danielocka33
16.01.12,20:53
chcem sa spytat ci by ste mi nevedeli poradit.Moj manzel si uplatnil danovy bonus na dieta a zamestnavatel mu ho dava kazdy mesiac, no my by sme chceli ,aby nam to dal raz rocne...on tvrdi ze sa to neda ma pravdu??
Stanislav 1975
16.01.12,19:57
Zamestnávatel má pravdu. danový bonus sa zamestnancom vypláca mesačne...
niečo iné je to u živnostníkoch, ktorí si ho uplatňujú ročne pri DP...
ivka70
16.01.12,19:58
Da sa to tak, ze si DB vobec cez rok neuplatnite a potom v rocnom zuctovani dane alebo v danovom priznani ano.
Pokial si vsak uplatnuje manzel DB, musi mu ho zamestnavatel vyplatit v kazdom mesiaci, v ktorom mu vznikne narok.
Takze jedine zrusit uplatnovanie DB pocas roka, co musi urobit manzel.
danielocka33
16.01.12,20:00
takze ked manzel povie ekonomke ze si rusi uplatnovanie danoveho bonusu tak mu ho musi zrusit????
ivka70
16.01.12,20:05
takze ked manzel povie ekonomke ze si rusi uplatnovanie danoveho bonusu tak mu ho musi zrusit????

Samozrejme, da mu to podpisat.
Treba si ale uvedomit, ze ak si nebude DB uplatnovat napr. od januara 2012, RZP dostane DB az v cca. marci 2013 a z DP az v maji 2013.
To je lepsie si ten DB sporit na vkladnej knizke ... kazdy mesiac :)
danielocka33
16.01.12,20:12
no keby bolo aky tak by sme si sporili... danovy bonus je na paske ale nikdy sme ho nevideli vo vyplate tak si myslim ze raz rocne by nam to viac vyhovovalo a neviete mi povedat podla akeho paragrafu sa to da???ekonomka nieje ochotna tak si to potrebujem obhajit
nikulik
16.01.12,20:17
Ak podpisal vyhlasenie na zdanenie prijmov FO zo zav.činnosti, kde je uvedene ze si uplatnuje aj DANOVY BONUS, tak plati toto:

Daový bonus (§ 33 zákona) - Zamestnanec je povinný splnenie podmienok na priznanie daového
bonusu preukáza zamestnávateovi, ktorý je platiteom dane. Daový bonus na vyživované diea uplatní
zamestnanec už v kalendárnom mesiaci, v ktorom sa diea narodilo, alebo v ktorom sa zaína sústavná
príprava dieaa na budúce povolanie, alebo v ktorom bolo osvojené alebo prevzaté do starostlivosti
nahrádzajúcej starostlivos rodiov na základe rozhodnutia príslušného orgánu. Pri nástupe do zamestnania
zamestnávate, ktorý je platiteom dane prihliadne na predložené doklady už v kalendárnom mesiaci, v
ktorom zamestnanec nastúpil do zamestnania za predpokladu, že ich preukáže do konca kalendárneho
mesiaca, v ktorom do zamestnania nastúpil.
Mila123
16.01.12,20:19
DB rieši § 33 ZDP
nikulik
16.01.12,20:20
Moj manzel si uplatnuje na nase deti danovy bonus ale rocne a to tak, ze neuvedie vo vyhlaseni kazdy rok, ze si uplatnuje DB a tym si ho uplatni az v RZD.
danielocka33
16.01.12,20:28
takze ekonomka je POVINNA podla §33 dat mu podpisat ze si rusi uplatnovanie danoveho bonusu ked o to ziada???????????????mozem si to taktoo obhajit???????????
Tweety
17.01.12,10:19
takze ekonomka je POVINNA podla §33 dat mu podpisat ze si rusi uplatnovanie danoveho bonusu ked o to ziada???????????????mozem si to taktoo obhajit??????????? Nech ide za mzdárkou a vo Vyhlásení- zmeny podpíše zmenu-neuplatňov. DB, ten bude douplatnený v RZD, alebo v DP.
veronikasad
17.01.12,10:21
takze ekonomka je POVINNA podla §33 dat mu podpisat ze si rusi uplatnovanie danoveho bonusu ked o to ziada???????????????mozem si to taktoo obhajit???????????
Bez tých výkrikov by to nešlo ?

manžel podpíše zmenu vo vyhlásení k zdaňovaniu príjmov a ekonomka je povinná túto zmenu akceptovať.

Aký má však dôvod na takéto rozhodnutie ? pretože ak by napr. bol časť roka na PN-ke a nesplní podmienku 6-násobku min.mzdy, pri RZD nedostane žiadny DB.

Ak bude mať DB vyplácaný mesačne, v mesiaci v ktorom podmienku 1/2 min.mzdy splnil ho dostane vyplatený. A nebude ho vracať.
ivustek
17.01.12,10:23
no keby bolo aky tak by sme si sporili... danovy bonus je na paske ale nikdy sme ho nevideli vo vyplate tak si myslim ze raz rocne by nam to viac vyhovovalo a neviete mi povedat podla akeho paragrafu sa to da???ekonomka nieje ochotna tak si to potrebujem obhajit

keď ho máte uvedený na výplatnej páske, tak by ste ho mali dostať. Suma k výplate na páske je uvedená už vrátane daňového bonusu. Či Vám v skutočnosti vypláca menej ako je suma k výplate?
danielocka33
17.01.12,10:27
zaraba 340eur aj z danovym bonusom tak splna podmienku ci nie???
vladan
17.01.12,10:28
no keby bolo aky tak by sme si sporili... danovy bonus je na paske ale nikdy sme ho nevideli vo vyplate tak si myslim ze raz rocne by nam to viac vyhovovalo a neviete mi povedat podla akeho paragrafu sa to da???ekonomka nieje ochotna tak si to potrebujem obhajit

danovy bonus vo vyplate je, lebo on znizuje dan zo mzdy, tak preto ho "nevidis na vyplate". Ak si zrusi manzel danovy bonus mesacne, tak na vyplatu dostane o sumu danoveho bonusu menej. Takze to nie je tak, ze on zrusi danovy bonus mesacne, bude mat rovnaku vyplatu (cistu), ak si nebude uplatnovat danovy bonus mesacne, tak bude mat nizsiu vyplatu o ten danovy bonus.
Treba si pozriet vyplatnu pasku a prepocitat:
hruba mzda minus odvody do poistovni (zdravotne+socialne) minus dan zo mzdy plus bonus a vysledok je mzda, ktoru dostane
danielocka33
17.01.12,10:32
ked to je zlozite on dostane na paske 340eur a k tomu mu da nieco na ruku navyse podla toho kolko odrobi ale aj ked sme nemali dieta ta suma bola taka ista
vladan
17.01.12,10:35
ked to je zlozite on dostane na paske 340eur a k tomu mu da nieco na ruku navyse podla toho kolko odrobi ale aj ked sme nemali dieta ta suma bola taka ista

jaaaj, slovenski podnikatelia a cierne mzdy ... danielocka, asi by nam pomohlo, ak by si nam tu prepisala celu vyplatnu pasku (jednotlive polozky a sumy), aby sme sa pozreli, ci ten danovy bonus je uplatneny alebo nie
danielocka33
17.01.12,10:51
odpracovane dni 20,hodiny 160,sviatky-hodiny 2,dni celkom22,hodiny celkom176,priemer dovolenka2,19,zmluvny zakladny plat 380,40,zakladna mzda 380,40,hruba mzda 380,40,celkova cena prace 514,27,nem.poistenie 5,32,dovera zp15,21,dovera zp org38,04,starobne poistenie 15,21,starobne poist org.53,25,invalidne poist.11,41,inv.poistenie org 11,41,poistenie v nezamestnanosti 3,80,garancne poist.0,95,urazove poist.3,04,fond solidarity 18,06,povinne poistne 133,87,neznanitelne minimum296,60,dan mesacne zalohy 6,24,cista mzda 323,21,danovy bonus 20,51 osobny ucet 343,72
nikulik
17.01.12,11:47
odpracovane dni 20,hodiny 160,sviatky-hodiny 2,dni celkom22,hodiny celkom176,priemer dovolenka2,19,zmluvny zakladny plat 380,40,zakladna mzda 380,40,hruba mzda 380,40,celkova cena prace 514,27,nem.poistenie 5,32,dovera zp15,21,dovera zp org38,04,starobne poistenie 15,21,starobne poist org.53,25,invalidne poist.11,41,inv.poistenie org 11,41,poistenie v nezamestnanosti 3,80,garancne poist.0,95,urazove poist.3,04,fond solidarity 18,06,povinne poistne 133,87,neznanitelne minimum296,60,dan mesacne zalohy 6,24,cista mzda 323,21,danovy bonus 20,51 osobny ucet 343,72

To znamena ze ma vyplateny danovy bonus, inac by tam polozka danovy bonus nebola a na vyplatu by mal o € 20,51 menej.
danielocka33
17.01.12,12:07
vsak ano ja viem ze to ma vyplatene ale my to nechceme mesacne ale raz rocne
nikulik
17.01.12,12:09
Uz sme tu radili, ak je podpisane vyhlasenie tak zapisat zmenu vo vyhlaseni, ze si neuplatnuje DB.
Zuzy
26.09.12,06:33
Dobrý deň, prosím Vás už je to schválené, že DB od 2013 majú nárok len do 19 rokov? Za odpovede ďakujem
tictac7
26.09.12,06:35
Mirica-LV
27.09.12,05:27
Dobrý deň, vie mi prosím niekto poradiť v nasl. záležitosti?
študent študoval v 2007/2008 pedagogickú fakultu, od ďalšieho šk. roka prestúpil v rámci tej istej školy na teológiu, ktorú začal od prvého ročníka takto:
1. ročník 2008/2009
2. ročník 2009/2010
3. ročník 2010/2011
4. ročník 2011/2012
5. ročník 2012/2013 na tomto potvrdení mu škola napísala, že pekročil št. dĺžku štúdia, vysvetlili to tak, že na tej istej škole študuje 6 rok z piatich.
Je to v poriadku? naozaj nemá nárok na bonus?
ďakujem
kn-alka
27.09.12,05:50
ked to je zlozite on dostane na paske 340eur a k tomu mu da nieco na ruku navyse podla toho kolko odrobi ale aj ked sme nemali dieta ta suma bola taka ista

Žiaľ poznám takéto prípady. Odporúčam ísť za mzdárkou, podpísať vo vyhlásení zmenu, že nechcem uplatňovať DB mesačne. Na konci roka si od zamestnávateľa vypýtať potvrdenie a spraviť si daňové priznanie typu A. Daňový bonus dostanete rovno od štátu. Síce neskôr, ale určite ho dostanete.
Kľudne do mňa rýpte koľko chcete, poznám zákony, viem, že by sa mal bonus uplatňovať mesačne, ale žiaľ podnikatelia sa podľa zákonov nie vždy chovajú. Výplatu vypočítajú hod. x hod. mzda a zamestnancovi pri platbe do ruky ten bonus nepripočítajú.
tictac7
27.09.12,05:53
Dobrý deň, vie mi prosím niekto poradiť v nasl. záležitosti?
študent študoval v 2007/2008 pedagogickú fakultu, od ďalšieho šk. roka prestúpil v rámci tej istej školy na teológiu, ktorú začal od prvého ročníka takto:
1. ročník 2008/2009
2. ročník 2009/2010
3. ročník 2010/2011
4. ročník 2011/2012
5. ročník 2012/2013 na tomto potvrdení mu škola napísala, že pekročil št. dĺžku štúdia, vysvetlili to tak, že na tej istej škole študuje 6 rok z piatich.
Je to v poriadku? naozaj nemá nárok na bonus?
ďakujem



pokiaľ prestúpil na iný študijný program, stále sa považuje za nezaopatrené dieťa



§ 3
Nezaopatrené dieťa
(1) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona je dieťa do skončenia povinnej školskej dochádzky, 3) najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku, ak

a) sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom alebo
b) sa nemôže sústavne pripravovať na povolanie štúdiom, alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre chorobu alebo úraz.

(2) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona je aj dieťa, ktoré

a) po skončení povinnej školskej dochádzky sa zúčastňuje dennou formou kurzu na získanie základného vzdelania, 3a) okrem kurzu organizovaného podľa osobitného predpisu, 3b) najdlhšie do skončenia školského roku, v ktorom dieťa dovŕšilo 18 rokov veku, alebo

b) je neschopné sa sústavne pripravovať na povolanie alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav, najdlhšie do dovŕšenia plnoletosti.

(3) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona nie je dieťa,

a) ktorému vznikol nárok na invalidný dôchodok alebo poberá sociálny dôchodok,
b) ktorého štúdium na vysokej škole podľa študijného programu presahuje štandardnú dĺžku4) alebo
c) ktoré získalo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa.5)

(4) Zárobková činnosť podľa tohto zákona je činnosť, ktorá zakladá nárok na príjem zdaňovaný podľa osobitného predpisu.6)
vrbica
27.09.12,06:02
Chcela by som sa opýtať, keď dieťa napríklad 4.9.2012 dovŕši vek 25 rokov má rodič nárok na daňový bonus aj v septembri alebo už nie?
Mirica-LV
27.09.12,06:10
pokiaľ prestúpil na iný študijný program, stále sa považuje za nezaopatrené dieťa



§ 3
Nezaopatrené dieťa


(1) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona je dieťa do skončenia povinnej školskej dochádzky, 3) najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku, ak

a) sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom alebo
b) sa nemôže sústavne pripravovať na povolanie štúdiom, alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre chorobu alebo úraz.

(2) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona je aj dieťa, ktoré

a) po skončení povinnej školskej dochádzky sa zúčastňuje dennou formou kurzu na získanie základného vzdelania, 3a) okrem kurzu organizovaného podľa osobitného predpisu, 3b) najdlhšie do skončenia školského roku, v ktorom dieťa dovŕšilo 18 rokov veku, alebo

b) je neschopné sa sústavne pripravovať na povolanie alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav, najdlhšie do dovŕšenia plnoletosti.

(3) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona nie je dieťa,

a) ktorému vznikol nárok na invalidný dôchodok alebo poberá sociálny dôchodok,
b) ktorého štúdium na vysokej škole podľa študijného programu presahuje štandardnú dĺžku4) alebo
c) ktoré získalo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa.5)

(4) Zárobková činnosť podľa tohto zákona je činnosť, ktorá zakladá nárok na príjem zdaňovaný podľa osobitného predpisu.6)



ďakujem, je to aj môj názor,
ale na základe toho potvrdenia zo školy mu zastavili už aj prídavky na dieťa s tým, že prekročil štandardnú dĺžku štúdia
tictac7
27.09.12,06:23
ďakujem, je to aj môj názor,
ale na základe toho potvrdenia zo školy mu zastavili už aj prídavky na dieťa s tým, že prekročil štandardnú dĺžku štúdia

...lenže na ÚPSVaR určite nebudú sledovať, či študuje v tom istom študijnom programe alebo nie.... Treba ísť do školy a tam si vybaviť nové potvrdenie a opýtať sa pani na študijnom, či vie, čo to je študijný program......
Mirica-LV
27.09.12,07:00
Dobrý deň, vie mi prosím niekto poradiť v nasl. záležitosti?
študent študoval v 2007/2008 pedagogickú fakultu, od ďalšieho šk. roka prestúpil v rámci tej istej školy na teológiu, ktorú začal od prvého ročníka takto:
1. ročník 2008/2009
2. ročník 2009/2010
3. ročník 2010/2011
4. ročník 2011/2012
5. ročník 2012/2013 na tomto potvrdení mu škola napísala, že pekročil št. dĺžku štúdia, vysvetlili to tak, že na tej istej škole študuje 6 rok z piatich.
Je to v poriadku? naozaj nemá nárok na bonus?
ďakujem



tááákže, prišla mi odpoveď z finančnej správy a podľa toho je to v poriadku, odpoveď prikladám
tictac7
27.09.12,07:20
tááákže, prišla mi odpoveď z finančnej správy a podľa toho je to v poriadku, odpoveď prikladám

neviem, ako myslíš, že v poriadku. Ja som to pochopila tak, že škola nemá pravdu. Tvoj syn po ukončení prvého ročníka na pedagogickej fakulte prestúpil do prvého ročníka na teologickej fakulte. V odpovedi sa jasne píše, že ten prvý rok na pedagogickej je škola povinná započítať do štandardnej dĺžky štúdia len v prípade, ak mu uzná tento prvý rok na pedagogickej a na teológii by rovno pokračoval v 2. ročníku. Teda tak, ako som písala, pravda je na Tvojej strane a na študijnom nech Ti láskavo vystavia nové potvrdenie (aj pre prídavky na deti)...
valéria smejová
27.09.12,09:25
Prosím o radu
Zamestnancov sy ukončil štúdium na strednej škole minulý rok 2011
Daňový bonus som mu zastavila
Tento rok priniesol potvrdenie o štúdiu bakalárske r.2012/2013 doniesol ho v auguste
s dátumom vystavenia 23.6.2012 a tvrdil, že UPSVaR mu doplatí rodiné prídavky od 06/2012
Prináleží mu aj daňový bonus od 06/2012 veď zápis je až v 09/2012
Prosím o radu
tictac7
27.09.12,09:39
Prosím o radu
Zamestnancov sy ukončil štúdium na strednej škole minulý rok 2011
Daňový bonus som mu zastavila
Tento rok priniesol potvrdenie o štúdiu bakalárske r.2012/2013 doniesol ho v auguste
s dátumom vystavenia 23.6.2012 a tvrdil, že UPSVaR mu doplatí rodiné prídavky od 06/2012
Prináleží mu aj daňový bonus od 06/2012 veď zápis je až v 09/2012
Prosím o radu

§ 4
Sústavná príprava dieťaťa na povolanie
(1) Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona je štúdium

a) na strednej škole7) okrem štúdia popri zamestnaní, kombinovaného štúdia a štúdia jednotlivých vyučovacích predmetov,
b) na vysokej škole8) okrem externého štúdia.

(2) Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona nie je príprava profesionálneho vojaka v prípravnej štátnej službe na výkon dočasnej štátnej služby podľa osobitného predpisu, 9) príprava policajta v prípravnej štátnej službe na výkon stálej štátnej služby podľa osobitného predpisu, 9a) príprava colníka v prípravnej štátnej službe na výkon stálej štátnej služby podľa osobitného predpisu 9b) a príprava príslušníka Hasičského a záchranného zboru v prípravnej štátnej službe na výkon stálej štátnej služby podľa osobitného predpisu. 9c)

(3) Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa odseku 1 písm. a) sa začína najskôr od začiatku školského roka prvého ročníka strednej školy. Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa odseku 1 písm. b) sa študentovi vysokej školy začína odo dňa zápisu na vysokoškolské štúdium prvého stupňa alebo na vysokoškolské štúdium druhého stupňa a trvá do skončenia štúdia.10)

(4) Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona je aj obdobie

a) bezprostredne nadväzujúce na skončenie štúdia na strednej škole, najdlhšie do konca školského roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole,
b) od konca školského roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole, do zápisu na vysokú školu vykonaného najneskôr v októbri bežného roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole,
c) po skončení posledného ročníka strednej školy do vykonania skúšky podľa osobitného predpisu, 11) najdlhšie do konca školského roka, v ktorom malo byť štúdium skončené, 12)
d) po skončení vysokoškolského štúdia prvého stupňa, ktoré podľa študijného programu nepresiahlo štandardnú dĺžku, do zápisu na vysokoškolské štúdium druhého stupňa vykonaného najneskôr v októbri bežného roka, v ktorom dieťa skončilo vysokoškolské štúdium prvého stupňa.

(5) Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona je aj

a) iné štúdium alebo výučba, ak sú svojím rozsahom a úrovňou podľa rozhodnutia Ministerstva školstva Slovenskej republiky postavené na úroveň štúdia na školách uvedených v odseku 1,
b) opakované ročníky štúdia.

(6) Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona nie je obdobie

a) uvedené v odseku 4 písm. a) alebo jeho časť, ak dieťa v tomto období vykonáva zárobkovú činnosť s výnimkou dohody o brigádnickej práci študentov, dohody o vykonaní práce alebo ak dieťa bolo zaradené do evidencie nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie,
b) v ktorom sa štúdium prerušilo.

Ak je na potvrdení, že študentom je od 23.6., tak má nárok na DB už za jún.
valéria smejová
27.09.12,11:26
Pekne ďakujem chcela som sa len utvrdiť
Kika69
29.09.12,14:01
Môžte mi prosím vás poradiť, ak študent ukončil štúdium na VŠ podľa potvrdenia vydaným VŠ ku dňu 10.9.2012 má ešte zamestnanec nárok na daňový bonus na mesiac 9/2012 však? Ďakujem.
veronikasad
29.09.12,14:22
Môžte mi prosím vás poradiť, ak študent ukončil štúdium na VŠ podľa potvrdenia vydaným VŠ ku dňu 10.9.2012 má ešte zamestnanec nárok na daňový bonus na mesiac 9/2012 však? Ďakujem.
ano má, ak splňa aj podmienku veku
Kika69
29.09.12,15:23
ano má, ak splňa aj podmienku veku
Vďaka za radu ;), áno podmienku veku spĺňa.
Muziku
09.01.13,05:44
odpracovane dni 20,hodiny 160,sviatky-hodiny 2,dni celkom22,hodiny celkom176,priemer dovolenka2,19,zmluvny zakladny plat 380,40,zakladna mzda 380,40,hruba mzda 380,40,celkova cena prace 514,27,nem.poistenie 5,32,dovera zp15,21,dovera zp org38,04,starobne poistenie 15,21,starobne poist org.53,25,invalidne poist.11,41,inv.poistenie org 11,41,poistenie v nezamestnanosti 3,80,garancne poist.0,95,urazove poist.3,04,fond solidarity 18,06,povinne poistne 133,87,neznanitelne minimum296,60,dan mesacne zalohy 6,24,cista mzda 323,21,danovy bonus 20,51 osobny ucet 343,72

Preco plati zamestnanec preddavky na dan ked jeho nezd. min neprekrocilo 311€?

Ten danovy bonus, ktory zamestnavatel zaplati zamestnancovi, akou formou sa zamestnavatelovi tato suma vrati, v DP sa odrata od dane k zaplateniu?
JanoL
09.01.13,06:54
Preco plati zamestnanec preddavky na dan ked jeho nezd. min neprekrocilo 311€? Lebo danielocka33 uviedla MZ údaje z r.2011

Ten danovy bonus, ktory zamestnavatel zaplati zamestnancovi, akou formou sa zamestnavatelovi tato suma vrati, v DP sa odrata od dane k zaplateniu?
Bonus sa odpočíta z mesačných preddavkov na daň z príjmu zo závislej činnosti, resp. sa žiada vrátiť od DÚ na tlačive mesačného prehľadu raz za štvrťrok.



Odpovede v texte.

Jano
Muziku
09.01.13,07:04
Ďakujem.
veronikasad
09.01.13,07:17
Preco plati zamestnanec preddavky na dan ked jeho nezd. min neprekrocilo 311€?

Ten danovy bonus, ktory zamestnavatel zaplati zamestnancovi, akou formou sa zamestnavatelovi tato suma vrati, v DP sa odrata od dane k zaplateniu?
Zamestnanec dostane DB navyše k čistej mzde. Bude vyplatený z prostriedkov zamestnávatela.

Ak zamestnávatel nemá viac zamestnancov, resp. nezráža žiadnu daň, uhradí mu ho DU po podaní Prehľadu za posledný mesiac kal.štvrťroka.