začínam
16.01.12,20:20
zaujíma ma,či živnostník,neplatca DPH,ktorý pracuje v ČR na stavbe,sa musí zaregistrovať na súhrnny výkaz.
V druhom prípade SZČO už nieje ,ale bol platca DPH v období,keď začal pracovať v ČR na stavbe, ale nefakturoval,lebo práca bude ukončená a vyfakturovaná až po skončení registrácie za platcu DPH.
betka
16.01.12,19:31
1.
§ 80
Súhrnný výkaz
(http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2012-a.html#hore)

(1) Platiteľ je povinný podať súhrnný výkaz za každý kalendárny mesiac, v ktorom
a) dodal tovar oslobodený od dane podľa § 43 ods. 1 z tuzemska do iného členského štátu osobe, ktorá je identifikovaná pre daň v inom členskom štáte,
b) premiestnil tovar oslobodený od dane podľa § 43 ods. 4,
c) sa zúčastnil na trojstrannom obchode ako prvý odberateľ podľa § 45,
d) dodal službu s miestom dodania v inom členskom štáte podľa § 15 ods. 1 zdaniteľnej osobe alebo právnickej osobe, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a je identifikovaná pre daň, a táto osoba je povinná platiť daň.

§ 16
(http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2012-a.html#hore)

(1) Miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť vrátane realitnej činnosti a činnosti znalcov, ubytovacích služieb, poskytnutia práva na užívanie nehnuteľnosti, služieb zameraných na prípravu a koordináciu stavebných prác, ako sú služby poskytované architektmi a osobami zabezpečujúcimi stavebný dozor, je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.

Zákon platný v inom ČŠ. Máte sa informovať o povinnostiach v inom ČŠ. Ak dodávate službu na stavbe pre občana, je povinnosť sa registrovať, nakoľko nemáte na koho preniesť daňovú povinnosť.

2.
Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby - u nás par. 19/2. Ak SZČO už nie je v SR, riadite sa platným zákonom v ČR, či už DPH, alebo daň z príjmov. Nemusíte byť SZČO v SR, ale z uvedeného máte povinnosti v ČR (dane), a neskôr v globále ste rezidentom v SR, ... ale to už sa vzťahuje na daň z príjmov....
jež
12.04.12,13:17
prosila by som poradiť...som SZČO, neplatca DPH a vykonávam v ČR prácu na živnosť a to: výroba elektromotorov a rozvádzačov. Som povinná podávať súhrnný výkaz ?
Ďakujem
astensova
17.04.12,09:16
Dobrý deň Chcela by som sa poradiť ako je to ak si konateľ z Ukrajiny založil s.r.o. na Slovensku a poskytuje služby / prekladateľstvo/ na Ukrajine a v Nemecku. Niektorý odberatelia sú len osoby, Ktoré nemajú živnosť a ani spoločnosť takže nemajú pridelené DIČ. Ako si táto s.r.o. splní povinnosť podania súhrnného výkazu? Sú to len jednorázový odberatelia.
astensova
17.04.12,09:47
Posúvam
astensova
17.04.12,13:27
NIK???
Katarína Cigánová
17.04.12,14:07
Dobrý deň Chcela by som sa poradiť ako je to ak si konateľ z Ukrajiny založil s.r.o. na Slovensku a poskytuje služby / prekladateľstvo/ na Ukrajine a v Nemecku. Niektorý odberatelia sú len osoby, Ktoré nemajú živnosť a ani spoločnosť takže nemajú pridelené DIČ. Ako si táto s.r.o. splní povinnosť podania súhrnného výkazu? Sú to len jednorázový odberatelia.
Ak je spoločnost - sro so sídlom na Slovensku , je uplne jedno kde má bydlisko jej konatel / alebo aj spoločník / . Spoločnost sa riadi slovenskými zákomni,. Tzn. ak poskytuje služby slovenkému odberatelovi fakturuje´svoje služby s DPH / ak teda je platitelom DPH / bez ohladu na to , či odberatel je právnická , fyzická osoba , podnikatel alebo nepodnikatel.
Ak poskytuje svoje služby do unie - tam už rozlišuje kto je odberatel :
ak má DIČ svojej krajiny - tak tebou popísané služby mi vychádzaju na §15 odst 1, - vykazuješ v suhrnnom výkaze

ak je odberatelom občan - sro fakturuje so slovenskou daňou / nejde do suhrnného výkazu .
je to iba stručne - podrobne je potrebné naštudovat zákon o DPH .
Ak ale spoločnosti vznikla napr. stála prevádzkaren v inom štáte - to už je zložitejšia kapitola.
astensova
19.04.12,06:23
Je to občan z Ukrajiny, ktorý nie je s.r.o. ani SZČO takže nemá DIČ a bola mu vystavená faktúra tak neviem ako so súhrnným výkazom.