kassiopeia
17.01.12,10:35
chcela by som sa opytat. moj manzel ma dieta s predchadzajúcou partnerkou.ma pravo moj manzel navstevovat dieta??matka dietata nereaguje ani na sms ani na telefonaty. dieta ma zverene matka.na sude matka povedala ze suhlasi aby sa navstevovali.plati aj na dieta.ako postupovat???dakujem
GabiZ
17.01.12,09:45
Záleží od toho, čo je v súdnom rozhodnutí o úprave styku dieťaťa s otcom. Ak matka toto rozhodnutie nerešpektuje, môže otec podať návrh na zmenu rozhodnutia ohľadne osobnej starostlivosti o maloleté dieťa z dôvodu neumožňovania druhému rodičovi v styku s maloletým dieťaťom podľa § 25 ods. 4 zákona o rodine.
kassiopeia
17.01.12,10:00
na sude matka suhlasila aby sa navstevovali. nema ziadny zakaz s dietatom.dokonca na sude dala matka cislo a ked manzel isiel volat tak nebolo platne.
kassiopeia
17.01.12,10:03
oni neboli manzelia.
GabiZ
17.01.12,10:26
Zákon o rodine hovorí o rodičoch a ich právach, či už manželmi sú alebo nie. Tu ide o to, či existuje nejaké rozhodnutie o úprave rodičovských práv, keď hovoríte, že dieťa bolo zverené do opatery matky a spomínate súd. Z toho usudzujem, že nejaké rozhodnutie existuje, pravdepodobne dohoda rodičov, pretože rozhodnutie o úprave výkonu rodičovských práv a povinností možno nahradiť dohodou rodičov. Dohoda musí byť schválená súdom, inak je nevykonateľná. Dôvodom pre zmenu pôvodného (predchádzajúceho) rozhodnutia môže byť aj opakovane bezdôvodné a zámerné neumožnenie druhému rodičovi (ktorý nemá dieťa v osobnej starostlivosti) stýkať sa s maloletým dieťaťom tak, ako bol tento styk upravený súdom alebo dohodou rodičov. Ak nie je táto dohoda zo strany jedného z rodičov dodržiavaná, môže sa svojich práv otec dieťaťa domáhať na súde tak, ako som uviedla.
kassiopeia
17.01.12,10:51
manzel sa styk s dietatom bez obmedzenia a po dohode rodicmi.moze sa obratit na upsvr aby to aj oni riesili?co treba napisat na sud??
GabiZ
17.01.12,10:57
Áno, môže oboznámiť aj ÚPSVaR. Ide o to, že súd môže začať konanie ohľadne osobnej starostlivosti o maloleté dieťa z dôvodu neumožňovania druhému rodičovi v styku s maloletým dieťaťom podľa § 25 ods. 4 zákona o rodine aj bez návrhu, čo znamená, že ak sa o tejto skutočnosti dozvedel súd iným spôsobom. Môžete sa prípadne informovať na úrade, kde otcovi určite poradia, ak to nechcete riešiť zatiaľ priamo podaním návrhu na súd.
kassiopeia
17.01.12,11:06
dakujem. skusi napisat poslednu sms a ak sa nevyjadri tak zajde na urad a potom sa uvidi.