Zdeni
30.01.06,19:29
Ahojte Poraďáci!:)

Podnikateľ JÚ, vyberá z podnik. účtu kartou určitú hotovosť, napr. 1 000,-Sk. Je možné týchto 1 000,- Sk zaúčtovať na osobnú spotrebu, alebo len ako prevod do pokladne. Podľa môjho názoru, si podnikateľ nemusí brať peniaze na osobnú spotrebu len z pokladne, ale môže aj priamo z účtu. Alebo nie?:confused: Aký je Váš názor? Ďakujem.
Paula
30.01.06,18:33
Ahojte Poraďáci!:)

Podnikateľ JÚ, vyberá z podnik. účtu kartou určitú hotovosť, napr. 1 000,-Sk. Je možné týchto 1 000,- Sk zaúčtovať na osobnú spotrebu, alebo len ako prevod do pokladne. Podľa môjho názoru, si podnikateľ nemusí brať peniaze na osobnú spotrebu len z pokladne, ale môže aj priamo z účtu. Alebo nie?:confused: Aký je Váš názor? Ďakujem.
Je možné tento výber účtovať ako osobnú spotrebu.
Zdeni
30.01.06,18:41
Je možné tento výber účtovať ako osobnú spotrebu.

Ďakujem! Lebo keď sme sa s kolegyňou "hádali", tak ako argument povedala, že ak to nie je nejaká platba tak to musí ísť do pokladne a s tade na osobnú spotrebu. Vďaka ešte raz.:)
Zita5
30.01.06,18:42
Ďakujem! Lebo keď sme sa s kolegyňou "hádali", tak ako argument povedala, že ak to nie je nejaká platba tak to musí ísť do pokladne a s tade na osobnú spotrebu. Vďaka ešte raz.:)

No podľa môjho názoru cez pokladňu to musí ísť .
Paula
30.01.06,18:45
Takýto výber môžeš zaúčtovať cez priebežné položky ako výber do pokladne v prípade, že máš účtovne pokladňu v mínuse (aj to sa stáva).
Zdeni
30.01.06,18:51
No podľa môjho názoru cez pokladňu to musí ísť .

No,:confused: ako teda? Asi to nechápem. Ak je výber kartou z BÚ, tak to ide ihneď na osobnú spotrebu. Alebo nie? Čo zúčt. cez pokladňu?
Zita5
30.01.06,18:56
No,:confused: ako teda? Asi to nechápem. Ak je výber kartou z BÚ, tak to ide ihneď na osobnú spotrebu. Alebo nie? Čo zúčt. cez pokladňu?


Môj názor :

Vyberiem z podnikateľského účtu bankomatovou kartou 1 000 Sk.
Zápis 1
Zaúčtujem príjem pokladňa 1 000
priebežné položky výdaj 1 000

Zápis 2
pokladňa výdaj 1 000
osobná spotreba 1 000

Zápis 3
Ak príde BV
banka výdaj 1 000
priebežné položky príjem 1 000
Zdeni
30.01.06,19:01
No, to chápem, a môže to byť aj takto?:
Výber z bankomatu 1 000,-.
Príde BV - 1 000,- osobná spotreba.
Tým obídem pokladňu, veď to ide ihneď na jeho osob. spotrebu.
Môže byť?
Johanka
30.01.06,19:02
Ja takéto výbery účtujem ako prevody pre osobnú potrebu či spotrebu. Preháňať to cez pokladňu považujem za zbytočné, hlavne keď to ani do pokladne reálne nepríde. A to už nehovorím o umelcoch, ktorí hádžu lístky z bankomatov do koša. Na druhej strane , ak by som brala honorár od položky, tak môjho klienta presvedčím, že sa to cez pokladňu prehnať musí :) .
Zita5
30.01.06,19:02
No, to chápem, a môže to byť aj takto?:
Výber z bankomatu 1 000,-.
Príde BV - 1 000,- osobná spotreba.
Tým obídem pokladňu, veď to ide ihneď na jeho osob. spotrebu.
Môže byť?


Skús, ja to nechápem . :)
Zita5
30.01.06,19:04
Ja takéto výbery účtujem ako prevody pre osobnú potrebu či spotrebu. Preháňať to cez pokladňu považujem za zbytočné, hlavne keď to ani do pokladne reálne nepríde. A to už nehovorím o umelcoch, ktorí hádžu lístky z bankomatov do koša. Na druhej strane , ak by som brala honorár od položky, tak môjho klienta presvedčím, že sa to cez pokladňu prehnať musí :) .

Johanka , akceptujem aj tento spôsob , avšak je na rozhodnutí každého osobitne . :)
Paula
30.01.06,19:11
Ja takéto výbery účtujem ako prevody pre osobnú potrebu či spotrebu. Preháňať to cez pokladňu považujem za zbytočné, hlavne keď to ani do pokladne reálne nepríde.

Účtujem tak isto , nevravím, že je to správne a pre istotu správnosti by som rada vedieť, kde je potreba účtovania takéhoto prípadu cez priebežné položky "zakotvená".
Zdeni
30.01.06,19:20
Johanka , akceptujem aj tento spôsob , avšak je na rozhodnutí každého osobitne .
Správne sú oba spôsoby .:)

No Zitka, kým ja vytvorím nejaký "sloh" :D - chcela som to vysvetliť nejako ináč, ale Johanka na predbehla. Asi tak som to myslela aj ja. Ale ak si napísala, že oba sú správne tak to som rada. Díky moc.:)
Lubica3
30.01.06,19:35
Viem, že je to o čistote účtovania, ale niektorí podnikatelia majú priam chorobu vyberať aj pár krát denne po pár stoviek z bankomatov a uhrádzať kartou všetko, čo ide okolo. Tiež z toho nemám dobrý pocit, ale účtujem im to z banky priamo na osobnú spotrebu, v prípade, že robia klasický výber z BU, tak jasne cez priebežné do pokladne. Čo sa dá robiť....
Jana2004
30.01.06,19:42
A ešte by som doplnila - poplatky v tomto prípade za banku tiež do nedaňových výdajov, nakoľko sa týkajú výberu na osobnú spotrebu.
Manual
30.01.06,19:57
A ešte by som doplnila - poplatky v tomto prípade za banku tiež do nedaňových výdajov, nakoľko sa týkajú výberu na osobnú spotrebu.
A keď dám prevod do pokladne a potom na os. potrebu potom budú poplatky ako VOD ?
Zdeni
30.01.06,20:00
A keď dám prevod do pokladne a potom na os. potrebu potom budú poplatky ako VOD ?

Myslím, že nie. Sú to výdavky ktoré nesúvisia s podnikaním./osobná spotreba/. Takže nie.
Paula
30.01.06,20:04
Myslím, že nie. Sú to výdavky ktoré nesúvisia s podnikaním./osobná spotreba/. Takže nie.
Ak ich vložím do pokladne, kde je povedané, že presne tých istých 1000 si beriem pre osobnú spotrebu ;) ?
Zdeni
30.01.06,20:09
Vlastne,tak potom je to ako píše Zita5 v príspevku 7.
Manual
30.01.06,20:11
Myslím, že nie. Sú to výdavky ktoré nesúvisia s podnikaním./osobná spotreba/. Takže nie. Môj názor je ten, že poplatky sú VOD. Nevidím dôvod ich dávať ako VND.
Zdeni
30.01.06,20:19
Môj názor je ten, že poplatky sú VOD. Nevidím dôvod ich dávať ako VOD.

Chcel si napísať, že nevidíš dôvod ich dávať do VNZD? No áno, mňa to poplietlo s tým účtom a priamo na osob. spot. Takže:
ak to ide cez pokladňu tak jasné že poplatky VOZD
ak to ide priamo na osob. spot. tak poplatky VNZD.
Či, ty myslíš, že aj tie / ak to ide priamo z BÚ na osobnú spotrebu?/. Asi nie? Však, alebo to ja zle chápem?:confused:
Manual
30.01.06,20:22
Chcel si napísať, že nevidíš dôvod ich dávať do VNZD? No áno, mňa to poplietlo s tým účtom a priamo na osob. spot. Takže:
ak to ide cez pokladňu tak jasné že poplatky VOZD
ak to ide priamo na osob. spot. tak poplatky VNZD.
Či, ty myslíš, že aj tie / ak to ide priamo z BÚ na osobnú spotrebu?/. Asi nie? Však, alebo to ja zle chápem?:confused: Ja dávam na firemnom účte všetky poplatky ako VOD
Už som sa opravil:)
bredikova
30.01.06,20:25
Ja tak isto a pri kontrole som nemal žiadny problém. Aj keď sa jednalo o platbu kartou z podikateľského účtu v Tescu za potraviny- osobná spotreba.
Zdeni
30.01.06,20:28
Ja dávam na firemnom účte všetky poplatky ako VOD
Už som sa opravil:)

No, ja mám aj takých, čo platia z firemného účtu deťom stravenky. Takže poplatky za tieto položky / podľa môjho názoru/ by som nedávala do VOZD.
bredikova
30.01.06,20:34
No, ja mám aj takých, čo platia z firemného účtu deťom stravenky. Takže poplatky za tieto položky / podľa môjho názoru/ by som nedávala do VOZD.

Myslím, že máš pravdu. Ale ja so to riskla a na daňových kontrolách som nemala žiadny problém. Ono to v skutočnosti možno za rok spraví 100-500 Sk. :D
ini
31.01.06,06:27
Ja davam vyber z bankomatu priamo na osobnu spotrebu, cez ziadne priebezne polozky to nejde. Ved aj ten ucet je moj a ked platim v nejakom obchode za nakup, nebudem to predsa davat do pokladne, ked to prejde priamo cez kartu a podobne je to aj ked vyberam z bankomatu, lebo vysledny efekt je tak, ci onak osobna spotreba. Tiez mi to kontrola odobrila, lebo ucet mam ako SZCO a uhradzam z neho aj veci sluzobne aj osobnu spotrebu. Tato polozka neovplyvni vyznamne ZD, takze podla mna sa nie je coho obavat.