hulala
17.01.12,01:23
Prosím o radu:

V roku 2011 som mala trvalý pobyt v SR, ale iba 60 dní som sa zdržiavala v SR. Zvyšný čas som strávila mimo SR a mimo EÚ. Prechodný pobyt nemám mimo SR nahlásený. V SR som celý rok 2011 nepracovala. Nepoberám žiadne dávky. Počas roka som prijala jednu platbu na účet vedený v SR za služby, ktorých plnenie bolo mimo EÚ.
Som povinná podať daň. priznanie? Ak áno, z akého príjmu?

Ďakujem za odpovede.
mondes
17.01.12,06:18
Povinnosť podať daňové priznanie máte vtedy, ak ste dosiahli príjmy väčšie než je 50 % sumy nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka (http://www.finance.sk/dane/informacie/nezdanitelne-polozky/na-danovnika/). Za zdaňovacie obdobie 2011 sa jedná o čiastku 1 779,65 eur.
Pokiaľ dosahujete nižšie príjmy než 1 779,65 eur, nie ste povinní podať daňové priznanie. Daňové priznanie môžete podať aj dobrovoľne. Na druhej strane však, pokiaľ vás vyzve daňový úrad, ste vždy povinní ho podať.
Marína
17.01.12,08:02
Ak tvoj zdaniteľný príjem je vyšší ako 1/2 NČZD je podstatné, či si rezidentom SR a nie to, že zdaniteľný príjem bol dosiahnutý mimo územia SR. Ktorého štátu si rezidentom(daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou) si vieš určiť podľa určitých kritérii, príklad nájdeš tu http://www.porada.sk/t73607-rezident_urcenie-podla-kriterii.html (1. a 2. príspevok) Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia TU (http://www.akontslovakia.sk/sk/zmluvy-o-zamedzeni-dvojiteho-zdanenia)
vema
17.01.12,13:30
Keď predčastný dochodca pracoval na dohodu o prac. činn. a zarobil 1834 € za rok 2011, má význam podať daňové priznanie, vráti sa niečo?
Tweety
17.01.12,13:47
Keď predčastný dochodca pracoval na dohodu o prac. činn. a zarobil 1834 € za rok 2011, má význam podať daňové priznanie, vráti sa niečo? Má dokonca povinnosť podať DP.
Evanka
17.01.12,14:02
Keď predčastný dochodca pracoval na dohodu o prac. činn. a zarobil 1834 € za rok 2011, má význam podať daňové priznanie, vráti sa niečo?
Iba doplním, nevráti sa mu preddavková daň, ak bol dôchodca už k 1.1.2011, nakoľko presiahol výšku príjmu (viac ako 1779,65 €)
Katy a R
17.01.12,14:10
Iba doplním, nevráti sa mu preddavková daň, ak bol dôchodca už k 1.1.2011, nakoľko presiahol výšku príjmu (viac ako 1779,65 €)

.. ak mal malý dôhodok:confused:, tak možno aj niečo vrátia:) (uplatní si rozdiel NČZD a dôchodku)
Helena1803
17.01.12,14:22
No, áno, najdôležitejšie je určiť, či som rezidentom SR, alebo nie. Ale i tak som počula o prípadoch, kedy ľudia-moji známi, nepodali Daňové priznanie v SR a neskôr dostali pokutu za nepodanie Daňového priznania. V mojom prípade sa jedná o Nórsko - ja som živnostníčka + pracujem v Nórsku, teda tak, či tak podávam daňové priznanie. Ale môj syn - tiež pracuje v Nórsku a žiadny príjem na Slovensku nemá, neviem či má, alebo nemá podať daňové priznanie, nakoľko žiadny príjem na Slovensku nemá, ale je vlastníkom bytu kde má zároveň trvalý pobyt. V jeho prípade nie som si istá či podať, alebo nepodať daňové priznanie.
Nemáte niekto viac skúseností s takouto situáciou?
Vopred ďakujem.
Marína
17.01.12,14:58
Prečítaj si ešte raz pozorne, čo som písala v prísp. 3 a hlavne klikni na link na tému, v ktorom podrobne vysvetľujem, ako podľa kritérii určiť, ktorého štátu je rezidentom. Nik z nás podrobne nepozná situáciu ohľadom tvojho syna, preto by bolo odvážne ti napísať jednoznačné áno/nie.
Podľa Zák. 595/2003 Zb. a n. p. § 2/d/1 je síce daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou osoba, ktorá má na území SR trvalý pobyt, lenže súčasne tá istá osoba sa zdržiava v inom zmluvnom štáte viac ako 183 dní/rok, čo znamená, že obidva štáty si nárokujú zdanenie príjmov tak v jednom ako aj v druhom štáte. Tu vzniká konflikt záujmov. Práve kvôli takýmto prípadom štáty medzi sebou uzatvárajú zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia, prostredníctvom ktorých sa dohodnú, kde daná osoba svoj celosvetový príjem(podliehajúci dani) prizná a zdaní.
Zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia s Nórskym kráľovstvom nájdeš TU (http://www.akontslovakia.sk/sk/zmluvy-o-zamedzeni-dvojiteho-zdanenia-norsko), čítaj článok 4 a 15.

Poznámka: V zmluve sa nedočítaš o trvalom pobyte ale len o bydlisku a stálom byte; v bydlisku nemusí byť trvalý pobyt, ale môže.
Santal11
18.01.12,07:32
dobry den,
znama je spolocnickou v jednej spolocnosti s rucenim obmedzenym, ktora vznikla v marci 2011. Spolocnickou v s.r.o. je od jula 2011. doteraz jej z toho neplynuli ziadne prijmy, skor vydavky /pociatocny vklad spolocnika/. Kvoli zalozeniu s.r.o. si vzala aj uver.
nie je registrovana na danovom urade, ani na socialnej poistovni.
okrem zamestnania nema ine prijmy.
musi si sama podavat danove priznanie, alebo moze o spracovanie rocneho zuctovania dane poziadat zamestnavatela?
ak si ma podavat sama danove priznanie, ake tlacivo ma pouzit?

Dakujem
mondes
18.01.12,07:56
dobry den,
znama je spolocnickou v jednej spolocnosti s rucenim obmedzenym, ktora vznikla v marci 2011. Spolocnickou v s.r.o. je od jula 2011. doteraz jej z toho neplynuli ziadne prijmy, skor vydavky /pociatocny vklad spolocnika/. Kvoli zalozeniu s.r.o. si vzala aj uver.
nie je registrovana na danovom urade, ani na socialnej poistovni.
okrem zamestnania nema ine prijmy.
musi si sama podavat danove priznanie, alebo moze o spracovanie rocneho zuctovania dane poziadat zamestnavatela?
ak si ma podavat sama danove priznanie, ake tlacivo ma pouzit?

Dakujem
Ona nebude podávať daňové priznanie, čo sa týka zamestnania, požiada o ročné zúčtovanie dane svojho zamestnávateľa. Daňové priznanie bude podávať tá s.r.očka, v ktorej je spoločníčkou.
hulala
18.01.12,15:55
Dakujem za odpovede. Este raz si potrebujem byt ista, ci podat alebo nepodat DP. Ak ano, aky typ DP.
V SR mam trvaly pobyt, no bola som tam len 60 dni v 2011. V druhej krajine mam byt a SR ma s tou krajinou dohodu o zamedzeni dvojiteho zdanenia. Jedna sa mi o 6000 EUR, ktore som prijala na ucet vedeni v SR za sluzby poskytnute mimo EU.
Marína
18.01.12,16:54
Síce som odpovedala, odpoveď však radšej vymazala, nie som si totiž istá, či dotaz z 1. a 12. súvisí s príspevkov 8.
hulala a Helena1803, ak čakáte na odpoveď, vyjadrite sa najprv, prosím, k mojim pochybnostiam, aby som bola v obraze.
Čučoriedka 5
16.02.12,11:07
Prosím o radu . Občan ČR pracuje v našej spoločnosti od 1.7.2011 a denne dochádza do zamestnania; prac.pomer trvá naďalej .
Požiadal zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania. Ako mám postupovať ??
Tweety
16.02.12,11:13
Prosím o radu . Občan ČR pracuje v našej spoločnosti od 1.7.2011 a denne dochádza do zamestnania; prac.pomer trvá naďalej .
Požiadal zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania. Ako mám postupovať ?? Jednoducho, spracovať mu ho.
Čučoriedka 5
17.02.12,11:58
Jednoducho, spracovať mu ho.

To akože, mu dám celú NzČ t.j. 3559,30 a celú daň mu vrátim ??? Aj keď zarábal mesačne 3 000,- € v hrubom. Myslela som, ťe sa naň vzťahuje § 11 ods.2 písm.b
( teda keby pracoval celý rok, tak by ten príjem presiahol ) ale keď iba od 1.7.2011 tak nie .
Je to správne ??
123lolita
17.02.12,12:46
Prosím Vás ak mi v daňovom priznaní vyšlo zaplatiť 0,06 som povinná to zaplatiť, či do nejakej sumy sa neurhrádza.
dakujem
jana32
20.02.12,02:26
Prosím nejakú dobrú dušu, ktorá by mi nalepila link ohľadom vyplnenia DP typ B. Hľadám totiž význam nových koloniekv konkrétne v VI, oddiely, kde pridali Preukázateľné zaplatené poistné na sociálne a zdravotné poistenie z príjmov §6, a ja netuším aký to má význam, alebo ako mi to ovplyvní DP. Neviem to však nájsť. Ďakujem
Zita5
20.02.12,04:51
Prosím nejakú dobrú dušu, ktorá by mi nalepila link ohľadom vyplnenia DP typ B. Hľadám totiž význam nových koloniekv konkrétne v VI, oddiely, kde pridali Preukázateľné zaplatené poistné na sociálne a zdravotné poistenie z príjmov §6, a ja netuším aký to má význam, alebo ako mi to ovplyvní DP. Neviem to však nájsť. Ďakujem

Janka treba čítať poučenie z ktorého citujem

Tabuľku č. 1 vypĺňa každý daňovník, ktorý dosiahol príjmy podľa § 6 zákona ........................
Bez ohľadu na skutočnosť, akým spôsobom daňovník uplatňuje svoje výdavky k príjmom podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona, uvedie pod tabuľku č. 1, sumu preukázateľne zaplateného poistného a príspevku v eurách v príslušnom zdaňovacom období a to samostatne preukázateľne zaplatenú sumu na sociálne poistenie a preukázateľne zaplatenú sumu na zdravotné poistenie.

Netreba pozerať aký to má význam, jednoducho to musíme vyplniť , ak sa platby do ZP a SP uskutočňovali .
PRIMAT
14.03.12,16:32
Dobrý deň, chcem sa opýtať. Študent zarobil na dohodu 522 eur. zmluva o dielo 1120 eur, preddavok z dohody mal 99 eur. robím DP na e-dane a stále mi hlási chybu, že má doplatiť daň 117,80 eur. na r. 99 by malo dať 0 lebo základ daňový je nižší ako 1779. je to správne. ďakujem
NEILOS
15.03.12,11:24
Mam taky dotaz k tejto teme ale trochu z druhej strany. Ake povinnosti ma firma ktora berie cloveka na zmluvu o dielo? Je potrebne takehoto cloveka niekam nahlasovat - socialna, zdravotna, danovy urad? Alebo je to plne v jeho rezii. Ide o prijem okolo 1700 Eur jednorazovo.
kn-alka
15.03.12,11:31
Prosím Vás ak mi v daňovom priznaní vyšlo zaplatiť 0,06 som povinná to zaplatiť, či do nejakej sumy sa neurhrádza.
dakujem

Treba čítať poznámky pod čiarou, aj v type A aj v type B je pri kolonke daň na úhradu pod čiarou odkaz: Daň na úhradu sa NEPLATÍ, ak nepresiahne 3,32 €, a to aj vtedy, ak daňovník použije postup podľa § 50 zákona ( t.j. - poukazuje 2% dane)
essay
27.03.12,10:10
Ja mám tiež jednu otázku. Viete mi prosím poradiť v situáci ked má niekto trvalý pobyt v Nemecku a na Slovensku vlastní byt ktorý prenajíma. Má štátne občianstvo aj Nemecka aj Slovenska. Podáva daňové priznanie tu alebo v Nemecku? Neviem si stým rady. Ďakujem
essay
27.03.12,10:13
a hned sa Vás rovno aj opýtať viete niekto či príjem s úradu práce ked bol človek nezamestnaný prirátavam k príjmom zo zamestnania pri daňovom priznani. Napríklad niekto pracoval od 1-5.2011 mal mzdu potom dostal výpoved išiel na urad dostával 200 eu rmesacne.
veronikasad
27.03.12,10:15
a hned sa Vás rovno aj opýtať viete niekto či príjem s úradu práce ked bol človek nezamestnaný prirátavam k príjmom zo zamestnania pri daňovom priznani. Napríklad niekto pracoval od 1-5.2011 mal mzdu potom dostal výpoved išiel na urad dostával 200 eu rmesacne.
Ak sa pýtaš na dávku v nezamestnanosti, nie je to zdanitelný príjem.
nurka
27.03.12,18:46
prosim, uvazujem spravne?
prijem z CR po prepocitani rocnym priemerom 1.273,03, soc.poi. 82,76 a zdr.poi. 58,28. zrazena dan 0. pracoval v CR 4 mesiace. uplatni si NČZD a dan mu vyjde 0. takze nic neplati, nic mu nevratia. chce si uplatnit aj NČZD na manzelku, co je podla mna zbytocne. nevznika mu ani narok na DB, vsak? musi to DP podat, ak nedosiahol prijem 50% z NČZD?

prijem v SR nemal.
nurka
28.03.12,09:39
moze mi to niekto potvrdit alebo vyvratit?
iriska
01.04.12,17:12
Prosím vás, ak niekto máte čas :) Kamarátka mala príjem zo závislej činnosti 300 eur, z čoho jej bola odvádzaná daň a príjem na základe zmluvy o dielo 1400 eur. Keď vypĺňam daňové priznanie dala som do príjmov podľa § 8 1400-500=900, vypisuje mi daň 171 eur, čo by mala dodaniť príležitostný príjem, ale daň na úhradu 0. Je to preto, že nedosiahla ani polovicu NČZD alebo som niečo zabudla zaškrtnúť? Môže si v tomto prípade uplatniť nárok na vrátenie zaplatenej dane zo závislej činnosti?
Vypĺňam DP z KROSu.
Ďakujem veľmi pekne.
Mila123
01.04.12,17:15
nemá povinnosť podať DP.......
iriska
01.04.12,17:16
... o.k. ale keby chcela vrátiť tú daň zo závislej činnosti, vrátili by jej?
bojím sa totiž tých 171 eur z príležitostného príjmu :(
iriska
02.04.12,07:05
posúvam