plavčík
30.01.06,18:54
Začínajúca firma, plátca DPH, ktorá má v predmete podnikania okrem iného aj prenájom nehnuteľností-administratívne miestnosti.
Táto firma by chcela kúpiť nehnuteľnosť a začať ju prenajímať. Moje otázky sú:
1/ kúpu nehnuteľnosti/administratívnej budovy/ bude mať s DPH
zaradí túto nehnuteľnosť normálne do majetku firmy a bude ju odpisovať?
2/ prenájom admin. miestností bude fakturovať podľa svojho rozhodnutia ...platičom s DPH a neplatičom bez DPH....potom následne počítať koeficient?
3/ ako to bude ak by potom dajme tomu po 5 rokoch chcela túto budovu predať? predáva ju s DPH alebo bez???

Ja viem kóóópec otázok, ale fakt by som potreboval dobrú "poraďácku " dušičku , ktorá by mi pomohla, prípadne ak sa mýlim povedaa mi v čom.

ĎAKUJEM !!!
Johanka
30.01.06,18:10
Začínajúca firma, plátca DPH, ktorá má v predmete podnikania okrem iného aj prenájom nehnuteľností-administratívne miestnosti.
Táto firma by chcela kúpiť nehnuteľnosť a začať ju prenajímať. Moje otázky sú:
1/ kúpu nehnuteľnosti/administratívnej budovy/ bude mať s DPH
zaradí túto nehnuteľnosť normálne do majetku firmy a bude ju odpisovať?
2/ prenájom admin. miestností bude fakturovať podľa svojho rozhodnutia ...platičom s DPH a neplatičom bez DPH....potom následne počítať koeficient?
3/ ako to bude ak by potom dajme tomu po 5 rokoch chcela túto budovu predať? predáva ju s DPH alebo bez???

Ja viem kóóópec otázok, ale fakt by som potreboval dobrú "poraďácku " dušičku , ktorá by mi pomohla, prípadne ak sa mýlim povedaa mi v čom.

ĎAKUJEM !!!

K bodu 1. nehnuteľnosť zaradí do majetku a bude ju odpisovať bez ohľadu na to či ju kúpi s DPH alebo predávajúci využije možnosť oslobodenia , samozrejme pri splnení podmienok pre oslobodenie. Ak kúpiš nehnuteľnosť s DPH, do majetku ju zaradíš v sume bez DPH.
K bodu 2. ak budeš prenajímať bez DPH ,musíš rátať koeficient. Len neviem čo je neplatič DPH:D , to je ako neplatič nájomného. Myslel sa tým asi neplatiteľ.
K bodu 3. ak bude nehnuteľnosť spĺňať podmienky oslobodenia, t.j. 5 rokov po kolaudácii, čo asi bude, tak bude predaj od DPH oslobodený. Samozrejme za predpokladu, že bude za 5 rokov platiť ten zákon čo dnes večer.
Ospravedlňujem sa za :D , ale naozaj som sa tak schuti zachechtala.
ALBO
30.01.06,20:24
[quote=plavčík]Začínajúca firma, plátca DPH, ktorá má v predmete podnikania okrem iného aj prenájom nehnuteľností-administratívne miestnosti.
Táto firma by chcela kúpiť nehnuteľnosť a začať ju prenajímať. Moje

Keˇže je tu treba zohľadniť viac kritérii, napíšte kedy ste, sa stali platiteľ, ak minuly rok tak či ste prepočítavali nároky koeficientom , či ste už minulý rok robili prenájmy, a ako ste si so správcom dohodli koeficient, či ste predpokladali takúto činnosť.
plavčík
01.02.06,17:26
Firma podnikala aj minulý rok a počita kofeficient...žiaľ. Pri otázke predaja mi nejde do hlavy jedna vec a síce tá, že ak by firma kúpila nehnuteľnosť s DPH a za 5 rokov by ju predala, nebolo by to čudné keby predaj nehnuteľnosti využívanej na podnikanie bol bez DPH?
Veď si DPH uplatníme a po 5 rokoch nezaplatíme....nie je v tom dajaký háčik?


Pre Johanku... super, že si sa pobavila a vieš že ja slovo veplatič DPH používam stále ale nikdy som sa nemzamyslel že je to vlastne hlúposť čo hovorím a správne by mal byť neplatiteľ... Ale ten "neplatič" mi asi ostane...no čo už, aspoň pobavím ľudí.
ALBO
01.02.06,18:06
Začínajúca firma, plátca DPH, ktorá má v predmete podnikania okrem iného aj prenájom nehnuteľností-administratívne miestnosti.
Táto firma by chcela kúpiť nehnuteľnosť a začať ju prenajímať. Moje otázky sú:
1/ kúpu nehnuteľnosti/administratívnej budovy/ bude mať s DPH
zaradí túto nehnuteľnosť normálne do majetku firmy a bude ju odpisovať?

Ano , kúpite nehnuteľnosť, zaradíte v cene bez DPH a odpisujete. Tu podoknem len, že je to novinka od 1,1,2006.Ak by ste kúpu realizovali
minulý rok, do OC by vám išla aj alikvotna nenárokovateľná DPH (Zo DzP). Vy totiž viete. že budovu budete používať na nájmy oslobodené aj neoslobodené, preto uplatníte nárok na odpočet dane na vstupe z budovy koeficientom.
Noa podľa poslednej novely zákona o DzP vy CbezD dáte do OC majetku, alikvotnu časť DPH uplatníte a nenárokovateľnú DPH dáte priamo do nákladov.(možno sa toto najbližšou novelou upraví, ak prídu na ten preklep)


2/ prenájom admin. miestností bude fakturovať podľa svojho rozhodnutia ...platičom s DPH a neplatičom bez DPH....potom následne počítať koeficient?

Nie následne, vy ste nižšie napísali že nejaký koeficient si nesiete z roku 2005, takže z nákladov súvisiacich s touto budovou uplatníte daň na vstupe koeficientom .Napr. ak vám príde Fa za opravu strechy. Ale napr. ak vám príde Fa na energiu na celú budovu a vz celú energiu prefakturujete nájomvíkom taksi uplatníte plný odpočet. Ak v tej budove máte aj vz kancelársky priestor (vy ste koeficientový platič) a príde Fa ya energiu na celú budovu a vy refakturujete nájomníkom ale časť je vaša spotreba, vtedy počítate z tej Fa nárok koeficientom,Takto si budete musieť rozobrať každú došlú Fa. Dobrá je už rozmýšlať dopredu a napr tú Fa za energiu (alebo telefóny ak sa dá) žiadať vystaviť v dvoch Fa. Jedna pre vašu kanceláriu(tu bude koeficient) druhá pre zvyšok ktorý refakturujete (tam bz bol potom plný nárok) To bol len príklad na vysvetlenie. Dúfam, že nie na popletenie.

3/ ako to bude ak by potom dajme tomu po 5 rokoch chcela túto budovu predať? predáva ju s DPH alebo bez???

treba doplniť 5 rokov po kolaudácii a nie po nadobudnutí
vy sa môžete royhodnúť ako budovu predáte, či s DPH alebo bez

Ja viem kóóópec otázok, ale fakt by som potreboval dobrú "poraďácku " dušičku , ktorá by mi pomohla, prípadne ak sa mýlim povedaa mi v čom.

ĎAKUJEM !!!

pridávam 10 znakov lebo môj príspevok jeprikrátky
ALBO
01.02.06,18:20
Firma podnikala aj minulý rok a počita kofeficient...žiaľ. Pri otázke predaja mi nejde do hlavy jedna vec a síce tá, že ak by firma kúpila nehnuteľnosť s DPH a za 5 rokov by ju predala, nebolo by to čudné keby predaj nehnuteľnosti využívanej na podnikanie bol bez DPH?
Veď si DPH uplatníme a po 5 rokoch nezaplatíme....nie je v tom dajaký háčik?


Pre Johanku... super, že si sa pobavila a vieš že ja slovo veplatič DPH používam stále ale nikdy som sa nemzamyslel že je to vlastne hlúposť čo hovorím a správne by mal byť neplatiteľ... Ale ten "neplatič" mi asi ostane...no čo už, aspoň pobavím ľudí.

Samozrejme všetko má svoj háčik, ak ju budete predávať bez dane do 10 rokov (a vy si teraz uplatníte daň koeficientom) musíte robiť prepočet . A vrátiť alikvotnu daň do ŠR. Bližšie § 54 ods. 7 úprava odpočítanej dane pri IM(myslím, memám pred sebou zákon).
Okrem toho musíte každý rok sletovať zmenu koeficientu pri IM a ak sa vám koeficient zmení o 0.10 tak upravujete na vstupe uplatnenú daň. Ale to robíte pri všetkom IM

Nič si z toho nerobte ja im v bežnej hovorovej reči hovorím tak isto. Ani už neviem prečo.
D betka
01.02.06,21:17
Dobrý
akurát máme kontrolu na rok 2004 a toto nám vytkli, t.j. predaj nehnuteľnosti ku ktorej sme nespravili prepočet na knci roka. Počas roku 2004 sme nemali povinnosť počítať koeficientom. kolaudácia bola v roku 2002 a predaj v roku 2004, tam bola podmienka 2 roky po kolaud., to sme splnili to je v poriadku. Č môžu v tomto prípade spraviť? Mali sme v tomto prípade naozaj robiť prepočet. Ten § som pozerala, ale predaj sa považuje za zmenu účelu použitia???
raikkonenka
14.02.06,06:50
K bodu 1. nehnuteľnosť zaradí do majetku a bude ju odpisovať bez ohľadu na to či ju kúpi s DPH alebo predávajúci využije možnosť oslobodenia , samozrejme pri splnení podmienok pre oslobodenie. Ak kúpiš nehnuteľnosť s DPH, do majetku ju zaradíš v sume bez DPH.
K bodu 2. ak budeš prenajímať bez DPH ,musíš rátať koeficient. Len neviem čo je neplatič DPH:D , to je ako neplatič nájomného. Myslel sa tým asi neplatiteľ.
K bodu 3. ak bude nehnuteľnosť spĺňať podmienky oslobodenia, t.j. 5 rokov po kolaudácii, čo asi bude, tak bude predaj od DPH oslobodený. Samozrejme za predpokladu, že bude za 5 rokov platiť ten zákon čo dnes večer.
Ospravedlňujem sa za :D , ale naozaj som sa tak schuti zachechtala.
Mám jednu otázku - kde nájdem v zákone veci ohľadom koeficientu? Doteraz som prenajímala nehnuteľnosti s DPH, teraz by som chcela bez DPH. Co vsetko musím splniť, aby som tak mohla robiť? Ďakujem
ALBO
14.02.06,13:34
Dobrý
akurát máme kontrolu na rok 2004 a toto nám vytkli, t.j. predaj nehnuteľnosti ku ktorej sme nespravili prepočet na knci roka. Počas roku 2004 sme nemali povinnosť počítať koeficientom. kolaudácia bola v roku 2002 a predaj v roku 2004, tam bola podmienka 2 roky po kolaud., to sme splnili to je v poriadku. Č môžu v tomto prípade spraviť? Mali sme v tomto prípade naozaj robiť prepočet. Ten § som pozerala, ale predaj sa považuje za zmenu účelu použitia???

predaj je v § 54 ods. 7.= "platiteľ dodá IM"´=aj predá. Kým v ods. 3, kde sa popisuje zmena účelu zákon hohorí, že ak niečo používal na nejaké účely a teraz to začne používať na iné účely, t.z. stále používa ten IM.
A v starom zákone do apríla 2004 to tam tak nebolo =§21, tam bolo len to, čo je teraz v ods. 3. o dodaní tam nebolo nič.
ALBO
14.02.06,13:40
Mám jednu otázku - kde nájdem v zákone veci ohľadom koeficientu? Doteraz som prenajímala nehnuteľnosti s DPH, teraz by som chcela bez DPH. Co vsetko musím splniť, aby som tak mohla robiť? Ďakujem
prenájom nehnuteľnosti rieši § 38.! priestory na parkovanie nemôžete oslobodiť.
Nárok na odpočet je v 49 a 50
raikkonenka
14.02.06,14:15
§ 38 - to viem, na základe toho som sa vlastne rozhodla, že by som prenajímala nehnuteľnosti bez dph aj platiteľom (doteraz som bez dph prenajímala len neplatiteľom - to je oslobodené). Moja otázka skôr mala byť smerovaná na koeficient - čoho všetkého sa týka? Energie (plyn, el. energia) nefakturujú mne (teda moja firma nezabezpečuje pre nájomcov plyn, el. energiu), iba vodné, stočné, a aj to iba na časť (na jeden vodomer, ktorý má PO, ktorá je nájomcom). To znamená, že koeficient použijem iba pri faktúre za vodu pri tomto jednom vodomeri? Čoho všetkého sa ešte koeficient týka? Aj prípadných opráv budov a podobne? Netreba toto moje rozhodnutie niekde ohlásiť? Koeficient z minulého roka mám. Ostatné služby poskytované popri nájme sa nijako netýkajú koeficientu - napr. prefakturovanie telefónnej linky a podobne.... VRELÁ VĎAKA!
ALBO
14.02.06,15:12
§ 38 - to viem, na základe toho som sa vlastne rozhodla, že by som prenajímala nehnuteľnosti bez dph aj platiteľom (doteraz som bez dph prenajímala len neplatiteľom - to je oslobodené). Moja otázka skôr mala byť smerovaná na koeficient - čoho všetkého sa týka? Energie (plyn, el. energia) nefakturujú mne (teda moja firma nezabezpečuje pre nájomcov plyn, el. energiu), iba vodné, stočné, a aj to iba na časť (na jeden vodomer, ktorý má PO, ktorá je nájomcom). To znamená, že koeficient použijem iba pri faktúre za vodu pri tomto jednom vodomeri? Čoho všetkého sa ešte koeficient týka? Aj prípadných opráv budov a podobne? Netreba toto moje rozhodnutie niekde ohlásiť? Koeficient z minulého roka mám. Ostatné služby poskytované popri nájme sa nijako netýkajú koeficientu - napr. prefakturovanie telefónnej linky a podobne.... VRELÁ VĎAKA!
skúste si pozrieť príspevok 5, tam uvidíte, že tých variant je veľa, či idete a kedy s K , bez alebo s nárokom.Nahlasovať nemusíte nič.
Na každú Fa sa musíte dívať zvlášť a osobitne posúdiť nárok. Napr. Fa za opravu strechy.Ja neviem , kto v tej budove sedí, ale ak v nej sedia len nájomcovia, ktorým ste nájom odlobodili tak nemáte nárok na odpočet dane z tej FA vôbec. Ak tam sedia nájomcovia, krorým nájom ste oslobodli a sedíte tam ešte aj vy a vy robíte oslobodené aj neoslobodené činnosti ako fima, tak potom uplatníte nárok za túto opravu koeficientom. atĎ....
Jana Acsová
14.02.06,16:19
Pripájam link na pokyn DRSR. Od strany 8 je uvádzané pomerné odpočítanie dane:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/pokyn04odpdph.pdf
sarmantna
21.03.06,10:39
Prosím Vás, poraďte mi, kto viete. S.r.o nadobudla byt - novostavbu kúpou. DPH na vstupe si nárokovala v plnej výške. Nehnuteľnosť zaradila do majetku firmy s tým, že ju bude používať na podnikanie. Konateľ - jediný spoločník s.r.o sa rozhodol, že bude nehnuteľnosť prenajímať fyzickej osobe. Je mi jasné, že nájom bude fakturovať bez DPH, DPH na vstupe prepočítavať koeficientom, len mi nie je jasné, čo s DPH, ktorú si fakturoval z bytu doteraz, či ju má vrátiť daňovému úradu a v akej výške.Vopred ďakujem.
sarmantna
21.03.06,10:52
Prosím Vás, ak viete niekto, poraďte mi, súri to, teraz mi dali vyriešiť tento problém a čakajú na podpis nájomnej zmluvy.Prosím!!
ALBO
21.03.06,15:03
Prosím Vás, poraďte mi, kto viete. S.r.o nadobudla byt - novostavbu kúpou. DPH na vstupe si nárokovala v plnej výške. Nehnuteľnosť zaradila do majetku firmy s tým, že ju bude používať na podnikanie. Konateľ - jediný spoločník s.r.o sa rozhodol, že bude nehnuteľnosť prenajímať fyzickej osobe. Je mi jasné, že nájom bude fakturovať bez DPH, DPH na vstupe prepočítavať koeficientom, len mi nie je jasné, čo s DPH, ktorú si fakturoval z bytu doteraz, či ju má vrátiť daňovému úradu a v akej výške.Vopred ďakujem.
Je to zložité, lebo chýbajú info. A nerozumiem posledným 2 riadkom.Ale,
ak vy ste kúpili byt (neviem kedy) a uplatnili ste si nárok,možno vám to v čase obstarania bytu prejde, keď poviete , že pri kúpe ste predpokladali, že ho bude používať na svoj úrad (konateľ)a on má zo svojej celej činnosti nárok na odpočet. Takže to aj chvílu využíval ako kancelársky priestor.
Teraz po nejakom čase sa rozhodol, že to prenajme neplatiteľovi teda bez DPH.On musí podľa § 54 vrátiť alikvotnu časť uplatnenej dane . V prílohe je na to vzorec.Pretože zmenil účel využitia z pôvodného účelu(=kancelária a z jeho činnosti vtedy vyplývala DPH na výstupe) teraz na oslobodenú.
No a to prepočítavanie koeficientom na vstupe. Neviem čo robíte, preto sa nedá jednoznačne odpovedať. Ale ak je to len jeden byt vrámci nejakého bytového domu a ostatné byty vám nepatria, tak sa budete vrámci svojej činnosti k tomuto bytu a dokladom s ním súvisiacim správať osobitne. T.zn. ak budete mať Fa na opravu v tom byte, neuplatníte daň vôbec, ak budete mať Fa za plyn a ten budete v plnej výške refakturovať tomu nájomníkovi uplatníte daň v plnej výške. Podľa § 49.
sarmantna
22.03.06,07:11
Ďakujem veľmi pekne. Ešte by som prosila o upresnenie. Spoločnosť prenajme byt neplátcovi DPH, preto bude fakturovať bez dph, prenajme celý byt, čiže všetky náklady, ktoré budú súvisiace s bytom - nebudeme si nárokovať dph,elektrina,plyn je zahrnuté v nájomnom, teda nájomcovi sa bude faktúrovať iba nájom, takže bez dph, aj z faktúr elektriky a plynu si nebudeme nárokovať dph, uvažujem správne? Prosím Vás o upresnenie. Inak spoločnosť, okrem toho vykonáva iba poradenskú činnosť, takže vidím to tak, že všetky došlé faktúry budú bez nároku na dph. Prosím Vás, uvažujem správne? Ďakujem.
RENATAW
22.03.06,12:03
Budova v osobnom vlastníctve má troch majiteľov: pána A, pána B s manželkou / súkromnou lekárkou/. Pán A a B majú aj závislú činnosť. Problém je v tom, že túto budovu prenajímajú nájomcom bez DPH.

Príjem z prenájmu si pán B zdaňuje celý, manželka nič /dohoda medzi nimi/, ale problém je v tom, že pán B dosiahol obrat pre DPH za posledných 12 mesiacov 1,5 mil. Teraz neviem čo s tým. Bola by som nerada, keby sa musel stať platcom DPH, lebo si neviem predstaviť účtovanie nájmu zo spoločnej budovy.

Môže pán B polovicu príjmu preúčtovať manželka - alebo nakoniec musí ?

prosím o skorú odpoveď - týka sa to r. 2005 http://www.porada.sk/images/icons/icon15.gif
ALBO
26.03.06,16:20
Ďakujem veľmi pekne. Ešte by som prosila o upresnenie. Spoločnosť prenajme byt neplátcovi DPH, preto bude fakturovať bez dph, prenajme celý byt, čiže všetky náklady, ktoré budú súvisiace s bytom - nebudeme si nárokovať dph,elektrina,plyn je zahrnuté v nájomnom, teda nájomcovi sa bude faktúrovať iba nájom, takže bez dph, aj z faktúr elektriky a plynu si nebudeme nárokovať dph, uvažujem správne? Prosím Vás o upresnenie. Inak spoločnosť, okrem toho vykonáva iba poradenskú činnosť, takže vidím to tak, že všetky došlé faktúry budú bez nároku na dph. Prosím Vás, uvažujem správne? Ďakujem. Ano , ak v nájomnom máte energie zakalkulované, potom nebudete mať nárok na vstupe z energií za ten byt. Čo myslíte pod poradenskou činnosťou? je to činnosť , kde vaše služby zdaňujete? Ak ano a nerobíte nič iné, potom máte márok na odpočet DPH zo všetkých vstupov súvisiacich len s touto vašou hlavnou činnosťou.(okrem toho bytu- na ten sa pozeráte osobitne). Napr. kancelária a zariadenie v nej, kde poradenskú službu vykonávate.
ALBO
26.03.06,16:31
Budova v osobnom vlastníctve má troch majiteľov: pána A, pána B s manželkou / súkromnou lekárkou/. Pán A a B majú aj závislú činnosť. Problém je v tom, že túto budovu prenajímajú nájomcom bez DPH.

Príjem z prenájmu si pán B zdaňuje celý, manželka nič /dohoda medzi nimi/, ale problém je v tom, že pán B dosiahol obrat pre DPH za posledných 12 mesiacov 1,5 mil. Teraz neviem čo s tým. Bola by som nerada, keby sa musel stať platcom DPH, lebo si neviem predstaviť účtovanie nájmu zo spoločnej budovy.

Môže pán B polovicu príjmu preúčtovať manželka - alebo nakoniec musí ?

prosím o skorú odpoveď - týka sa to r. 2005 http://www.porada.sk/images/icons/icon15.gif To pán B dosiahol príjem z prenájmu 1.5 mil za 12 mesiacov? Pýtam sa abz ste tam náhodou nezahrnuli príjem z jeho závislej činnosti-ten sa do obratu neráta. Manželia sa môžu ústne dohodnúť (len sa obávam, že by sa to malo premietnuť do dane z príjmov manželky) § 3 Zdaniteľná osoba (2) Ekonomickou činnosťou (ďalej len podnikanie ) sa rozumie každá činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem a ktorá zahŕňa činnosť výrobcov, obchodníkov a dodávateľov služieb vrátane ťažobnej, stavebnej a poľnohospodárskej činnosti, činnosť vykonávanú ako slobodné povolanie podľa osobitných predpisov, 1) duševnú tvorivú činnosť a športovú činnosť. Za podnikanie sa považuje aj využívanie hmotného majetku a nehmotného majetku na účel dosahovania príjmu z tohto majetku;ak je majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, považuje sa jeho využívanie na účel dosahovania príjmu za podnikanie v rovnakom pomere u každého z manželov, ak sa manželia nedohodnú inak.
sarmantna
27.03.06,04:30
Ďakujem veľmi pekne, už mi je to jasné.
boitana
12.04.06,07:21
ahojte,viem ze uz to tu bolo pisane,ale opakovanie je matkou mudrosti a preto si chcem zopakovat a odobrit to tu u skusenych poradakov.Sme a.s. sme vlastníkmi budovy a sme platcovia DPH,prenajimame priestory zatial vsetci su platcovia DPH ,a mali by sme teraz renajat cast neplatcovi DPH,cize musela by som ratat koeficientom, a potom aj vsetky naklady co s tým suvisia ako je plyn .Je pre mna asi výhodnejsie dávať im prenajom s DPH z mojho hladiska.
Poradte co je lepsie pre mna ako prenajimatela? s DPH,alebo bez DPH
Mozem prenajímat jednemu s DPH a druhému bez DPH?
dakujem za kazdy nazor
ALBO
12.04.06,07:48
ahojte,viem ze uz to tu bolo pisane,ale opakovanie je matkou mudrosti a preto si chcem zopakovat a odobrit to tu u skusenych poradakov.Sme a.s. sme vlastníkmi budovy a sme platcovia DPH,prenajimame priestory zatial vsetci su platcovia DPH ,a mali by sme teraz renajat cast neplatcovi DPH,cize musela by som ratat koeficientom, a potom aj vsetky naklady co s tým suvisia ako je plyn .Je pre mna asi výhodnejsie dávať im prenajom s DPH z mojho hladiska.
Poradte co je lepsie pre mna ako prenajimatela? s DPH,alebo bez DPH
Mozem prenajímat jednemu s DPH a druhému bez DPH?
dakujem za kazdy nazor
Podľa mňa najjednoduchšie je prenajímať s daňou ale to nemôžete neplatiteľom. Takže prenajímať platiteľom.Pretože ak rátate s budúcimi opravami, alebo inými nákladmi na budovu, tak si môžete uplatniť plný nárok, inak len koeficientovaný. I keď zas na druhej strane to nemusí byť až taká tragédia, lebo vy K počítate ako pomer zdaňovaných a všetkých činností, takže ak by bol ten oslobodený nájom neplatiteľovi len nepatrná časť proti vašej ostatnej činnosti, tak sa vám to prejaví len veľmi málo, teoreticky aj vôbec).
Čo sa týka toho plynu a energií, môžete dohodnúť nájomnú zmluvu tak, že ten neplatiteľ platí za nájom , ten je oslobodený a refakturujete zvlášť energie a tie zdaňujete, no a potom z energií máte plný nárok a koeficientovaný máte len z nákladov na prevádzku budovy.
Môžete sa u platiteľov rozhodnúť, môžete jednému platiteľovi s DPH a druhému oslobodené.
boitana
12.04.06,08:12
Podľa mňa najjednoduchšie je prenajímať s daňou ale to nemôžete neplatiteľom. Takže prenajímať platiteľom.Pretože ak rátate s budúcimi opravami, alebo inými nákladmi na budovu, tak si môžete uplatniť plný nárok, inak len koeficientovaný. I keď zas na druhej strane to nemusí byť až taká tragédia, lebo vy K počítate ako pomer zdaňovaných a všetkých činností, takže ak by bol ten oslobodený nájom neplatiteľovi len nepatrná časť proti vašej ostatnej činnosti, tak sa vám to prejaví len veľmi málo, teoreticky aj vôbec).
Čo sa týka toho plynu a energií, môžete dohodnúť nájomnú zmluvu tak, že ten neplatiteľ platí za nájom , ten je oslobodený a refakturujete zvlášť energie a tie zdaňujete, no a potom z energií máte plný nárok a koeficientovaný máte len z nákladov na prevádzku budovy.
Môžete sa u platiteľov rozhodnúť, môžete jednému platiteľovi s DPH a druhému oslobodené.
dakujem za odpoved cize neplatcovi DPH musim fakturovat bez DPH? a ratat koeficientom? nemozem si povedat je neplatca ale mozem sa rozhodnut ci s DPH alebo bez DPH spravne som to pochopila? moc ti dakujem
boitana
12.04.06,08:19
este ta poprosim, ja som ratala koeficientom niekedy v r 2001,ako je to teraz z koeficientom, ratam kazdy mesiac,alebo pouzivam stale jeden -ten prvy?
ALBO
12.04.06,11:49
este ta poprosim, ja som ratala koeficientom niekedy v r 2001,ako je to teraz z koeficientom, ratam kazdy mesiac,alebo pouzivam stale jeden -ten prvy?

Teraz je to inak v tom , že v 2001 keď mal niekto K, tak prepočítala sa daň zo všetkých nákladov. Teraz prepočítavate K len Fa týkajúcej sa tej nehnuteľnosti (energie tiež nie, ak ich budete refakturovať).
No a keď teraz máte K=1, tak by ste si mali asi nakalkulovať aký vám výjde s tým odlobodeným nájomnýn a dohodnúť sa so správcom, či máte ten narátaný už začať používať v priebehu roka. No a na konci roka urobíte prepočet na reálny, ako všetci. Ak by ste boli mali K z minulého roka tak používate ten.
Zákon rieši, že sa máte so správcom dohodnúť na K v § 50/3
abel
23.04.06,07:35
Ak podnikateľ kúpil v r. 2005 budovu, ktorú teraz prerába a v budúcnosti ju chce používať ako ubytovňu, je dosť pravdepodobné, že ju bude prenajímať platiteľom aj neplatiteľom DPH. Už v roku 2005 používal koeficient. Mám teraz všetky náklady súvisiace s prerábaním budovy prepočítavať koeficientom? A čo ak by po skončení prestavby prenajal budovu s DPH firme, ktorá je platiteľom DPH? Prosím o radu, nakoľko teraz v marcových dokladoch mám už veľa dokladov k tej prestavbe.
KEJKA
23.04.06,10:10
podľa mňa má použiť koeficient, a myslím že práve k. z roku 2005.
Ak to dopadne tak ako píšeš, zmeníš účel použitia a na to osobitné ustanovenie, ktoré zmenu účelu rieši.... momentálne je to už mimo témy.
ALBO
23.04.06,16:31
Ak podnikateľ kúpil v r. 2005 budovu, ktorú teraz prerába a v budúcnosti ju chce používať ako ubytovňu, je dosť pravdepodobné, že ju bude prenajímať platiteľom aj neplatiteľom DPH. Už v roku 2005 používal koeficient. Mám teraz všetky náklady súvisiace s prerábaním budovy prepočítavať koeficientom? A čo ak by po skončení prestavby prenajal budovu s DPH firme, ktorá je platiteľom DPH? Prosím o radu, nakoľko teraz v marcových dokladoch mám už veľa dokladov k tej prestavbe.

Mali by ste si ujasniť ten pôvodný zámer. Píšete , že ju budete používať ako ubytovňu, potom je jedno kto bude klient a vy budete ubytovaciu službu ydaňovať vždy (§38/3/a a ods. 4.
Ak to prenajmete a az nájomca tam bude robiť ubytovaciu službu tak sa royhodnete, čiprenájom budete platiteľovi ydaňovať ...
abel
24.04.06,04:24
Veľmi pekne ďakujem. ALBO, to som si vôbec neuvedomila, že ubytovanie je niečo iné ako prenájom nebytových priestorov. Automaticky som to brala, že to bude prenajímať napr. nejakým robotníkom a že je to to isté ako keď prenajíma kanc. priestory. Takže idem zase zapĺňať medzery vo vedomostiach. Ešte raz vďaka.
Ivenka
25.07.06,11:30
Poprosím o radu poraďaci. V jůni sme predali nehnuteľnosť na ktorej sme urobili tech.zhodnotenie. Teraz by som mala postupovať čo sa týka úpravy DPH podľa §54 odst. 5 ? Čiže ten prepočet musím urobiť za 6/06 alebo až za 12/06 keď budem mať nový koeficient /rátame na vstupe s koeficientom/.
Vďaka.
Ivenka
25.07.06,11:36
Prosím. Asi mate všetci urobené DPH a ležíte na kupalisku ?
ALBO
25.07.06,13:11
Poprosím o radu poraďaci. V jůni sme predali nehnuteľnosť na ktorej sme urobili tech.zhodnotenie. Teraz by som mala postupovať čo sa týka úpravy DPH podľa §54 odst. 5 ? Čiže ten prepočet musím urobiť za 6/06 alebo až za 12/06 keď budem mať nový koeficient /rátame na vstupe s koeficientom/.
Vďaka.

Ano podľa §54/5 až na konci roka.
luebchenko
07.08.06,13:31
Ak fyz.osoba nepodnikateľ, zatiaľ neplatiteľ DPH, chce kúpiť budovu do súkromného vlastníctva a časť z nej následne obývať (bytový priestor) a časť prenajímať rôznym firmám (platiteľom DPH) ako kancelárske priestory, ktoré si ale vyžadujú rekonštrukciu, ako je to s:
1) možnosťou aby sa FO zaregistrovala dobrovoľne ako platiteľ DPH? (z titulu tak či tak budúcej povinnosti, lebo vysoký obrat z prenájmu
2) možnosťou prenosu nákladov na rekonštrukciu na nájomníkov (PO-platiteľov DPH)- zrejme bude potrebné upraviť zmluvne - ako?
3) bytovým či nebytovým fondom (rozličné sadzby dane z nehnuteľnosti, platby za energie...)
4) môže vôbec občan SRN s trvalým bydliskom v SR nadobúdať v SR nehnuteľnosť (kedysi to zakazoval devízový zákon)?
5) prípadne ak by túto budovu najprv kúpila s.r.o. a po 5 rokoch ju chcela darovať FO? (k dispozícii v tejto "hre" je FO-nepodnikateľ, onen občan SRN, a slovenská s.r.o. patriaca tomuto občanovi). Otázka je vlastne, ako čo najvýhodnejšie kúpiť budovu tak, aby skôr či neskôr skončila vo vlastníctve FO, zrekonštruovaná pokiaľ možno na firemné náklady a bez DPH :eek: Uplne najlepšie by bolo, ak by štát ešte čosi priplatil....:D:D:D
6) na čo všetko treba dávať pozor pri takýchto "kšeftoch"? :eek:
Pomoooooc, už sa v tom od rána mrvím ale výsledkom je len jelení guláš v mojej hlave!