Ludula
28.02.12,14:11
Skutočne zaplatené poistné myslim poistné na ZP ktoré je povinný platiť mesačne ako SZČO. A nedoplatok z RZZP za rok 2010 uhradil v 3/2011.


Skutočne je zaplatený aj ten nedoplatok, nie? Asi áno, keď píšeš že je zaplatený, len neviem, čo myslíš pod pojmom skutočne.:confused:
Tweety
28.02.12,13:17
Skutočne zaplatené poistné myslim poistné na ZP ktoré je povinný platiť mesačne ako SZČO. A nedoplatok z RZZP za rok 2010 uhradil v 3/2011.

Ak ho zaplatil, tak ho započítaš.
Príroda
28.02.12,15:22
Ak ho zaplatil, tak ho započítaš.

Ahoj, nezdá sa mi to. Ja som nedoplatok za rok 2010 nezahrnula do odvodov, nakoľko je tam - výška odvodov do ZP za zdaniteľné obdobie asi tak. Kto súhlasí, aby sa tam zahrnul aj nedoplatok? Pridajte sa. Vďaka.
jacekova
28.02.12,15:50
Zarata sa aj nedoplatok za r.2010 ak ho uhradil v r.2011
Katy a R
28.02.12,16:00
Ahoj, nezdá sa mi to. Ja som nedoplatok za rok 2010 nezahrnula do odvodov, nakoľko je tam - výška odvodov do ZP za zdaniteľné obdobie asi tak. Kto súhlasí, aby sa tam zahrnul aj nedoplatok? Pridajte sa. Vďaka.
Však ak nechceš - nemusiš :D
Ale nebolo to vari uhradené skutočne - v roku 2011 ... a ešte dokonca aj v termíne, v akom to aj malo byť uhradené :confused:;):confused:
Anja111
28.02.12,16:28
Dobrý deň, je potrebné uvádzať SK NACE a aké keď sa jedná o FO, ktorá prenajíma byt, čiže len kvôli tomu vyplňa DP B? Má len DIČ ale IČO nemá. Ďakujem
V takomto prípade som SK NACE nevyplnila.
striebro1
28.02.12,17:03
dobry vecer, mozno som mimo temu...ale vie i niekto poradit ci a ako viem uhradit dan za rok 2011 postovou poukazkou? pani na danovom mi povedala, ze nemaju ziadne postove poukazy predtlacene ako to bolo po minule roky...na poste som dostala postovy poukaz na ucet typ R ale neviem koho mam dat ako adresata...ci adresu danoveho uradu kam patrim, alebo financne riaditelstvo???

cislo uctu som dala to ktore mi prislo postou, aj variabilny symbol...len neviem koho dam ako adresata....

vopred dakujem za komenty...))))
Aljok
28.02.12,17:08
Dobrý deň, je potrebné uvádzať SK NACE a aké keď sa jedná o FO, ktorá prenajíma byt, čiže len kvôli tomu vyplňa DP B? Má len DIČ ale IČO nemá. Ďakujem
Máš to aj v poučení :
Riadok 03 vypĺňa len daňovník s príjmami z podnikania (§ 6 ods. 1 zákona) alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti (§ 6 ods. 2 zákona).

Príjmy z prenájmu sú podľa § 6 ods. 3 takže nevypĺňaš SK NACE.
Cent
28.02.12,17:34
DObrý deň,

vyplňala som DP typ B osoby, ktorá má príjem z Rakúska (zamestnanec) - je to aktívny príjem, a okrem toho má príjem z prenájmu - pasívny príjem. Ide o to, že"sedliacky rozum" mi dáva, daň by mal platiť z prenájmu, nakoľko nezdaniteľná čiastka sa na takýto príjem nevzťahuje. Napriek tomu , keď údaje zavediem do DP, vypočíta sa 0-ová daň. Prepočítala som to aj ručne do DP z DÚ.
Príjem z Rakúska podľa § 5 - 15 tisíc Eur - riadok 34 DP
Povinné poistné - 700 Eur - riadok 35 DP
Základ dane - 14300 EUr - riadok 36 DP.
Príjem z prenájmu - 3500 Eur - riadok 10 stlpec 1 oddielu VI - prenesie sa na riadok 45 DP
Výdavky z prenájmu - 3300 Eur - riadok 10 stlpec 2 oddielu VI - prenesie sa na riadok 46 DP
Čiastkový základ dane - 200 EUr - riadok 51 DP.

Čiastkový ZD zo zamestnania - 14300 - riadok 68 DP
Čiastkový ZD z prenájmu - 200 EUr - riadkok 70 DP
Úhrn čiastkových ZD - 200 Eur - riadok 73 DP, riadok 75, riadok 77
Celkový ZD - 14500 Eur - riadok 79 a riadok 80 (spolu aktívne a pasívne príjmy)

Riadok 81 - 14300 EUr - sú uvedené len aktívne príjmy
Riadok 82 a riadok 84 - odpočítateľná položka - 3559,30 EUr

RIADOK 85 - PODĽA TEXTU BY SA ODPOČet mal vykonať z riadku 80 - a tu už mm problém, lebo správne by sa mal pripočítať k tomuto riadku aj ČZD z pasívnych príjmov, teda +200 EUr.
ďalej do riadku 87 keď napíšem vyňaté príjmy z Rakúska, tak daň vyjde 0 - A tu mám problém, že keď si to spočítam "sedliackym" rozumom, tak mi vychádza, že zo ZD z prenájmu - 200 Eur by som mala platiť daň.

Keď budete mať čas, prosím, aby ste sa na to pozreli, neviem či nikde niečo nezadávam, alebo DP je zle?


Ďakujem
Príroda
28.02.12,17:42
dobry vecer, mozno som mimo temu...ale vie i niekto poradit ci a ako viem uhradit dan za rok 2011 postovou poukazkou? pani na danovom mi povedala, ze nemaju ziadne postove poukazy predtlacene ako to bolo po minule roky...na poste som dostala postovy poukaz na ucet typ R ale neviem koho mam dat ako adresata...ci adresu danoveho uradu kam patrim, alebo financne riaditelstvo???


cislo uctu som dala to ktore mi prislo postou, aj variabilny symbol...len neviem koho dam ako adresata....

vopred dakujem za komenty...))))

adresát je daňový úrad alebo pobočka, či KMDU, podľa toho, kam patríš podľa bydliska či podnikania
marika21
29.02.12,06:52
Dobry den, vedel by mi niekto poradit, SZCO v minulom roku 2011 platil socialnu poistovnu s oneskorenim a učel platby je: penale - pokutu vo vyske 137,00 eur a tiez platil Učel Platby: Rozhodnutie v sume 550 eur. Potrebujem poradit, pri 40 % pausalnych vydavkoch, sa zaratavaju taketo sumy do Danového priznania ako vydavok na poistné Socialnej poistovne? Dakujem za komentare :-)
Zita5
29.02.12,06:56
Dobry den, vedel by mi niekto poradit, SZCO v minulom roku 2011 platil socialnu poistovnu s oneskorenim a učel platby je: penale - pokutu vo vyske 137,00 eur a tiez platil Učel Platby: Rozhodnutie v sume 550 eur. Potrebujem poradit, pri 40 % pausalnych vydavkoch, sa zaratavaju taketo sumy do Danového priznania ako vydavok na poistné Socialnej poistovne? Dakujem za komentare :-)

Pokuta sa nezapočítava , lebo ak by aj viedol jednoduché účtovníctvo , pokuta je výdavkom neovplyvňujúcim ZD.
Rozhodnutie 500 euro - ak sa týka riadnych platieb do SP(hoc aj pozadu), tak to pripočítate k paušálnym výdavkom.
Jana Acsová
29.02.12,07:00
Dobry den, vedel by mi niekto poradit, SZCO v minulom roku 2011 platil socialnu poistovnu s oneskorenim a učel platby je: penale - pokutu vo vyske 137,00 eur a tiez platil Učel Platby: Rozhodnutie v sume 550 eur. Potrebujem poradit, pri 40 % pausalnych vydavkoch, sa zaratavaju taketo sumy do Danového priznania ako vydavok na poistné Socialnej poistovne? Dakujem za komentare :-)Povinné poistné. Žiadne sankcie.
IMS
29.02.12,08:08
Ahoj.
Asi sem píšem nesprávne, pretože na tejto stránke väčšinou len čítam a nepíšem. No chcela by som sa spýtať,
že keď mi účtovníčka robí daňové priznanie, mala som príjem a aj výdaj za rok 2011, no bolo kúpené auto... tak vraj som v strate,
účtovníčka vedie účtovníctvo podvojné, tak a teraz sa nevyplňajú tie riadky príjmy a výdaje na daňovom priznaní v tomto prípade,
zaujíma ma teraz to, že ako si potom vypočítam základ dane , eventuálne ako si vypočítama. teda z čoho si vypočítam odovody do sociálnej a zdravotnej poisťovne, keĎ TIE RIADKY TAM NIE Sú VYPLNENé.
Prosím vás, ak niekto viete, poraďte mi, naozaj to neviem zistiť, všetci sa všade vyhovárajú len na zákony ale konkrétne nič neviem.
Ďakujem za opdoveĎ.
Príroda
29.02.12,15:27
-
- DIČ
- všetko poistné, uhradené od 1.1.2011 - 31.12.2011


Veronika, prosím ešte upresniť- všetko poistné znamená aj nedoplatok za rok 2010 zaplatený v roku 2011? SZČO neplatil v roku 2011 preddavky na ZP, len ten nedoplatok za r. 2010. Ja som do DP neuviedla žiadnu sumu a viacerí napísali, že aj ten nedoplatok zahrnúť do odvodov . Neviem, či ma to mýli, ale v RZZP sa do zaplateného počítali len zaplatené odvody- preddavky a nedpolatok sa dal do sumy, ktorá ponižuje daň spolu s odvodmi. Mohla by si ma z toho vyviesť? Vopred ďakujem.

A ešte jedna vec- kód SK NACE mi podľa IČA na stránke statistics. dáva nezodpovedajúcu činnosť, ja som dala kód, ktorý mi vyhovuje a vybrala som ho z číselníka, ktorý dáva aj alfa a činnosť sa viac zhoduje so skutočnosťou, je to správne? Oba kódy začínajú 02. Za ochotu veľmi pekne ďakujem a želám pekný večer.
maad
29.02.12,16:05
Prosím Vás vypĺňam DP "B" a chcem sa spýtať čo mám dopísať do oddielu VI. do kolónky:Preukázateľné zaplatené poistné na zdr.poist.z príjmov podľa §6 odst.1a2 zákona.Účtujem v JÚ a zaplatil v r.2011 554,05 € túto sumu uhradil v r.2011 Vychádza mu daňová strata je potrebné túto sumu do toho riadku dopísať???
Tweety
29.02.12,16:20
Prosím Vás vypĺňam DP "B" a chcem sa spýtať čo mám dopísať do oddielu VI. do kolónky:Preukázateľné zaplatené poistné na zdr.poist.z príjmov podľa §6 odst.1a2 zákona.Účtujem v JÚ a zaplatil v r.2011 554,05 € túto sumu uhradil v r.2011 Vychádza mu daňová strata je potrebné túto sumu do toho riadku dopísať???
Je potrebné, a prečo by nemalo byť?
Mirka.V
29.02.12,19:30
Prosím Vás, kde vyplňate tie tlačivá? Ďakujem
veronikasad
29.02.12,19:40
typ A a B na www.kros.sk
Marína
29.02.12,19:50
časť citátu:

DObrý deň,

................

RIADOK 85 - PODĽA TEXTU BY SA ODPOČet mal vykonať z riadku 80 - a tu už mm problém, lebo správne by sa mal pripočítať k tomuto riadku aj ČZD z pasívnych príjmov, teda +200 EUr.
ďalej do riadku 87 keď napíšem vyňaté príjmy z Rakúska, tak daň vyjde 0 - A tu mám problém, že keď si to spočítam "sedliackym" rozumom, tak mi vychádza, že zo ZD z prenájmu - 200 Eur by som mala platiť daň.

Keď budete mať čas, prosím, aby ste sa na to pozreli, neviem či nikde niečo nezadávam, alebo DP je zle?


Ďakujem
Na r. 85 máš mať sumu 10940,70, ktorá sa skladá zo súm(14300-3559,30)+200, t. z., že najprv sa ti odpočíta z aktívnych príjmov NČZD a k nej sa pripočíta základ dane z pasívnych príjmov. Je to to isté, ako keď odpočítaš od r. 80(v ktorom je zahrnutý aj pasívny ZD) NČZD.
Keďže úhrn vyňatých príjmov(základov dane) na r.87(14300) je vyšší ako základ dane na r.85(10940,70) => základ dane=0, daň=0.
Skús si len tak cvične nahodiť do r. 34 a 35 také sumy, aby ti na r. 36 vyšiel základ dane nižší ako 3559,30, vtedy to lepšie v odd. X uvidíš. Na r. 85 budeš mať základ dane 200.

Už som to nahodila, pozri súbory.
ESTER
29.02.12,19:51
Prosím poraďte. Zaplatené poistné do SP má tu ísť aj dobrovoľné NP?
veronikasad
29.02.12,19:53
Prosím poraďte. Zaplatené poistné do SP má tu ísť aj dobrovoľné NP?ano
Martina51423
01.03.12,06:46
Dobrý deň, chcem sa spýtať ak vypĺňam daňové priznanie Typ B, príjem zo závislej činnosti a z prenájmu (fyzická osoba) tak na strane 2, riadok 26 Banku a číslo účtu neuvádzam ani v prípade ak príjmy z prenájmu chodia na účet vedený v banke ( nie je to podnikateľský účet)?
enfa
01.03.12,12:34
Dobrý deň, začínam vypĺňať DP typ B a mám trošku problém. V roku 2011 som si zaplatil do ZP aj nedoplatky za rok 2010. Ako to zapísať do DP? DO odvodov zahrnúť len zaplatené odvody do ZP za rok 2011?
A ešte potrebujem poradiť. Ako to je-bude s vedením účtovníctva pre rok 2012? Dočítal som sa, že účtovníctvo si nesmiem viesť sám ale musí ho viesť odborník-účtovník mesačne. Je to za rok len pár položiek, musí to byť vedené účtovníkom?
Ďakujem pekne za odpoveď.
Mirka.V
01.03.12,13:22
dakujem pekne :-)
veronikasad
01.03.12,18:45
Veronika, prosím ešte upresniť- všetko poistné znamená aj nedoplatok za rok 2010 zaplatený v roku 2011? SZČO neplatil v roku 2011 preddavky na ZP, len ten nedoplatok za r. 2010. Ja som do DP neuviedla žiadnu sumu a viacerí napísali, že aj ten nedoplatok zahrnúť do odvodov . Neviem, či ma to mýli, ale v RZZP sa do zaplateného počítali len zaplatené odvody- preddavky a nedpolatok sa dal do sumy, ktorá ponižuje daň spolu s odvodmi. Mohla by si ma z toho vyviesť? Vopred ďakujem.

A ešte jedna vec- kód SK NACE mi podľa IČA na stránke statistics. dáva nezodpovedajúcu činnosť, ja som dala kód, ktorý mi vyhovuje a vybrala som ho z číselníka, ktorý dáva aj alfa a činnosť sa viac zhoduje so skutočnosťou, je to správne? Oba kódy začínajú 02. Za ochotu veľmi pekne ďakujem a želám pekný večer.
ano - uvádzaš aj nedoplatok. Do výdavkov si ho uviedla správne. Údaj bude slúžiť pre ZP k výpočtu VZ na platenie preddavkov.

Ak "nesedí" kod NACE zo stránky statistics, uvedieš zodpovedajúci kod pre výkon činnosti. Tvoj postup je správny.
Príroda
02.03.12,09:36
Vďaka Veronika. Chcem Ťa požiadať o jednu radu, ktorú narýchlo potrebujem a nikto nereagoval. Na konci roka mal nakúpené väčšie množstvo motorovej nafty do traktora, z ktorým vykonáva práce na živnosť. Dala som to pri nákupe ako VOZD, robil to hlavne pre zníženie ZD a pre stúpajúce ceny nafty. Zostatok na konci roka som uviedla do výkazu o majetku a záväzkoch. Myslela som si, že takto je to správne. Je to množstvo, ktoré spotrebuje asi za dva mesiace. No v jednom príspevku ma zarazila veta, že benzín v nádrži netreba dávať do výkazu ani v uzávierkových dokladoch neupravovať ZD. A akého materiálu sa toto týka? Dúfam, že to nie je náš prípad. Potrebujem si to ujasniť, len kôli tomu čakám s DP, aby som to mohla uzavrieť .
Budem Ti veľmi vďačná za Tvoju odpoveď.
veronikasad
02.03.12,09:49
Príroda, nemám s PHM takéto skúsenosti. Snáď si túto otázku všimne Zitka a dá ti odpoveď.
enfa
02.03.12,10:54
Prečítala som si čo písala čo písala príroda a odpoveď veroniky, ale nejako ma to mätie.
Môžte mi potvrdiť alebo vyvrátiť prosím ako som to pochopila ja. Riadne zaplatené odvody napíšem do príslušnej kolonky a zaplatené nedoplatky za rok 2010 uvádzam len do výdavkov ale nie do zaplatených riadnych odvodov. Chápem to správne prosím? Ďakujem.
veronikasad
02.03.12,11:07
Prečítala som si čo písala čo písala príroda a odpoveď veroniky, ale nejako ma to mätie.
Môžte mi potvrdiť alebo vyvrátiť prosím ako som to pochopila ja. Riadne zaplatené odvody napíšem do príslušnej kolonky a zaplatené nedoplatky za rok 2010 uvádzam len do výdavkov ale nie do zaplatených riadnych odvodov. Chápem to správne prosím? Ďakujem.
Zaplatené nedoplatky uvádzaš do výdavkov aj do sumy poistného pod tabulkou.
enfa
02.03.12,11:22
Ďakujem pekne za odpoveď.
Ešte mám jednu otázku. Ako je to s vedením účtovníctva pre tento rok, musí ho viesť učtovník, alebo môžem aj ja ako som to robím doteraz?
Ďakujem pekne.
kattus
02.03.12,11:34
Ahojte,
chcela by som poprosit o radu.....potrebujem urobit DP pre cloveka,ktory je zamestnancom a popri zamestnani ma zivnost.Ked zratam prijmy,nezdanitelnu polozku,danovy bonus a zaplatene preddavky na dan zo zavislej cinnosti,ma nedoplatok 0.02eura....zo zivnosti ma danovu stratu(RIADOK 44)takmer 900eur,ked to vsak cele vpisem do DP B,a poratam to,vyjde mi to cele opat na dan na uhradu 0.02eura.Tak som z toho jelen a neviem,ci ratam a pisem vsetko spravne.
Kedysi,ked som robila danove manzelovi,zo zamestnania mal dane viac menej na nule(ziaden nedoplatok a preplatok do 100SK)a mal stratu zo zivnosti ,tak mu vratili peniazky,tu mi to nejako vychadza,ze tento dotycny nedostane z DU nic?????Kde robim chybu?Robim vlastne nejaku?dakujeeeeeeeeeeeeeeem
didulka
02.03.12,12:21
Dobrý deň,
chcela by som vás poprosiť o radu... kamoška mala príjem zo závislej činnosti a zároveň mala príjem zo sprostredkovania poistenia... na toto sprostredkovanie mala osvedčenie o zápise do registra finančných agentov, finančných poradcov, finančných sprostredkovateľov z iného členského štátu... moja otázka znie, kam tento príjem v DP dať? myslím si, že do riadku 8 v VI.oddiel DP... je to správne? môžem jej tam uviesť tých 40% paušálne výdavky, aj keď v skutočnosti žiadne výdavky k tomuto príjmu nie sú? odvody platí normálne zo závislej činnosti...
jacekova
02.03.12,12:47
Ahojte,
chcela by som poprosit o radu.....potrebujem urobit DP pre cloveka,ktory je zamestnancom a popri zamestnani ma zivnost.Ked zratam prijmy,nezdanitelnu polozku,danovy bonus a zaplatene preddavky na dan zo zavislej cinnosti,ma nedoplatok 0.02eura....zo zivnosti ma danovu stratu(RIADOK 44)takmer 900eur,ked to vsak cele vpisem do DP B,a poratam to,vyjde mi to cele opat na dan na uhradu 0.02eura.Tak som z toho jelen a neviem,ci ratam a pisem vsetko spravne.
Kedysi,ked som robila danove manzelovi,zo zamestnania mal dane viac menej na nule(ziaden nedoplatok a preplatok do 100SK)a mal stratu zo zivnosti ,tak mu vratili peniazky,tu mi to nejako vychadza,ze tento dotycny nedostane z DU nic?????Kde robim chybu?Robim vlastne nejaku?dakujeeeeeeeeeeeeeeem

keď nevidíme čísla, nie sme jasnovidci, aby sme zistili, či robíš chybu
veronikasad
02.03.12,13:14
nedoplatok vzniká zo zaokrúhlovania mesačnej NČZD
12 x 296,60 nie je 3559,30 (ročná NČZD).
kattus
02.03.12,13:28
keď nevidíme čísla, nie sme jasnovidci, aby sme zistili, či robíš chybu

OK,tak teda...
vyplatene prijmy 12890,94
uhrn povinneho poist. 1715.92
zaklad dane 11175,02
danovy bonus na 1 dieta 243.18
znizenie zakladu dane na danovnika 3559.30
preddavok na dan par.35 1446.96

zo zivnosti
prijmy 643.60
vydavky 1523.09
danova strata mi vysla 879.49

snad som na nic nezabudla.A dakujem
sanca
02.03.12,16:52
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu pri daňovom priznaní B. Neviem do ktorého riadku mám zapísať pri prenájme bytu tú 500 Eurovú nezdaniteľnú sumu, akosi to tam nikde nevidím. A ešte by som sa chcela spýtať, ak si uplatňujem skutočné výdavky, tak musím doložiť k daňovému priznaniu aj nejaké prílohy ako napríklad faktúry za vodu, elektriku apod.? Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Katarina
02.03.12,17:45
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu pri daňovom priznaní B. Neviem do ktorého riadku mám zapísať pri prenájme bytu tú 500 Eurovú nezdaniteľnú sumu, akosi to tam nikde nevidímDo daňového priznania sa 500€ neuvádza. Do príjmov si dáte príjmy už krátené o 500 € a do výdavkov upravené výdavky, ktoré sa krátia v rovnakom pomere ako sa kráti príjem.A ešte by som sa chcela spýtať, ak si uplatňujem skutočné výdavky, tak musím doložiť k daňovému priznaniu aj nejaké prílohy ako napríklad faktúry za vodu, elektriku apod.?Nie Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď.


odpoveď v texte
kn-alka
02.03.12,18:03
kattus, s (http://www.porada.sk/member.php?u=18899)tratu zo živnosti nemôžeš odpočítať z príjmov zo zamestnania, DP máš správne.
didulka
02.03.12,18:37
Dobrý večer,
prosím vás, môžem dostať odpoveď na dotaz číslo 275? Ďakujem
kattus
02.03.12,20:25
kattus, s (http://www.porada.sk/member.php?u=18899)tratu zo živnosti nemôžeš odpočítať z príjmov zo zamestnania, DP máš správne.

Dakujeeeeem.
Mna teraz napadlo....ked som robila DP muzovi kedysi,tak fungovalo 12tisic SK za zivotne poistenie,co sme odpisovali a to je zrusene....preto jemu sice z prace sedeli dane na haliere a aj tak mu vratili....a ja trdlo makove,som bola v tom,ze to preto,ze bol v minuse zo zivnosti....no dobre aj tak,hlavne,ze uz viem,kde je sever:)
Este raz dakujem
kn-alka
02.03.12,20:50
Dobrý deň,
chcela by som vás poprosiť o radu... kamoška mala príjem zo závislej činnosti a zároveň mala príjem zo sprostredkovania poistenia... na toto sprostredkovanie mala osvedčenie o zápise do registra finančných agentov, finančných poradcov, finančných sprostredkovateľov z iného členského štátu... moja otázka znie, kam tento príjem v DP dať? myslím si, že do riadku 8 v VI.oddiel DP... je to správne? ÁNO môžem jej tam uviesť tých 40% paušálne výdavky, ÁNO aj keď v skutočnosti žiadne výdavky k tomuto príjmu nie sú? odvody platí normálne zo závislej činnosti...

odpoveď v texte
didulka
02.03.12,21:19
Ďakujem pekne :)
rahama
02.03.12,21:48
Dnes som skúšala tlačivo B na e-dane a do riadku 99 mi dáva nulu a keď to prepíšem na správnu hodnotu pri kontrole hlási chybu. Máte s tým niekto skúsenosť?
Katy a R
02.03.12,22:03
Dnes som skúšala tlačivo B na e-dane a do riadku 99 mi dáva nulu a keď to prepíšem na správnu hodnotu pri kontrole hlási chybu. Máte s tým niekto skúsenosť?
no však to je dobre - nie :confused: Nejde náhodou o uplatnennie § 46 :confused: - pozri vysvetlivku 19 ;)
som neskúšla:mee: ... ale tuto píšu http://www.porada.sk/t162601-p11-dr-sr-nova-aplikacia-edane.html#post2000205
Martina51423
03.03.12,08:42
Môžete mi niekto prosím pomôcť so zaokruhľovaním niekde je chýba a neviem na to prísť. Mám NZČD sumu 24587,22. V alfe vyšiel výsledok 2047,00. A pri mojom ručnom výpočte bol výsledok 2046,99. Čo je správne prosím???
rahama
03.03.12,08:51
Ďakujem za typ, našla som tam odpoveď že to robí všetkým, môže sa to prepísať a nevšímať si, že vypisuje chybu. Koľko radosti nám DRSR robí.
stiavnicanka
03.03.12,14:52
Prosím poradiť, do daň.priznania VI.oddiel riadok 8 výdavky /uplatňujem si 40% z príjmu/ pripočítam aj výdavky na zdravotné a sociálne poistenie ? Dík
jacekova
03.03.12,15:01
Prosím poradiť, do daň.priznania VI.oddiel riadok 8 výdavky /uplatňujem si 40% z príjmu/ pripočítam aj výdavky na zdravotné a sociálne poistenie ? Dík

Ano
Martina51423
03.03.12,16:06
Prosím poradiť, riadok 89 sa vypĺňa len ak sú príjmy zo zdrojov v zahraničí? A riadok 95 vyplním tú istú sumu ako na riadku 86 ak všetky ostatné polička medzi riadkami sú nevyplnené?
zabka83
03.03.12,18:54
Dobry den, poprosim o radu ako vyplnit DP ked si uznavame 40%...
Prijem 940,50.
40% 376,20.
Odvody spolu 947,95...



Dakujem velmi pekne...
batorek
03.03.12,20:00
Dobrý večer.
Ja by som konečne chcela vedieť, že čo sa píše do riadku 84 DPFO typ B, lebo som včera
bola odovzdať DP a sumu na riadku 84 mi dala opraviť na 3559,30 a ja som tam mala sumu
ZD 885,84 takže teraz neviem čo je správne. A dnes som to skúsila vyplniť na e-dane a tam
som uviedla celú nezdan. čiastku na r. 84 a pri kontrole mi udalo chybu a ked so to opravila
na sumu 885.84 tak som to mala správne vyplnené. Potrebovala by som poradiť že čo sa tam vlastne píše.
Mán vyplnené viac DP a zatiaľ ich neodovzdám kým mi niekto nepotvrdí svoju skúsenosť.

Ďakujem veľmi pekne vopred. nechce sa mi 6 DP prepisovať kým neviem čo je správne. Batorek
Ale aj program mi tam píše sumu do výšky základu dane.
Sarlotka
03.03.12,20:11
no v pouceni o vypisani dp je

Na riadku 84 sa uvedie úhrn nezdaniteľných častí základu dane daňovníka vypočítaných podľa § 11 ods. 2 a 3 zákona maximálne do výšky základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov podľa § 5 alebo z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona alebo ich úhrnu.
O nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka (§ 11 ods. 2 zákona) sa znižuje základ dane aj u daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou, ak spĺňa podmienky ustanovené v § 11 zákona. O nezdaniteľnú časť základu dane na manželku (manžela) podľa § 11 ods. 3 zákona sa znižuje základ dane aj u daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou, ak úhrn jeho zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území Slovenskej republiky (§ 16) v príslušnom zdaňovacom období tvorí najmenej 90 % zo všetkých príjmov tohto daňovníka, ktoré mu plynú zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí [§ 11 ods. 7 zákona]. Na riadku 85 daňovník vypočíta základ dane znížený o nezdaniteľné časti základu dane. Daň podľa § 15 zákona daňovník vypočíta na riadku 86 zo základu dane zaokrúhleného na eurocenty nadol, pričom aj daň sa zaokrúhľuje na eurocenty nadol.

mne z toho vyplyva ak ste mali zaklad dane podla §5 a §6 ods 1 a 2 885,84 tak aj tato suma ma byt na riadku 84....podla mna ste to mali spravne
babi2
03.03.12,20:28
Dobrý večer.
Ja by som konečne chcela vedieť, že čo sa píše do riadku 84 DPFO typ B, lebo som včera
bola odovzdať DP a sumu na riadku 84 mi dala opraviť na 3559,30 a ja som tam mala sumu
ZD 885,84 takže teraz neviem čo je správne. A dnes som to skúsila vyplniť na e-dane a tam
som uviedla celú nezdan. čiastku na r. 84 a pri kontrole mi udalo chybu a ked so to opravila
na sumu 885.84 tak som to mala správne vyplnené. Potrebovala by som poradiť že čo sa tam vlastne píše.
Mán vyplnené viac DP a zatiaľ ich neodovzdám kým mi niekto nepotvrdí svoju skúsenosť.

Ďakujem veľmi pekne vopred. nechce sa mi 6 DP prepisovať kým neviem čo je správne. Batorek
Ale aj program mi tam píše sumu do výšky základu dane.
Mala si to správne, na r. 84 sa uvádza suma maximálne do výšky základu dane na r.81,tu z poučenia na vyplnenie DP FO B
Na riadku 84 sa uvedie úhrn nezdaniteľných častí základu dane daňovníka vypočítaných podľa § 11 ods. 2 a 3 zákona maximálne do výšky základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov podľa § 5 alebo z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona alebo ich úhrnu.
Martina51423
03.03.12,21:46
§ 11 zákona o dani z prijmov ale nič nehovorí že úhrn nezdaniteľných častí základu dane zistený z príjmov podľa §5 alebo §6 ods. 1 a 2 sa môže znížiť maximálne lne do výšky základu dane aspoň podľa toho čo čítam. v poučení daňového priznania to je, aj podľa pokynov to sedí ale odkiaľ to vzali že to tak má byť ak to zákon nehovorí?? ( potom mala pravdu pani z Daňového úradu)
jacekova
04.03.12,05:40
[QUOTE=zabka83;2001050]Dobry den, poprosim o radu ako vyplnit DP ked si uznavame 40%...
Prijem 940,50.
40% 376,20.
Odvody spolu 947,95...


Tabulka par.6, prijmy zo zivnosti 940,50
V tom istom riadku len vedl.stlpec (vydavky zo zivnosti) 1324,15
Pod tabulkou do 1 a 2.riadku zaplatene poistne (zvlast sp aj zp)
Zaklad dane strata a pokracujes podla pokynov
Dan nula
babi2
04.03.12,08:47
§ 11 zákona o dani z prijmov ale nič nehovorí že úhrn nezdaniteľných častí základu dane zistený z príjmov podľa §5 alebo §6 ods. 1 a 2 sa môže znížiť maximálne lne do výšky základu dane aspoň podľa toho čo čítam. v poučení daňového priznania to je, aj podľa pokynov to sedí ale odkiaľ to vzali že to tak má byť ak to zákon nehovorí?? ( potom mala pravdu pani z Daňového úradu)Ja si myslím, že pani z DÚ pravdu nemala nakoľko NČZD sa môže uplatniť iba pri aktívnych príjmoch, základ dane z týchto príjmov je práve na r.81, teda ak je základ dane z príjmov podľa § 5 a 6 ods. 1 a 2 nižší, tak sa NČZD kráti na sumu tohto základu dane
§ 11
Nezdaniteľné časti základu dane
(1) Základ dane (čiastkový základ dane) zistený z príjmov podľa § 5 alebo § 6 ods. 1 a 2 alebo súčet čiastkových základov dane z týchto príjmov sa znižuje o nezdaniteľné časti základu dane uvedené v odsekoch 2 a 3.

Z poučenia na vyplnenie DP:
Vypočítaný základ dane na riadku 79 sa prenesie do X. oddielu na riadok 80. Základ dane tvorí úhrn čiastkových základov dane podľa § 5 až 8 zákona, pričom stratu je možné odpočítať len od úhrnu čiastkových základov dane z príjmov podľa § 6 až 8 zákona.

V súlade s § 11 ods. 1 zákona, daňovník môže uplatniť (odpočítať) nezdaniteľné časti len od základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov podľa § 5 alebo podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona alebo ich úhrnu a tento uvedie na riadku 81.
Martina51423
04.03.12,09:09
Ja som nováčik v tomto tak to skúmam z každej strany. A nie je to tak, že keď je základ dane nízky, čiže bol nízky príjem a NČZD je vyššia, tak vlastne slúži na to, aby vznikol preplatok a potom tento DÚ vráti?? Už som z toho jasná:-))
renatamnch
04.03.12,09:37
Ja som nováčik v tomto tak to skúmam z každej strany. A nie je to tak, že keď je základ dane nízky, čiže bol nízky príjem a NČZD je vyššia, tak vlastne slúži na to, aby vznikol preplatok a potom tento DÚ vráti?? Už som z toho jasná:-))

Ak si len SZČO a základ dane je nižší ako odpočitateľná položka nemajú ti čo vrátiť, lebo si neodviedla žiadnu daň. Ak si mala aj príjmy zo závislej činnosti a boli nižšie ako nezdaniteľna časť (pri jej neuplatnení u zamestnávateľa) v tom prípade by ti daň vrátili, lebo si ju odviedla.
u.erika
04.03.12,12:10
Ahojte,
pomôžte mi prosím! Na ŽL má "Ťažba, spracovanie a úprava trstiny" V SK NACE som to nenašla. Teraz neviem čo mám písať do DP. Vlani mi v Soc. poist. povedali, že dajme tam "Ťažba dreva". Lenže, podľa mňa trstina s lestníctvom nemá nič spoločné.
Druhý má zase rákosové strechy, dúfam, že tam môžem napísať pokrývačské práce.

Je to súrne! Ďakujem vopred!
lillian
04.03.12,13:04
skus vyhladat podla ico na stranke
http://www.statistics.sk/pls/wregis/dotaz
jutkah
04.03.12,13:05
lillian
04.03.12,13:10
mam jednu otazku na oddiel XIV
zivnostnik ukoncil zivnost k sept/2011,potom robil v rakusku-prijem uvediem do odd.V-prijmy zo zavislej cinnosti. nerozumiem co mam napisat do od.XIV to tam mam znovu vypisat prijmy oddielov V,VI,VII,VIII?
zabka83
04.03.12,15:54
Dakujem velmi pekne.... Len sa chcem opytat dostala som sa po r. 44 kde mam sumu 383,65... a potom az na r.66 tiez s toutou sumou ako aj riadok 74 a na riadok 79 sa nevpisuje nic, lebo to mi nevyznacilo a tym padom sa neviem pohnut...:(
zabka83
04.03.12,15:56
[QUOTE=zabka83;2001050]Dobry den, poprosim o radu ako vyplnit DP ked si uznavame 40%...
Prijem 940,50.
40% 376,20.
Odvody spolu 947,95...


Tabulka par.6, prijmy zo zivnosti 940,50
V tom istom riadku len vedl.stlpec (vydavky zo zivnosti) 1324,15
Pod tabulkou do 1 a 2.riadku zaplatene poistne (zvlast sp aj zp)
Zaklad dane strata a pokracujes podla pokynov
Dan nula

Dakujem velmi pekne.... Len sa chcem opytat dostala som sa po r. 44 kde mam sumu 383,65... a potom az na r.66 tiez s toutou sumou ako aj riadok 74 a na riadok 79 sa nevpisuje nic, lebo to mi nevyznacilo a tym padom sa neviem pohnut...:(
jacekova
04.03.12,16:01
[QUOTE=jacekova;2001287]

Dakujem velmi pekne.... Len sa chcem opytat dostala som sa po r. 44 kde mam sumu 383,65... a potom az na r.66 tiez s toutou sumou ako aj riadok 74 a na riadok 79 sa nevpisuje nic, lebo to mi nevyznacilo a tym padom sa neviem pohnut...:(

r.79 nič, r.80 nič alebo nula, vyplníš nezd.čiastku a potom už len na daň k úhrade (r.113) 0 a podpisy, dátumy a hotovo.
zabka83
04.03.12,16:05
[QUOTE=zabka83;2001946]

r.79 nič, r.80 nič alebo nula, vyplníš nezd.čiastku a potom už len na daň k úhrade (r.113) 0 a podpisy, dátumy a hotovo.

Je dakujem si velmi zlata, moc dakujem za pomoc...Pekny den. :)
querying
04.03.12,17:37
Ahojte, chcela by som vas poprosit o informacie ohladom zaokruhlovania jednotlivych udajov pri vyplnani DP.
nemam v tom jasno, nasla som len ze suma dane na uhradu sa zaokruhluje na eurocenty nadol, no este by ma zaujimalo ako zaokruhlit sumu vydavkov pri uplatneni pausalnych vydavkov 40 % zo sumy prijmu.
Podla tych dvoch koloniek za desatinnou ciarkou v tlacive DP predpokladam ze sa zaokruhluje na dve desatinne miesta, no neviem ci je stanoveny smer zaokruhlenia hore|dole, alebo sa ma suma zaokruhlit klasicky matematicky.
Dakujem
Katarina
04.03.12,17:40
Ahojte, chcela by som vas poprosit o informacie ohladom zaokruhlovania jednotlivych udajov pri vyplnani DP.
nemam v tom jasno, nasla som len ze suma dane na uhradu sa zaokruhluje na eurocenty nadol, no este by ma zaujimalo ako zaokruhlit sumu vydavkov pri uplatneni pausalnych vydavkov 40 % zo sumy prijmu.
Podla tych dvoch koloniek za desatinnou ciarkou v tlacive DP predpokladam ze sa zaokruhluje na dve desatinne miesta, no neviem ci je stanoveny smer zaokruhlenia hore|dole, alebo sa ma suma zaokruhlit klasicky matematicky.
Dakujem
.........na dve desatinné miesta matematiky
jutkah
05.03.12,06:35
Ahojte, chcem sa opýtať ohľadom príjmu novinára. Pracuje na autorskú zmluvu, príjem má pravidelný mesačný, teraz dostal potvrdenie autorovi pre daňové priznanie, v ktorom je brutto suma, 19% daň, LF, VF, netto. Sumu brutto uvádzam do tab. 1 na r. 5 (z nej môžem odpočítať 40% paušálne výdavky) a 19% daň dávam do r. 107? ďakujem
milkami
05.03.12,09:09
Dobrý deň, nemám jasno v niektorých otázkach. Robím DP typ B pre SZČO, ktorý vo februári 2011 zrušil živnosť, z ktorej v roku 2011 nemal žiadne príjmy, zaevidoval sa na ÚP a v priebehu roka mal príjmy z dohody cca 380 Eur. Moja otázka:
- v DP mám uvádzať DIČ alebo RČ - nemá už kartičku o DIČ?
- nemusím viesť žiadne účtovníctvo ani daňovú evidenciu, keď nemal príjmy?
- má zaplatené ZP za 12/10 - 2/11 - nemusím ho nikde uvádzať - ZP má evidenciu zaplateného poistenia pre potreby RZZP
Mila123
05.03.12,09:12
mal nejakú zrazenú daň, resp. preddavky z dohôd?
cayane
05.03.12,09:55
Dobrý deň,

potrebovala by som poradiť mala som viacero príjmov:
1. príjem zo závislej činnosti TPP cca 14000€
2. príjem na dohodu cca 50€
3. príjem za autorský honorár (§6 ods. 2 písm. a) nezdanené 50€
4. príjem za autorský honorár (§6 ods. 2 písm. a) zdanené 270€ (§43 ods. 3 písm h)

Idem si urobiť daňové priznanie B chcela by som sa spýtať či príjem zdanení podľa §43 nedávam do daňového priznania nakoľko som sa dočítala v zákone, že tento príjem sa považuje za zdanený a nesmie sa dávať do priznania.

Za skorú odpoveď vopred ďakujem!
chudaska
05.03.12,10:06
dobrý den, SZČO do 16.1.2011, v januari 2011 este zaplatene odvody za 12/2010 a tiez prijem -fa, ktoru mu uhradili v januari 2011, od februara zamestnanec...viem tlacivo B...vsetko mi je jasne. len mam napisat kolko mesiacov,ze mal zivnost 0 alebo 1? Za januar uz vraj neplatil ziadne odvody!
Jana Acsová
05.03.12,10:07
Ahojte, chcem sa opýtať ohľadom príjmu novinára. Pracuje na autorskú zmluvu, príjem má pravidelný mesačný, teraz dostal potvrdenie autorovi pre daňové priznanie, v ktorom je brutto suma, 19% daň, LF, VF, netto. Sumu brutto uvádzam do tab. 1 na r. 5 (z nej môžem odpočítať 40% paušálne výdavky) a 19% daň dávam do r. 107? ďakujem
Nie. Príjem je zdanený zrážkovou daňou, ktorú nie je možné transformovať na preddavok. Daňovník má daň vysporiadanú zrážkou. Nepodáva daňové priznanie.
Jana Acsová
05.03.12,10:11
Dobrý deň, nemám jasno v niektorých otázkach. Robím DP typ B pre SZČO, ktorý vo februári 2011 zrušil živnosť, z ktorej v roku 2011 nemal žiadne príjmy, zaevidoval sa na ÚP a v priebehu roka mal príjmy z dohody cca 380 Eur. Moja otázka:
- v DP mám uvádzať DIČ alebo RČ - nemá už kartičku o DIČ?
- nemusím viesť žiadne účtovníctvo ani daňovú evidenciu, keď nemal príjmy?
- má zaplatené ZP za 12/10 - 2/11 - nemusím ho nikde uvádzať - ZP má evidenciu zaplateného poistenia pre potreby RZZP
Uvádzajte aktuálne údaje t.j. r.č.. Do osobitných záznamov môžete uviesť bližšie, napríklad aj bývalé DIČ. Ak nemal zdaniteľné príjmy za rok vyššie ako 1 779,65 €, nemusí podať DP. Ak však uplatňuje daňovú stratu, daňové priznanie podať musí. Ak neuplatní výdavky, je to jeho rozhodnutie.
Jana Acsová
05.03.12,10:13
Idem si urobiť daňové priznanie B chcela by som sa spýtať či príjem zdanení podľa §43 nedávam do daňového priznania nakoľko som sa dočítala v zákone, že tento príjem sa považuje za zdanený a nesmie sa dávať do priznania.

Tak. Príjem zdanený zrážkovou daňou sa v DP neuvádza.
aktaK
05.03.12,10:34
dobrý den,
ako mám uviest pocet mesiacov vykonovania cinnosti, z ktorej danovník dosahuje prijmy atd., - ked zacal podnikat az 15.12.2011?
- 1 alebo 0 mesiacov?

- a do výkazov mám uviest za obdobie od 12 2011 do 12 2011?
jutkah
05.03.12,10:42
ďakujem. takže si vôbec nemôže odpočítať z brutto príjmu 40% paušálnych výdavkov ako po minulé roky?
Tomiko
05.03.12,10:58
Znižuje sa základ dane na manželku o prijmy z dohody?
lillian
05.03.12,11:10
mam jednu otazku na oddiel XIV
zivnostnik ukoncil zivnost k sept/2011,potom robil v rakusku-prijem uvediem do odd.V-prijmy zo zavislej cinnosti. nerozumiem co mam napisat do od.XIV to tam mam znovu vypisat prijmy oddielov V,VI,VII,VIII?
Zdenka175
05.03.12,15:06
mam jednu otazku na oddiel XIV
zivnostnik ukoncil zivnost k sept/2011,potom robil v rakusku-prijem uvediem do odd.V-prijmy zo zavislej cinnosti. nerozumiem co mam napisat do od.XIV to tam mam znovu vypisat prijmy oddielov V,VI,VII,VIII?


Oddiel XIV -V tlačive sa píšu príjmy zo zdrojov v zahraničí v členení §5-§8
batorek
05.03.12,21:53
Dobrý večer.

Prosím Vás chcem sa spýtať , že osoba ktorá mala príjem z príležit.poľnohosp. výroby
§8 2000 € musí podávať DP, 2000-500=1500 tam sa neberie do úvahy že nemá tých 1700 €
kedy nemusí podávať DP?? a keď musí podať koľko percent je výdavok? Prosím o výpočet dane.
Vlani tam bol výpočet na DP.
Ďakujem za info vopred.
Katy a R
05.03.12,22:58
a čo ostatné príjmy - neboli žiadne???
Zuzanak1
06.03.12,08:22
Dobrý deň,
potrebujem si s vami overiť pár skutočností. SZČO - paušálne výdavky.
1. do príjmov sa zahŕňajú skutočne zaplatené faktúry v roku 2011 ?
tzn., že Fa z r.2010 uhradené na BÚ v r.2011 sa zahrnú do príjmov roku 2011 a Fa z r.2011 zaplatená v r.2012 sa nezahrnie do príjmov r.2011.

2. poistné na SP a ZP skutočne zaplatené v r.2011.
tzn., že poistné za 12/2010 zaplatené v r.2011 sa zahrnie, poistné za 12/2011 zaplatené v r.2012 sa nezahrnie do výdajov.

Ďakujem.
jacekova
06.03.12,08:26
overené. presne tak
gepi
06.03.12,20:14
Dobrý den,
potreboval by som sa spytat na par nejasnosti.
Živnosť ukončená k 10.2.2011. V roku 2011 už ale nebola vykonávaná žiadna činnosť ani nebol príjem. Počet mesiacov vykonávania činnosti sa uvedie 2 alebo 0?
Za mesiac Januar bolo zaplatene zdravotne poistenie. Uvedie sa do kolonky preukazatelne zaplatene zdravotne poistenie alebo preukazatalne zaplatene preddavky na zdravotne poistenie?
V kolonke XIV - prijem zo zahranicia sa ma uviest bydlisko a DIC na Slovensku, alebo v zahranici?
Dakujem
ego.mc
07.03.12,00:45
1. Uvediete dva mesiace.
2. Preukázateľne zaplatené poistné, ak ste mali príjmy z podnikania. (Ak príjmy z prenájmu, tak preddavky...)
3. Ak si to dobre prečítate, tak zistíte, že bydlisko a DIČ uvádzajú iba tí, čo majú spoločne dosiahnuté príjmy. Pre príjmy zo zahraničia je tam napísané niečo iné. :)
alekna
07.03.12,05:21
Odpoveď v texte


Dobrý deň,
potrebujem si s vami overiť pár skutočností. SZČO - paušálne výdavky.
1. do príjmov sa zahŕňajú skutočne zaplatené faktúry v roku 2011 ?
tzn., že Fa z r.2010 uhradené na BÚ v r.2011 sa zahrnú do príjmov roku 2011 a Fa z r.2011 zaplatená v r.2012 sa nezahrnie do príjmov r.2011. Áno.

2. poistné na SP a ZP skutočne zaplatené v r.2011.
tzn., že poistné za 12/2010 zaplatené v r.2011 sa zahrnie, poistné za 12/2011 zaplatené v r.2012 sa nezahrnie do výdajov. Áno.

Ďakujem.
siskage
07.03.12,09:13
Ako je to s účtovnými výkazmi. Fyzická osoba vedie jednoduché účtovníctvo, nemá žiadnych zamestnancov. Odovzdáva ich na daňový úrad alebo nie?
Tweety
07.03.12,09:14
Ako je to s účtovnými výkazmi. Fyzická osoba vedie jednoduché účtovníctvo, nemá žiadnych zamestnancov. Odovzdáva ich na daňový úrad alebo nie?

Áno, spolu s DP.
jacekova
07.03.12,09:15
Ako je to s účtovnými výkazmi. Fyzická osoba vedie jednoduché účtovníctvo, nemá žiadnych zamestnancov. Odovzdáva ich na daňový úrad alebo nie?

ak vedie Jú, tak robí výkazy
ak robí paušál, tak je to bez výkazov
chudaska
07.03.12,09:15
to zaleži ci si udava 40% vydavky -vtedy sa neprikladaju ziadne vykazy, ale ak vedie uctovnictvo jednoduche, tak vtedy udava skutocne vydavky a musi prilozit aj vykazy!
Mila123
07.03.12,09:15
ako zdaňuješ príjmy?
resp. vedieš účtovníctvo? ideš daň. evidenciou ? alebo si uplatňuješ paušl. výdavky?
jacekova
07.03.12,09:16
veď napísala že robí JÚ
siskage
07.03.12,09:21
Vediem účtovníctvo. Doteraz som riadne podávala. Ale čo v poučení teda znamená: V súlade s § 1 ZoÚ sa fyzické osoby, ktoré podnikajú alebo vykon. inú samostatnú zárobkovú činnosť a preukazujú svoje výdavky na dos., zabezp. a udrž. príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov v daňovej evidencii podľa § 6 ods. 14 zákona, nepovažujú za účtovné jednotky. Z tohto dôvodu k daňovému priznaniu neprikladajú účtovné výkazy. Pod tabuľkou č. 1 sa vyznačí skutočnosť, že daňovník uplatňuje daňové výdavky v súlade s §6 ods. 14 zákona.
beh
07.03.12,09:31
ahojte, v mojom rod. dome má manželkina firma sídlo, na DÚ som zaregistrovaný, DÚ mi poslal aj č.ú. , ale ja za rok 2011
nemám z prenájmu žiaden príjem, lebo ide o BEZODPLATNÝ NÁJOM. Mám si spraviť DP typu B ? /mám len príjmy od svojho zamestnávateľa cez pracovnú zmluvu/
Mila123
07.03.12,09:39
ahojte, v mojom rod. dome má manželkina firma sídlo, na DÚ som zaregistrovaný, DÚ mi poslal aj č.ú. , ale ja za rok 2011
nemám z prenájmu žiaden príjem, lebo ide o BEZODPLATNÝ NÁJOM. Mám si spraviť DP typu B ? /mám len príjmy od svojho zamestnávateľa cez pracovnú zmluvu/
nemáš povinnosť , stačí keď ti v práci urobia RZD a DU oznám, že si nemal žiaden príjem z prenájmu,,,,
Anja111
07.03.12,09:40
Vediem účtovníctvo. Doteraz som riadne podávala. Ale čo v poučení teda znamená: V súlade s § 1 ZoÚ sa fyzické osoby, ktoré podnikajú alebo vykon. inú samostatnú zárobkovú činnosť a preukazujú svoje výdavky na dos., zabezp. a udrž. príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov v daňovej evidencii podľa § 6 ods. 14 zákona, nepovažujú za účtovné jednotky. Z tohto dôvodu k daňovému priznaniu neprikladajú účtovné výkazy. Pod tabuľkou č. 1 sa vyznačí skutočnosť, že daňovník uplatňuje daňové výdavky v súlade s §6 ods. 14 zákona.
... vedú daňovú evidenciu.
beh
07.03.12,10:13
a ak chcem si sám podať DP /lebo zamestnávateľ už nechce-je po termíne/, tak si mám podať DP typu A?
babi2
07.03.12,10:16
a ak chcem si sám podať DP /lebo zamestnávateľ už nechce-je po termíne/, tak si mám podať DP typu A?
pokiaľ bol len príjem zo závislej činnosti tak A
didulka
07.03.12,14:13
Dobrý deň,
prosím vás o radu... v r. 101 mi vyšla daň 132,66, r. 109 mám zaplatené preddavky v sume 145,43, teda mi vyšiel preplatok 12,77eur...
môžem darovať 2% z daní, ak mám preplatok?... robím daňové cez KROS a pri ostatných, kde mi vznikol nedoplatok mi to tam automaticky hodilo, ale tu nie... tak som trošku v pomykove... Ďakujem
Tweety
07.03.12,14:17
Áno, samozrejme že môžeš. Aj keď je nedoplatok môžeš. Veď ho hradíš do dátumu na podanie DP. Samozrejme, je tam nejaké minimum. Ale vo všeobecnosti darovať môžeš.
chudaska
07.03.12,14:19
2% zo sumy 132,66 je len 2,65 , cize nemozes, lebo minimalne mozes darovat 3,32 EUR
didulka
07.03.12,14:21
Ďakujem vám... vôbec som si to ja ťapa neprepočítala... :D
pochemi
07.03.12,15:06
SZČO účtujúca v podvojnom účtovníctve musí tiež podať tie kompletné nové poznámky? Je pravda,že sa musia odovzdať aj nevypísané strany, aby na DÚ vedeli,že sú kompletné? Potešte ma trochu :))))
zuzu 76
07.03.12,15:33
Dobrý deň, poprosím o radu.. do ktorého druhu príjmu by ste zahrnuli provízie za uzatvorenie poistných zmlúv?
Tweety
07.03.12,16:09
Dobrý deň, poprosím o radu.. do ktorého druhu príjmu by ste zahrnuli provízie za uzatvorenie poistných zmlúv?
§6 odst.2.
zuzu 76
07.03.12,16:40
Ďakujem za odpoveď ,,,môžem si z nich uplatniť paušálne výdavky 40 %?
Zuzanak1
07.03.12,17:14
Ďakujem za súhlasy a odpoveď.
Ja som si to v bode jedna po celý čas, čo robím účto a DP myslela, ale tento rok ma požiadali urobiť DP paušálne výdavky a ja som im ho aj urobila, a na druhý deň mi volajú, že som im to urobila zle, lebo som im tam dala faktúry z r. 2010 a Fa zaplatenú v r.2012 nie, že zdanitelné plnenie, chápete pri FO-JU, že Fa ktoré boli zaplatené v roku 2011 z r.2010 majú už v DP roku 2010, aby som im to urobila tak "zle" ako tá minulý rok. Najprv som im povedala, že im to urobím ako chcú, ale stále viac rozmýšľam, že im to neurobím vôbec. Pri takýchto ľudoch človek má stále pochybnosti sám o sebe :confused:. Asi je to mimotemy, ale musela som sa vyrozprávať ;)
Leora
07.03.12,22:19
Potrebovala by som poradiť s nasledovným problémom: zamestnanec potrebuje zdaniť podiel z hospodárenia urbárskeho spoločenstva bez právnej subjektivity vo výške 289€. Má asi podať B daň.priznanie a tento príjem je §6 odst.1 ,alebo §8 ,ale aký bude výdaj. Mal ešte príjem aj za predaj družstevných podielových listov, ale tieto nadobudol pred rokom 2004. Mal ešte príjem z prenájmu reklamnej tabule 48€. Veľmi pekne ďakujem za pomoc.
šurka
07.03.12,22:24
Dobrý deň, mám veľkú prosbu. Poraďte mi. Do mája 2011 som bola SZČO, k 31. 5. 2011 som živnosť zrušila. Viedla som si účtovníctvo (JÚ) - príjmy, výdaje, bola som platcom DPH (par.6,ods.1,písm.b DP). Živnosť mám vysporiadanú aj s DÚ, DP k DPH som podávala aj za II. - IV. štvrťrok 2011. Od júna 2011 vykonávam poisťovacieho makléra (agenta) pre poisťovaciu spoločnosť (zostalo mi pôvodné DIČ). Účtovné knihy zo živnosti som uzatvorila k 31. 5. 2011 (správne?). Môžem si na novú činnosť (par.6,ods.2,písm.b DP) uplatniť do konca roka 2011 paušálne výdavky? Za cennú radu vopred ďakujem.
Jana Acsová
08.03.12,06:46
Dobrý deň, mám veľkú prosbu. Poraďte mi. Do mája 2011 som bola SZČO, k 31. 5. 2011 som živnosť zrušila. Viedla som si účtovníctvo (JÚ) - príjmy, výdaje, bola som platcom DPH (par.6,ods.1,písm.b DP). Živnosť mám vysporiadanú aj s DÚ, DP k DPH som podávala aj za II. - IV. štvrťrok 2011. Od júna 2011 vykonávam poisťovacieho makléra (agenta) pre poisťovaciu spoločnosť (zostalo mi pôvodné DIČ). Účtovné knihy zo živnosti som uzatvorila k 31. 5. 2011 (správne?). Môžem si na novú činnosť (par.6,ods.2,písm.b DP) uplatniť do konca roka 2011 paušálne výdavky? Za cennú radu vopred ďakujem.
Ste FO. Vaše účtovné a zdaňovacie obdobie je kalendárny rok. Boli ste SZČO k 1.1. a ste aj k 31.12. Nič neuzatvárate. Plynule pokračujete. Len v inej činnosti. Pre účely vyplenia dańového priznania budú v tabulke č. 1 dva riadky t.j. osobitne živnosť a osobitne poisťovacia činnosť. Žiadna kombinácia skutočných a percentuálnych výdavkov nepripadá do úvahy.
Jana Acsová
08.03.12,06:48
Ďakujem za odpoveď ,,,môžem si z nich uplatniť paušálne výdavky 40 %?Z celého § 6 je možné upaltniť percentuálne výdavky.
KlaudiaKK
08.03.12,10:27
DObrý deň,

vyplňala som DP typ B osoby, ktorá má príjem z Rakúska (zamestnanec) - je to aktívny príjem, a okrem toho má príjem z prenájmu - pasívny príjem. Ide o to, že"sedliacky rozum" mi dáva, daň by mal platiť z prenájmu, nakoľko nezdaniteľná čiastka sa na takýto príjem nevzťahuje. Napriek tomu , keď údaje zavediem do DP, vypočíta sa 0-ová daň. Prepočítala som to aj ručne do DP z DÚ.
Príjem z Rakúska podľa § 5 - 15 tisíc Eur - riadok 34 DP
Povinné poistné - 700 Eur - riadok 35 DP
Základ dane - 14300 EUr - riadok 36 DP.
Príjem z prenájmu - 3500 Eur - riadok 10 stlpec 1 oddielu VI - prenesie sa na riadok 45 DP
Výdavky z prenájmu - 3300 Eur - riadok 10 stlpec 2 oddielu VI - prenesie sa na riadok 46 DP
Čiastkový základ dane - 200 EUr - riadok 51 DP.

Čiastkový ZD zo zamestnania - 14300 - riadok 68 DP
Čiastkový ZD z prenájmu - 200 EUr - riadkok 70 DP
Úhrn čiastkových ZD - 200 Eur - riadok 73 DP, riadok 75, riadok 77
Celkový ZD - 14500 Eur - riadok 79 a riadok 80 (spolu aktívne a pasívne príjmy)

Riadok 81 - 14300 EUr - sú uvedené len aktívne príjmy
Riadok 82 a riadok 84 - odpočítateľná položka - 3559,30 EUr

RIADOK 85 - PODĽA TEXTU BY SA ODPOČet mal vykonať z riadku 80 - a tu už mm problém, lebo správne by sa mal pripočítať k tomuto riadku aj ČZD z pasívnych príjmov, teda +200 EUr.
ďalej do riadku 87 keď napíšem vyňaté príjmy z Rakúska, tak daň vyjde 0 - A tu mám problém, že keď si to spočítam "sedliackym" rozumom, tak mi vychádza, že zo ZD z prenájmu - 200 Eur by som mala platiť daň.

Keď budete mať čas, prosím, aby ste sa na to pozreli, neviem či nikde niečo nezadávam, alebo DP je zle?


Ďakujem

No aj mne to tak vychádza pri zamestnaní v ČR a iba prenájme v SR , že daň 0 - čítaj nula - a aj podľa mňa je to blbosť. Ja som skúsila údaje nahodiť cez E-Dane a skúsila som aj metódu zápočtu - takže pri vyňatí mi vyšla nula a pri metóde zápočtu si to samo vypočítalo nedoplatok na dani - ale aj ten nejaký divný lebo keď zaplatím ČR 500 éčok a tu mi vyjde platiť daň z nájmu 300,- éčok tak 200 mi lieta vo vzduchu - lebo viem že to mi nikto nevráti lebo som to zaplatila v ČR. Tak ako to vlastne mám urobiť? Vie niekto poradiť čo kam napísať aby sme teda správne zdanili len ten nájom ? Ďakujem aj za ostatných zúfalých účtovníkov :(
KlaudiaKK
08.03.12,10:39
No ale potom tú daň z nájmu v skutočnosti nezaplatí ? Veď na nájom nemá nárok na odpočet tak by mal naozaj zaplatiť z 200 eur tých 38 ako daň z príjmu za rok 2011 či nie ?
benedikt1
08.03.12,14:20
Dobrý deŇ.Potrebovala by som poradiť. Ak môj príjem nepresiahol hranicu 1900 eur, môžem si aj tak uplatniť danový bonus, ak napríklad vyplním daňové priznanie B a dám tam príjem z prenájmu, alebo príjem iný ako živnosť...napri.ak som robila poistky.Tak mi to bude spadať do základu dane..A splním podmienku 1900 eur.
veronikasad
08.03.12,14:22
Dobrý deŇ.Potrebovala by som poradiť. Ak môj príjem nepresiahol hranicu 1900 eur, môžem si aj tak uplatniť danový bonus, ak napríklad vyplním daňové priznanie B a dám tam príjem z prenájmu, alebo príjem iný ako živnosť...napri.ak som robila poistky.Tak mi to bude spadať do základu dane..A splním podmienku 1900 eur.
o akom príjme, ktorý nepresiahol 1900€ píšeš ?

Pre vznik nároku na DB musíš splniť podmienku buď z príjmu zo závislej činnosti, alebo z § 6 (podnikanie, resp. prenájom). Príjmy sa nedajú spočítavať, každý sa posudzuje samostatne.
psps
08.03.12,15:33
Ak má živnostník okrem príjmu z podnikania aj príjem z dividend, do ktorého riadku sa tento príjem vypisuje? Zdaňuje sa vôbec príjem z dividend?
Mila123
08.03.12,16:01
Ak má živnostník okrem príjmu z podnikania aj príjem z dividend, do ktorého riadku sa tento príjem vypisuje? Zdaňuje sa vôbec príjem z dividend?

(2) Predmetom dane nie je

a) prijatá náhrada oprávnenej osoby podľa osobitných predpisov, 3) príjem získaný vydaním, 3) darovaním4) alebo dedením5) nehnuteľnosti, bytu, nebytového priestoru alebo ich častí (ďalej len "nehnuteľnosť") alebo hnuteľnej veci, práva alebo inej majetkovej hodnoty okrem príjmu z neho plynúceho a okrem darov poskytnutých v súvislosti s výkonom činnosti podľa § 5 alebo § 6,
b) úver a pôžička,
c) podiel na zisku (dividenda) vyplácaný zo zisku obchodnej spoločnosti alebo družstva, určeného na rozdelenie osobám, ktoré sa podieľajú na ich základnom imaní alebo členom štatutárneho a dozorného orgánu tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva, aj keď sú zamestnancami tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva, vyrovnací podiel, podiel na likvidačnom zostatku obchodnej spoločnosti alebo družstva a podiel na výsledku podnikania vyplácaný tichému spoločníkovi okrem podielu na výsledku podnikania vyplácaného tichému spoločníkovi verejnej obchodnej spoločnosti, podielu na zisku spoločníka verejnej obchodnej spoločnosti a komplementára komanditnej spoločnosti a okrem podielu spoločníka verejnej obchodnej spoločnosti a komplementára komanditnej spoločnosti na likvidačnom zostatku pri likvidácii spoločnosti a vyrovnacieho podielu pri zániku účasti spoločníka vo verejnej obchodnej spoločnosti alebo pri zániku účasti komplementára v komanditnej spoločnosti; za obchodnú spoločnosť alebo družstvo sa považuje aj obdobná obchodná spoločnosť alebo družstvo so sídlom v zahraničí,
psps
08.03.12,16:32
Ďakujem za odpoveď. Ešte jedna otázočka mimo témy. Platí sa z dividend ZP? Alebo tuším sa to týka až roku 2012 a teda sa tým budem zaoberať až pri RZZP v marci 2013?
brasci
08.03.12,16:50
Zdravím, mám jednu otázku.

Daňovník, mal iba príjmy zo závislej činnosti a prenájmu. Daňové priznanie typ B. Otázka na daňový bonus. Uplatnil si ho u zamestnávateľa, tem mu ho priznal a vyplatil. Pri vypĺňaní priznania uvediem deti aj na strane 2 a nárok v riadku 100 s tým, že vyplním riadok 102 (vyjde nula) alebo tam tie deti vôbec neuvediem a nevypíšem ani riadok 100 a 102?

V tom druhom prípade mi ale vyjdú inak 2%. Osobne si myslím, že postup č. 1 ale...
Anja111
08.03.12,16:52
Zdravím, mám jednu otázku.

Daňovník, mal iba príjmy zo závislej činnosti a prenájmu. Daňové priznanie typ B. Otázka na daňový bonus. Uplatnil si ho u zamestnávateľa, tem mu ho priznal a vyplatil. Pri vypĺňaní priznania uvediem deti aj na strane 2 a nárok v riadku 100 s tým, že vyplním riadok 102 (vyjde nula) alebo tam tie deti vôbec neuvediem a nevypíšem ani riadok 100 a 102?

V tom druhom prípade mi ale vyjdú inak 2%. Osobne si myslím, že postup č. 1 ale...
Správne.
Mila123
08.03.12,16:53
Ďakujem za odpoveď. Ešte jedna otázočka mimo témy. Platí sa z dividend ZP? Alebo tuším sa to týka až roku 2012 a teda sa tým budem zaoberať až pri RZZP v marci 2013?
platia sa fondy do ZP aj z dividend,
každý má nárok na oslobodenú čiastku, kt. je za rok 2012 vo výške min, VZ t.j. 339,89 € a nad túto sumu je 10% sadzba, pre ID a ČID i ŤZP je sadzba 5%.....
psps
08.03.12,16:56
Zdravím, mám jednu otázku.

Daňovník, mal iba príjmy zo závislej činnosti a prenájmu. Daňové priznanie typ B. Otázka na daňový bonus. Uplatnil si ho u zamestnávateľa, tem mu ho priznal a vyplatil. Pri vypĺňaní priznania uvediem deti aj na strane 2 a nárok v riadku 100 s tým, že vyplním riadok 102 (vyjde nula) alebo tam tie deti vôbec neuvediem a nevypíšem ani riadok 100 a 102?

V tom druhom prípade mi ale vyjdú inak 2%. Osobne si myslím, že postup č. 1 ale...

Určite postup č. 1
brasci
08.03.12,16:57
Ďakujem, ešte dotaz. Keď už vydokladoval nárok na bonus zamestnávateľovi, tak potom netreba hádam prílohy k priznaniu rodné listy deti?
psps
08.03.12,16:58
platia sa fondy do ZP aj z dividend,
každý má nárok na oslobodenú čiastku, kt. je za rok 2012 vo výške min, VZ t.j. 339,89 € a nad túto sumu je 10% sadzba, pre ID a ČID i ŤZP je sadzba 5%.....

A za rok 2011 je aká oslobodená čiastka?
Anja111
08.03.12,17:00
Ďakujem, ešte dotaz. Keď už vydokladoval nárok na bonus zamestnávateľovi, tak potom netreba hádam prílohy k priznaniu rodné listy deti?

Správne. Netreba prílohy...
Anja111
08.03.12,17:11
A za rok 2011 je aká oslobodená čiastka?
Dividendy, vyplatené v roku 2011, nepodliehajú odvodom do ZP...
psps
08.03.12,17:30
A za rok 2011 je aká oslobodená čiastka?


Dividendy, vyplatené v roku 2011, nepodliehajú odvodom do ZP...

Jáááj, jaká som rada. Vôbec sa tým nemusím zaoberať. Ďakujem.
kimart
08.03.12,18:02
neviem ako uviesť odvody do ZP, ak prišli preplatky RZZP, tak tie mám odrátať od uhradených odvodov za rok 2011?
brasci
08.03.12,18:05
Ešte 3 tupé otázky, ale mne to už takto večer nemyslí, mám svoj názor ale radšej sa opýtam.

Pri ňom (príjem iba z prenájmu a závisla činnosť):

1. SK NACE nevypĺňam, je to tak? (podla poučenia áno, ale...)
2. na strane 3 mám uviesť tie mesiace činnosti pre sociálnu a zdravotnú poisťovňu alebo nie? (myslím si, že nie ale...)
3. vznikol nedoplatok, peniaze treba poslať na predčíslie 500208?
Leora
08.03.12,18:23
Potrebovala by som poradiť s nasledovným problémom: zamestnanec potrebuje zdaniť podiel z hospodárenia urbárskeho spoločenstva bez právnej subjektivity vo výške 289€. Má asi podať B daň.priznanie a tento príjem je §6 odst.1 ,alebo §8 ,ale aký bude výdaj. Mal ešte príjem aj za predaj družstevných podielových listov, ale tieto nadobudol pred rokom 2004. Mal ešte príjem z prenájmu reklamnej tabule 48€. Veľmi pekne ďakujem za pomoc.

nenajde sa dobra dusa ktora by poradila?
jacekova
08.03.12,18:46
Potrebovala by som poradiť s nasledovným problémom: zamestnanec potrebuje zdaniť podiel z hospodárenia urbárskeho spoločenstva bez právnej subjektivity vo výške 289€. Má asi podať B daň.priznanie a tento príjem je §6 odst.1 ,alebo §8 ,ale aký bude výdaj. Mal ešte príjem aj za predaj družstevných podielových listov, ale tieto nadobudol pred rokom 2004. Mal ešte príjem z prenájmu reklamnej tabule 48€. Veľmi pekne ďakujem za pomoc.

nenajde sa dobra dusa ktora by poradila?





v konečnom dôsledku sa nemusíš stresovať
podiel z urb.spoločenstva by mal patriť §8, ods.1 a) a do sumy 500€ sa nezdaňujú
prenájom je §6, ods.3 a tiež sa do sumy 500€ nezdaňuje
jacekova
08.03.12,18:49
neviem presne čo je: "podiel z hospodárenia urbárskeho spoločenstva".... skús bližšie špecifikovať. brala som to ako príjem z príležitostnej poľn.činnosti
Marína
08.03.12,18:58
v konečnom dôsledku sa nemusíš stresovať
podiel z urb.spoločenstva by mal patriť §8, ods.1 a) a do sumy 500€ sa nezdaňujú
prenájom je §6, ods.3 a tiež sa do sumy 500€ nezdaňuje
Katka, len pre presnosť doplním, že v úhrne 500 €.
ZDP § 9 Príjmy oslobodené od dane (http://www.porada.sk/t183727-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-12-2011-do-31-12-2011-a.html#9)
ods. 1 písm. g)
g) podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období 500 eur, pričom ak takto vymedzené príjmy presiahnu 500 eur, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky k príjmom zahrnovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom,
Leora
08.03.12,18:59
Na vydavkovom doklade od spolku byvalych urbarialistov obce je v položke účel "podiel z hospodárenia"
jacekova
08.03.12,19:01
Katka, len pre presnosť doplním, že v úhrne 500 €.
ZDP § 9 Príjmy oslobodené od dane (http://www.porada.sk/t183727-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-12-2011-do-31-12-2011-a.html#9)
ods. 1 písm. g)
g) podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období 500 eur, pričom ak takto vymedzené príjmy presiahnu 500 eur, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky k príjmom zahrnovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom,

jasne, napísala som to len tak v skratke a myslela som to konkrétne na jej prípad. ona mala proste §8: 289€, §6: 48€....takže zdaňovať proste nemusí
Marína
08.03.12,19:20
Predsa len pre úplnosť doplním, keď už som sa medzitým "hrabala" v zákone;), veď sa to možno časom niekomu zíde.
Ak by bol povinný podať DP, príjem spoločníkov pozemkových spoločenstiev podľa § 10 zákona č. 181/1995 Z. z.
o pozemkových spoločenstvách bez právnej subjektivity sa v DP(typ B) uvádza v tab. 1, r. 1(ZDP § 6/1/a).
jacekova
08.03.12,19:23
sranda.....kto by to bol povedal...ešte som to nikdy nepotrebovala, ale dobre vedieť
jacekova
08.03.12,19:26
aby moja odpoveď nepôsobila zmätočne, treba pozrieť odpovede aj dole.... obe patria do §6 a ak su spolu do 500€, tak sa to nezdaňuje
Leora
08.03.12,19:32
Dôchodkyňa poberá starobný dôchodok 3505€+peňažný príspevok 1042€ na opatrovanie z úradu práce a má príjem z podielu hospodárenia urbár.spoloč. bez právnej subjektivity vo výške 2150€. Musí podať B daň priznanie,nemá nárok na odpočítateľnú položku, ale zdaní len rozdiel 2150-500=1650€ , ako určím k tomuto príjmu výdavok? Veľmi pekne ďakujem za pomoc.
Marína
08.03.12,19:42
Dôchodkyňa poberá starobný dôchodok 3505€+peňažný príspevok 1042€ na opatrovanie z úradu práce a má príjem z podielu hospodárenia urbár.spoloč. bez právnej subjektivity vo výške 2150€. Musí podať B daň priznanie,nemá nárok na odpočítateľnú položku, ale zdaní len rozdiel 2150-500=1650€ , ako určím k tomuto príjmu výdavok? Veľmi pekne ďakujem za pomoc.
Zrejme by boli najvhodnejšie paušálne výdavky. Musíš ich pomerne krátiť k príjmom po oslobodení.
príjem = 2150
výdaj = 860
-----------
po oslob.
príjem = 1650
výdaj = 660
Leora
08.03.12,20:18
Dakujem za skvele rady
Katarina
08.03.12,20:19
Predsa len pre úplnosť doplním, keď už som sa medzitým "hrabala" v zákone;), veď sa to možno časom niekomu zíde.
Ak by bol povinný podať DP, príjem spoločníkov pozemkových spoločenstiev podľa § 10 zákona č. 181/1995 Z. z.
o pozemkových spoločenstvách bez právnej subjektivity sa v DP(typ B) uvádza v tab. 1, r. 1(ZDP § 6/1/a).

Marína, a v prípade ak urbariát svoj majetok neobhospodaruje ale dáva do prenájmu, tak príjmy urbariátu sú z prenájmu, ktoré delí medzi členov. V tomto prípade by sa to malo zdaniť v § 6 ods. 3 ?
Mám konkrétne tento prípad a dala som to do §6 ods.3.
Marína
08.03.12,20:39
Katka, mne logika hovorí, že áno.

Dodatok:
Niečo som našla, je to síce staršieho dáta ale skús pozrieť, či tam nie je zmienka o prenájme Vykonávanie činnosti v oblasti poľnohospodárskej výroby a lesného hospodárstva a zdaňovanie príjmov (http://www.poradca.sk/SubPages/OtvorDokument/Clanok.aspx?idclanok=42817)

Dodatok 2:
Je to tam, podľa § 6 ods. 3
Katy a R
08.03.12,20:55
Marína
08.03.12,21:04
Jej, dokonca aj ja tam figurujem.;-) Ach tá pamäť.:-(
šurka
09.03.12,07:22
Dobrý deň, Janka Acsova veľmi pekne vám ďakujem za radu, ste superrrrrrrrrrrr, hneď som si myslela, že to nebude také jednoduché skončiť účtovníctvo v máji a ďalej si uplatňovať paušálne výdavky. Je mi jasné, že musím viesť účtovníctvo celý rok, ale prosím poraďte mi, ako v programe Alfa-JÚ oddelím technicky príjmy a výdavky spojené so živnosťou (živnosť v máji skončená) od tých, spojených s činnosťou poisťovacieho agenta (jún-až december) tak, aby som mohla príjmy a výdavky v DP vykázať na tých správnych riadkoch tabuľky 1? Napr. mám jazdy motorovým vozidlom spojené so živnosťou a jazdy ku klientom, spojené s činnosťou poisťovacieho agenda. Ak mi poradíte, budem Vám veľmi povďačná a ďakujem vám za Vás drahocenný čas.
Jana Acsová
09.03.12,07:34
Dobrý deň, Janka Acsova veľmi pekne vám ďakujem za radu, ste superrrrrrrrrrrr, hneď som si myslela, že to nebude také jednoduché skončiť účtovníctvo v máji a ďalej si uplatňovať paušálne výdavky. Je mi jasné, že musím viesť účtovníctvo celý rok, ale prosím poraďte mi, ako v programe Alfa-JÚ oddelím technicky príjmy a výdavky spojené so živnosťou (živnosť v máji skončená) od tých, spojených s činnosťou poisťovacieho agenta (jún-až december) tak, aby som mohla príjmy a výdavky v DP vykázať na tých správnych riadkoch tabuľky 1? Napr. mám jazdy motorovým vozidlom spojené so živnosťou a jazdy ku klientom, spojené s činnosťou poisťovacieho agenda. Ak mi poradíte, budem Vám veľmi povďačná a ďakujem vám za Vás drahocenný čas.Výdavky nešpecifikujte k príjmom, ale ich vyčíslite jednou sumou na súčtovom riadku.

Vyberám z poučenia:
Ak sa uplatňujú daňové výdavky podľa § 19 zákona, môžu sa tieto uviesť úhrnom na riadku 9 tejto tabuľky, ak sa vzťahujú len k príjmom uvedeným na riadkoch 1 až 8 (t.j. okrem príjmov z prenájmu uvedených na riadku 10 tejto tabuľky).

Príjmy predpokladám oddeliť viete.
BarboraS
09.03.12,09:29
Chcem sa spýtať keď za rok 2011 mám zisk a chcem si uplatniť stratu z minulých rokov v DP to vpisujem do tabuľky D. Len neviem ako to mám zaúčtovať? Prosím o radu ďakujem
Jana Acsová
09.03.12,09:35
Chcem sa spýtať keď za rok 2011 mám zisk a chcem si uplatniť stratu z minulých rokov v DP to vpisujem do tabuľky D. Len neviem ako to mám zaúčtovať? Prosím o radu ďakujemNijako. Umorenie straty sa premietne v nulovej alebo zníženej dani. To je celé.

Umorovanie dane je "fikcia", ktorú vyčísľujeme v daňovom priznaní. Nie je spojená so vznikom účtovného prípadu ani v JÚ ani v PÚ. V PÚ sa účtuje o úhrade straty podľa podmienok obchodného práva, ktoré nesúvisí s umorovaním podľa zákona o dani z príjmov.
BarboraS
09.03.12,09:42
Ďakujem veľmi pekne ale aj tak tomu celkom nerozumiem. Tým pádom zaúčtujem daň v r.2011 591/341 a ako sa dopracujem ktomu, aby som to účtovne mala v roku 2012 vporiadku? Lebo na 341 mi bude vyskakovať tá daň.
Jana Acsová
09.03.12,09:43
Ďakujem veľmi pekne ale aj tak tomu celkom nerozumiem. Tým pádom zaúčtujem daň v r.2011 591/341 a ako sa dopracujem ktomu, aby som to účtovne mala v roku 2012 vporiadku? Lebo na 341 mi bude vyskakovať tá daň.

Halóóó ste v téme daňové priznanie FO typu B.
Jana Acsová
09.03.12,09:45
Ďakujem veľmi pekne ale aj tak tomu celkom nerozumiem. Tým pádom zaúčtujem daň v r.2011 591/341 a ako sa dopracujem ktomu, aby som to účtovne mala v roku 2012 vporiadku? Lebo na 341 mi bude vyskakovať tá daň.Ste FO účtujúca v sústave PÚ? Ak áno. Váš zápis je správny 591/341. Ale po zohľadnení straty. Predsa stratu umorujeme pred vyčíslením dane.
Stiiiv
09.03.12,12:31
Chcem sa spýtať, je správne do VI. oddielu, položka "Preukázateľne zaplatené poistné na zdravotné poistenie z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona" môžem uviesť sumu preddavkov ktoré som platil do ZP v roku 2011 a potom túto sumu pripočítať k paušálnym nákladom (40 % z príjmu) a dať do 2. riadku tabuľky č. 1 druhý stĺpec (Výdavky zo živnosti)?? ... či tam nemá byť len zaplatené poistné - vyčíslenie zo ZP a nie preddavky. Vopred ď. za odpoveď.
Jana Acsová
09.03.12,12:34
Chcem sa spýtať, je správne do VI. oddielu, položka "Preukázateľne zaplatené poistné na zdravotné poistenie z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona" môžem uviesť sumu preddavkov ktoré som platil do ZP v roku 2011 a potom túto sumu pripočítať k paušálnym nákladom (40 % z príjmu) a dať do 2. riadku tabuľky č. 1 druhý stĺpec (Výdavky zo živnosti)?? ... či tam nemá byť len zaplatené poistné - vyčíslenie zo ZP a nie preddavky. Vopred ď. za odpoveď.http://www.porada.sk/t189421-zmeskane-odvody-do-zdravotnej-a-socialnej-poistovne.html
martina2006
09.03.12,15:26
Prosím vás o kontrolu, vyplňujem DP B, szčo + DVP,
vychádza mi daň r. 95 - 12,92€.
riadok 99 - mi dáva 0
riadok 109 zrazený preddavok z DVP 13,30
riadok 114 preplatok dane - 13,30
Mám to správne, keďže ide o daň zrazenú podľa par. 35. V Zákone o dani z príjmov sa píše, že daň sa nevyrubí ak je menej ako 16,60. Ale to neplatí, ak sa zrážajú preddavky na daň podľa par. 35.
Nemalo by byť správne r. 99 - 12,92 a na riadku 114 preplatok 0,38 €? Ďakujem.
Katy a R
09.03.12,16:30
riadok 114 preplatok dane - 13,30
Mám to správne, keďže ide o daň zrazenú podľa par. 35. V Zákone o dani z príjmov sa píše, že daň sa nevyrubí ak je menej ako 16,60. Ale to neplatí, ak sa zrážajú preddavky na daň podľa par. 35. takto to v zákone nie je!
Nemalo by byť správne r. 99 - 12,92 a na riadku 114 preplatok 0,38 €? Ďakujem.
Martinka - treba čítať celú vetu ;) - takto znie ..
To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 alebo ak sa daň vyberá podľa § 43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35 alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44.
inak to znie celé ;):confused: - takže je to OK
martina2006
09.03.12,16:41
Veď práve, že som prečítala celý odsek a mi z toho vychádza, že keďže sa zrážali preddavky / t.j. preddavok z dohody o vykonaní práce 13,30/, tak preplatok nemá byť 13,30 ale 0,38. V programe mi automaticky hádže 13,30.
veronikasad
09.03.12,16:46
Veď práve, že som prečítala celý odsek a mi z toho vychádza, že keďže sa zrážali preddavky / t.j. preddavok z dohody o vykonaní práce 13,30/, tak preplatok nemá byť 13,30 ale 0,38. V programe mi automaticky hádže 13,30.
Martinka, mal SZČO okrem príjmov z dohody aj príjmy ako SZČO ?
martina2006
09.03.12,16:49
áno aj príjmy szčo aj dohoda
veronikasad
09.03.12,16:50
áno aj príjmy szčo aj dohoda
kolko boli príjmy SZČO ? Bol v strate ?
martina2006
09.03.12,16:57
príjmy szčo 11309,79 základ dane szčo 3557,30, DVP 70 , zrazená daň z dohody 13,30.
základ dane 3627,30 - nč 3559,30 = 68 x 19% 12,92
veronikasad
09.03.12,17:01
príjmy szčo 11309,79 základ dane szčo 3557,30, DVP 70 , zrazená daň z dohody 13,30.
základ dane 3627,30 - nč 3559,30 = 68 x 19% 12,92
Potom ten výpočet, ktorý si uviedla v prísp. 393 je správny - nič iné nevymyslíš. Daň je nižšia ako 16,60, preto ti DU celú zrazenú daň z dohody vráti.
martina2006
09.03.12,17:04
Ďakujem Veronika za vysvetlenie.
psps
10.03.12,15:05
Robím DPFO typ B, mám si do príjmu zahrnúť aj úroky, ktoré mi mesačne nabiehajú na bežný účet v banke?
Tweety
10.03.12,15:10
Robím DPFO typ B, mám si do príjmu zahrnúť aj úroky, ktoré mi mesačne nabiehajú na bežný účet v banke?

Úroky sú PNZD, takže nie.
Anja111
10.03.12,15:10
Robím DPFO typ B, mám si do príjmu zahrnúť aj úroky, ktoré mi mesačne nabiehajú na bežný účet v banke?

Nie. Tie sa zdaňujú zrážkovou daňou...
tinaM
10.03.12,15:11
Robím DPFO typ B, mám si do príjmu zahrnúť aj úroky, ktoré mi mesačne nabiehajú na bežný účet v banke?

Nie. Tie už boli zdanené zrážkovou daňou. Iste aj tú máš na výpise.
šurka
10.03.12,16:09
Celý rok 2011 ako FO som bol SZČO. V júni som v zmysle par. 724 Obč. zákonníka SR uzatvoril príkaznú zmluvu, z ktorej príjem vo výške 200,-- Eur by som mal zdaniť. Vie mi niekto poradiť, do ktorej tabuľky a riadka DPFO typ B mám tento príjem zaradiť? Ďakujem za odpoveď.
Adriane
10.03.12,17:18
Dobrý večer.
Robím bratovi DP za r.2011 a neviem si poradiť s odvodmi zaplatenými do SP. Od 1-6/2011 platil odvody 128,10€ od 8-12/2011 platil 139,94€. Medzitým bol PN a Sociálka mu vrátila 16.5.preplatok na odvodoch 399,66€ a 7.6. doplatil nejaký nedoplatok vo výške 23,68€. Ako to mám uviesť do DP? Všetko, to čo zaplatil, alebo mám aj odpočítať vrátený preplatok? Ďakujem, Adriana
Ešte dopním, že uplatňuje paušálne výdavky.
Tweety
10.03.12,17:19
Dobrý večer.
Robím bratovi DP za r.2011 a neviem si poradiť s odvodmi zaplatenými do SP. Od 1-6/2011 platil odvody 128,10€ od 8-12/2011 platil 139,94€. Medzitým bol PN a Sociálka mu vrátila 16.5.preplatok na odvodoch 399,66€ a 7.6. doplatil nejaký nedoplatok vo výške 23,68€. Ako to mám uviesť do DP? Všetko, to čo zaplatil, alebo mám aj odpočítať vrátený preplatok? Ďakujem, Adriana
Uvedieš všetky zaplatené.
Adriane
10.03.12,17:34
Tweety , ďakujem za rýchlu odpoveď. Ešte jedna otázka ma napadla. Tých 399,66 mám niekde uviesť do príjmu? Ď.Adriana
Tweety
10.03.12,17:55
Tweety , ďakujem za rýchlu odpoveď. Ešte jedna otázka ma napadla. Tých 399,66 mám niekde uviesť do príjmu? Ď.Adriana

Preplatok je vo VOZD mínusom.
Adriane
11.03.12,07:36
Tweety, robím paušálne výdavky, takže ak tomu dobre rozumiem, v oddiele VI, r.2 to vo výdavkoch odpočítam? Ďakujem.
psps
11.03.12,13:20
(2) Predmetom dane nie je

a) prijatá náhrada oprávnenej osoby podľa osobitných predpisov, 3) príjem získaný vydaním, 3) darovaním4) alebo dedením5) nehnuteľnosti, bytu, nebytového priestoru alebo ich častí (ďalej len "nehnuteľnosť") alebo hnuteľnej veci, práva alebo inej majetkovej hodnoty okrem príjmu z neho plynúceho a okrem darov poskytnutých v súvislosti s výkonom činnosti podľa § 5 alebo § 6,
b) úver a pôžička,
c) podiel na zisku (dividenda) vyplácaný zo zisku obchodnej spoločnosti alebo družstva, určeného na rozdelenie osobám, ktoré sa podieľajú na ich základnom imaní alebo členom štatutárneho a dozorného orgánu tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva, aj keď sú zamestnancami tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva, vyrovnací podiel, podiel na likvidačnom zostatku obchodnej spoločnosti alebo družstva a podiel na výsledku podnikania vyplácaný tichému spoločníkovi okrem podielu na výsledku podnikania vyplácaného tichému spoločníkovi verejnej obchodnej spoločnosti, podielu na zisku spoločníka verejnej obchodnej spoločnosti a komplementára komanditnej spoločnosti a okrem podielu spoločníka verejnej obchodnej spoločnosti a komplementára komanditnej spoločnosti na likvidačnom zostatku pri likvidácii spoločnosti a vyrovnacieho podielu pri zániku účasti spoločníka vo verejnej obchodnej spoločnosti alebo pri zániku účasti komplementára v komanditnej spoločnosti; za obchodnú spoločnosť alebo družstvo sa považuje aj obdobná obchodná spoločnosť alebo družstvo so sídlom v zahraničí,


Ak má živnostník okrem príjmu z podnikania aj príjem z dividend, do ktorého riadku sa tento príjem vypisuje? Zdaňuje sa vôbec príjem z dividend?

Je to fakt isté, že sa z dividend neplatí daň? Ani keď to presiahne určitú výšku? Vyplatili mi 402,-Eur a daňová poradkyňa mi to dala do DP na str.5 =r.1 (úroky a ostatné výnosy z cenných papierov) - ale neboli to výnosy z CP ani úroky, boli to dividendy, tak som z toho jeleň, žeby sa fakt ona pomýlila?
Katy a R
11.03.12,13:26
Dobry den, vie mi niekto poradit, ukoncila som VS a prihlasila som sa na urade prace, este pocas studia VS som mala dohodu, ktoru som ukoncila presne v den,ked som sa prihlasila na urade prace ciže 31. maja som ukoncila dohodu, a 31. maja som sa prihlasila na urade prace, tuto dohodu som na urade prace neuviedla. Mozem si podat danove priznanie, aby mi bola vratena zrazkova dan, alebo by z toho by mohol byt problem na urade prace? Dakujem za odpovede
Či by si bola, alebo nebola v evidencii UoZ - môžeš si podať DP:) Dokonca musíš, ak dosiahneš hranicu 1/2 NČZD;) - všetky zdaniteľné (celosvetové) príjmy sa rátajú!

a len pre info - je to preddavková daň ;)
marika21
11.03.12,18:14
Je to preddavkova dan :), suma uhrnu zuctovanych mesiacov bola 600 eur, takze to co mi zrazili , by mi aj vratili , ak si podam danove priznanie, len ci nebude problemom to ,ze za mesiac som dosiahla prijem 150 eur, co ak pri evidencii na urade prace je mozne z dohody dosiahnut maximalne 139 eur a to v hrubom prijme, a ide mi o to , ci ten datum, 31. maja , kedy som ukoncila dohodu a 31. maj , kedy som sa nahlasila na urade prace nebude problemovy, ak si podam Danove priznanie.
LubosBo
11.03.12,18:16
Za minuly rok som "podnikal" len v januari. Z podnikania som nedosiahol ziadny prijem a nemal som ani ziadne vydavky, ak neratam zaplatene poistne do ZP. Poistne do SP som neplatil. Zaplatil som jedine ZP poistku za januar ako SZCO. Zvysok minuleho roku som mal pozastavenu zivnost. Musim podavat danove priznanie?
tictac7
11.03.12,18:35
Za minuly rok som "podnikal" len v januari. Z podnikania som nedosiahol ziadny prijem a nemal som ani ziadne vydavky, ak neratam zaplatene poistne do ZP. Poistne do SP som neplatil. Zaplatil som jedine ZP poistku za januar ako SZCO. Zvysok minuleho roku som mal pozastavenu zivnost. Musim podavat danove priznanie?

...ak si ju neobnovil, resp. neobnovíš do 31.3.2012, tak áno, DP musíš podať.
nikulik
11.03.12,21:25
Ja Vás poprosím, udaje o bankovom účte v DP musí uviesť aj szčo ktorý si uplatnuje vydavky percentom?
kukučka
11.03.12,21:40
ak ho má, tak áno, nevidím dôvod prečo ho nechceš uviesť, veď bol povinný ho nahlásiť
šurka
12.03.12,06:17
Prosím, vie mi niekto poradiť na otázku #406, str. 41 tejto porady? Pomôžte, ďakujem.
Judith18
12.03.12,06:27
Ahojte, mam jedneho človeka ktory bol od 1.1.2011-30.11.2011 v prac.pomere a od 1.12.2011 do 31.12.2011 bol PN. Treba k DP priložiť nejake potvrdenie o zo soc.poisťovne aby bol vykrytý cely rok?
Tweety
12.03.12,06:32
Ahojte, mam jedneho človeka ktory bol od 1.1.2011-30.11.2011 v prac.pomere a od 1.12.2011 do 31.12.2011 bol PN. Treba k DP priložiť nejake potvrdenie o zo soc.poisťovne aby bol vykrytý cely rok?

Nie, netreba.
Niuška
12.03.12,07:01
hlavne, že už som odovzdala DP "B" za rok 2011. neprirátala som tam príjem zdanený zdážkovou daňou. musím podať opravné?? vlastne daňová povinnosť ani suma odvodov sa nemení, zmení sa len základ dane. čo sa stane, ako sa na to vykašlem??zrážková daň sa počíta? asi hej, všetky príjmy...že?!
chudaska
12.03.12,07:14
Príjem -zdanený zrážkovou daňou, ktorú nie je možné transformovať na preddavok. Daňovník má daň vysporiadanú zrážkou.
Príjem zdanený zrážkovou daňou sa v DP neuvádza.
Niuška
12.03.12,07:17
ďakujem za odpoveď. normálne ma potešila:-))) cmuk a pekný deň
Niuška
12.03.12,07:23
ja Ti ďakujem za odpoveď, ani nevieš, ako som si vydýchla. vôbec by sa mi to nechcelo prerábať. mzdárka mi totiž povedala, že bola v r. 2011 zmena a nerozlišujeme či je daň zrážková alebo nie ...aj som si to dala do Bčka tlačiva, ale daňový preplatok mi to nijako neovyplyvnilo, iba by som zvýšila
ZD..
dadula1109
12.03.12,07:24
Ahojte,
Potrebovala by som poradiť či je to správne. V januári 2011 bol zamestnaný.Od 01.02.-31.07.2011 bol evidovaný na UPSVR. V mesiacoch máj až júl poberal príjem z dohody o vykonanej činnosti. Od 01.08.2011 je SZČO. Nezdanitelnú čiastku si uplatňuje len za 9 mesiacov? Čiže 2669,40 ? Je to tak správne?
A ešte k faktúram mu preplácajú aj diety-cestovné náhrady. Sú k tomu aj cestovné príkazy.To je nazdanitelné, mám to započítať do príjmu alebo nie?
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Zdenka175
12.03.12,07:43
Ahojte,
Potrebovala by som poradiť či je to správne. V januári 2011 bol zamestnaný.Od 01.02.-31.07.2011 bol evidovaný na UPSVR. V mesiacoch máj až júl poberal príjem z dohody o vykonanej činnosti. Od 01.08.2011 je SZČO. Nezdanitelnú čiastku si uplatňuje len za 9 mesiacov? Čiže 2669,40 ? Je to tak správne?
A ešte k faktúram mu preplácajú aj diety-cestovné náhrady. Sú k tomu aj cestovné príkazy.To je nazdanitelné, mám to započítať do príjmu alebo nie?
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.


Nárok je na celú NC 3559,30
dadula1109
12.03.12,07:52
Ďakujem veľmi pekne,


a ešte čo sa týka tých cestovných náhrad prosím Vás ?
Anja111
12.03.12,07:56
hlavne, že už som odovzdala DP "B" za rok 2011. neprirátala som tam príjem zdanený zdážkovou daňou. musím podať opravné?? vlastne daňová povinnosť ani suma odvodov sa nemení, zmení sa len základ dane. čo sa stane, ako sa na to vykašlem??zrážková daň sa počíta? asi hej, všetky príjmy...že?!

Bola to určite zrážková daň?
Mila123
12.03.12,07:56
Celý rok 2011 ako FO som bol SZČO. V júni som v zmysle par. 724 Obč. zákonníka SR uzatvoril príkaznú zmluvu, z ktorej príjem vo výške 200,-- Eur by som mal zdaniť. Vie mi niekto poradiť, do ktorej tabuľky a riadka DPFO typ B mám tento príjem zaradiť? Ďakujem za odpoveď.

zvyčajne príkazné zmluvy bývajú zaradené do § 5 (závislá činnosť) , ak z nej nezrážali preddavky na daň a ani fondy, daj to do § 8 ZDP...
jacekova
12.03.12,08:10
ale ty pravdepodobne nemáš zrážkovú daň.... nie je to náhodou preddavková? to je zásadný rozdiel!
jacekova
12.03.12,08:11
ja Ti ďakujem za odpoveď, ani nevieš, ako som si vydýchla. vôbec by sa mi to nechcelo prerábať. mzdárka mi totiž povedala, že bola v r. 2011 zmena a nerozlišujeme či je daň zrážková alebo nie ...aj som si to dala do Bčka tlačiva, ale daňový preplatok mi to nijako neovyplyvnilo, iba by som zvýšila
ZD..

u zame-ela kde si bola na dohodu si si uplatňovala nezdaniteľnú čiastku?
UBIKA25
12.03.12,08:24
Chcem sa opýtať riadky zaplatené odvody Sociálna a Zdravotné .. z príjmov §6 mám tam narátať iba odvody platené za osobu SZČO a či aj plus - odvody zamestnavateľa, ktorý je SZČO...

Ďakujem
Mila123
12.03.12,08:25
iba odvody za szčo.....
jacekova
12.03.12,08:25
Chcem sa opýtať riadky zaplatené odvody Sociálna a Zdravotné .. z príjmov §6 mám tam narátať iba odvody platené za osobu SZČO a či aj plus - odvody zamestnavateľa, ktorý je SZČO...

Ďakujem

samozrejme že len za osobu SZČO
UBIKA25
12.03.12,08:33
dakujem, normálne som sa na tom zasekla...:rolleyes:
kukučka
12.03.12,08:37
tieto údaje bude DÚ hlásiť poisťovniam na vykonanie RZZP
tictac7
12.03.12,08:59
Ďakujem veľmi pekne,


a ešte čo sa týka tých cestovných náhrad prosím Vás ?

stravné, náhrada za použitie súkromného vozidla na služobné účely, ubytovanie, parkovanie, lístok na hromadnú dopravu a pod. - nie sú premetom dane
vreckové - je predmetom dane (aj do VZ na odvody vstupuje)
enuska
12.03.12,09:04
Dobrý deň. DP podávam prvý krát a chcela by som poprosiť o radu:

1. DP treba podať na DÚ v mieste trvalého bydliska?
2. Ak bol príjem zo závislej činnosti prikladám k DP:
a/ pri HPP - potvrdenie o príjmoch fyzickej osoby ..... ?
b/ pri dohode o vykonaní práce - stačí výplatná páska.. ?
3. Ak bola osoba evidovaná na ÚP je potrebné priložiť doklad o evidencii?
4. Stačí kópie dokladov?
5. Ak som pochopila správne, tak pri príjmoch zo živnosti a uplatňovaní si %-nych výdavkov z príjmov, doklady netreba prikladať, tie treba archivovať.

Vopred ďakujem
jacekova
12.03.12,09:06
Dobrý deň. DP podávam prvý krát a chcela by som poprosiť o radu:

1. DP treba podať na DÚ v mieste trvalého bydliska? áno
2. Ak bol príjem zo závislej činnosti prikladám k DP:
a/ pri HPP - potvrdenie o príjmoch fyzickej osoby ..... ? áno
b/ pri dohode o vykonaní práce - stačí výplatná páska.. ? nie, treba tiež potvrdenie o P
3. Ak bola osoba evidovaná na ÚP je potrebné priložiť doklad o evidencii? netreba nič
4. Stačí kópie dokladov? ja dávam originál
5. Ak som pochopila správne, tak pri príjmoch zo živnosti a uplatňovaní si %-nych výdavkov z príjmov, doklady netreba prikladať, tie treba archivovať. áno

Vopred ďakujem


v texte
Tomiko
12.03.12,09:07
Dobrý deň prešla som všetky strany s otázkami k DP. Mám v tom zmätok, preto sa chcem opýtať:
SZČO od januára do novembra príjem 622,- eur október az november zamestnanec v nemecku príjem hrubom 1929,65, soc 402,82, daň 33,51.
Otázka - vyplňujem v DP typ B oddiel V, VI, XIV?

- potrebuje potvrdenie od zamestnávateľa k DP?

- vrátia mu daň?
Vopred Ďakujem za odpoveď
Mila123
12.03.12,09:07
ENUSKA
1/ podať môžeš na ktoromkoľvek.....aspoň u nás to tak funguje
2/ stále prikladáš potvrdenie o príjmoch zo záv. činnosti (nie je rozdiel PPV či dohoda)
3/ nemusí nič
4/ fotokópie stačia, originály sa dokladajú ku daň. kontrole
5/ jasne.....doklady sa predkladajú pri DK
Niuška
12.03.12,09:08
viac sa nás "zasekáva":-))
Niuška
12.03.12,09:09
ˇKatka, nie, len zrazil daň...nič iné. ani ZP ani SP...len daň.
Mila123
12.03.12,09:10
Dobrý deň prešla som všetky strany s otázkami k DP. Mám v tom zmätok, preto sa chcem opýtať:
SZČO od januára do novembra príjem 622,- eur október az november zamestnanec v nemecku príjem hrubom 1929,65, soc 402,82, daň 33,51.
Otázka - vyplňujem v DP typ B oddiel V, VI, XIV?

- potrebuje potvrdenie od zamestnávateľa k DP?

- vrátia mu daň?
Vopred Ďakujem za odpoveď


ZDP si videla???? zmluvu o zamedzení 2-jitého zdanenia????
daň na SK sa nedá pýtať zaplatená v EÚ.....nikdy !!!!!
Niuška
12.03.12,09:11
zvyčajne príkazné zmluvy bývajú zaradené do § 5 (závislá činnosť) , ak z nej nezrážali preddavky na daň a ani fondy, daj to do § 8 ZDP...
..no ale dala Potvrdenie o príjmoch podľa paragr.5..nezrážala fondy...
Mila123
12.03.12,09:13
..no ale dala Potvrdenie o príjmoch podľa paragr.5..nezrážala fondy...
ok, to je napokon možno jej problém......

sú situácie, kedy sa fondy nemusia zrážať.....
Niuška
12.03.12,09:25
tak neviem či podať opravné či nie. ovplyvní to len ZD nie daňový preplatok,lebo daň je vysporiadaná...

ok, to je napokon možno jej problém......

sú situácie, kedy sa fondy nemusia zrážať.....
enuska
12.03.12,09:35
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Možno blbá otázka, ale originál mi vrátia späť?
kn-alka
12.03.12,09:37
Nie, preto treba odovzdávať len kópie potvrdení.
enuska
12.03.12,09:39
Ďakujem Mila123, s tymi fotokópiami si ma potešila, nerada púšťam originál z ruky :) . A na DÚ radšej zavolám a spýtam sa.

Ešte raz ďakujem
Mila123
12.03.12,09:39
tak neviem či podať opravné či nie. ovplyvní to len ZD nie daňový preplatok,lebo daň je vysporiadaná...
aby sme sa rozumeli, napísala som, že to jej problém....ale tým som myslela , že tej mzdárky, pracovníčky, prečo nezrazila fondy....
dadula1109
12.03.12,09:46
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď
enuska
12.03.12,09:49
Ok, ďakujem.
Tomiko
12.03.12,09:59
Nejde mi tak ani o daň len o podanie daňového priznania
nikulik
12.03.12,10:33
ak ho má, tak áno, nevidím dôvod prečo ho nechceš uviesť, veď bol povinný ho nahlásiť
Ja len ze mu nevyjde žiadnu daň platiť tak či ho tam mam uvadzat.
A to ci ho nahlasil sa ho musim opytat kedze to je len szčo co si dava robit len danove priznanie u mna,nic ine.
Dakujem :)
mariannadr
12.03.12,11:08
Dobrý deň, prosím o radu.
Som zamestnaná,ale popritom som si privyrábala v poisťovníctve. Idem si uplatniť výdavky percentom. Odvody do zdravotnej ani do sociálnej poisťovni neplatím, len za rok 2010 som mala nedoplatok na zdravotnom poistení. To zaradím ako odvody za rok 2011?
Ale to hlavné: okrem toho od augusta som si platila aj doplnkové dobrovoľné nemocenské poistenie kvôli vyššej materskej - Aj toto môžem uplatniť ako odvody do sociálnej poisťovne?
Ďakujem za odpoveď. Dúfam, že ste tomu porozumeli.
Katy a R
12.03.12,16:44
Ďakujem Mila123, s tymi fotokópiami si ma potešila, nerada púšťam originál z ruky :) . A na DÚ radšej zavolám a spýtam sa.

Ešte raz ďakujem
enuska - kuk do DP typ B str3, vysvetlivka č. 10 ;)
enuska
12.03.12,20:03
Katy a R ďakujem, aspoň vidím koľko som si toho zapamätala po prejdení celého DP ;-)
AIMA
12.03.12,20:08
Dobrý deň,
prosím o info:
1/Daňovník má príjem má zo ZČ, zamestnávateľ mu uplatnil NČ podľa § 11 za mesiac 1 a 2 2011. Príjem má aj ako SZČO, podáva priznanie B. V riadku 82 DP v alfe je fixne nastavená suma 3 559,30, nedá sa zmeniť, môže si uplatniť celú sumu, alebo ako sa zohľadní už uplatnená časť znížená zamestnávateľom -593,20?

2/Dôchodca ma príjem zo ZČ 1236,72€. Môže si znížiť základ dane podľa § 11? V poučení čítam: Nezdanitelná cast základu dane na danovníka sa uvedie na riadku 82, s výnimkou prípadov, ked danovník vyplnal III. oddiel riadok 29. V týchto prípadoch uvedie len rozdiel medzi nezdanitelnou castou základu dane na danovníka a rocnou sumou dôchodkov uvedených na riadku 30.
Dôchodca poberá starobný dôchodok mesačne 448 €.

Ďakujem veľmi pekne
veronikasad
12.03.12,20:11
Dobrý deň,
prosím o info:
1/Daňovník má príjem má zo ZČ, zamestnávateľ mu uplatnil NČ podľa § 11 za mesiac 1 a 2 2011. Príjem má aj ako SZČO, podáva priznanie B. V riadku 82 DP v alfe je fixne nastavená suma 3 559,30, nedá sa zmeniť, môže si uplatniť celú sumu, alebo ako sa zohľadní už uplatnená časť znížená zamestnávateľom -593,20? Nič nemeníš, čiastkový základ dane zo záv.činnosti a z podnikania spočítaš a uplatníš ročnú NČZD v jednom DP typu B.

2/Dôchodca ma príjem zo ZČ 1236,72€. Môže si znížiť základ dane podľa § 11? V poučení čítam: Nezdanitelná cast základu dane na danovníka sa uvedie na riadku 82, s výnimkou prípadov, ked danovník vyplnal III. oddiel riadok 29. V týchto prípadoch uvedie len rozdiel medzi nezdanitelnou castou základu dane na danovníka a rocnou sumou dôchodkov uvedených na riadku 30.
Dôchodca poberá starobný dôchodok mesačne 448 €. Príjem SD nepresiahol 1/2 NČZD, pri uplatnení § 46 ZoDzP mu DU celú zrazenú daň vráti

Ďakujem veľmi pekne
v texte
kimart
13.03.12,05:31
neviem, či môžem dať krížik pri príjmoch podľa §6... preukázateľné výdavky podľa §6 ods. 14 - keď mám jedného zamestnanca - nerozumiem tomutu zákonu, alebo vtomto prípade nemám zaškrtnúť nič?
johny18
13.03.12,06:33
Poradi niekto, ako postupovat pri vyplnani v tomto pripade:

- FO mala prijem z podnikania vykonavaneho podla osobitnych predpisov - prijem z fotovoltaickej elektrarne. Zistoval som si, z tohto prijmu sa neplati SP ani ZP. Vyplnam teda kolonku "Pocet mesiacov vykonavania cinnosti pre SP"?

- vyplnam tiez vykazy co sa tyka tychto prijmov?
veronikasad
13.03.12,06:55
neviem, či môžem dať krížik pri príjmoch podľa §6... preukázateľné výdavky podľa §6 ods. 14 - keď mám jedného zamestnanca - nerozumiem tomutu zákonu, alebo vtomto prípade nemám zaškrtnúť nič?
vedieš účtovníctvo, alebo si uplatňuješ paušálne výdavky ?

Zamestnanec nemá žiadny vplyv na spôsob zdanenia živnostníka.
kimart
13.03.12,07:06
vediem účtovníctvo, zarazila ma tá prvá možnosť, je tam spomínaný zamestnanec, tak preto neviem, či vôbec niekde krížik dať
veronikasad
13.03.12,07:07
vediem účtovníctvo, zarazila ma tá prvá možnosť, je tam spomínaný zamestnanec, tak preto neviem, či vôbec niekde krížik dať
Zaškrtneš prvú možnosť = uplatňujem preukazatelné výdavky
milkami
13.03.12,07:16
robím DP B - nie je vedené účtovníctvo ale evidencia príjmov v časovom slede a 40% výdavky+poistné. Neviem, či mám do príjmov zahrnúť aj úroky na účte - boli na účte aj zdanené, teda by som nemusela.Ďakujem
Tweety
13.03.12,07:20
robím DP B - nie je vedené účtovníctvo ale evidencia príjmov v časovom slede a 40% výdavky+poistné. Neviem, či mám do príjmov zahrnúť aj úroky na účte - boli na účte aj zdanené, teda by som nemusela.Ďakujem
Nie, sú to PNZD.
kimart
13.03.12,07:23
ďakujem, myslela som ale...
č. 1 vypĺňa každý daňovník, ktorý dosiahol príjmy podľa § 6 zákona a ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva, alebo ktorý uplatňuje výdavky percentom z príjmov, alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo ods. 14 zákona. Podľa § 6 ods. 14 zákona, daňovník vykonávajúci podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť (§ 6 ods. 1 a 2 zákona) za podmienok, že túto činnosť vykonáva samostatne bez zamestnanca, dosiahol z tejto činnosti v bezprostredne predchádzajúcom zdaňovacom období príjmy (výnosy) nepresahujúce sumu 170 000 eur a uplatňuje pri týchto príjmoch (výnosoch) preukázateľné daňové výdavky, môže viesť počas celého zdaňovacieho obdobia daňovú evidenciu o
milkami
13.03.12,07:53
ďakujem
Susan
13.03.12,11:54
Ahojte. Chcela by som sa s Vami poradit a to: Ako a či si vôbec môze uplatnit dobrovolne uhradene poistne danovnik-nepodnikateľ, ktory má iba príjmy z prenájmu nehnuteľnosti. V daňovom priznaní "B" nevidím kolonku-riadok na vyčíslenie uhradeného dobrovolného poistného. Ano, SZCO si môze uplatnit dobrovoľne uhradené poistné, ale nepodnikatel?
V § 6 odst. 10 ZDP je sice uvedené, že si môže uplatnit tieto vydavky, ale v tlačive daňového priznania typ B nevidim kolonku, kde by sa to dalo uviesť.

Určite je viac takýchto nepodnikateľov, ktorí majú iba príjmy z prenájmu nehnuteľností. Riešili ste takuto situaciu?

Pekne dakujem za kazdu odpoved:-)
jutkah
13.03.12,12:42
Ahojte, prosila by som o radu: podnikateľ platil dobrovoľné zdravotné poistenie, teraz má potvrdenie o príjme z činnosti vysporiadané zrážkovou daňou - nedávam vôbec do DP. Okrem toho má potvrdenie o príjme za závislú činnosť, kde mu zrazili preddavky na daň, neodvádzali mu zdravotné ani nič iné a uplatňuje si NČZD - tento príjem by som mala vypĺňať v DP typu A. Môžem vyplniť DP typu B len kvôli tomu, že chcem, aby mu zdravotná poisťovňa vrátila zdravotné poistenie, ktoré si platil dobrovoľne? ďakujem.
Mila123
13.03.12,12:47
ak si platil dobrovoľné zdravotné poistenie, to mu dávaš do výdavkov.....
mal príjem z podnikania?
jutkah
13.03.12,13:39
ak si platil dobrovoľné zdravotné poistenie, to mu dávaš do výdavkov.....
mal príjem z podnikania?
mal príjem zdanený zrážkovou daňou a zo závislej činnosti (nízky)
Jana Acsová
13.03.12,13:42
mal príjem zdanený zrážkovou daňou a zo závislej činnosti (nízky)Snáď preddavkovo. Nie zrážkovou daňou. Tá mohla byť maximálne do 01/2011 za december 2010. Nie pre účely príjmov zo závislej činnosti za rok 2011.
Mila123
13.03.12,13:43
ako som pochopila, nemal pracovný pomer, ZP mu urobí RZZP a prípadný rozdiel vráti.......
ZP mu budeš dávať do výdavkov podľa § 6 ZDP, a vykážeš stratu, nakoľko príjem z podnikania bol vysporiadaný zrážkovou daňou a do DP B dávaš aj príjem z dohody.....
Mila123
13.03.12,13:45
Snáď preddavkovo. Nie zrážkovou daňou. Tá mohla byť maximálne do 01/2011 za december 2010. Nie pre účely príjmov zo závislej činnosti za rok 2011.

môže mať príspevky do novín .....podľa ZDP, § 43 ods. 3 pís....

h) príjem autorov za príspevky do novín, časopisov, rozhlasu alebo televízie, ak nejde o umelecký výkon136) [§ 6 ods. 2 písm. a)],

mýlim sa????
jutkah
13.03.12,13:47
ako som pochopila, nemal pracovný pomer, ZP mu urobí RZZP a prípadný rozdiel vráti.......
ZP mu budeš dávať do výdavkov podľa § 6 ZDP, a vykážeš stratu, nakoľko príjem z podnikania bol vysporiadaný zrážkovou daňou a do DP B dávaš aj príjem z dohody.....

áno, nemal pracovný pomer. išlo mi vlastne o to, že musím kvôli zdravotnému poisteniu urobiť DP typu B? ináč by stačilo aj A. len tam nemám kde napísať to zdravotné.
jutkah
13.03.12,13:53
Snáď preddavkovo. Nie zrážkovou daňou. Tá mohla byť maximálne do 01/2011 za december 2010. Nie pre účely príjmov zo závislej činnosti za rok 2011.

áno, bola to zrážková daň za honoráre + na dohody zo závislej činnosti ako preddavky
jutkah
13.03.12,13:55
môže mať príspevky do novín .....podľa ZDP, § 43 ods. 3 pís....

h) príjem autorov za príspevky do novín, časopisov, rozhlasu alebo televízie, ak nejde o umelecký výkon136) [§ 6 ods. 2 písm. a)],

mýlim sa????

áno, presne tak + dohody ako závislá činnosť
Mila123
13.03.12,13:56
ZP by som dávala do výdavkov podľa § 6 ZDP......patrili tam.....
ale ak nepodáš DP nebude musieť ZP, nemá to zo zákona povinné urobiť RZZP.....
bude mať preplatok? alebo prečo chceš urobiť DP ? možno vrátka preddavku na daň z dohody, ak bola....
jutkah
13.03.12,13:58
ZP by som dávala do výdavkov podľa § 6 ZDP......patrili tam.....
ale ak nepodáš DP nebude musieť ZP, nemá to zo zákona povinné urobiť RZZP.....
bude mať preplatok? alebo prečo chceš urobiť DP ? možno vrátka preddavku na daň z dohody, ak bola....

bude mať vysoký preplatok na dani, tak preto robím DP a chcem aj vrátenie zdravotného poistenia
veronikasad
13.03.12,14:00
bude mať vysoký preplatok na dani, tak preto robím DP a chcem aj vrátenie zdravotného poistenia
Z akého titulu vrátenie zdravotného poistenia ? Počas dohody bol samoplatitel ?
jutkah
13.03.12,14:03
Z akého titulu vrátenie zdravotného poistenia ? Počas dohody bol samoplatitel ?

áno
veronikasad
13.03.12,14:05
áno
tak ním ale zostáva, čo chceš vracať ...