heike
17.01.12,08:32
Ahojte poraďáci,

chcem sa opýtať na situáciu: sme v nájomných priestoroch a majiteľ chce momentálne opravovať stropy. Zamestnávateľ mi chce nariadiť čerpanie dovolenky ("z večera na ráno" - dnes mi povedal a zajtra to tak má byť) - môže? Nie je to náhodou prekážka na strane zamestnávateľa? Ja pracovať chcem, mám veľa pracovných úloh a neviem, či to potom stihnem. dokonca povedal, že on má "právo na polovicu mojej dovolenky".

Poraďte mi, prosím.

Ďakujem vopred.
JankaO
17.01.12,07:41
§ 111
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2011-a.html#hore)

(1) Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca.

(2) Zamestnávateľ môže po dohode so zástupcami zamestnancov určiť hromadné čerpanie dovolenky, ak je to nevyhnutné z prevádzkových dôvodov a zlučiteľné so záujmom zamestnancov. Hromadné čerpanie dovolenky nesmie byť viac ako dva týždne a v umeleckých súboroch z povolania štyri týždne. V divadle a v inej umeleckej ustanovizni, ktorej predmetom činnosti je interpretovať hudobné diela, možno určiť hromadné čerpanie dovolenky v celej výmere.
(2) Zamestnávateľ môže po dohode so zástupcami zamestnancov určiť hromadné čerpanie dovolenky, ak je to nevyhnutné z prevádzkových dôvodov.

(3) Hromadné čerpanie dovolenky podľa odseku 2 nesmie byť určené na viac ako dva týždne, ak tento zákon neustanovuje inak. Ak ide o vážne prevádzkové dôvody, ktoré sa zamestnancom oznámia najmenej šesť mesiacov vopred, môže byť hromadné čerpanie dovolenky určené na tri týždne.

(4) Hromadné čerpanie dovolenky podľa odseku 2 v umeleckých súboroch z povolania nesmie byť určené na viac ako štyri týždne. V divadle a v inej umeleckej ustanovizni, ktorej predmetom činnosti je interpretovanie hudobného diela, možno určiť hromadné čerpanie dovolenky v celej výmere.

(3) (5) Ak sa poskytuje dovolenka v niekoľkých častiach, musí byť aspoň jedna časť najmenej dva týždne, ak sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodne inak. Čerpanie dovolenky je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi aspoň 14 dní vopred. Toto obdobie môže byť výnimočne skrátené so súhlasom zamestnanca.
heike
17.01.12,08:44
Áno, ale tu nejde o hromadné čerpanie a nie je oznámené 14 dní vopred.
Tweety
17.01.12,08:54
Ahojte poraďáci,

chcem sa opýtať na situáciu: sme v nájomných priestoroch a majiteľ chce momentálne opravovať stropy. Zamestnávateľ mi chce nariadiť čerpanie dovolenky ("z večera na ráno" - dnes mi povedal a zajtra to tak má byť) - môže? Nie je to náhodou prekážka na strane zamestnávateľa? Ja pracovať chcem, mám veľa pracovných úloh a neviem, či to potom stihnem. dokonca povedal, že on má "právo na polovicu mojej dovolenky".

Poraďte mi, prosím.

Ďakujem vopred. Ak sa v priestoroch bude maľovať, tak ako tam budeš pracovať? treba to riešiť náhradou za tento deň, firma to môže riešiť všelijako, buď si tento deň nadpracujete inokedy, alebo zaň bude náhrada.
ivka70
17.01.12,08:56
Áno, ale tu nejde o hromadné čerpanie a nie je oznámené 14 dní vopred.

Takze si si aj sam odpovedal, nariadit ti ju uz dnes od zajtra nemoze.
Moze sa vsak na nej s tebou dohodnut.

A zamestnavatel nema "pravo" len na polovicu dovolenky, zamestnavatel moze disponovat celou tvojou dovolenkou, len ju musi naplanovat a vcas nariadit.

Takze v tomto pripade zavisi od teba, ci na jeho navrh "dohody" o cerpani dovolenky pristupis,
alebo sa budes branit a trvat na prekazke na strane zamestnavatela.

Rizika si musis uvazit sam :) .
heike
17.01.12,09:01
Dalo by sa pracovať v inej miestnosti. Nič by mi na tomto neprekážalo, len to, že práce je vyše hlavy a túto môžem robiť buď v inej miestnosti alebo aj doma, na práci doma sme sa dokonca dohodli a on to zmenil...
ivka70
17.01.12,09:03
Dalo by sa pracovať v inej miestnosti. Nič by mi na tomto neprekážalo, len to, že práce je vyše hlavy a túto môžem robiť buď v inej miestnosti alebo aj doma, na práci doma sme sa dokonca dohodli a on to zmenil...

S tym uz poradaci nic nenarobia.
Musis komunikovat so zamestnavatelom.
Ake mas prava, tu mas rozpisane dostatocne.
heike
17.01.12,09:05
Ďakujem za rady, mám v tom jasnejšie.