apo
30.01.06,19:46
Dnes 30.1.2006 klient doniesol faktúru za tovar s dátumom dodania 30.11.2004. Faktúra bola doručená poštou nedoporučene s pečiatkou na pošte 27.1.2006.

V porade sú riešené podobné OBJAVY, ale každý bol do 12 mesiacov od vzniku daňovej povinnosti uvedenej na faktúre.

Neviem nájsť v novom zákone o DPH ustanovenie, ktoré bolo do 30.4.2004 keď sme hohli uplatniť DPH na vstupe do 12 mesiacov pozadu dodatočným daňovým priznaním.

Ako je to s právom odpočítať daň pri faktúre staršej ako 12 mesiacov. Ak by som chcel byť príliš chytrý mohol by som tvrdiť, že DPH z tejto faktúry sa mohla legálne odpočítať k 31.3.2005 a teda plus 12 mesiacov by sme mohli podať dodatočné daňové priznanie za 1. štvrťrok 2005 to je do 25.4.2006.

Prosím poradiť.

apo
Johanka
30.01.06,19:19
Uplatnenie práva na odpočítanie dane je v § 51 Zákona o DPH. Ale žiadna 12 mesačná lehota tam nie je. Možno je niečo v Zákone o správe daní a poplatkov ... Pohľadám.
Ešte by ma zujímalo, kedy ten oneskorenec odviedol daň. Ja som mala v rukách takúto starú faktúru, ale bolo to na malú sumu a DPH sme neuplatnili.
apo
30.01.06,19:29
Uplatnenie práva na odpočítanie dane je v § 51 Zákona o DPH. Ale žiadna 12 mesačná lehota tam nie je. Možno je niečo v Zákone o správe daní a poplatkov ... Pohľadám.
Ešte by ma zujímalo, kedy ten oneskorenec odviedol daň. Ja som mala v rukách takúto starú faktúru, ale bolo to na malú sumu a DPH sme neuplatnili.

Myslím, že daň bola odvedená riadne. Na koci roka dodávateľská firma fúzovala s inou väčšou a zabudli faktúru poslať. Môj klient tovar má riadne v zásobách na základe dodacieho listu. Máme zvyk, že príjemku tovaru na sklad mi pripnú k dodávateľskej faktúre, aby sme vedeli, že máme účtovať MD 504. Faktúra nebola, 504 tiež nie, ale tovar bol v inventúre 2004 takže s účtovaním problém nebude, akurát je škoda prísť o 5000 Sk.

apo
ALBO
30.01.06,19:50
Myslím, že daň bola odvedená riadne. Na koci roka dodávateľská firma fúzovala s inou väčšou a zabudli faktúru poslať. Môj klient tovar má riadne v zásobách na základe dodacieho listu. Máme zvyk, že príjemku tovaru na sklad mi pripnú k dodávateľskej faktúre, aby sme vedeli, že máme účtovať MD 504. Faktúra nebola, 504 tiež nie, ale tovar bol v inventúre 2004 takže s účtovaním problém nebude, akurát je škoda prísť o 5000 Sk.

apo

Podľa mňa tam žiadne obmedzenie nie je a dph z Fa môžte uplatniť v mesiaci, kedy ju obdržíte.§51