu v SR ale má platiť poistné do ČR (to je len pri súbehu zamestnaní, resp zamestnanie-szčo), my to riešime tak, že výkazy do Čr sa robia aj počítajú ručne a v našom softe sa iba nahodí poistné mimo výkaz (pre odpočet pri zdanení a z čistého príjmu).
Nemáme v žiadnej firme viac ako jedného zamestnanca pracujúceho v SR a platiaceho odvody do ČR - na to aby sa to takto robilo, musí mať ten zamestnanec vybavenú E101 resp. A1.
rrrrr
27.02.14,11:28
Cize vypocitavate odvody do ČR ale podla ceskej legislativy. nie je to tak, ze ich vypocitame podla slovenskej a nasledne ich len odoslete do CR. uz som aj takyto pripad pocula, tak sa hccem uistit, ja to totizto robim podlaceskej legislativy. dakujem