jutkah
13.03.12,15:08
tak ním ale zostáva, čo chceš vracať ...
áno zostáva, ale jeho príjem je nízky a ZP nerobí preplatky/nedoplatky od príjmu?
veronikasad
13.03.12,14:12
áno zostáva, ale jeho príjem je nízky a ZP nerobí preplatky/nedoplatky od príjmu?
Nerozumiem tvojej otázke. Ak je samoplatitel, platí z min. vymer.základu a ZP mu žiadny preplatok nevráti, aj keby z dohody nemal žiadny príjem. Aké zaplatené preddavky chceš žiadať späť.

Zo ZP je možné žiadať späť len zaplatené preddavky z prenájmu, ktoré sa platili do 30.4. Tie uvedieš v posl. riadku pod. odd. VI.
jutkah
13.03.12,15:01
Nerozumiem tvojej otázke. Ak je samoplatitel, platí z min. vymer.základu a ZP mu žiadny preplatok nevráti, aj keby z dohody nemal žiadny príjem. Aké zaplatené preddavky chceš žiadať späť.

Zo ZP je možné žiadať späť len zaplatené preddavky z prenájmu, ktoré sa platili do 30.4. Tie uvedieš v posl. riadku pod. odd. VI.

aha, teraz mi povedal, že to chceme preto, lebo bol zároveň aj študent a vtedy nemal platiť dobrovoľné ZP z príjmu zdaneného zrážkovou daňou? alebo mal a je všetko ok? prepáčte za možno nemožné otázky, ale nie som v týchto veciach zatiaľ zbehlá
Katy a R
13.03.12,15:17
neviem, či môžem dať krížik pri príjmoch podľa §6... preukázateľné výdavky podľa §6 ods. 14 - keď mám jedného zamestnanca - nerozumiem tomutu zákonu, alebo vtomto prípade nemám zaškrtnúť nič?
nemôžeš toto použiť (DE) ak máš zamestnanca


vedieš účtovníctvo, alebo si uplatňuješ paušálne výdavky ?

Zamestnanec nemá žiadny vplyv na spôsob zdanenia živnostníka.

práveže podľa mňa má - nemôže viesť daňovú evidenciu (odst 14). môže buď uplatniť paušálne výdavky - alebo vedie JE;)
veronikasad
13.03.12,15:25
Ahojte, prosila by som o radu: podnikateľ platil dobrovoľné zdravotné poistenie, teraz má potvrdenie o príjme z činnosti vysporiadané zrážkovou daňou - nedávam vôbec do DP. Okrem toho má potvrdenie o príjme za závislú činnosť, kde mu zrazili preddavky na daň, neodvádzali mu zdravotné ani nič iné a uplatňuje si NČZD - tento príjem by som mala vypĺňať v DP typu A. Môžem vyplniť DP typu B len kvôli tomu, že chcem, aby mu zdravotná poisťovňa vrátila zdravotné poistenie, ktoré si platil dobrovoľne? ďakujem.
Jutkah, aký podnikatel a na základe akého zákona platí dobrovolné zdravotné poistenie ?

Poznám len tieto typy platitelov poistného :
- zamestnanec
- SZČO
- štát
- samoplatitel
jutkah
13.03.12,15:38
Jutkah, aký podnikatel a na základe akého zákona platí dobrovolné zdravotné poistenie ?

Poznám len tieto typy platitelov poistného :
- zamestnanec
- SZČO
- štát
- samoplatitel

minulý rok bol ešte študent, popritom písal na autorskú zmluvu do novín, odtiaľ mal pravidelný mesačný príjem a robil aj na dohodu - nepravidelný príjem. má pridelené DIČ.
veronikasad
13.03.12,15:40
minulý rok bol ešte študent, popritom písal na autorskú zmluvu do novín, odtiaľ mal pravidelný mesačný príjem a robil aj na dohodu - nepravidelný príjem. má pridelené DIČ.
Dohoda je dohoda, nie je to nepravidelný príjem. Z dohody študenti odvody do ZP neplatia, nesleduje sa výška príjmu.

K autorským honorárom sa vyjadriť neviem.
jutkah
13.03.12,15:52
Dohoda je dohoda, nie je to nepravidelný príjem. Z dohody študenti odvody do ZP neplatia, nesleduje sa výška príjmu.

K autorským honorárom sa vyjadriť neviem.

no áno, v ZP mu pri registrácii povedali, že keď má DIČ, tak musí platiť z honorárov, aj keď je študent a teraz má nejaké info, že z príjmu zdaneného zrážkovou daňou sa zdrav. poistenie nemalo neplatiť.
veronikasad
13.03.12,15:55
no áno, v ZP mu pri registrácii povedali, že keď má DIČ, tak musí platiť z honorárov, aj keď je študent a teraz má nejaké info, že z príjmu zdaneného zrážkovou daňou sa zdrav. poistenie nemalo neplatiť.
Tak nech ide do ZP - a ak platiť nemal, vyžiada si zaplatené preddavky ako vrátenie poistného zaplateného bez právneho dôvodu. Takéto preplatky poisťovňa nebude riešiť cez RZZP. Vracajú sa na žiadosť poistenca - bez zdanenia. (či sa to zrovna vzťahuje aj na autorské honoráre, neviem
jutkah
13.03.12,16:01
Tak nech ide do ZP - a ak platiť nemal, vyžiada si zaplatené preddavky ako vrátenie poistného zaplateného bez právneho dôvodu. Takéto preplatky poisťovňa nebude riešiť cez RZZP. Vracajú sa na žiadosť poistenca - bez zdanenia. (či sa to zrovna vzťahuje aj na autorské honoráre, neviem

ďakujem veľmi za pomoc, nevedela som, že je to takto možné riešiť. myslela som, že iba cez DP.
januškaaa
13.03.12,17:16
ahojte!!:) ...chcela by som sa spýtať, ..v oddiely VI...pod tabuľkou o prehľade príjmov a výdavkov podľa par. 6 zákona sa nachádza odstavec...Počet mesiacov vykonávania činnosti, z kt. daňovník dosahuje príjmy z podnikania a. inej samost. zár. činnosti.....no a manžel prevádzkoval živnosť 12 mes., ale 5 týždňov v roku maródil...čo tam mám zapísať??...poraďte, potrebovala by som to hneď, zajtra by som chcela odovzd. DP :)..ďakujem kráásne všetkým, kt. mi odpovedia!!:)
veronikasad
13.03.12,17:18
ahojte!!:) ...chcela by som sa spýtať, ..v oddiely VI...pod tabuľkou o prehľade príjmov a výdavkov podľa par. 6 zákona sa nachádza odstavec...Počet mesiacov vykonávania činnosti, z kt. daňovník dosahuje príjmy z podnikania a. inej samost. zár. činnosti.....no a manžel prevádzkoval živnosť 12 mes., ale 5 týždňov v roku maródil...čo tam mám zapísať??...poraďte, potrebovala by som to hneď, zajtra by som chcela odovzd. DP :)..ďakujem kráásne všetkým, kt. mi odpovedia!!:)
12 mesiacov (počas PN-ky bola živnosť aktívna)
Marína
13.03.12,17:34
Nezaplatí, lebo konečný ZD=0; od ZD 10940,70 sa mu odpočítajú vyňaté príjmy 14300 a tie sú vyššie ako 10940,70. Ak by príjmy, ktoré vyníma zo zdanenia nemal, daň =2078,73.
Susan
14.03.12,06:21
Ahojte. Chcela by som sa s Vami poradit a to: Ako a či si vôbec môze uplatnit dobrovolne uhradene poistne danovnik-nepodnikateľ, ktory má iba príjmy z prenájmu nehnuteľnosti. V daňovom priznaní "B" nevidím kolonku-riadok na vyčíslenie uhradeného dobrovolného poistného. Ano, SZCO si môze uplatnit dobrovoľne uhradené poistné, ale nepodnikatel?
V § 6 odst. 10 ZDP je sice uvedené, že si môže uplatnit tieto vydavky, ale v tlačive daňového priznania typ B nevidim kolonku, kde by sa to dalo uviesť.

Určite je viac takýchto nepodnikateľov, ktorí majú iba príjmy z prenájmu nehnuteľností. Riešili ste takuto situaciu?

Pekne dakujem za kazdu odpoved:-)


Poradáci, neskúsite prosim zareagovat?
Soňula
14.03.12,07:12
Ahojte, keď vedie daňovník daňovú evidenciu, stačí, keď v DP zaškrtne prvú možnosť pod VI.oddielom? / pri prijmoch .....uplatňujem preukazateľné výdavky podľa § 6 ods 14/. Nemusí to uviesť v osobitných záznamoch? Ďakujem.
Mila123
14.03.12,07:15
Ahojte, keď vedie daňovník daňovú evidenciu, stačí, keď v DP zaškrtne prvú možnosť pod VI.oddielom? / pri prijmoch .....uplatňujem preukazateľné výdavky podľa § 6 ods 14/. Nemusí to uviesť v osobitných záznamoch? Ďakujem.
stačí..
Llívia
14.03.12,08:55
Manželia mali príjem z prenájmu nehnuteľnosti. Každý zdaní 1/2 a upaltní si paušál 40 %.
V XIV. ODDIEL - MIESTO NA OSOBITNÉ ZÁZNAMY DAŇOVNÍKA sa uvádza:
- Spoločne s "priezvisko, meno, adresa, r.č." boli dosiahnutné príjmy z prenájmu nehnuteľnosti vo výške XXXX EUR. Každý z daňovníkov zdaňuje 50 % zo spoločne dosiahnutých príjmov z prenájmu nehnuteľnosti.
Stačí to uviesť takto alebo to treba naformulovať inak? Keď si uplatňujú paušálne výdavky, aj to treba uviesť v tomto oddiely? Na 3. strane DP tento spôsob uplatňovania výdavkov je "zakrížikovaný".
Katarina
14.03.12,09:04
Spoluvlastník v zmysle § 4 ods.8
meno a adresa..............
DIČ.................
spoluvlastnícky podiel v pomere 50 %
Dosiahnutý príjem podľa §6 ods.3 celkom................
Dosiahnutý výdaj podľa § 6 ods. 3 celkom...........
Príjmy z prenájmu znižujem o preukázateľne zaplatené poistné do ZP v hodnote.................

Ja to uvádzam takto.
L-M
14.03.12,09:39
Prosím Vás v r. 111 - uvediem zaplatené preddavky na DzP, ktoré boli splatné v roku 2011, a ak sú zaplatené podľa § 34 ods. 2, nemusím ich rozpisovať v osobitných záznamoch?

Ďakujem
Katarina
14.03.12,09:46
V osobitných záznamoch sa uvádzajú iba zaplatené preddavky podľa § 34 ods. 6 alebo ods.7
L-M
14.03.12,09:56
V osobitných záznamoch sa uvádzajú iba zaplatené preddavky podľa § 34 ods. 6 alebo ods.7

Ďakujem, čítala som si to vo vysvetlivkách, len pre uistenie, nech niečo neurobím zle.
:-), Pekný deň prajem
Soňula
14.03.12,09:56
stačí..

Niak tomu nerozumiem. Keď podá DP daňovník, ktorý vedie daňovú evidenciu, tak ma zaškrtnutú prvú možnosť pod VI.oddielom / pri prijmoch .....uplatňujem preukazateľné výdavky podľa § 6 ods 14/ a nemusí prikladať k DP výkazy / o prijmoch a výdavkoch...../. Ale dańovník, ktorý vedie JU - preukazateľné, /nie daňovú evidenciu/, tiež zaškrtne toto políčko?
mkvypisy
14.03.12,11:02
Dve otazky (SCZO, vedie zjednodusenu danovu evidenciu par.6 ods.14 zakona) - vopred dakujem za pripadne rady
1.Zaciatocnicka otazka
Zdravotne poistne za obdobie december 2011 a teda de facto v zmysle zakona prevedene na zaciatku januara 2012 na ucet ZP - toto sa ma zahrnut do vydavkov za danove obdobie 2011? Predpokladam ze nie lebo z uctu to odislo az v januari.
2.Otazka k Danovemu priznaniu k dani z prijmov fyzickej osoby typu B.
Jedna sa iba o prijmy zo zivnosti (uplatnovanie preukazatelnych vydavkov podla par.6 ods.14 zakona), v tabulke c.1, riadok 2 sa uvedu prijmy a vydavky vratane zaplateneho poistneho. Tu predpokladam, ze sa tam zahrnie zaplatene poistne, ktore bolo prevedene na prislusne ucty v obdobi 1.1.2011 az 31.12.2011,
Vlastna otazka:
Pod tabulkou c.1 je treba uviest samostatne sumu zaplateneho poistneho na socialne poistenie a sumu zaplateneho poistneho na zdravotne poistenie. Ma sa tam zahrnut zdravotne poistne, ktore bolo prevedene na prislusne ucty v obdobi 1.1.2011 az 31.12.2011, teda nezahrnut platbu za december 2011, ktora ktora bola v zmysle zakona odoslana na prislusny ucet na zaciatku januara 2012?

Otazka vyplyva z toho, ze udaje o sumach zaplateneho poistneho na zdravotne poistenie zrejme suvisia z rocnym zuctovanim zdravotneho poistenia a z tohto pohladu vyzera logickejsie platbu zdravotneho poistenia za december 2011, (ktora bola v zmysle zakona odoslana na prislusny ucet na zaciatku januara 2012,) zahrnut do sumy, ktoru treba uviest pod tabulku c 1.
Napr. ak poistenec zmenil zdravotnu poistovnu tak v januari 2012 zaplatil za obdobie december 2011 povodnej poistovni a zvysne platby bude platit na ucet novej poistovne. Potom pri danovom priznani za rok 2012 ak by mal pod tabulku cislo 1 zahrnut zdravotne poistne, ktore bolo prevedene na prislusne ucty v obdobi 1.1.2011 az 31.12.2011 tak by tam zahrnul platby, ktore platil dvom roznym poistovniam a predpokladam ze iba jedna z nich mu bude robit RZZP.
Odpovede z VSZP, Dovera a od informatorky z danoveho uradu:
VSZP - dat tam co odislo z uctu od 1.1 do 31.12, Dovera: zahrnut tam aj platbu za obdobie december2011 platenu v jan2012, danovy urad - dat tam co odislo z uctu od 1.1 do 31.12, pricom Dovera a informatorka DU pripustili, ze je to problematicke
katinka0000
14.03.12,11:03
dobry den! vyplnala som tlacivo DP programom KROS a teraz si ho kontrolujem a pozeram, ze tieto polozky
- preukázateľne zaplatené poistné na SP uvedené osobitne § 6/1 a 2
- preukázateľne zaplatené poistné na ZP § 6/1 a 2
- preukázateľne zaplatené preddavky na zdravotné poistenie podľa § 6/3 za január – apríl 2011 uvedené osobitne
mi vobec nevyplnilo. je to potrebne vyplnat? co tam treba dat? spocitat, kolko som platila cely rok socialnej a kolko zdravotnej? dik!
mkvypisy
14.03.12,11:13
par 6 ods. 3 je prenajom, boli prijmy z prenajmu?
Soňula
14.03.12,11:17
Niak tomu nerozumiem. Keď podá DP daňovník, ktorý vedie daňovú evidenciu, tak ma zaškrtnutú prvú možnosť pod VI.oddielom / pri prijmoch .....uplatňujem preukazateľné výdavky podľa § 6 ods 14/ a nemusí prikladať k DP výkazy / o prijmoch a výdavkoch...../. Ale dańovník, ktorý vedie JU - preukazateľné, /nie daňovú evidenciu/, tiež zaškrtne toto políčko?

Niak mi to nedá pokoj, vychádza mi teda, že dańovník, ktorý NEVEDIE dańovú evidenciu, ale preukazeteĺné výdavky v JU, je účtovnou jednotkou, k DP prikladá výkazy / o prijmoch a výda...atd/, nezaškrtne ani jednu možnosť v DP pod oddielom VI, pri uvádzaní druhu prijmov...rozmýšľam správne?
katinka0000
14.03.12,11:44
nie, prenajmy neboli ziadne. len prijem zo zivnosti. cize tieto riadky sa tykaju len tych, co maju prijmy z prenajmu? lebo do riadku "pocet mesiacov vykonavania cinnosti,...." co je pod riadkom 10 (prijem z prenajmu nehnutelnosti), uvadzam tam pocet mesiacov 12. ci ani to nemam davat?
Anja111
14.03.12,11:57
Niak mi to nedá pokoj, vychádza mi teda, že dańovník, ktorý NEVEDIE dańovú evidenciu, ale preukazeteĺné výdavky v JU, je účtovnou jednotkou, k DP prikladá výkazy / o prijmoch a výda...atd/, nezaškrtne ani jednu možnosť v DP pod oddielom VI, pri uvádzaní druhu prijmov...rozmýšľam správne?
Prečítaj si prílohu v príspevku č. 23, odstavec Prílohy:

http://www.porada.sk/t185020-p3-danove-priznanie-fo-za-rok-2011-suhrn.html
VikinaS
14.03.12,12:24
Pekný deň prajem,

môže si, prosím, daňovník stiahnuť tlačivo DP na internete, vytlačiť, vyplniť a poslať poštou na DÚ aj keď nemá s daňovým úradom uzatvorenú žiadnu dohodu...? Teda, či nemusí byť na DÚ zaslané originálne tlačivo. Nejde o elektronické podávanie, iba obyčajné stiahnutie tlačiva, takže hádam by to malo byť v poriadku, ale pýtam sa pre istotu. Ďakujem veľmi pekne.
Soňula
14.03.12,12:25
Prečítaj si prílohu v príspevku č. 23, odstavec Prílohy:

http://www.porada.sk/t185020-p3-danove-priznanie-fo-za-rok-2011-suhrn.html

idem to študovať, zatiaĺ ďakujem....
katinka0000
14.03.12,12:31
nie, prenajmy neboli ziadne. len prijem zo zivnosti. cize tieto riadky sa tykaju len tych, co maju prijmy z prenajmu? lebo do riadku "pocet mesiacov vykonavania cinnosti,...." co je pod riadkom 10 (prijem z prenajmu nehnutelnosti), uvadzam tam pocet mesiacov 12. ci ani to nemam davat?

prosim o odpoved. dik!!!
mkvypisy
14.03.12,12:52
tie riadky su 3, a iba ten treti sa tyka prenajmu
preukázateľne zaplatené poistné na SP uvedené osobitne § 6/1 a 2
- preukázateľne zaplatené poistné na ZP § 6/1 a 2
- preukázateľne zaplatené preddavky na zdravotné poistenie podľa § 6/3 za január – apríl 2011 uvedené osobitne
katinka0000
14.03.12,13:17
takze tieto dva riadky normalne vypisujem? a co tam dam? spocitam za rok 2011 platby do zdr. poist. a platby so soc. poistovne?
- preukázateľne zaplatené poistné na SP uvedené osobitne § 6/1 a 2
- preukázateľne zaplatené poistné na ZP § 6/1 a 2
s ten pocet tych mesiacov vykonavania cinnosti dam 12? cely rok bola zivnost.
mkvypisy
14.03.12,13:27
tiez sa na to pytam v prispevku 502
Suzanne
14.03.12,13:35
Ahojte poraďáci,

Mám dôchodcu, ktorému mu bolo pridelené DIČ na základe toho, že prenajíma byt. V marci 2011 však toto DIČ odovzdal a jeho celkový príjem z prenájmu bol za január a február 500 EUR. Okrem toho mal príjem aj zo závislej činnosti vo výške 329,50 EUR.
Chcem sa opýtať, mám to všetko nasúkať do daňového priznania typu B alebo stačí, ak dá na daňový úrad prehlásenie, že vzhľadom k tomu, že jeho príjem z prenájmu nedosiahol hranicu 1779,50 nemá povinnosť podať daňové priznanie a na ten príjem zo závislej činnosti mu urobím A-čkové daňové priznanie?

Dík za odpovede
VieraPopluharova
14.03.12,13:48
Podať daňové priznanie typu B
katinka0000
14.03.12,13:59
aj ti niekto odpovedal? je to tak ako si myslim? ze do prveho riadku dam odvody do SP za rok 2011 a do druheho odvody do ZP za rok 2011? a treti riadok plati pri prenajme?
Mila123
14.03.12,14:06
Ahojte poraďáci,

Mám dôchodcu, ktorému mu bolo pridelené DIČ na základe toho, že prenajíma byt. V marci 2011 však toto DIČ odovzdal a jeho celkový príjem z prenájmu bol za január a február 500 EUR. Okrem toho mal príjem aj zo závislej činnosti vo výške 329,50 EUR.
Chcem sa opýtať, mám to všetko nasúkať do daňového priznania typu B alebo stačí, ak dá na daňový úrad prehlásenie, že vzhľadom k tomu, že jeho príjem z prenájmu nedosiahol hranicu 1779,50 nemá povinnosť podať daňové priznanie a na ten príjem zo závislej činnosti mu urobím A-čkové daňové priznanie?

Dík za odpovede
urob A-čkové, podaj DP a v ňom využi § 46 ZDP...všetky preddavky na ZČ sa mu vrátia......daj poznámku, že z prenájmu dosiahol príjem vo výške oslobodenej sumy podľa § 9 ZDP.....
katinka0000
14.03.12,14:06
este sa chcem spytat. mam drobny hmotny majetok za rok 2011 v sume 993 eur. ale z toho mam za 94 eur majetok, ktory sa pouzival do 1.6.2011. odvtedy som ho dala ako vyradeny. mam dat do vykazu majetku a zavazkov sumu 993 alebo odratat tych 94 eur? podotykam, ze ten majetok za 94 eur sa normalne do juna 2011 pouzival. a do ktoreho riadku do vykazu majetku a zav. to ide? ja to davam do 07, lebo su tam vseliake lopaty, vedra, kladiva (stavebne naradie a pod.). dik!
mkvypisy
14.03.12,14:12
Fakt.c.1: Na zaciatku formulara pre typ B je uvedene: Danove priznane typ B vyplna danovnik, ktory ma prijmy, ktore su predmetom dane podla par.5 az 8 zakona a nie su oslobodene od dane
Takze ak je prijem oslobodeny od dane tak sa nepouziva typ B.
fakt c2: Prijem do 500 Eur z prenajmu je oslobodeny od dane (vid nizsie)
Zaver: Staci typ A
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/zakl_ciselne_udaje_2011.pdf

Príjmy oslobodené od dane
-
do výšky 500 eur, ide o úhrn prí jmov z prenájmu (§ 6 ods. 3) a z  príležitostných činností vrátane pr íjmov z príležitostnej poľnohospodárske j výroby, lesného a vodného hospodár stva a z príležitostného prenájmu hn uteľných vecí podľa § 8 ods. 1  písm. a), (ak takto vymedzené príjmy neznížené o výdavky sumu 500 eur presiahnu, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad túto ustanovenú sumu ) 
mkvypisy
14.03.12,14:21
odpoved nenam, ale je to tak ako si myslis, len ja sa vlastne pytam na platbu zdrav.poist. za dec.2011 zaplatenu v jan.2012
Suzanne
14.03.12,14:22
ďakujem ešte raz..práve preto mi nebolo jasné, lebo keď som vyplnala priznanie B, stále mi tam hádzalo danovú povinnost aj ked mal príjmy z prenájmu nulové a nie ten preplatok.
Mila123
14.03.12,14:26
ďakujem ešte raz..práve preto mi nebolo jasné, lebo keď som vyplnala priznanie B, stále mi tam hádzalo danovú povinnost aj ked mal príjmy z prenájmu nulové a nie ten preplatok.

aj keby si vyplňala B-čkové musíš preddavok zo zč mať na vrátenie ako preplatok............
katinka0000
14.03.12,14:29
ved to by aj mna zaujimalo. ci to dat do roku 2011 alebo az v roku 2012. ale skor si myslim, ze to bude v roku 2012. ved december 2010 mas v januari 2011.
Suzanne
14.03.12,14:33
tú poznámku, že príjem z prenájmu je oslobodený od dane môžem uviesť do osobitných záznamov alebo to treba oznámiť formou listu?
Mila123
14.03.12,14:36
jasne, že ju daj do osob, záznamov, šetri lesy......
Iruška
14.03.12,15:59
k príspevku 294 batorek. aj ja som bola dnes na DU a tiež mi opravila riadok 84 lebo ZD som mala nišší ako odpočitatelnú položku ZD 2500 odpočitatelná položka r. 82 3559,30 odpočitatelná položka riadok 84 2500 a opravila to pracovníčka DU na 3559.30 mám ešte nejaké daňové priznania doma a čakám kto dá k tomu jasnú a pravdivú odpoved čo má byť vlastne v riadku 84
calimero1
14.03.12,16:15
este sa chcem spytat. mam drobny hmotny majetok za rok 2011 v sume 993 eur. ale z toho mam za 94 eur majetok, ktory sa pouzival do 1.6.2011. odvtedy som ho dala ako vyradeny. mam dat do vykazu majetku a zavazkov sumu 993 alebo odratat tych 94 eur? podotykam, ze ten majetok za 94 eur sa normalne do juna 2011 pouzival. a do ktoreho riadku do vykazu majetku a zav. to ide? ja to davam do 07, lebo su tam vseliake lopaty, vedra, kladiva (stavebne naradie a pod.). dik!

Drobny majetok sa vo Vykaze o majetku a zavazkoch neuvadza vobec. Len vo Vykaze o prijmoch a vydavkoch ako vydavok za material.
katinka0000
14.03.12,16:26
urcite sa uvadza, lebo uctovnicka to tam po cele roky uvadzala. robila nam ucto asi 4 roky. davala ho do zasob a priamo do riadku 07. preco by sa nemal uvadzat? ved je to tvoj majetok. a kde do vykazu o P a V ho chces dat???
katinka0000
14.03.12,16:27
ja sa to preto pytam, lebo vykaz P a V program vyplni sam, ale do vykazu o majetku a zav. musis sam zadat majetok. preto to potrebujem vediet.
calimero1
14.03.12,16:31
urcite sa uvadza, lebo uctovnicka to tam po cele roky uvadzala. robila nam ucto asi 4 roky. davala ho do zasob a priamo do riadku 07. preco by sa nemal uvadzat? ved je to tvoj majetok. a kde do vykazu o P a V ho chces dat???

Drobny majetok sa vo Vykakze o majetku a zavazkoch uvadza iba vtedy, pokial este nebol zaradeny do pouzivania - vtedy sa uctuje ako material.
Pokial bol zaradeny do pouzivania, co byva spravidla hned po kupe, nema co vo vykaze robit. A to bez ohladu na to, aka je jeho zivotnost.

Vo vykaze o P a V sa uvadza vo vydavkoch za material, lebo v penaznom denniku sa drobny majetok uctuje tiez ako vydavok za material. Samozerejme len v tom roku, kedy sa ten vydavok stal.
katinka0000
14.03.12,16:35
jaj, tak to chapem, ze vo vykaze o P a V sa objavi.
ale fakt nechapem, preco uctovnicka vzdy davala cely drobny HM do vykazu. napriklad za rok 2010 tam dala vsetok drobny HM, ktory bol nakupeny napr. aj v roku 2009 aj 2008.
katinka0000
14.03.12,16:36
takze do vykazu o majetku a zav. mam dat len drobny HM, ktory je nakupeny v roku 2011? ci ziaden? a ona vsetko davala do riadku 07. su to rozne lopaty, pily, metre, razitka,...
calimero1
14.03.12,16:44
takze do vykazu o majetku a zav. mam dat len drobny HM, ktory je nakupeny v roku 2011? ci ziaden? a ona vsetko davala do riadku 07. su to rozne lopaty, pily, metre, razitka,...

Predpokladam, ze ten drobny majetok sa uz aj pouziva, tak ziaden.
Nechapem, preco to uctovnicka davala do riadku 07, ved to su zasoby vlastnych vyrobkov.
calimero1
14.03.12,16:48
Ak by ste v roku 2011 kupili nejaku lopatu, ale pouzivat ju planujete az v roku 2012, das ju do materialu (riadok 05). Ale spravidla sa drobny majetok dava do uzivania okamzite po jeho obstarani, takze do vykazu o MaZ uz nepatri.
Katy a R
14.03.12,17:18
prečo ???? - keď je to určené pre DE - a nie pre JU ??
monikago
14.03.12,17:22
ahojte, ja mám problém s vyplňovaním cez e-dane a to s riadkom 84, má tam byť 3559,30, mne tam dáva 0, keď to prepíšem, tak mi vypisuje, že kritická chyba, nestretli ste sa s tým,
ako základ dane mám 1700 eur, tak je každému jasné, že daň by mala byť 0 a nieto po mne ešte chce, aby som ju platila
poradite, ako to riešiť, asi sa naštvem a vyplním to ručne
monikago
14.03.12,17:24
aj ja som z toho riadne rozčarovaná, asi to vyplním ručne, len by ma zaujímalo načo to dávajú ako pomôcku na vyplňovanie, keď to nefunguje:eek:
Mila123
14.03.12,17:24
nemáš zakliknutý dôchodok?
monikago
14.03.12,17:26
nie, už som to prešla asi 100x, že či tam nemám chybu, ale na nič som neprišla
monikago
14.03.12,17:46
už som z toho zúfalá, skúšala som to aj vymazať a nahodiť znovu, ale zase to isté

mala som príjem len zo živnosti a z prenájmu, podľa §11 nič, takže na r. 80 mám 0, do r. 81 dávam 3559,30 a do r. 84 by malo ísť tiež 3559,30, ale mne tam píše 0 a potom to po mne chce,aby som zaplatila daň, ale ja mám základ dane v r. 79 menši ako je nezdaniteľné minimum
poradíte?
Kvaka
14.03.12,17:48
už som z toho zúfalá, skúšala som to aj vymazať a nahodiť znovu, ale zase to isté

mala som príjem len zo živnosti a z prenájmu, podľa §11 nič, takže na r. 80 mám 0, do r. 81 dávam 3559,30 a do r. 84 by malo ísť tiež 3559,30, ale mne tam píše 0 a potom to po mne chce,aby som zaplatila daň, ale ja mám základ dane v r. 79 menši ako je nezdaniteľné minimum
poradíte?
Na prenájom sa neuplatňuje NČZD.
monikago
14.03.12,18:10
no super a to platí odkedy?
Katy a R
14.03.12,18:12
už som z toho zúfalá, skúšala som to aj vymazať a nahodiť znovu, ale zase to isté

mala som príjem len zo živnosti a z prenájmu, podľa §11 nič, takže na r. 80 mám 0, do r. 81 dávam 3559,30 a do r. 84 by malo ísť tiež 3559,30, ale mne tam píše 0 a potom to po mne chce,aby som zaplatila daň, ale ja mám základ dane v r. 79 menši ako je nezdaniteľné minimum
poradíte?
nuž ak máš na r. 80 naozaj nulu .. tak čo by si potom chcela tam mať ďalej :confused::confused::D
a ak si si pomýlila riadky (predpokladám) .. tak veru z prenájmu daň zaplatíš :mee:

a ešte doplním r. 84 - je tam napísané že max do výšky ZD na r. 81. !!!!
monikago
14.03.12,18:14
ale mne ide o r. 84, tam mi píše 0 a má tam byť 3559,30
Kvaka
14.03.12,18:18
no super a to platí odkedy?

Platí to od 1.1.2011, novela 548/2010:
V § 11 odsek 1 znie: (1) Základ dane (čiastkový základ dane) zistený z príjmov podľa § 5 alebo § 6 ods. 1 a 2 alebo súčet čiastkových základov dane z týchto príjmov sa znižuje o nezdaniteľné časti základu dane uvedené v odsekoch 2 a 3.
Katy a R
14.03.12,18:21
Anička r. 80 je celkový ZD - však ak je nulový - tak samé nuľe budú????
monikago
14.03.12,18:22
no super, takže aj z toho ... nechcem sa vyjadrovať vulgárne, tak mám platiť daň a začo preboha začo!!! neskutočné, som znechutená
monikago
14.03.12,18:37
dík, už so našla o prenájme jednu tému, tak študujem
marika21
14.03.12,19:03
Tie riadky si musis doplnit, podla toho v akej sume zivnostník zaplatil za rok (podla vypisov z uctu, alebo podla dokladov, kolko zaplatil na zdravotnej ci socialnej poistovni). Zaplatené poistné sa počita od 1.1. 2011 do 31.12. 2011, cize poistné za dece
katinka0000
14.03.12,19:17
jasne, ze sa pouziva. si tu rozne pily, lopaty, metre,...
katinka0000
14.03.12,19:18
ja tiez nechapem, preco to tam dala. z toho dovodu som tam aj ja chcela dat.
katinka0000
14.03.12,19:18
podla mna to tam dala kvoli tomu, lebo manzel mal este k zivnosti aj chov psov a na sklade sme mali psov, tak k sume psov pripocitala sumu drobneho HM.
katinka0000
14.03.12,19:19
ked je to tak, tak jasne, ze sa tam nedava. pouziva sa samozrejme hned
Katy a R
14.03.12,19:42
Dobry vecer, vie mi niekto poradit,ukoncila som VS a nahlasila som na Urade prace, lenze mala som dohodu, ktoru som ukoncila 31. maja, a v ten isty den 31. maja som sa nahlasila na Urade prace. Dohoda v hrubom činila za mesiac 150,- eur, kde urad prace akceptuje len 139 eur v hrubom pri evidencii. Na urade prace som tuto dohodu neuviedla. Ide mi o to , ci ten datum, 31. maj , kedy som ukoncila dohodu a 31. maj , kedy som sa nahlasila na urade prace nebude problemovy, ak si podam Danove priznanie za rok 2011, aby mi bola vratena preddavkova dan. A este jedna otazka, ak som si zaplatila dobrovolné poistné za 7 mesiac, ci ho tiez zahrnut do danoveho priznania, ako uhrn na zdravotné poistenie. Dakujem za odpoved.
pri takom príjme netreba to poistné uvádzať - načo? - skoda papiera.
ale tuto aj máš http://www.porada.sk/t187127-absolventska-prax-evidencia-na-urade-prace.html
a nerobíš Bčkové DP!!!
katinka0000
14.03.12,19:42
dik! v inej teme mi poradili, aby som tam zahrnula len platby v roku 2011, cize aj december 2010 a december 2011 uz davat do roku 2012. tak si to myslela? a ten treti riadok plati na prenajom? alebo co to je?
nikulik
14.03.12,19:49
Prosim Vas, takze kazda poistovna ohladom toho zaplateneho poistneho to ma inac stanovene? Ja som spravila DP kde som vycislila poistne za 12 mesiacov ale ako tak citam tak to asi nie je dobre. Ci ano? December 2011 bol zaplateny v januar 2012, ale teoreticky aj dec.2010 bol zaplat.v januar 2012, takze by to mohlo byt dobre, teda ak uhrady su tak ako pisem naozaj.
Mila123
14.03.12,19:51
je jeden zákon predsa.....tak by to malo byť rovnako.....
katinka0000
14.03.12,19:56
a este ma napadlo. ta uctovnicka tam davala nasich psov, co sme mali na skladovych kartach. ale manzel chov psov zrusil a tych psov v decembri 2011 predal. mam ich este uviest v riadku 07 vo vykaze o majetku a zav. za rok 2011, kedze sa v decembri predali
nikulik
14.03.12,19:57
Niekto tu spominal ze v kazdej poistovni je to inac. Takze ak dam skutocne zaplatene poistne v r.2011 + pripadne nedoplatok z RZZP tak by to malo byt dobre?
calimero1
14.03.12,22:01
je jeden zákon predsa.....tak by to malo byť rovnako.....

Problém je, že aj jeden zákon si môžu dvaja právnici vyložiť rôzne. To je tá naša legislatíva. :confused:
veronikasad
15.03.12,00:19
Prosim Vas, takze kazda poistovna ohladom toho zaplateneho poistneho to ma inac stanovene? Ja som spravila DP kde som vycislila poistne za 12 mesiacov ale ako tak citam tak to asi nie je dobre. Ci ano? December 2011 bol zaplateny v januar 2012, ale teoreticky aj dec.2010 bol zaplat.v januar 2012, takze by to mohlo byt dobre, teda ak uhrady su tak ako pisem naozaj.
čiste teoreticky to nie je dobre - ak platil z minima, platby ja december 2010 boli nižšie ako december 2011.
Uvádzaš skutočne zaplatené poistné od 1.1.-31.12.2011
katinka0000
15.03.12,05:23
cize vsetky mesiace 2011 + platba za december 2010. a december 2011 nechavam do roku 2012?
Anja111
15.03.12,05:26
cize vsetky mesiace 2011 + platba za december 2010. a december 2011 nechavam do roku 2012?
Áno, všetko, čo bolo uhradené v roku 2011.
katinka0000
15.03.12,06:38
som si aj myslela
katinka0000
15.03.12,06:40
mohla by som sa vas este nieco spytat? uz som sa to tu pytala viackrat. manzel minuly rok mal chov psov a na skladovych kartach sme mali psikov v hodnote 1029 eur. ale v decembri ukoncil tuto cinnost a psov predal. mam ich dat do vykazu majetku a zavazkov, ked v decembri 2011 sme ich predali? uz mi tu poradaci poradili, ze drobny hmotny majetok do tohto vykazu vobec neuvadzam, aj ked uctovnicka ho tam vzdy davala.
Mila123
15.03.12,06:53
môj názor? nepatrí tam, takže nedávaš....
calimero1
15.03.12,07:24
mohla by som sa vas este nieco spytat? uz som sa to tu pytala viackrat. manzel minuly rok mal chov psov a na skladovych kartach sme mali psikov v hodnote 1029 eur. ale v decembri ukoncil tuto cinnost a psov predal. mam ich dat do vykazu majetku a zavazkov, ked v decembri 2011 sme ich predali? uz mi tu poradaci poradili, ze drobny hmotny majetok do tohto vykazu vobec neuvadzam, aj ked uctovnicka ho tam vzdy davala.

Výkazy sa robia k 31.12.2011, čiže ak psy predal v priebehu decembra, vo výkaze o MaZ už figurovať nebudú.
Marek312
15.03.12,07:55
Moja otazka je nasledovna:

Mam prijem ako zamestnanec + prijem z prenajmu bytu, ktory som kupil este pred uzavretim manzelstva a v katastri som jediny vlastnik bytu, Na moje meno je danovim uradom vydane DIC, nakolko byt prenajimam oficialne...

Manzelka bola cely rok 2011 na materskej dovolenke a nema ziadne ine prijmi.

Manzelstvo je uzavrete bezpodielove, spominany byt sme zatial niak zmluvne neriesili.

A teraz sa dostavam k otazke, nakolko zijeme spolu v jednej domacnosti a sme manzelia, je mozne aby som uplatnil urcitu cast s prenajmu ako prijem aj na manzelku, alebo by to bolo mozne az v pripade, ak by som jej darovacou zmluvou daroval polovicu prenajimaneho bytu.

Dakujem
hajni
15.03.12,08:43
Skús sa pozrieť do témy " rozdelenie príjmu medzi manželov "
hajni
15.03.12,08:50
Daňovník bol 3 mesiace samoplatiteľ do ZP a od apríla 2011 bol SZČO. Môže mi niekto poradiť, do ktorého riadka DP uviesť sumu zdravotných odvodov, ktorú zaplatil ako samoplatiteľ? Keďže RZZP robí ZP na základe DP, tak si myslím, že aj táto suma by sa mala niekde uvádzať, ale už som asi mimo lebo neviem kde.
Katy a R
15.03.12,08:55
Je to jasne v tom riadku 84 napísané !!!!
Susan
15.03.12,09:11
Ahojte. Chcela by som sa s Vami poradit a to: Ako a či si vôbec môze uplatnit dobrovolne uhradene poistne danovnik-nepodnikateľ, ktory má iba príjmy z prenájmu nehnuteľnosti. V daňovom priznaní "B" nevidím kolonku-riadok na vyčíslenie uhradeného dobrovolného poistného. Ano, SZCO si môze uplatnit dobrovoľne uhradené poistné, ale nepodnikatel?
V § 6 odst. 10 ZDP je sice uvedené, že si môže uplatnit tieto vydavky, ale v tlačive daňového priznania typ B nevidim kolonku, kde by sa to dalo uviesť.

Určite je viac takýchto nepodnikateľov, ktorí majú iba príjmy z prenájmu nehnuteľností. Riešili ste takuto situaciu?

Pekne dakujem za kazdu odpoved:-)

Snazim sa, ci mi da niekto odpoved uz tri dni a nikto ??????????????????????
Marína
15.03.12,10:40
Určite to nevidíš?;) Predsa v tab. 1 r. 10 stĺ. 2. Buď má výdavky na poistné zahrnuté v celkových skutočných výdavkoch alebo ak si uplatňuje paušálne výdavky vo výške 40% k nim pripočíta
ZDP
§ 6 ods. 10
(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.

ZDP § 19 ods. 3 písm. i)
i) poistné a príspevky hradené daňovníkom, ktorý je verejnou obchodnou spoločnosťou za spoločníkov tejto spoločnosti, komanditnou spoločnosťou za komplementárov, daňovníkom s príjmami podľa § 6, poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnávateľ za zamestnanca,


Poznámka: Je vhodné v odd. XIV uviesť, z čoho sa suma výdavkov skladá, aby to bolo príslušnej správkyni dane zrejmé.
Napr.
§ 6 ods. 3
príjmy = xx
výdavky(40%) = yy
výdavky(odvody) = zz
výdavky spolu = qq
monikas4
15.03.12,10:58
Chcem sa uistiť v tomto:V DP na r. 80 mám 4305,00
r. 81 mám 4305,00
r. 82 mám 3559,30
r. 83 mám 2740,27 - t. 3559,30-819,03 (moj príjem)
r. 84 mám dať 4305,00 z r. 81 keď súčet z r. 81 a 82 presahuje sumu z r. 81
a ešte jak s tými centami, sa zaokruhlujú? čo by znamenalo, že na r. 83 2740,20 alebo 2740,30? Už som z toho XXX. Dik za radu
Marína
15.03.12,11:06
Vedľa r. 84 máš uvedené, že max. do výšky r. 81, t. z. r.84 = 4305,00
Nezaokrúhľuješ, uvedieš 2740,27.
monikas4
15.03.12,11:12
Myslela som si..dik za radu
michelle84
15.03.12,11:52
Konateľom bez príjmov si počas obdobia, kedy bol konateľom, platil zdravotné poistenie. Potom sa zamestnal a mal príjmy zo závislej činnosti. Môže si toto zdravotné poistenie uplatniť ako uhradené poistné v ročnom zúčtovaní dane? Alebo si musí spraviť DP? Resp. je možnosť, že si tieto výdavky na zaplatené zdravotné poistenie počas doby, kedy bol konateľom, uplatnil v roku 2011 ako výdavok? Ďakujem.
alexadela
15.03.12,12:20
Pekný deň všetkým, poprosím o upresnenie. SZČO príjem 600 EUR, zaplatené poistné ZP 551,39 EUR. Chce si uplatniť výdavky percentom 40%.
DP vyplním :
riadok 2 príjmy 600 EUR
riadok 2 výdavky 600 EUR
Viem že nemusím podať DP, ale chcem, len sa potrebujem uistiť, že na riadok výdavky dávam len sumu poistného a výdavky percentom do výšky príjmu . Základ dane bude 0. Ďakujem
Mila123
15.03.12,12:27
výdavky- prečo iba 600€?

paušálne má nárok 600 x 40% = 240€ + zaplatené poistné......a vykazuje stratu.....
Katy a R
15.03.12,12:29
SZČO príjem 600 EUR, zaplatené poistné ZP 551,39 EUR. Chce si uplatniť výdavky percentom 40%.
DP vyplním :
riadok 2 príjmy 600 EUR
riadok 2 výdavky 600 EUR
Viem že nemusím podať DP, ale chcem, len sa potrebujem uistiť, že na riadok výdavky dávam len sumu poistného a výdavky percentom do výšky príjmu . Základ dane bude 0. Ďakujem
no tak zase .. 40% zo 600 nemôže byť 600 .. alebo ja zle počítam:D
Ale ak nechce vykázať stratu - tak nemusí ;)
alexadela
15.03.12,12:37
Pýtam sa preto, lebo aj tu na porade je viac výkladov .... a údajne pri uplatnení výdavkov percentom nemôže vzniknúť strata. Mám v tom trochu zmätok ...
alexadela
15.03.12,12:44
toto som našla na porade .....
daňová strata nemôže vzniknuť pri uplatňovaní paušálnych výdavkov ( aj keď účtovná strata odpočítaním výdavkov na poistné vznikne).
Uvedený výklad je uvedený v komentáre k Zákonu o DP uverejnenom v publikácii Poradca 2010 číslo7-8, strana 23 – komentár k §2k)-vysvetlenie pojmu strata.
podľa tohto komentára strata je rozdiel o ktorý daňové výdavky prevyšujú daňové príjmy
no a daňové výdavky definuje §2 ods.i) : je to výdavok zaúčtovaný v účtovníctve alebo zaevidovaný podľa v evidencii podľa § 6 ods.11 a 14,
t. .j z toho vyplýva že výdavky na poistné pri vedení evidencie podľa § 6 ods.10 nespadaju pod pojem "daňové výdavky" a teda podľa §2ods.k nemôžu vyrobiť stratu.
katinka0000
15.03.12,12:44
o.k. dakujem!
Katy a R
15.03.12,12:48
alexadela .. tak sprav DE - a do výdavkov dáš len odvody ! A máš po hlavybolení :D
Veď povinnosť uvádzať je len pri príjmoch. výdavky nemusíš žiadne uviesť. Alebo ak teda niečo málo máš - nejaký telefón, nákup materiálu
Didaktik_Si
15.03.12,13:07
presúvam sem, pretože som bol v zlej teme


Tiež by som sa chcel spýtať na celý výpočet a ktoré riadky musím vyplniť. Minulý rok som si založil živnosť 29.4, faktúry mám spolu na sumu 3500 eur rovných, zdravotné poistenie (1x3,07)+(8x46,06)=371,55 eur. Slobodný, bezdetný externý študent VŠ a inak žiadny iný príjem. Predpokladám že budem vypĺňať DP typ B a tiež sa chcem spýtať či mi vznikne povinnosť platiť sociálnu poisťovňu?

vie mi niekto s tým prosim poradiť?
Katy a R
15.03.12,13:14
presúvam sem, pretože som bol v zlej teme

vie mi niekto s tým prosim poradiť?
a s čím konkrétne:confused: Otvoríš si DP B, prečítaš, takisto poučenie k DP - a postupuješ podľa neho;).
Pri tomto celkovom príjme (ktorý si uviedol) nevznikne povinnosť platiť odvody do SP. :)
kukučka
15.03.12,13:14
nie, hranica pre povinné odvody do SP je 3 948,72
stiahni si zadarmo najlepšie daňové priznanie zo stránky kros.sk a program za teba urobí všetky výpočty
otázka
15.03.12,13:19
Nie je hranica príjmu pre povinné odvody 4078,68 €?
Llívia
15.03.12,14:01
Budem trochu mimotemy : dobre vidím, keď nevidím v ZDP oslobodenie do určitej hranice pri príjmoch z poskytnutých pôžičiek? Takže aj zamestnanec, ktorý "zarobil" na úrokoch z pôžičky 4 EUR, musí podať daňové priznanie typ B a úrok uviesť do tab. VII r. 3?
Mila123
15.03.12,14:07
12x 339,89€
Didaktik_Si
15.03.12,14:07
nie, hranica pre povinné odvody do SP je 3 948,72
stiahni si zadarmo najlepšie daňové priznanie zo stránky kros.sk a program za teba urobí všetky výpočty

hranica pre povinne odvody je 3948,72?
to je podľa nezdanitelnej čiastky?

citujem etrend:
"nezdaniteľná suma na daňovníka za rok 2011 je 3 559,30 € (oproti roku 2010 poklesla zo 4 025,70 €), počíta sa ako 19,2-násobok životného minima platného k 1. januáru 2011"

"Nezdaniteľné minimum, ktoré bolo v rokoch 2009 a 2010 upravené ako súčasť
protikrízových opatrení, na sumu 22,5-násobku životného minima, sa v roku
2011 vráti na pôvodnú úroveň 19,2-násobku. To znamená, že výška
nezdaniteľného minima bude v roku 2011 vo výške 3 559,30 eura, čo je oproti
roku 2010 rozdiel v sume 466,40 eura."

alebo to s tým nesúvisí?
kukučka
15.03.12,14:22
kukučka
15.03.12,14:31
alexadela .. tak sprav DE - a do výdavkov dáš len odvody ! A máš po hlavybolení :D
Veď povinnosť uvádzať je len pri príjmoch. výdavky nemusíš žiadne uviesť. Alebo ak teda niečo málo máš - nejaký telefón, nákup materiálu

len potom musí urobiť aj výkazy

doplnené - OPRAVA - nemusí. Namiesto DE som čítala DP, domyslela JU a chyba na svete, mzrí ma to.
Mária.K.
15.03.12,14:57
Budem trochu mimotemy : dobre vidím, keď nevidím v ZDP oslobodenie do určitej hranice pri príjmoch z poskytnutých pôžičiek? Takže aj zamestnanec, ktorý "zarobil" na úrokoch z pôžičky 4 EUR, musí podať daňové priznanie typ B a úrok uviesť do tab. VII r. 3?

Dobre vidíš. Tento úrok nie je daňovo vysporiadaný (nie je zdanený zrážkovou daňou) a nie je od dane oslobodený = povinnosť podať daňové priznanie typu B.
Katy a R
15.03.12,18:18
len potom musí urobiť aj výkazy

A to už prečo by robila výkazy:confused: .. ja hovorím o daňovej evidencii (DE) .. a nie o vedení JU !!!
Katy a R
15.03.12,18:25
toto platí pre súčasné odvody. Didaktik sa pýtal na budúce ..
Llívia
15.03.12,18:48
Budem trochu mimotemy : dobre vidím, keď nevidím v ZDP oslobodenie do určitej hranice pri príjmoch z poskytnutých pôžičiek? Takže aj zamestnanec, ktorý "zarobil" na úrokoch z pôžičky 4 EUR, musí podať daňové priznanie typ B a úrok uviesť do tab. VII r. 3?


Dobre vidíš. Tento úrok nie je daňovo vysporiadaný (nie je zdanený zrážkovou daňou) a nie je od dane oslobodený = povinnosť podať daňové priznanie typu B.
Ďakujem za odpoveď.
"Úžasné", kvôli 1 EUR daní buzerovať ľudí s daňovým priznaním:mad:

Daňová povinnosť r. 86 vyšla 1 EUR - len z tých úrokov. Zo závislej činnosti je vyššia nezdaniteľná čiastka než základ dane, takže tam vyšiel preplatok. Na r. 109 a 114 sú rovnaké sumy. Nemala by byť suma na r. 114 znížená o to jedno euro?
Katy a R
15.03.12,19:24
pre llívia - je to OK. ešte na riadku 99 by si mala mať nulu :) (§46)
Llívia
15.03.12,19:54
Tam mám tiež 1,03 - robím to cez e-Dane, program to tam doplnil sám.
Ociviste
15.03.12,20:04
Dobry vecer, chcela by som sa opytat. Do riadku zaplatenen poistne do SP davam odovody zaplatene od 01.01.2011 - 31.12.2011. Cize odvod za december 2010 zaplateny v januari 2011 tam zapocitam a odvod za december 2011 zaplateny v januar 2012 tam nedavam. Dakujem za odpoved.
kukučka
15.03.12,20:19
Dobry vecer, chcela by som sa opytat. Do riadku zaplatenen poistne do SP davam odovody zaplatene od 01.01.2011 - 31.12.2011. Cize odvod za december 2010 zaplateny v januari 2011 tam zapocitam a odvod za december 2011 zaplateny v januar 2012 tam nedavam. Dakujem za odpoved.

áno
Mila123
15.03.12,20:20
prvá časť otázky je správna......
Katy a R
15.03.12,20:46
Tam mám tiež 1,03 - robím to cez e-Dane, program to tam doplnil sám.
tak som to zo zvedavosti nahodila;) .... daň 0,76 (r 86), a na r 99 naozaj 0,76 :eek: .. ale už na r. 101 je 0 ;) a prečo máš ty 1,03 netuším :confused::eek:

správne by podľa mňa mala byť 0 už na riadku 99
misena
15.03.12,21:02
Zdravím, prosím o radu: zamestnanec do augusta mal príjem podľa par.5, od septembra šiel do predčasného dôchodku, popri zamestnaní vykonával činnosť na Zmluvu o dielo (suma 1700 €/rok) a činnosť na Príkaznú zmluvu (na sumu 330 €/rok), boli to činnosti týkajúce sa lesného hospodárstva. Kam do Daňového priznania sa tieto zmluvy dávajú a v akej sume? A ešte mal príjmy z podielov v Urbárskom a pas.spoloč., tie sa dávajú do tab.1 par.6, riadok 1? Ďakujem za odpoveď...
Ociviste
15.03.12,21:15
Dakujem za odpoved.
michelle84
16.03.12,05:44
Konateľom bez príjmov si počas obdobia, kedy bol konateľom, platil zdravotné poistenie. Potom sa zamestnal a mal príjmy zo závislej činnosti. Môže si toto zdravotné poistenie uplatniť ako uhradené poistné v ročnom zúčtovaní dane? Alebo si musí spraviť DP? Resp. je možnosť, že si tieto výdavky na zaplatené zdravotné poistenie počas doby, kedy bol konateľom, uplatnil v roku 2011 ako výdavok? Ďakujem.

Posúvam...
Brana
16.03.12,05:55
Ahojte. Prosím o radu: živnostník pozastavil živnosť k 31.09.2011 a nahlásil sa na Úrad práce. Na výkazy o príjmoch a výdavkoch a majetku a záväzkoch uviesť obdobie 1-12 alebo len 1-9? Vopred ďakujem za odpoveď.
Llívia
16.03.12,05:59
tak som to zo zvedavosti nahodila;) .... daň 0,76 (r 86), a na r 99 naozaj 0,76 :eek: .. ale už na r. 101 je 0 ;) a prečo máš ty 1,03 netuším :confused::eek:

správne by podľa mňa mala byť 0 už na riadku 99
Pardon, to som opísala sumu z ničoho úplne iného.
kn-alka
16.03.12,06:06
Ahojte. Prosím o radu: živnostník pozastavil živnosť k 31.09.2011 a nahlásil sa na Úrad práce. Na výkazy o príjmoch a výdavkoch a majetku a záväzkoch uviesť obdobie 1-12 alebo len 1-9? Vopred ďakujem za odpoveď.

uvádza sa obdobie živnosti: 1-9
Mila123
16.03.12,06:07
31.09. v roku nikdy nie je......
Brana
16.03.12,06:11
aj som si myslela. dakujem za rychlu reakciu.
Llívia
16.03.12,06:29
mimotemy Príjem z prenájmu vo výške 2.580 EUR. Daňovník si uplatňuje paušálne výdavky 40 %. Aká suma ide do príjmov a aká do výdavkov?
Mne to vyšlo: príjmy 2.080,00 a výdavky 832,00 (40 % = 1.032)
Podľa tejto stránky http://moje.hnonline.sk/node/4841 sú výdavky 832,11 EUR. Ktorý výpočet je správny?
Zmrzlinka73
16.03.12,07:21
ahojte, chcela by som vas poprosit o radu. vyplnam DP typ B, na r. 68 mi vysiel ciastkovy zaklad dane z prijmov 3237,46 Eur (vyplatene odstupne a dovolenka za r.2011) a este ma vypocitany ciastkovy zakladn z prijmov z prenajmu (r.70). Zasekla som sa na riadku c.82, nezdanitelne minimum. Neviem, ako mam dalej postupovat údaj z r. 68 je nižší ako nčdz - 3559,30 Eur.
Viem, ze na prijem z prenajmu sa už nevztahuje nčzd.
dakujem za odpoved
Katy a R
16.03.12,08:32
prečítať poučenie na vyplnenie DP ... a ideš ďalej :)
Katy a R
16.03.12,08:38
nie !
Katy a R
16.03.12,09:26
som aj myslela ... :)
pripui
16.03.12,11:28
Prosím o pomoc!!! Fyzická osoba účtuje v podvojnom účt. VH - strata 1570,- položky znižujúce stratu 4267,- ZD 2697, daň 512,- mal príjem zo závislej činnosti, z ktorého mu bola zrazená preddavková daň, po uplatnení odpoč. položky na seba, manželku mu vyjde preplatok dane. Ako to mám zosúladiť?? Ak naučtujem daň 512,-€, ktorá mu vychádza z účt., kde ju potom odpíšem, keď ju neuhradí, alebo ako nato??? dík
kubex
16.03.12,12:07
Dobry den,chcela by som poprosit o radu.Zivnostnik ma najvyssi prijem za min.rok za predaj 2 vlastnych automilov odpisanych.Aky kod Sk nace pouzit.Pani z danoveho mi povedala,vraj to je predaj vlastneho majetku,ale taky kod som nenasla.
Alebo pouzit kod zivnosti ,ktoru vykonava,aj ked nou zarobil menej oproti predaju automobilov?
Mila123
16.03.12,12:10
Dobry den,chcela by som poprosit o radu.Zivnostnik ma najvyssi prijem za min.rok za predaj 2 vlastnych automilov odpisanych.Aky kod Sk nace pouzit.Pani z danoveho mi povedala,vraj to je predaj vlastneho majetku,ale taky kod som nenasla.
Alebo pouzit kod zivnosti ,ktoru vykonava,aj ked nou zarobil menej oproti predaju automobilov?
pani ti dobre povedala, veĎ aj predaj vlastného majetku si účtovala v živnosti, z kt. má príjme, nedelila si to.....daj mu taký v ktorom podniká....
kubex
16.03.12,12:14
cize dam kod stavebnych prac a hotovo,dakujem
Kristina27
16.03.12,12:24
Prosím o pomoc!!! Fyzická osoba účtuje v podvojnom účt. VH - strata 1570,- položky znižujúce stratu 4267,- ZD 2697, daň 512,- mal príjem zo závislej činnosti, z ktorého mu bola zrazená preddavková daň, po uplatnení odpoč. položky na seba, manželku mu vyjde preplatok dane. Ako to mám zosúladiť?? Ak naučtujem daň 512,-€, ktorá mu vychádza z účt., kde ju potom odpíšem, keď ju neuhradí, alebo ako nato??? dík
Príjmy zo závislej činnosti dáš do V.oddielu DP FO B, HV z účtovníctva /podvojné/ dáš na r. 40 /tabuľku 1 nevypĺňaš, len počet mesiacov vykonávanie činnosti/, r. 41 položky znižujúce stratu, základ dane r. 43 = 2697,
na str. 7 r. 68 a 69 vypĺňaš, na r. 79 všetko zosúladíš, aj príjmy §5 aj príjmy §6, pokračuješ r. 80 atď. zníženie ZD na daňovníka aj manželku ako píšeš, vyjde ti platiť daň na r. 86 /podľa toho, aké boli príjmy §5/ a zrazené preddavky zo závislej činnosti dáš na r. 109 a už len klikáš, čo ti vyjde na r. 113 alebo 114. Nezabudni, prílohou je Potvrdenie o zd.príjmoch od zamestnávateľa, Súvaha, Výkaz Z a S + Poznámky.
valeriam
16.03.12,12:32
Vypĺňam daňové priznanie na Edane pre dôchodcu. Mal dôchodok vo výške 4000,-Eur, príjem z dohody 626,-Eur zrazenú a odvedenú daň 118 Eur. Do riadku 95 mi to vypočíta správne, prečo mi však v riadku 99 a ďalej nevypočíta daň na úhradu 0, keď dôchodca nemal príjmy vyššie ako 1779,60 Eur? Malo by vyjsť ďalej že mu vrátia celú odvedenú daň.
Je tam chyba? alebo ....
Mila123
16.03.12,12:33
Valeriam , prečo robíš B-čko?
misena
16.03.12,12:37
Zdravím, prosím o radu: zamestnanec do augusta mal príjem podľa par.5, od septembra šiel do predčasného dôchodku, popri zamestnaní vykonával činnosť na Zmluvu o dielo (suma 1700 €/rok) a činnosť na Príkaznú zmluvu (na sumu 330 €/rok), boli to činnosti týkajúce sa lesného hospodárstva. Kam do Daňového priznania sa tieto zmluvy dávajú a v akej sume? A ešte mal príjmy z podielov v Urbárskom a pas.spoloč., tie sa dávajú do tab.1 par.6, riadok 1? Ďakujem za odpoveď...
Mila123
16.03.12,12:39
Zdravím, prosím o radu: zamestnanec do augusta mal príjem podľa par.5, od septembra šiel do predčasného dôchodku, popri zamestnaní vykonával činnosť na Zmluvu o dielo (suma 1700 €/rok) a činnosť na Príkaznú zmluvu (na sumu 330 €/rok), boli to činnosti týkajúce sa lesného hospodárstva. Kam do Daňového priznania sa tieto zmluvy dávajú a v akej sume? A ešte mal príjmy z podielov v Urbárskom a pas.spoloč., tie sa dávajú do tab.1 par.6, riadok 1? Ďakujem za odpoveď...
na § 6 ods. 1 a 2 máš mať vybavené DIč, prípadne ičo a nejaké povolenie.....(umelci , športovci, modelky nemusia ....)
Kristina27
16.03.12,12:40
Ak mal príjmy len zo závislej činnosti, robíš A, na r. 41 ti síce daň vypočíta, ale už na r. 54 bude nula.
B - len ak mal aj príjmy z prenájmu
valeriam
16.03.12,12:47
Ak mal príjmy len zo závislej činnosti, robíš A, na r. 41 ti síce daň vypočíta, ale už na r. 54 bude nula.
B - len ak mal aj príjmy z prenájmu

Áno, áno, ale zabudla som dodať, že mal ešte príjmy podľa par.8 v sume 180,- Eur...to však nič nemení na tom, že to nesprávne počíta, máte s tým ešte niekto skúsenosť?
Mila123
16.03.12,12:51
Kristína v kt. riadkoch máš čo zapísané?
Kristina27
16.03.12,12:55
Milka, ja sa nepýtam, to sa pýta valeriam
valeriam
16.03.12,13:07
Prosím- nemáte to nikto odsledované, že Edane nesprávne vypočítajú vratku dane dôchodcom pri DP typu B?
Alebo robím niekde chybu ja?
Ivana Halajová
16.03.12,15:20
Dobrý deň, chcela by som si len upresniť do ktorých riadkov daňového priznania typu B sa zapisujú odvody SP + ZP
- ak SZCO uplatní paušálne výdavky 40% oddiel VI. strana 3 kde krížikom potvrdí príjem podľa par.6 1 a 2 zák.paušálne výdavky
pod tým : preukaz. vydavky SP /čo presne zaplatil do SP /
preukaz.vydavky ZP /co zaplatil v januari za december 2010- február do decembra/
pri príjmoch podľa par.6 odst. 3 nevypisuje

- ak SZČo uplatní preukázateľné výdavky -potom vypíše tak isto preuk. vydavky SP + preuk. vydavky ZP??
ďakujem
veronikasad
16.03.12,15:23
Prosím- nemáte to nikto odsledované, že Edane nesprávne vypočítajú vratku dane dôchodcom pri DP typu B?
Alebo robím niekde chybu ja?
môžeš byť konkrétnejšia akú chybu ?

Zaškrtla si na druhej strane, že ide o poberatela SD a uviedla si výšku dôchodku ?

Uveď výšku hrubého príjmu dôchodcu a výšku vyplateného SD
Kristina27
16.03.12,15:48
Dobrý deň, chcela by som si len upresniť do ktorých riadkov daňového priznania typu B sa zapisujú odvody SP + ZP
- ak SZCO uplatní paušálne výdavky 40% oddiel VI. strana 3 kde krížikom potvrdí príjem podľa par.6 1 a 2 zák.paušálne výdavky
pod tým : preukaz. vydavky SP /čo presne zaplatil do SP /
preukaz.vydavky ZP /co zaplatil v januari za december 2010- február do decembra/
pri príjmoch podľa par.6 odst. 3 nevypisuje

- ak SZČo uplatní preukázateľné výdavky -potom vypíše tak isto preuk. vydavky SP + preuk. vydavky ZP??
ďakujem

zaškrtneš či paušálne či preukázateľné
plus doplníš všetky skutočne zaplatené počas roka 2011 odvody do SP a ZP + ak si platila nejaké nedoplatky do SP a ZP
majkatorka
16.03.12,19:00
rozumiem tomu správne, že ak mám príjmy z dohody a z predaja podielových listov, ktorých výška spolu nepresahuje nezdaniteľnú časť na rok 2011, tak vypisujem dp takto:
r. 80 základ dane = príjem z dohody + výnos z pod. listov
r. 84 zníženie základu dane = len suma vo výške príjmu z dohody, aj keď je to menej ako 3559,30€
r. 99 daň=0
r. 107 zaplatená daň z predaja podielových listov
r. 114 daňový preplatok ?

ďakujem za radu, každý rok je to prekomplikovanejšie :/
kukučka
16.03.12,19:41
Dobrý deň, chcela by som si len upresniť do ktorých riadkov daňového priznania typu B sa zapisujú odvody SP + ZP
- ak SZCO uplatní paušálne výdavky 40% oddiel VI. strana 3 kde krížikom potvrdí príjem podľa par.6 1 a 2 zák.paušálne výdavky
pod tým : preukaz. vydavky SP /čo presne zaplatil do SP /
preukaz.vydavky ZP /co zaplatil v januari za december 2010- február do decembra/
pri príjmoch podľa par.6 odst. 3 nevypisuje

- ak SZČo uplatní preukázateľné výdavky -potom vypíše tak isto preuk. vydavky SP + preuk. vydavky ZP??
ďakujem


zaškrtneš či paušálne či preukázateľné
plus doplníš všetky skutočne zaplatené počas roka 2011 odvody do SP a ZP + ak si platila nejaké nedoplatky do SP a ZP

všetky zaplatené odvody sú v DP uvedené na r 1 až 8 buď v skutočných, alebo prirátané ku 40% paušálnym.


Dole sú rozpísané len kvôli potrebám SP a ZP, tie riadky už nevstupujú do výpočtov, nemajú ani očislovanie
chudaska
16.03.12,19:45
ahojte poradaci, mam SZCO -pausalne vydavky. V rokoch 2009-2010 neplatil poriadne odvody do SP A ZP, tento rok to dostal exekuciu, rok 2011 platil poctivo....splaca aj tie predchadzajuce roky -ma nejaky splatkovy kalendar...moze si aj tieto odvody uznat do vydavkoch a udat v dan. priznani? Dakujem za radu
Mila123
16.03.12,19:49
ak mal v rokoch 200- 2010 tiež paušálne výdavky tak áno, môžeš pripočítať k 40% výdavkom.....
Ociviste
16.03.12,20:57
Dobry vecer, chcela by som sa este opytat. Do riadku kde sa davaju preukazatelne zaplatene preddavky na ZP z prijmov podla § 6 ods. 3 zakona za obdobie januar az april 2011 davam presne co? Tuto kolonku vypisujem iba v tedy, ak SZCO mal prijmy z prenajmu? Mam SZCO, ktoremu vediem JU.
Dakujem za odpoved.
Ociviste
16.03.12,21:23
Dobry vecer, chcela by som sa este opytat. Do riadku kde sa davaju preukazatelne zaplatene preddavky na ZP z prijmov podla § 6 ods. 3 zakona za obdobie januar az april 2011 davam presne co? Tuto kolonku vypisujem iba v tedy, ak SZCO mal prijmy z prenajmu? Mam SZCO, ktoremu vediem JU.
Dakujem za odpoved.

prosim,vie mi niekto poradit, ci som to pochopila spravne?
Dakujem
chudaska
17.03.12,05:46
ano tyka sa to tych, ktori prenajimali nehnutelnost a zaroven na zaklade tohoto prijmu boli povinni platit preddavky na zdravotne poistenie!
nikulik
17.03.12,18:34
Poradili by ste mi či mam dávať do príjmov v dan.priznani aj prijem za cestovne a ubytovanie?
hronka
17.03.12,19:30
Zdravím, SZČO do 30.11.2011, zrušenie živnosti. Od 1.12.2011 poberateľ predčasného starobného dôchodku. Má nárok na NČ? Robím mimoriadnu závierku alebo riadnu? Ďakujem
Ociviste
17.03.12,21:51
ano tyka sa to tych, ktori prenajimali nehnutelnost a zaroven na zaklade tohoto prijmu boli povinni platit preddavky na zdravotne poistenie!

Dakujem za odpoved.
Ociviste
17.03.12,22:06
Dobry vecer, chcela by som sa opytat, niekto mi hovoril, ze to riadku preukazatelne zaplatene poistne na SP z prijmov podla §6 ods. 1 a 2 zakona ide aj to poistenie, ktore bolo zaplatene v r. 2012 do marca za rok 2011 a to iste aj pri ZP? Toto sa mi ale nezda, mozete mi prosim poradit.
Dakujem
ego.mc
17.03.12,23:13
Iba poistné, ktoré bolo zaplatené od 1.1. do 31.12. Je lepšie prečítať si Poučenie na vyplnenie DP, než počúvať niekoho. :)

"Bez ohľadu na skutočnosť, akým spôsobom daňovník uplatňuje svoje výdavky k príjmom podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona, uvedie pod tabuľku č. 1, sumu preukázateľne zaplateného poistného a príspevku v eurách v príslušnom zdaňovacom období a to samostatne preukázateľne zaplatenú sumu na sociálne poistenie a preukázateľne zaplatenú sumu na zdravotné poistenie."
Lekáreň LÚČ
18.03.12,05:14
Dobrý deň, prosím poraďte: ako je to pri predčasnom zrušení DDS (v roku 2010) skôr ako vypršalo 10 rokov odvodovej povinnosti, ale bolo splnené dovŕšenie 55 rokov veku, ba dotyčná dosiahla aj dôchodkový vek a už od roku 2009 poberá starobný dôchodok. Treba dodatočne doplatiť DÚ odpisovanú daň, keď boli splnené dve podmienky? Ďakujem za odpoveď.
Ivana Halajová
18.03.12,07:15
ďakujem pekne, takže uvediem preukázateľné poistné SP +ZP /celý rok 2011 takže platby zaplatené vo februári za január 2011 až do januára 2012-za december 2011.
Čo uvediem do tabuľky preukázateľné preddavky na ZP par.6 ods.3..to nemusím vypĺňať?
Mila123
18.03.12,07:21
ak neprenajímaš tak nič......
kukučka
18.03.12,07:29
ďakujem pekne, takže uvediem preukázateľné poistné SP +ZP /celý rok 2011 takže platby zaplatené vo februári za január 2011 až do januára 2012-za december 2011.
Čo uvediem do tabuľky preukázateľné preddavky na ZP par.6 ods.3..to nemusím vypĺňať?

uvedieš platby, kde máš na dokladoch o zaplatení dátum od 1.1.2011 do 31.12.2011
Siporka
18.03.12,20:26
Iba poistné, ktoré bolo zaplatené od 1.1. do 31.12. Je lepšie prečítať si Poučenie na vyplnenie DP, než počúvať niekoho. :)

"Bez ohľadu na skutočnosť, akým spôsobom daňovník uplatňuje svoje výdavky k príjmom podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona, uvedie pod tabuľku č. 1, sumu preukázateľne zaplateného poistného a príspevku v eurách v príslušnom zdaňovacom období a to samostatne preukázateľne zaplatenú sumu na sociálne poistenie a preukázateľne zaplatenú sumu na zdravotné poistenie."

Ahojte,
patrí do tejto kolonky aj poistenie v nezamestnanosti?
ego.mc
19.03.12,06:31
Poistenie v nezamestnanosti je sociálne poistenie. Takže patrí.
IVEB
19.03.12,07:04
r.86 DP B JE 6 EUR,. R.95 taktiež, r.101 nula , t zn. že daň/ daňová povinnosť/ je 0. Zákon o dani z príjmov , hovorí že daň sa nevyrubí a neplatí ak nepresiahne 16,60 EUR a daň na úhradu je menšia ako 3,32 EUR. Nakoľko už je pokročilý čas, tak už začínam pochybovať o úplne samozrejmých veciach a ak ma ešte niekto medzitým popletie, tak už naozaj neviem , čo je správne. Takže dobre hovorím , že daň 6 EUR sa v tomto prípade neplatí / neuplatňoval DB/ ?
Badko
19.03.12,07:13
r.86 DP B JE 6 EUR,. R.95 taktiež, r.101 nula , t zn. že daň/ daňová povinnosť/ je 0. Zákon o dani z príjmov , hovorí že daň sa nevyrubí a neplatí ak nepresiahne 16,60 EUR a daň na úhradu je menšia ako 3,32 EUR. Nakoľko už je pokročilý čas, tak už začínam pochybovať o úplne samozrejmých veciach a ak ma ešte niekto medzitým popletie, tak už naozaj neviem , čo je správne. Takže dobre hovorím , že daň 6 EUR sa v tomto prípade neplatí / neuplatňoval DB/ ?

Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne sumu 16,60 EUR, alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka
v zdaňovacom období roku 2011 nepresiahli sumu 1779,65 eura, ak si daňovník neuplatňoval nárok na DB.
Daň sa neplatí, ak daň na úhradu vypočítaná v DP nepresiahne sumu 3,32 eura.
IVEB
19.03.12,07:16
Prepáč , ale zákon čítať viem . Potrebovala som výklad k tomuto bodu.
Soňula
19.03.12,07:50
Niak mi to nedá pokoj, vychádza mi teda, že dańovník, ktorý NEVEDIE dańovú evidenciu, ale preukazeteĺné výdavky v JU, je účtovnou jednotkou, k DP prikladá výkazy / o prijmoch a výda...atd/, nezaškrtne ani jednu možnosť v DP pod oddielom VI, pri uvádzaní druhu prijmov...rozmýšľam správne?

Ahojte, prosím vie mi niekto odpovedať? jedná sa mi o dańovníka, ktorý vedie klasicke JÚ, nie dańovú evidenciu, ani nie výdavky percentom z prijmov, ani nie prenájom. Sú tam 3 možnosti, vychádza mi zaškrtnúť prvú možnosť : pri prijmoch podľa § 6 ods.1 a 2 / to sedí/ preukázateľné výdavky podľa § 6 ods. 14 zákona/ to nesedí, daňovú evidenciu nevedie/
Mila123
19.03.12,07:51
Soňa nič neškrtáš, ak vedie skutočné výdavky
Soňula
19.03.12,08:25
Soňa nič neškrtáš, ak vedie skutočné výdavky

Ano? Takže nič nezaškrtnem, žiadne políčko, je to tak?
slavkavar
20.03.12,09:50
MOžno je to tu niekde popísane ale aj tak prosim o radu. Podali sme danove priznanie B zaplatili daň. ALe zistili sme že je potrebne z určitých dovodov podať opravné priznanie na ktorých riadkoch si uplatnim vrátenie dane ktorú som už zaplatila pri podani riadneho DP? Dakujem
Llívia
20.03.12,11:16
mimotemy Príjem z prenájmu vo výške 2.580 EUR. Daňovník si uplatňuje paušálne výdavky 40 %. Aká suma ide do príjmov a aká do výdavkov?
Mne to vyšlo: príjmy 2.080,00 a výdavky 832,00 (40 % = 1.032)
Podľa tejto stránky http://moje.hnonline.sk/node/4841 sú výdavky 832,11 EUR. Ktorý výpočet je správny?
Posúvam...
veronikasad
20.03.12,11:25
MOžno je to tu niekde popísane ale aj tak prosim o radu. Podali sme danove priznanie B zaplatili daň. ALe zistili sme že je potrebne z určitých dovodov podať opravné priznanie na ktorých riadkoch si uplatnim vrátenie dane ktorú som už zaplatila pri podani riadneho DP? Dakujem
Podaním opravného DP sa predchádzajúce "ruší". O vrátenie dane musíš správcu dane požiadať listom. (cez DP iba v prípade ak ide o dodatočné DP)
jutkah
20.03.12,11:53
ahojte, prosím o radu: honorár bol autorovi vyplatený, odviedli iba poplatok do literárneho fondu 2%. Takže mu ho musím zdaniť, to je jasné. Nemá však k tomu žiadnu zmluvu s tým, čo mu to uverejnil. Ani nevydávajú žiadne potvrdenie o vyplatenej sume, iba napísali mailom, že to nebolo zdanené. Čo priložím ako dokladovanie tohoto príjmu k daňovému priznaniu? Ďakujem.
ideno
20.03.12,16:27
Prosím o radu. Od 1.1 do 17.8.2011 SZČO, potom dobrovoľne nezamestnaný, zamestnanec, úrad práce. Kde v DP B zahrnúť poistné na zdr. poistenie samoplatcu (dobrovoľne nezam. - do poistného zo živnosti ? zo zamestnania?A ako je to s poistným, ktoré uhradil v r.2011, ale až po ukončení živnosti ide do výdavkov zo živnosti (uhradené v 12,2011) ? Ak je SZČO zároveň zamestnanec, to poistné do ZP zo živnosti neplatí???....... V roku 2011 platené zdr. poistné za staré roky, rôzne pokuty, platby až po skončení živnosti , dokonca až v r. 2012 ..... hrôza . To mám ale rodinku :). Však raz neviem ako mu to tam uviesť. Zvlášť teraz, keď DP už nie je len podklad pre DÚ, ale aj pre SP a ZP .... :(. Viem, že ak by som neuviedla všetky platby poistného z pohľadu dane by to nič nemenilo, ale z pohľadu ZP by mohol byť problém :(. Ďakujem za každú užitočnú radu :)
alohamercy
20.03.12,17:18
do položky "praukázateľne zaplatené poistné na sociálne poistenie" sa uvádza suma iba povinného poistného, alebo aj spolu so sumou ak bol SZČO platieľom aj DNP?
Mila123
20.03.12,17:33
áno, aj tam to DNP dávaš....
alohamercy
20.03.12,17:39
ak správne tomu rozumiem, tak uvádzam sumu všetkého poistného zaplateného do SP?
ideno
20.03.12,18:09
Ale len ak bol aj v roku 2010 SZČO. Nie tak?
ideno
20.03.12,19:49
Tiež ma zaujíma
ideno
20.03.12,20:05
Drobný hmotný majetok nie sú zásoby - to je napr. materiál, na DHM si môžete viesť pomocnú evidenciu
ideno
20.03.12,20:16
Daňovník bol 3 mesiace samoplatiteľ do ZP a od apríla 2011 bol SZČO. Môže mi niekto poradiť, do ktorého riadka DP uviesť sumu zdravotných odvodov, ktorú zaplatil ako samoplatiteľ? Keďže RZZP robí ZP na základe DP, tak si myslím, že aj táto suma by sa mala niekde uvádzať, ale už som asi mimo lebo neviem kde.
Tiež ma zaujíma
ideno
20.03.12,20:21
Ahojte. Chcela by som sa s Vami poradit a to: Ako a či si vôbec môze uplatnit dobrovolne uhradene poistne danovnik-nepodnikateľ, ktory má iba príjmy z prenájmu nehnuteľnosti. V daňovom priznaní "B" nevidím kolonku-riadok na vyčíslenie uhradeného dobrovolného poistného. Ano, SZCO si môze uplatnit dobrovoľne uhradené poistné, ale nepodnikatel?
V § 6 odst. 10 ZDP je sice uvedené, že si môže uplatnit tieto vydavky, ale v tlačive daňového priznania typ B nevidim kolonku, kde by sa to dalo uviesť.

Určite je viac takýchto nepodnikateľov, ktorí majú iba príjmy z prenájmu nehnuteľností. Riešili ste takuto situaciu?

Pekne dakujem za kazdu odpoved:-)

Snazim sa, ci mi da niekto odpoved uz tri dni a nikto ??????????????????????

Tiež sa snažím zistiť a nič :( .... Zatiaľ mi to vychádza tak, že sa to v DP B nedá uviesť nikde, ale viem, že som to už robila v DP A, ale je to už nejaký rok dozadu. Je to divné. Mne nejde ani tak o vykázanie tohoto dobrovoľného poistenia na daňové účely, ale na účely zdr.poisťovne, ktorá z DP bude ťahať údaje .....
ideno
20.03.12,20:33
To vážne???? Tak potom som bratovi spravila DP zle.... presne, kvôli poistnému mu vyšla strata :(
ideno
20.03.12,21:04
toto som našla na porade .....
daňová strata nemôže vzniknuť pri uplatňovaní paušálnych výdavkov ( aj keď účtovná strata odpočítaním výdavkov na poistné vznikne).
Uvedený výklad je uvedený v komentáre k Zákonu o DP uverejnenom v publikácii Poradca 2010 číslo7-8, strana 23 – komentár k §2k)-vysvetlenie pojmu strata.
podľa tohto komentára strata je rozdiel o ktorý daňové výdavky prevyšujú daňové príjmy
no a daňové výdavky definuje §2 ods.i) : je to výdavok zaúčtovaný v účtovníctve alebo zaevidovaný podľa v evidencii podľa § 6 ods.11 a 14,
t. .j z toho vyplýva že výdavky na poistné pri vedení evidencie podľa § 6 ods.10 nespadaju pod pojem "daňové výdavky" a teda podľa §2ods.k nemôžu vyrobiť stratu.
Prosím o info ... je to naozaj takto??? V DP B Kros mi to spracovalo ako stratu..... Vie niekto poradiť?
hronka
20.03.12,22:18
Zdravím, SZČO do 30.11.2011, zrušenie živnosti. Od 1.12.2011 poberateľ predčasného starobného dôchodku. Má nárok na NČ? Robím mimoriadnu závierku alebo riadnu? Ďakujem

Prosím vedel by niekto reagovať? Podľa info, čo som si vyhľadala - NČ bude 3559,30 - decembrový dôchodok. Ano? Robím mimoriadnu závierku k 30.11.2011? Ak bol počas SZČO aj prenajímateľ bytu (nepodnikateľsky), mal platiť do apríla extra odvody do ZP? Prosím o rady. Ďakujem veľmi pekne
vgabka
21.03.12,12:43
Prosím o radu, zabudla som v podanom DP typu B uviesť odvody na ZP a SP. Mám podať opravné DP? Alebo ma k tomu vyzve DÚ a dodatočne to tam dopíšem? Ak by som podávala opravné DP, musím dávať aj prílohy? Ďakujem za info
Mila123
21.03.12,12:46
skús zavolať správkyni.....možno ti dovolí vymeniť list (3a4).....
vgabka
21.03.12,12:57
A ešte jednu otázku mám - príjem k povinným odvodom do SP. Podnikateľ podnikal len 8 mesiacov, pretože 4 mesiace mal prerušenú živnosť. Hranica príjmu pre povinné odvody do SP sa alikvotne znižuje?
vgabka
21.03.12,12:59
Kvaka
21.03.12,13:00
Prosím o info ... je to naozaj takto??? V DP B Kros mi to spracovalo ako stratu..... Vie niekto poradiť? Prípad: SZČO mala veľký nedoplatok na poistnom do SP, zistený kontrolou za rok 2005, tento bol uhradený v roku 2011, nebolo tam nijaké penále, čisté poistné za jeden rok. V aplikácii eDane pri vypĺňaní DP tiež vyšla strata. K vypočítaným paušálnym výdavkom sa má predsa pripočítať preukázateľne zaplatené poistné a spolu uviesť v DP. Toto poistné sa uvádza aj pod tabuľkou, samostatne pre odvody do SP a do ZP.
vgabka
21.03.12,13:01
Môžem sa opýtať ešte raz? Pretože tu http://www.porada.sk/archive/index.php/t-188771.html je niečo iné. Nemusí sa krátiť.
Mila123
21.03.12,13:04
nesprávne som prečítala tvoju otázku....
jasne, SP posudzuje príjem, bez ohľadu na to za ako dlhé obdobie príslušného roka je ....
Kvaka
21.03.12,13:30
Prosím o info ... je to naozaj takto??? V DP B Kros mi to spracovalo ako stratu..... Vie niekto poradiť?Pozri tu: § 6 ods. 10 Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 a 4 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
ideno
21.03.12,17:58
Kvaka, áno to som už pozerala. Podľa tohto to vychádza, že teoreticky je strata prípustná. Nikde v zákone o DzP som nenašla, že by pri pri paušálnych výdavkoch nemohol vykázať stratu. Možno ale niekde je nejaké metodické usmernenie. No čo, s týmto sa už trápiť nebudem. To som robila bratovi, tak keď čosi hádam pošlú na opravu. Mňa s DP otravujú len rodina a známy a to ako robím, že za :ďakujem :), takže sa moc nestresujem ak by aj niečo bolo zle. Však vždy majú možnosť ísť do účt. kancelárie. Ich voľba :)..... Ale sa bavím na tom, že fakt každý je taký špecifický prípad, že vždy ma čosi zabrzdí a potom na nete zisťujem aj celé dni :). Ach jo, je to celkom slušná džungla .... ale zase ak by to bolo jednoduché, na čo by boli účtovníčky, že ? :). Ale aj tak účto je tuším náročnejšie ako právo :). Všetky živnostníčky - účtovníčky veľmi obdivujem!!!
Kvaka
21.03.12,18:04
Kvaka, áno to som už pozerala. Podľa tohto to vychádza, že teoreticky je strata prípustná. Nikde v zákone o DzP som nenašla, že by pri pri paušálnych výdavkoch nemohol vykázať stratu. Možno ale niekde je nejaké metodické usmernenie. No čo, s týmto sa už trápiť nebudem. To som robila bratovi, tak keď čosi hádam pošlú na opravu. Mňa s DP otravujú len rodina a známy a to ako robím, že za :ďakujem :), takže sa moc nestresujem ak by aj niečo bolo zle. Však vždy majú možnosť ísť do účt. kancelárie. Ich voľba :)..... Ale sa bavím na tom, že fakt každý je taký špecifický prípad, že vždy ma čosi zabrzdí a potom na nete zisťujem aj celé dni :). Ach jo, je to celkom slušná džungla .... ale zase ak by to bolo jednoduché, na čo by boli účtovníčky, že ? :). Ale aj tak účto je tuším náročnejšie ako právo :). Všetky živnostníčky - účtovníčky veľmi obdivujem!!! Absolútne s tebou súhlasím, ale už mi len povedz, ako by sa toto dalo usmerniť inak, snáď to čítam dobre:
...toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške.
Keby to neuznali na DÚ, vznikla by daňová povinnosť z uplatnených odvodov a to už je aj so sankciou.
ideno
21.03.12,18:10
Prosím o radu. Od 1.1 do 17.8.2011 SZČO, potom dobrovoľne nezamestnaný, zamestnanec, úrad práce. Kde v DP B zahrnúť poistné na zdr. poistenie samoplatcu (dobrovoľne nezam. - do poistného zo živnosti ? zo zamestnania?A ako je to s poistným, ktoré uhradil v r.2011, ale až po ukončení živnosti ide do výdavkov zo živnosti (uhradené v 12,2011) ? Ak je SZČO zároveň zamestnanec, to poistné do ZP zo živnosti neplatí???....... V roku 2011 platené zdr. poistné za staré roky, rôzne pokuty, platby až po skončení živnosti , dokonca až v r. 2012 ..... hrôza . To mám ale rodinku :). Však raz neviem ako mu to tam uviesť. Zvlášť teraz, keď DP už nie je len podklad pre DÚ, ale aj pre SP a ZP .... :(. Viem, že ak by som neuviedla všetky platby poistného z pohľadu dane by to nič nemenilo, ale z pohľadu ZP by mohol byť problém :(. Ďakujem za každú užitočnú radu :)
Tak zase žiadna reakcia :(. Takže moje "odborné" rozhodnutie : Platby na zdravotné poistné ako samoplatca v r.2011 do DP nedám (nie je tam na to miesto), platby v 2011 na zdr. poistné za staré roky, keď nebol SZČO do DP nedám, platby v r. 2011 ako SZČO do ZP po skončení živnosti do DP dám. Mám rôzne potvrdenia zo ZP, ale tam v tom majú tiež chaos, bo nezaplatil ZP za 2 mesiace SZČO a vraj to má všetko vysporiadané, majú ho v záznamoch súbežne ako uchádzača o zam. evid. na ÚP a zároveň SZČO. Čo s tým? Spracujem čo mi dal a na budúci rok odmietnem robiť DP takýmto nezodpovedným členom rodinky :).
ideno
21.03.12,18:17
Absolútne s tebou súhlasím, ale už mi len povedz, ako by sa toto dalo usmerniť inak, snáď to čítam dobre:
...toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške.
Keby to neuznali na DÚ, vznikla by daňová povinnosť z uplatnených odvodov a to už je aj so sankciou.
To vieš - niekedy je usmernenie "nadzákon" a bez akejkoľvek logiky :(. Ak nám teraz vychádza strata, tak by pravdepodobne nevznikla daňová povinnosť, lebo strata vznikla ešte pred využitím NČZD. A ak by som do výdavkov nezarátala poistné, využila NČZD, tak daňová povinnosť 0! Akurát, by sa tá strata nemohla vyrovnávať v budúcich rokoch (kedže by akože nebola) :).
Kvaka
21.03.12,18:32
Ja som v mojom prípade zabudla napísať, že išlo o dôchodkyňu, tá nemôže uplatniť NČZD. Takže iba paušálne výdavky a zaplatené odvody.
ideno
21.03.12,18:32
Kvaka, mne (teda jemu :) by tam vyšla strata aj keby som neuplatnila paušálne výdavky, lebo on zarobil menej ako odviedol na poistnom. Proste 2010 sa mu darilo, tak platil od 1.7.2010 aj do SP a v 2011 takmer žiadne príjmy .... a ešte aj nedoplatky na poistnom z roku 2010 uhradené v 2011.... Takže daňová povinnosť tu neprichádza do úvahy. Ide už len o to či strata a v akej výške... počítam, že mu prídu na kontrolu z DU, bo na takých malých živnostníkov k tomu ešte aj so stratou si trúfnu :(. Dúfam len, že mu nejakú pokutu nedajú.
ideno
21.03.12,18:39
Ja som v mojom prípade zabudla napísať, že išlo o dôchodkyňu, tá nemôže uplatniť NČZD. Takže iba paušálne výdavky a zaplatené odvody.
To nevadí, že si nemôže uplatniť NČZD. (Zrejme má príjmy vyššie ako odvody, ten môj ani to nie). Tak by sa uplatnili výdaje len do takej výšky, aby spolu s poistným neprekročili prímy, alebo uplatniť len časť poistného a celých 40 % výdajov (z príjmov). Potom by nebola strata, ale základ dane nula a nulová daňová povinnosť. Tak či tak, tam daňová povinnosť nehrozí.
veronikasad
21.03.12,18:41
Aha, takže príjmy sú vyššie ako odvody .... ale aj tak, tak by sa uplatnili výdaje len do takej výšky, aby spolu s poistným neprekročili prímy, alebo uplatniť len časť poistného a celých 40 % výdajov (z príjmov). Potom by nebola strata, ale nulová daňová povinnosť. Tak či tak, tam daňová povinnosť nehrozí.
Je problém urobiť tomuto daňovníkovi DP s uplatnením skutočných výdavkov ?
ideno
21.03.12,18:47
Je problém urobiť tomuto daňovníkovi DP s uplatnením skutočných výdavkov ?
Hej, aj to je riešenie. Zrejme tam boli malé príjmy, tak by nebol problém to vykryť nejakými výdajmi, aby ZD bol nulový.
veronikasad
21.03.12,18:50
Hej, aj to je riešenie. Zrejme tam boli malé príjmy, tak by nebol problém to vykryť nejakými výdajmi, aby ZD bol nulový.
Zo zamestnania mal taký vysoký príjem, že pokryje celú NČZD ?
fides
21.03.12,19:07
Prosím Vás o radu - potrebujem uviesť do daňového priznania príjmy a výdavky pri predaji cenných papierov, ale nie som si istá, či to robím dobre. Viem, že ide o § 8 ods. 1, písm. e, takže do príslušného riadka DP uvediem príjmy v celkovej výške predaja cenných papierov? V rozpise je to uvedené ako objem v mene obchodu (vrátane poplatkov a AÚV). Ako výdaje uvediem sumu všetkých kupovaných cenných papierov?
Alebo tam uvediem sumy zo stĺpca Zisk/Strata??? Ide o zisk alebo stratu pri predaji CP a nie o celkový nákup a predaj.
Viem, že to vyzerá zložito, ale chcem to mať na 100 % dobre, tak si to radšej overujem. Na DÚ ma vybavili jednou vetou, čiže to nechali na mňa.
Ďakujem za pomoc...
ego.mc
21.03.12,20:09
ahojte, prosím o radu: honorár bol autorovi vyplatený, odviedli iba poplatok do literárneho fondu 2%. Takže mu ho musím zdaniť, to je jasné. Nemá však k tomu žiadnu zmluvu s tým, čo mu to uverejnil. Ani nevydávajú žiadne potvrdenie o vyplatenej sume, iba napísali mailom, že to nebolo zdanené. Čo priložím ako dokladovanie tohoto príjmu k daňovému priznaniu? Ďakujem.
Neprikladáte nič.
lenka.ba
21.03.12,21:12
Dobrý večer, prosím Vás, ako sa vypočíta NČ na daňovníka a NČ na manželku zo sumy na r. 81? ZD pred znížením o NČ je 4675,12 EUR a môže sa uplatniť celá NČ aj na daňovníka aj na manželku (nemala žiaden príjem). Ďakujem
veronikasad
21.03.12,21:15
Dobrý večer, prosím Vás, ako sa vypočíta NČ na daňovníka a NČ na manželku zo sumy na r. 81? ZD pred znížením o NČ je 4675,12 EUR a môže sa uplatniť celá NČ aj na daňovníka aj na manželku (nemala žiaden príjem). Ďakujem
aká suma je na r.81 a z akého príjmu ?
lenka.ba
21.03.12,21:18
aká suma je na r.81 a z akého príjmu ?

r.80 4675,12
r.81 4675,12

príjem podľa §6 ods.1, 2
veronikasad
21.03.12,21:22
Dobrý večer, prosím Vás, ako sa vypočíta NČ na daňovníka a NČ na manželku zo sumy na r. 81? ZD pred znížením o NČ je 4675,12 EUR a môže sa uplatniť celá NČ aj na daňovníka aj na manželku (nemala žiaden príjem). Ďakujem
NČZD na daňovníka pri príjme, ktorý si uviedla - sa nevypočíta ani nekráti - mánárok na celoročnú NČZD 3559,30€.
Manželka naozaj nemala žiadny príjem (dôchodok, nemocenské, materské, dohoda) ?
lenka.ba
21.03.12,21:24
čiže do oboch riadkov dám 3559,30 a v r.84 tých 4675,12?
nie, už niekoľko rokov rieši invalidný dôchodok, už ani na UP nie je vedená, nič.... vraj
veronikasad
21.03.12,21:30
čiže do oboch riadkov dám 3559,30 a v r.84 tých 4675,12?
nie, už niekoľko rokov rieši invalidný dôchodok, už ani na UP nie je vedená, nič.... vraj
ano
ešte prever, či náhodou nepoberala nemocenské z DNP.
ego.mc
22.03.12,01:09
Prosím vedel by niekto reagovať? Podľa info, čo som si vyhľadala - NČ bude 3559,30 - decembrový dôchodok. Ano? Áno. Robím mimoriadnu závierku k 30.11.2011? Áno. Ak bol počas SZČO aj prenajímateľ bytu (nepodnikateľsky), mal platiť do apríla extra odvody do ZP? Nie. Prosím o rady. Ďakujem veľmi pekne
Odpoveď v texte. :)
katka1605
22.03.12,08:25
Dobrý deň. Konateľ s.r.o. je zároveň aj zamestnancom. Mal len vyplácanú mzdu za rok 2011 a žiadne odmeny konateľa, štatutára. Podáva si DP typ B?
Tweety
22.03.12,08:27
DP A.
katka1605
22.03.12,08:30
Ďakujem tweety
:)
Darina1234
22.03.12,09:11
Prosim o pomoc, ked som v roku 2011 zaplatila do ZP dlh za rok 2010, zapisuje sa tato suma do DP v roku 2011 do tejo kolonky - Preukázateľne zaplatené poistné na zdravotné poistenie z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona
Tweety
22.03.12,09:13
Prosim o pomoc, ked som v roku 2011 zaplatila do ZP dlh za rok 2010, zapisuje sa tato suma do DP v roku 2011 do tejo kolonky - Preukázateľne zaplatené poistné na zdravotné poistenie z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona
zapisuje
veronikasad
22.03.12,09:13
Prosim o pomoc, ked som v roku 2011 zaplatila do ZP dlh za rok 2010, zapisuje sa tato suma do DP v roku 2011 do tejo kolonky - Preukázateľne zaplatené poistné na zdravotné poistenie z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona
Aký dlh, týkal sa nedoplatkov SZČO alebo samoplatitela ?
Darina1234
22.03.12,09:20
dlh sa tykal SZCO
Betina2
22.03.12,09:36
Ahojte, práve robím DP B za 2011.
Ide o FO s príjmom zo závislej činnosti a príjmom z prenájmu nehnuteľnosti podľa § 6 ods. 3 zákona. Nejde teda o príjem z podnikania. Táto FO je súčasne aj SZČO, ale počas celého roku 2011 mala živnosť pozastavenú, teda nemala z nej žiadne príjmy. Vyplnila som tab. 1 v 6.oddiely DP na str.3 dp, kde som uviedla len ten príjem z prenájmu znížený o 500 eur z prenájmu oslobodených od dane a 40% výdavky k tomu.
FO má pridelené aj DIČ.
Moja otázka: Mám do DP uvádzať jeho DIČ alebo jeho rodné číslo, kedže za rok 2011 nepoodnikal?
Prosím rýchlo mi odpovedzte. Ja si myslím, že by tam mohlo ísť DIČ, ale potrebujem sa uistiť.
Kvaka
22.03.12,09:41
Prosím rýchlo mi odpovedzte. Ja si myslím, že by tam mohlo ísť DIČ, ale potrebujem sa uistiť.Betina, ona mala ale príjem z prenájmu, tak by som dala DIČ, to jej platilo aj na prenájom.
Kvaka
22.03.12,09:44
Zdravím, SZČO do 30.11.2011, zrušenie živnosti. Od 1.12.2011 poberateľ predčasného starobného dôchodku. Má nárok na NČ? Robím mimoriadnu závierku alebo riadnu? Ďakujem
Ak nebol k 1.1.2011 poberateľom predčasného starobného dôchodku, tak má nárok na celú NČZD.
Kvaka
22.03.12,09:47
Predpokladám, že k 1.1.2011 nebol poberateľom PSD, inak by mal dôchodok aj za január a február.
Betina2
22.03.12,10:18
áno, už som áno, veď som tam aj dala DIČ, je to už vytlačené, len treba podpísať a podať :):):) Vďaka za uistenie :)
simonova815
23.03.12,13:46
Mam otazku: znama, ktorej vyplnam DP pracovala cely mimuly rok v Nemecku. V SR mala prijem z prenajmu aj je registrovana. Moja otazka je, ze ci mam do Oddielu XII uviest štat daňovej rezidencie Nemecko, resp. je potrebne niekde uviest, alebo oznamit, ze prijmy zo zav.činnosti bude zdanovat v Nemecku?
DAkujem
k
Katy a R
23.03.12,14:20
Mam otazku: znama, ktorej vyplnam DP pracovala cely mimuly rok v Nemecku. V SR mala prijem z prenajmu aj je registrovana. Moja otazka je, ze ci mam do Oddielu XII uviest štat daňovej rezidencie Nemecko, resp. je potrebne niekde uviest, alebo oznamit, ze prijmy zo zav.činnosti bude zdanovat v Nemecku?
DAkujem
k
no to hádam ty musíš vedieť, kde je daňovým rezidentom :confused:;)
Ak je slovenským DR - tak podáva na slovensku DP zo všetkých (celosvetových) príjmov ..
kubex
24.03.12,19:31
prepacte,ale este raz by som sa chcela uistit v jednej veci,nasla som tu odpoved, ze ak danovnik uplatnuje preukazatelne vydavky / priklada vykazy k DP /, nezaskrtava nic v DP pod oddielom VI?
Mila123
24.03.12,19:44
ak máš účtovníctvo vedené v peňažnom denníku, je to tak ako uvádzaš....
ale preukázateľné výdavky sa dajú aj viesť podľa § 6 ods. 14 ZDP....a výkazy nemusíš....
kubex
24.03.12,19:48
oki,dakujem za odpoved, musim to ODSKRTNUT,lebo ja som tam dala tu prvu moznost,este ze som to neodovzdala a prekusala sa celou touto temou,este raz diky
Ociviste
24.03.12,21:49
Dobry vecer, chcela by som sa opytat, vediet JU s preukazatelnymi vydavkami (teda blocky, faktury atd.) v DP typ B zaskrtavam v VI. odd. kolonku pri prijmoch podla § 6 ods. 1 a 2 zakona uplatnujem preukazatel. vydavky podla §6 ods. 14 zakona a davam k tomu aj prilohy (vykaz prijmov a vydavkov a vykaz o majetku a zavazkoch)?
Dakujem za odpoved.
Katarina
24.03.12,22:07
Nerozumiem celkom otázke, tak odpoviem takto:
- vedieš JU , účtuješ v peňažnom denníku- v odd. VI nič neškrtáš, treba podať výkazy
- robíš daňovú evidenciu, neúčtuješ len vedieš preukázateľné výdavky - treba zaškrtnúť uplatňujem preukázateľné výdavky podľa §6 ods.14 zákona, netreba podať výkazy
Ociviste
24.03.12,22:14
aha, takze ak vediem JU (v penaznom denniku) a podala som DP s tym, ze som dala aj vykazy a zaskrtla som tuto kolonku tak som urobila zle. Musim podat opravne DP.
Katarina
24.03.12,22:25
aha, takze ak vediem JU a podala som DP s tym, ze som dala aj vykazy a zaskrtla som tuto kolonku tak som urobila zle. Musim podat opravne DP.

Nuž nemala si zaškrtnúť, ja by som zavolala správcovi dane či sa môžem osobne zastaviť a opraviť chybu, alebo podať opravné priznanie. Nie je to veľká chyba, je to skôr informatívny údaj, ale DP by v každom prípade malo byť podané správne.
Ociviste
24.03.12,22:33
Dakujem za odpoved. Takze skusim to cez toho spravcu dane.
Mam este otazku, ak mam SZCO, ktory ma doklady o uhrade faktur na mobil za cely rok, ale nema k tomu faktury ( nie je platca DPH) tieto uhrady mu nemozem dat do nakladov ak k nim nemam tie faktury.
Dakujem za odpoved.
Katarina
24.03.12,22:43
Nie, bez faktúry do nákladov to nemôžeš dať, nech zavolá operátorovi a vyžiada faktúry, stačí ak mu ich pošlú elektronicky na mail, aby to došlo do termínu na podanie daňového priznania.
Ociviste
24.03.12,23:14
o.k. dakujem za odpovede.
Prajem prijemny vikend.
Ociviste
24.03.12,23:35
predsa len, este otazka ak SZCO obnovil zivnost od 01.03.2011, tak danovy bonus na deti si moze uplatnit len od 01.03.2011? Dakujem za odpoved.
Mila123
25.03.12,03:56
predsa len, este otazka ak SZCO obnovil zivnost od 01.03.2011, tak danovy bonus na deti si moze uplatnit len od 01.03.2011? Dakujem za odpoved.
ak splna podmienky, môže si uplatniť DB za celý rok......
Ociviste
25.03.12,08:55
dakujem za odpoved. A tie podmienku su ze musi mat prijem aspon vo vyske 6-nasobku min. mzdy a viac? Podmienkou je aj to, ze musi danovnik zit v spolocnej domacnosti s tymto dietam na ktore si uplatnuje danovy bonus?
dakujem za odpoved.
Katarína Bukátová
25.03.12,11:05
Dobrý deň
len pre overenie
vypísala som DP typ B cez E-dane,
r. 85 zákl.dane po odp.položke (53,62 eur)
r. 86 daň 10,18 eur
r. 95 po vyň a záp. 10,18 eur
r. 99 píše že je daň povinnosť O ( lebo nemal celkové zdan príjmy vyššie ako 50 % z 18538) tie boli 6942 Eur a neuplatnuje si na r, 100 daň bomus a nie je výsledná suma vyššia ako 16,60 eur

Je to správne? Hádam sa nemýlia. Môžem to tak odovzdať?

Ďakujem, pekný deň
psps
25.03.12,14:12
Som dobrovoľne nezamestnaná, jediný môj príjem bol z prenájmu bytu. Dobrovoľne som si platila len ZP, môžem si toto poistenie pripočítať k 40% paušálnym výdavkom z prenájmu?
Ak áno, do ktorého riadku zaradím poistenie
- preukázateľne zaplatené zdravotné poistenie podľa § 6 ods 1 a 2 (tu mi to nesedí, lebo som nemala takýto príjem)
alebo
- preukázateľne zapaltené zdravotné poistenie podľa § 6 ods 3 za obdobie január-apríl 2011 (a tu mi to nesedí, lebo som platila od 1-12/11 mesačne)