kn-alka
25.03.12,16:23
Dobrý deň
len pre overenie
vypísala som DP typ B cez E-dane,
r. 85 zákl.dane po odp.položke (53,62 eur)
r. 86 daň 10,18 eur
r. 95 po vyň a záp. 10,18 eur
r. 99 píše že je daň povinnosť O ( lebo nemal celkové zdan príjmy vyššie ako 50 % z 18538) to nie je dobre, počíta sa 50 % z 3559,30 !!!! tie boli 6942 Eur a neuplatnuje si na r, 100 daň bomus a nie je výsledná suma vyššia ako 16,60 eur

Je to správne? Hádam sa nemýlia. Môžem to tak odovzdať?

Ďakujem, pekný deň

riadku 99 je preto nula, lebo daň nepresiahla 16,60, nie preto, že mal nízke príjmy
slnenko
25.03.12,14:39
Dobrý deň,
prosím o radu:
v daňovom priznaní B sa na strane 3 uvádza:
preukazateľne zaplatené poistné na sociálne poistenie z prijmov....tam mám uviesť sumu poistného zaplatené soc.poistovni za celý rok 2011?? a podobne aj Vszp??? /uvedené v peň.denníku/

Ďakujem za info.
psps
25.03.12,14:42
ano sumy skutočného zaplatenia v r.2011
psps
25.03.12,14:44
Som dobrovoľne nezamestnaná, jediný môj príjem bol z prenájmu bytu. Dobrovoľne som si platila len ZP, môžem si toto poistenie pripočítať k 40% paušálnym výdavkom z prenájmu?
Ak áno, do ktorého riadku zaradím poistenie
- preukázateľne zaplatené zdravotné poistenie podľa § 6 ods 1 a 2 (tu mi to nesedí, lebo som nemala takýto príjem)
alebo
- preukázateľne zapaltené zdravotné poistenie podľa § 6 ods 3 za obdobie január-apríl 2011 (a tu mi to nesedí, lebo som platila od 1-12/11 mesačne)
slnenko
25.03.12,14:56
psps dakujem pekne za rýchlu odpoved...
a v riadku: preukázatelne zaplatené preddavky na zdravotné poistenie z príjmov podla par.6 ods 3 zákona za obdobie január
až apríl 2011 sa čo vyplna????
vdaka
psps
25.03.12,15:34
psps dakujem pekne za rýchlu odpoved...
a v riadku: preukázatelne zaplatené preddavky na zdravotné poistenie z príjmov podla par.6 ods 3 zákona za obdobie január
až apríl 2011 sa čo vyplna????
vdaka

§ 6 ods.3 sa týka len príjmu z prenájmu nehnuteľností. Do 30.4 bola povinnosť zaregistrovať tento príjem do ZP a platiť minimálne preddavky na ZP. Po 30.4. sa to zrušilo a zdrav. poisťovne potrebujú informáciu a zaplatení týchto preddavkov na ZP.
slnenko
25.03.12,15:48
dobrý večer,

poistenie zaplatené , ktoré uvádzam v danovom priznaní B mám uviesť v celých eurách, alebo aj v eurocentoch...
ďakujem.
psps
25.03.12,15:49
Som dobrovoľne nezamestnaná, jediný môj príjem bol z prenájmu bytu. Dobrovoľne som si platila len ZP, môžem si toto poistenie pripočítať k 40% paušálnym výdavkom z prenájmu?
Ak áno, do ktorého riadku zaradím poistenie
- preukázateľne zaplatené zdravotné poistenie podľa § 6 ods 1 a 2 (tu mi to nesedí, lebo som nemala takýto príjem)
alebo
- preukázateľne zapaltené zdravotné poistenie podľa § 6 ods 3 za obdobie január-apríl 2011 (a tu mi to nesedí, lebo som platila od 1-12/11 mesačne)

Neviem si dať s týmto rady. Neviete mi niekto pomôcť?
kubex
25.03.12,18:35
chcela by som poprosit o radu: živnostník má stratu na umorenie z roku 2006, suma este 44 957,-Sk, teraz ju ide umorit,len neviem,ako sa zaokruhluje na eura v dp, či 1492,29 alebo 1492,30EUR ?
Anja111
26.03.12,05:12
chcela by som poprosit o radu: živnostník má stratu na umorenie z roku 2006, suma este 44 957,-Sk, teraz ju ide umorit,len neviem,ako sa zaokruhluje na eura v dp, či 1492,29 alebo 1492,30EUR ?
Matematicky, 1492,30.
kubex
26.03.12,05:23
ja si tiez myslim,ze matematicky,ale nasla som aj odpoved,ze sa zaokruhluje na eurocenty nadol,jedna sa tu o min.rozdiel,len aby mi to nevratili z danoveho
Anja111
26.03.12,05:52
ja si tiez myslim,ze matematicky,ale nasla som aj odpoved,ze sa zaokruhluje na eurocenty nadol,jedna sa tu o min.rozdiel,len aby mi to nevratili z danoveho
Nadol sa zaokrúhľuje daň...
psps
26.03.12,08:07
Som dobrovoľne nezamestnaná, jediný môj príjem bol z prenájmu bytu. Dobrovoľne som si platila len ZP, môžem si toto poistenie pripočítať k 40% paušálnym výdavkom z prenájmu?
Ak áno, do ktorého riadku zaradím poistenie
- preukázateľne zaplatené zdravotné poistenie podľa § 6 ods 1 a 2 (tu mi to nesedí, lebo som nemala takýto príjem)
alebo
- preukázateľne zapaltené zdravotné poistenie podľa § 6 ods 3 za obdobie január-apríl 2011 (a tu mi to nesedí, lebo som platila od 1-12/11 mesačne)

Keďže mi nikto neporadil, odpoviem si sama. Volala som na daňové riaditeľstvo a tam mi povedali, že takéto zdravotné poistenie, ktoré som si platila ako dobrovoľne nezamestnaná sa nedá uplatniť ako daňový výdavok, a hlavne nie ako výdavok k príjmu z prenájmu, pretože to nebol výdavok potrebný na udržanie príjmov z prenájmu. Len ak by som mala otvorenú nejakú živnosť, mohla by som si to dať do výdavkov zo živnosti a tým by mi vznikla daňová strata.
veronikasad
26.03.12,08:08
Keďže mi nikto neporadil, odpoviem si sama. Volala som na daňové riaditeľstvo a tam mi povedali, že takéto zdravotné poistenie, ktoré som si platila ako dobrovoľne nezamestnaná sa nedá uplatniť ako daňový výdavok, a hlavne nie ako výdavok k príjmu z prenájmu, pretože to nebol výdavok potrebný na udržanie príjmov z prenájmu. Len ak by som mala otvorenú nejakú živnosť, mohla by som si to dať do výdavkov zo živnosti a tým by mi vznikla daňová strata.
Ak by si mala živnosť, platíš preddavky na ZP ako SZČO - nie ako samoplatitel.
simonova815
26.03.12,08:34
no to hádam ty musíš vedieť, kde je daňovým rezidentom :confused:;)
Ak je slovenským DR - tak podáva na slovensku DP zo všetkých (celosvetových) príjmov ..

Ja nemam skusenosti so zdanovanim celosvetovych prijmov preto sa pytam. Tak mi prosim vas poradte, co teda mame spravit.
1. Znama pracovala v roku 2011 v Nemecku, prijem chce zdanit tam, lebo ze vraj je to pre nu tam vyhodnejsie.
2. na Slovensku mala v roku 2011 prijem z prenajmu. ma pridelene DIC
3. trvaly pobyt ma na Slovensku, prechodny v Nemecku.
Ma podavat DP na Slovensku, alebo nie? Ak ano, ake prijmy tam ma uviest pripadne, co este vyplnit na DP.
Dakujem!
slnenko
26.03.12,14:06
Dobrý deň,

od akej sumy sa platí dan z príjmu????
Ďakujem.
Tweety
26.03.12,14:07
Dobrý deň,

od akej sumy sa platí dan z príjmu????
Ďakujem.
Akej sumy dane, či samotného príjmu? Konkrétizuj.
slnenko
26.03.12,14:33
Akej sumy dane, či samotného príjmu? Konkrétizuj.


jedná sa o dan z príjmu fyzickej osoby-danové priznanie B k dani z príjmov fyzickej osoby

v r.86 vyjde dan, ale v r.99 je výsledná suma 0,-, nakolko nepresiahla 16,60 €.
Tweety
26.03.12,14:42
jedná sa o dan z príjmu fyzickej osoby-danové priznanie B k dani z príjmov fyzickej osoby

v r.86 vyjde dan, ale v r.99 je výsledná suma 0,-, nakolko nepresiahla 16,60 €.
Áno, tak.
kristina 0
26.03.12,15:43
Dobry den. Chcela by som poprosit o radu. Robim kamaratovi danove priznanie szco. Koncom novembra mal kontrolu zo socialnej poistovne a ta prisla na to, ze v mesiacoch 7.-10. si neplatil povinne poistenie ako szco, ale platil si poistenie ako dobrovolny platca. Takze mu prikazali, aby si doplatil tieto mesiace ako povinne poistena osoba, ale to poistenie, ktore uz zaplatil mu nevratia. Takze mozem mu dat do vydavkov v danovom priznani vsetko poistenie, ktore zaplatil alebo len to co mal platit ako szco? Myslim si, ze asi vsetko, ved to preukazatelne zaplatil socialnej poistovni, prosim vas o radu. Dakujem.
Katy a R
26.03.12,15:49
pre kristina - všetko, ktoré skutočne zaplatil v roku 2011 :) . Bol predsa povinný platiť obidve poistenia !
Katy a R
26.03.12,16:07
Ja nemam skusenosti so zdanovanim celosvetovych prijmov preto sa pytam. Tak mi prosim vas poradte, co teda mame spravit.
1. Znama pracovala v roku 2011 v Nemecku, prijem chce zdanit tam, lebo ze vraj je to pre nu tam vyhodnejsie.
2. na Slovensku mala v roku 2011 prijem z prenajmu. ma pridelene DIC
3. trvaly pobyt ma na Slovensku, prechodny v Nemecku.
Ma podavat DP na Slovensku, alebo nie? Ak ano, ake prijmy tam ma uviest pripadne, co este vyplnit na DP.
Dakujem!
ako chceš poradiť. V prvom rade musíš vedieť, kde je rezidentom:confused:. Už som ti napísala ako v prípade nášho rezidenta.
A to, že tie príjmy zdaní v Nemecku to je pekné - ale ešte to neznamená, že ich nemusí uviesť aj v našom DP :confused: - ak teda je rezidentom SR .
.. a pohľadať by si si mohla - je tu plno tém - napr http://www.porada.sk/t171101-je-nutne-podavat-dp-ak-mam-trvaly-pobyt-v-sr-ale-zijem-uz-dlho-v-cr.html?highlight=ur%C4%8Denie+da%C5%88ovej+rezide ncie
http://www.porada.sk/t158413-danove-priznanie-v-cr-a-v-sr.html?highlight=ur%C4%8Denie+da%C5%88ovej+rezide ncie
http://www.porada.sk/t76563-urcenie-rezidencie.html?highlight=ur%C4%8Denie+da%C5%88ove j+rezidencie
http://www.porada.sk/t49256-zarobok-v-zahranici-mam-podat-dp-v-sr.html?highlight=ur%C4%8Denie+da%C5%88ovej+rezide ncie
kristina 0
26.03.12,16:18
pre Katy a R - Dakujem za odpoved :)
chudaska
26.03.12,16:46
ahojte poradaci...volal mi kamarat, dan. priznanie sme davno uz podali a vraj mu teraz este prislo nejake potvrdenie,kde pracoval zac. roka 2011 na dohodu o vyk. prace -akosi na to pozabudol a ta firma si tiez dala nacas,ked mu to poslala posledny marcovy tyzden...cize ked podame opravne dan. priznanie prihliada sa na to,ako by podal riadne dan. priznanie, treba znova podat aj prilohy? Nie som si ista,ci si urobil kopie z potvrdeni zo zamestnania,ktore tam mal prilozene, ak nema kopie, mohla by som do osobitnych zaznamov dat poznamku,ze prilohy o potvrdeni prijmov su pri danovom priznani,ktore bolo podane vo februari? Alebo ma zajst radsej za spravkynou a informovat ju o tom? Ono,co sa tyka SZCO,tak tam nemenime nic,ale budu sa mi menit riadok 34 a 109!
Tweety
26.03.12,17:12
ahojte poradaci...volal mi kamarat, dan. priznanie sme davno uz podali a vraj mu teraz este prislo nejake potvrdenie,kde pracoval zac. roka 2011 na dohodu o vyk. prace -akosi na to pozabudol a ta firma si tiez dala nacas,ked mu to poslala posledny marcovy tyzden...cize ked podame opravne dan. priznanie prihliada sa na to,ako by podal riadne dan. priznanie, treba znova podat aj prilohy? Nie som si ista,ci si urobil kopie z potvrdeni zo zamestnania,ktore tam mal prilozene, ak nema kopie, mohla by som do osobitnych zaznamov dat poznamku,ze prilohy o potvrdeni prijmov su pri danovom priznani,ktore bolo podane vo februari? Alebo ma zajst radsej za spravkynou a informovat ju o tom? Ono,co sa tyka SZCO,tak tam nemenime nic,ale budu sa mi menit riadok 34 a 109!
Ak sa mení len DP, podáte opravné.
chudaska
26.03.12,17:50
Ak sa mení len DP, podáte opravné.
cize staci podat opravne DP + to jedno potvrdenie o prijme z dohody? Vykazy netreba?
normell
26.03.12,17:53
V roku 2011 som od janura do maja pracoval ako student na dohodu. Od juna pracujem na zivnost (stale som vsak student). Vyplnam tlacivo B, do riadku 34 mam napisat prijem len ten, ktory som ziskal od juna na zivnost alebo k tomu priratam aj to, co som zarobil na dohodu, hoci to uz bolo zdanovane?
Ako student a zaroven, kedze mam zivnost len prvy rok, mi povedali, ze nemusim platit zdravotne ani socialne odvody. Mam teda do riadkov 35a a 35b napisat 0,- eur? Dakujem za odpoved.
Tweety
26.03.12,18:00
V roku 2011 som od janura do maja pracoval ako student na dohodu. Od juna pracujem na zivnost (stale som vsak student). Vyplnam tlacivo B, do riadku 34 mam napisat prijem len ten, ktory som ziskal od juna na zivnost alebo k tomu priratam aj to, co som zarobil na dohodu, hoci to uz bolo zdanovane?
Ako student a zaroven, kedze mam zivnost len prvy rok, mi povedali, ze nemusim platit zdravotne ani socialne odvody. Mam teda do riadkov 35a a 35b napisat 0,- eur? Dakujem za odpoved.
Uvedieš všetky príjmy, aj zo živnosti, aj zo ZČ- z dohôd.
normell
26.03.12,18:04
Teda sa mi ten prijem zdani dvakrat? Ak tomu spravne rozumiem.
Katy a R
26.03.12,18:08
Teda sa mi ten prijem zdani dvakrat? Ak tomu spravne rozumiem.
ale čoby sa ti zdaňovalo 2x :eek: - ak budeš platiť daň, tak len z toho, čo si ešte neplatil!.. a možnože ti tú zaplatenú daň aj vrátia:confused: (to už od celkového príjmu záleží)
marika21
26.03.12,18:14
Dobry vecer, vie mi niekto poradit , ako vyplnim danove priznanie B, na zaciatku roka som bola zamestnaná ako zamestanec, v priebehu roka sa vybavila zivnost na 5 mesiacov, pocas zivnosti boli vystavené 3 faktury, a z toho bola vyplatena len jedna faktura 500,- eur , doposial neboli vyplatené ostatné 2 faktury v sume 1000,-, zivnost bola v oktobri 2011 zrušená, a v novembri a decembri som bola opat zamestnancom, aky mam vyplnit danove priznanie, ak bola zrusena zivnost v priebehu roka ?
veronikasad
26.03.12,18:42
Dobry vecer, vie mi niekto poradit , ako vyplnim danove priznanie B, na zaciatku roka som bola zamestnaná ako zamestanec, v priebehu roka sa vybavila zivnost na 5 mesiacov, pocas zivnosti boli vystavené 3 faktury, a z toho bola vyplatena len jedna faktura 500,- eur , doposial neboli vyplatené ostatné 2 faktury v sume 1000,-, zivnost bola v oktobri 2011 zrušená, a v novembri a decembri som bola opat zamestnancom, aky mam vyplnit danove priznanie, ak bola zrusena zivnost v priebehu roka ?
Upravíš základ dane o neuhradené pohľadávky a ak si mala aj nejaké zásoby, tak aj tie dodaníš.
hronka
26.03.12,21:34
ďakujem za odpovede, k 1.1.2011 nebol ešte poberateľom PSD
KatarinaNR
27.03.12,11:31
poprosila by som o radu,
zahraničný podnikateľ podnikajúci na Slovensku, ale zvyčajne sa zdržiavajúci v zahraničí, má príjem len zo slovenskej živnosti, v zahraničí nemá ani príjmy ani výdavky súvisiace so živnosťou, ak podnikal celý minulý rok, prislúcha mu celá nezaniteľná časť? ja si myslím, že áno, len nie som si istá, ďakujem
kn-alka
27.03.12,11:44
podľa mňa áno, patrí mu celá nezdaniteľná časť.
slnenko
27.03.12,13:19
takže ak vyjde daň do 16,60 € tak sa neplatí?????
KatarinaNR
27.03.12,13:27
ďakujem, tiež si myslím, len ja si to potrebujem overiť a niekedy je porada rýchlejšia ako vyhľadať to v zákone
alohamercy
27.03.12,15:10
zdravím chcem sa spýtať akú výšku poistného do SP a ZP mám uviesť:
1. preukázateľnú t.j. tú, ktorá je zahrnutá vo výdavkoch na výpočet ZD resp.
2. výšku poistného plateného od februára(platba za január) do januára 2012(platba za december 2011). Ďakujem
Tweety
27.03.12,15:15
zdravím chcem sa spýtať akú výšku poistného do SP a ZP mám uviesť:
1. preukázateľnú t.j. tú, ktorá je zahrnutá vo výdavkoch na výpočet ZD resp.
2. výšku poistného plateného od februára(platba za január) do januára 2012(platba za december 2011). Ďakujem
Len to poistné, ktoré bolo v roku 2011 aj uhradené, teda to, ktoré bolo zaplatené až v januári 2012, tam neuvádzaš.
kn-alka
27.03.12,15:26
mali by sme spočítať, koľkokrát sa túto istú otázku už pýtali :), určite by vyšlo zaujímavé číslo :)
nikulik
27.03.12,19:04
Ahojte, poprosim Vas o radu, SZčO vystavuje faktúry do Čiech, v Kč, je registrovaný na danovom urade, dostal Ič DPH. Môže si uplatniť paušál 40%? Plati odvody do SP, ZP, a preddavky na daň na DU. Ďakujem pekne.
Katy a R
28.03.12,08:50
aj trojciferné .. :)
Nati 1
28.03.12,10:13
Zdravím Vás

Poprosím Vás o pomoc...prvý krát vypisujem DP no neviem si rady so 7. stranou:
68 (riadok 36) - základ dane (úhrn príjmov - úhrn povinného poistného) napr. 5900 EUR
7000 (príjem) - 1100 (odvody) = 5900
69 (riadok 43) - základ dane (prímy - 40% - úhrn povinného poistného) 7000-3900=3100 EUR
78 - po vypisovaní podľa pokynov mi tam vznikne suma 3.100 EUR
79 (riadok 68 + 78 ) 9.000 EUR - čo sa mi prejavuje ako základ dane

A toto je kameň úrazu...mohli by ste mi poradiť ako to mám vypísať aby som dostala základ dane:

7000 (príjem) - 1100 (odvody) - 2900 (40%) - 3559,30 = základ dane (v tomto prípade je s mínusovou položkou no je to len príklad)

Veľmi pekne ďakujem za radu...už som z toho zmätená celá :mee:

Nati
Katy a R
28.03.12,10:20
Zdravím Vás

Poprosím Vás o pomoc...prvý krát vypisujem DP no neviem si rady so 7. stranou:
68 (riadok 36) - základ dane (úhrn príjmov - úhrn povinného poistného) napr. 5900 EUR
7000 (príjem) - 1100 (odvody) = 5900
69 (riadok 43) - základ dane (prímy - 40% - úhrn povinného poistného) 7000-3900=3100 EUR
78 - po vypisovaní podľa pokynov mi tam vznikne suma 3.100 EUR
79 (riadok 68 + 78 ) 9.000 EUR - čo sa mi prejavuje ako základ dane

A toto je kameň úrazu...mohli by ste mi poradiť ako to mám vypísať aby som dostala základ dane:

7000 (príjem) - 1100 (odvody) - 2900 (40%) - 3559,30 = základ dane (v tomto prípade je s mínusovou položkou no je to len príklad)

Veľmi pekne ďakujem za radu...už som z toho zmätená celá :mee:

Nati

čo to píšeš :confused::confused: veď ak máš ČZD z § 5 = 5900 a ČZD z § 6 = 3100 .. tak hádam ZD je 9000:confused: čo iné tam má byť. a potom odpočítaš NČZD !

A ak nemáš príjem podľa §5 - tak načo tam vypĺňaš riadok 36. Poučenie treba prečítať!!!
chudaska
28.03.12,10:20
no velmi ti nerozumiem, mas prijem aj z podnikania aj zo zamestnania? Lebo riadok 36 sa vypisuje -iba ak mas prijmy zo zamestnania! Napis presne,kolko mas prijmy zo zamestnania a kolko zo zivnosti + kolko odviedol odvody do ZP a SP /aj zo zamestnania aj zo zivnosti -kazde zvlast a presne ti poradime/...lebo neviem o co ti ide! Pripadne ak pracoval,tak asi odvadzal aj nejake preddavky!
chudaska
28.03.12,10:29
no ako to citam este raz, podla mna nemas prijmy zo zamestnania ale asi iba z podnikania,tak potom takto ma vyzerat dan. priznanie!
Nati 1
28.03.12,12:09
Zdravicko

Ano tak už viem kde je problem....mam len prijem ako SZCO nie ako zamestnanec

Ďakujem veľmi pekne za príklad...nesedelo mi to ani keď som si dnedala príjem iba z podnikania lebo ma miatli riadky 77 a 78 -78 som mala 0 tak mi potom aj základ vychádzal nula no zmätok....ale ešte raz dakujem :)
Agacs
28.03.12,12:29
Ja sa chcem iba opýtať, ak je tam kolonka: preukazateľne zaplatené odvody na zdravotné poistenie za obdobie január až apríl 2011,
táto suma sa nezaráta do výdavkov, keď tie sa uplatňujú paušálnou sadzbou 40%, ako pri živnosti?
chudaska
28.03.12,12:32
zdravotne za mesiace 01-04 /2011 -tento riadok vypisujes iba pri prijmoch z prenajmu,ak si platil ako prenajimatel odvody z prenajmu za mesiace 01-04!

na školeni nam bolo povedane,ze ak si ich uplatnime do vydavkov,tak nam ich vrati zdr. poistovna zdanene...ak ich neuplatnim vo vydavkoch -cize ich neudam,tak nam cele preddavky vratia ako sme zaplatili nezdanene,tak nam to na skoleni vravela pani z dan. uradu,ze taka je dohoda so zdr. poistovnami
johny18
28.03.12,18:42
Vie mi prosim niekto poradit, ak klient ma prijmy z podnikania vykonavaneho podla osobitnych predpisov - konkretne z fotovoltaickej elektrarne na zaklade licencie z Uradu pre regulaciu sietovych odvetvi
- prikladam k DP vykaz o majetku a zaväzkoch a o prijmoch a vydavkoch?
- uvadzam pocet mesiacov vykonavania cinnosti pre SP a ZP, ak uvedeny prijem sa nezahrna do VZ na socialne a zdravotne poistenie?
Dakujem
johny18
29.03.12,04:20
Naozaj mi nik nevie poradit? Chcel by som to dnes odovzdat a nikde sa o tom neviem docitat..
chudaska
29.03.12,04:56
Vie mi prosim niekto poradit, ak klient ma prijmy z podnikania vykonavaneho podla osobitnych predpisov - konkretne z fotovoltaickej elektrarne na zaklade licencie z Uradu pre regulaciu sietovych odvetvi
- prikladam k DP vykaz o majetku a zaväzkoch a o prijmoch a vydavkoch? áno
- uvadzam pocet mesiacov vykonavania cinnosti pre SP a ZP, ak uvedeny prijem sa nezahrna do VZ na socialne a zdravotne poistenie? áno
Dakujem
odpoved v texte
johny18
29.03.12,07:29
Dakujem pekne
janka.mo
29.03.12,08:06
dobry den,
chcela by som vas poprosit o pomoc ako vyplnit DP.
szco - podvojne uctovnictvo
vysledok hospodarenia -16000 (strata) to zapisem do riadku 40

neuplatnena dph uctovana na 548nedanove 300
repre vydavky nedanove 1000
- cize sumu 1300 uvediem do riadku 41

no a este mam problem s odpismi - uctovne odpisy su 500, danove su 750, ale nechce si ich uplatnovat kvoli strate, tak toto napisem kam? sumu 500 dam tiez do riadku 41?

prosim pomozte...
dakujem
janka.mo
29.03.12,12:41
dobry den,
chcela by som vas poprosit o pomoc ako vyplnit DP.
szco - podvojne uctovnictvo
vysledok hospodarenia -16000 (strata) to zapisem do riadku 40

neuplatnena dph uctovana na 548nedanove 300
repre vydavky nedanove 1000
- cize sumu 1300 uvediem do riadku 41

no a este mam problem s odpismi - uctovne odpisy su 500, danove su 750, ale nechce si ich uplatnovat kvoli strate, tak toto napisem kam? sumu 500 dam tiez do riadku 41?

prosim pomozte...
dakujem

posuvam, prosim pozrite sa mi na to niekto a poradte.... dakujem
swey
29.03.12,15:44
prosim neviem to najst: platila som, v roku 2011 asi 800 € z toho asi 300 € za rok 2010 do social. poistovne, co uviest v dp typ B normal szčo? vsetko 800 € alebo len to co sa tyka 12 mesiacov v roku 2011 t.j. 500 € ?
ideno
29.03.12,17:34
prosim neviem to najst: platila som, v roku 2011 asi 800 € z toho asi 300 € za rok 2010 do social. poistovne, co uviest v dp typ B normal szčo? vsetko 800 € alebo len to co sa tyka 12 mesiacov v roku 2011 t.j. 500 € ?
Ak si bola aj v roku 2010 SZČO a tie nedoplatky teda súvisia s platbami SZČO , tak si môžeš uviesť celých 800 e.
ideno
29.03.12,17:39
Ahojte, poprosim Vas o radu, SZčO vystavuje faktúry do Čiech, v Kč, je registrovaný na danovom urade, dostal Ič DPH. Môže si uplatniť paušál 40%? Plati odvody do SP, ZP, a preddavky na daň na DU. Ďakujem pekne.
Nie je problém v tom, že vystavuje faktúry do ČR, ak je registrovaný na SK DU a miesto podnikania je SK. Problém je tom, či je platca DPH celý rok 2011. Takže ak je platca DPH celý rok 2011 nemôže si uplatniť paušálne výdavky. Ak je platca DPH len časť roku alebo vôbec - môže si uplatniť paušálne výdavky.
ideno
29.03.12,17:47
Upravíš základ dane o neuhradené pohľadávky a ak si mala aj nejaké zásoby, tak aj tie dodaníš.

A z tých neuhradených faktúr aj zaplatí daň ???? Ale to platí len pri zrušení živnosti, že? Inak tie pohľadávky idú len do výkazu o majetku a záväzkoch. A ako to je, keď sa živnosť zruší a zostanú záväzky??? Napr. voči soc. poisťovni??? O to sa nemôže znížiť základ dane? :) Pri ukončení živnosti si spraví mimoriadnu účt. závierku a tam jej zostanú "visieť" tie neuhradené fa -- - vykáže pohľadávky vo výkaze o M a Z. Ak nedôjde k úhrade fa do konca zdaňovacieho obdobie, tak pri DP si teda zvýši ZD o neuhradené vystavené fa? Tak je to? Ďakujem :)
Llívia
29.03.12,18:34
Dieťa vlastní byt, ktorý však prenajíma jeho rodič a rodič je aj registrovaný na DÚ. Všetky platby sú na meno dieťaťa (elektrika, platby do fondov, daň, vývoz smetí), ale platí ich rodič - takto sa na tom dohodli. Medzi dieťaťom a rodičom nie je uzatvorená žiadna zmluva o nájme. Podľa mňa, aj keď rodič zaplatí všetky náklady spojené s užívaním bytu, nemôže si ich uplatniť ako preukázateľné výdavky, lebo "faktúry" sú písané na meno dieťaťa. Alebo sa mýlim?
Ociviste
29.03.12,20:10
Dobry vecer, chcela by som sa opytat. Ak faktura vystavena v r. 2010 uhradna v januari 2011 patri medzi zdanitelne prijmy 2011? Ide o to ze dotycny SZCO mal prerusenu zivnost a obnovil ju az v marci 2011. Cize platba prijata v januari bola vlastne v obdobi, kedy mal pozastavenu zivnost.
Dakujem
Ociviste
29.03.12,20:47
Dobry vecer, chcela by som sa opytat. Ak faktura vystavena v r. 2010 uhradna v januari 2011 patri medzi zdanitelne prijmy 2011? Ide o to ze dotycny SZCO mal prerusenu zivnost a obnovil ju az v marci 2011. Cize platba prijata v januari bola vlastne v obdobi, kedy mal pozastavenu zivnost.
Dakujem

prosim vie mi niekto poradit?
Dakujem za odpoved
Tweety
30.03.12,05:09
Dobry vecer, chcela by som sa opytat. Ak faktura vystavena v r. 2010 uhradna v januari 2011 patri medzi zdanitelne prijmy 2011? Ide o to ze dotycny SZCO mal prerusenu zivnost a obnovil ju az v marci 2011. Cize platba prijata v januari bola vlastne v obdobi, kedy mal pozastavenu zivnost.
Dakujem
ÁNo patrí do roka 2011.
Llívia
30.03.12,06:25
Dieťa vlastní byt, ktorý však prenajíma jeho rodič a rodič je aj registrovaný na DÚ. Všetky platby sú na meno dieťaťa (elektrika, platby do fondov, daň, vývoz smetí), ale platí ich rodič - takto sa na tom dohodli. Medzi dieťaťom a rodičom nie je uzatvorená žiadna zmluva o nájme. Podľa mňa, aj keď rodič zaplatí všetky náklady spojené s užívaním bytu, nemôže si ich uplatniť ako preukázateľné výdavky, lebo "faktúry" sú písané na meno dieťaťa. Alebo sa mýlim?
Posúvam...
Ociviste
30.03.12,06:51
ÁNo patrí do roka 2011.

Dakujem
Ociviste
31.03.12,21:11
Dobry vecer, chcela by som sa este pre informaciu opytat, ci je mozne, aby SZCO v jeden rok podavala DP pausalne druhy na zaklade vedenia JU a dalsi rok podla danovej evidencie, bez toho aby na to upozornovala DU?
Staci oznamenie vlastne len na DP, kde zakrtnem, podla toho, ako si uplatnoval vydavky?
Dakujem za odpoved.
ego.mc
31.03.12,21:13
Stačí zaškrtnutie na DP. Nie je to nutné osobitne oznamovať.
Ociviste
31.03.12,21:18
takze ked kazdy rok meni sposob evidencie, nie je to problem? Lebo v podstate je to vypocitavost, podla toho co mi vyhovuje budem si uplatnovat naklady. Preto sa na to pytam, ci je mozne si kazdy rok uplatnovat podla toho, co mi vyhovuje.
Dakujem za odpoved.
ego.mc
31.03.12,21:21
Nuž, môže. :)
ewita888
31.03.12,21:24
takze ked kazdy rok meni sposob evidencie, nie je to problem? Lebo v podstate je to vypocitavost, podla toho co mi vyhovuje budem si uplatnovat naklady. Preto sa na to pytam, ci je mozne si kazdy rok uplatnovat podla toho, co mi vyhovuje.
Dakujem za odpoved.
keďže to zákon dovoluje, nie je to vypočítavosť..
Ociviste
31.03.12,21:25
Super. Dakujem za odpoved, ste ma potesili, lebo uz som uvazovala nad tym, ci to robim spravne, ked to kazdy rok menim, len aby co najmenej dotycny SZCO platil.
Dakujem
Ociviste
31.03.12,21:29
A este otazocka, ked mam SZCO, ktory prenajima byt ale celkove jeho prijmy su 880 eur a nema ziadne naklady, nema totiz zaplatene ani poistne a uplatnim mu odpocitatelnu polozku, tym padom ju vyjde nulova dan, ake okienko zaskrtavam v DP v odd. VI? lebo realne neuplatnuje si % vydavky z predajmu ani mu neuctujem v penaz. denniku. Staci mu zaskrtnut okienko na danovu evidenciu? Alebo preto, ze fakturuje za prenajom mu musim dat tu tretiu moznost.
Dakujem za odpoved.
zk24
31.03.12,21:33
Ak sa nemylim pri príjmoch z prenájmu nie je možné uplatniť odpočítateľnú položku 3559,30 €. Takže dan nulova mu nevyjde. Môžete uplatniť 500 € oslobodených od dane a tým pádom odporúčam 40% paušálne výdavky
ewita888
31.03.12,21:35
ak mal príjmy len 880 eur, nemá povinnosť podať DP..
a mimochodom, pri príjmoch z prenájmu sa nčzd nesmie uplatniť..
Ociviste
31.03.12,21:37
Tomu trosku nerozumiem, to znamena, ze mu dam do prijom iba 500 eur a zakrtnem tu 2 moznost, 40 % vydavky? Dobre som to pochopila?
Dakujem za odpoved.
Ociviste
31.03.12,21:38
ak mal príjmy len 880 eur, nemá povinnosť podať DP..
a mimochodom, pri príjmoch z prenájmu sa nčzd nesmie uplatniť..

aj ked ma na to zalozenu zivnost?
Dakujem za odpoved.
ewita888
31.03.12,21:41
aj ked ma na to zalozenu zivnost?
Dakujem za odpoved.

povinnosť podania DP za rok 2011 je po prekročení príjmov 1779,65.. na DÚ a ZP treba napísať oznámenie, že nevznikla povinnosť podať DP pre nízky príjem..
Ociviste
31.03.12,21:48
dakujem za odpoved, takze aj ked ma na to vytvorenu zivnost, tak nemusi. Ja som myslela, ze to plati len pre FO. Predpokladam, ze na oznamenie nie je ziadne tlacivo, iba to nejako napisem na papier a odovzdam DU a ZP ako pisete.
Dakujem za odpoved.
cloe
31.03.12,21:48
ak mal príjmy len 880 eur, nemá povinnosť podať DP..
a mimochodom, pri príjmoch z prenájmu sa nčzd nesmie uplatniť..


Je rozdiel, či má byt v majetku ako SZČO a tak ho prenajíma. Potom môže uplatniť odpočítateľnú položku, lebo to má príjem podľa § 6, odst.1 - zo živnosti a nie podľa odst.3.
Katy a R
31.03.12,21:51
aj ked ma na to zalozenu zivnost?
Dakujem za odpoved.
Tak to je potom iná káva - ide to do aktívnych príjmov .
Ale nič to nemení na tom, že DP je povinný podať len ak dosiahol už tu uvedenú výšku príju . Samozrejme všetky zdaniteľné príjmy sa spočítavajú.:)

doplním: Dobre by bolo ujasniť si, či je to naozaj príjem zo živnosti, alebo nie ... :confused:;)
ewita888
31.03.12,21:52
dakujem za odpoved, takze aj ked ma na to vytvorenu zivnost, tak nemusi. Ja som myslela, ze to plati len pre FO. Predpokladam, ze na oznamenie nie je ziadne tlacivo, iba to nejako napisem na papier a odovzdam DU a ZP ako pisete.
Dakujem za odpoved.

nie, DP podať nemusí, zbytočne by platil daň.. ak by ale musel podať a byt má zaradený v majetku firmy, tak si nčzd odpočítať môže.. oznámenie treba iba napísať listom, tlačivo nie je..
Ociviste
31.03.12,21:52
takto on ma ten byt prenajaty a dalej ho prenajima inym osobam. Takze podla toho usudzujem, ze ho nema v majetku.
Ociviste
31.03.12,21:57
Tak to je potom iná káva - ide to do aktívnych príjmov .
Ale nič to nemení na tom, že DP je povinný podať len ak dosiahol už tu uvedenú výšku príju . Samozrejme všetky zdaniteľné príjmy sa spočítavajú.:)

doplním: Dobre by bolo ujasniť si, či je to naozaj príjem zo živnosti, alebo nie ... :confused:;)

On nema nijake ine prijmy len ma zivnost a na zaklade toho prenajim bytove priestory.
ewita888
31.03.12,22:00
nemá on iba pridelené DIĆ na DÚ kôli prenájmu?

DP ale nemá povinnosť podať tak či tak..
Ociviste
31.03.12,22:01
On nema nijake ine prijmy len ma zivnost a na zaklade toho prenajim bytove priestory.

Asi tak :). To je taky maly podnikatel :)
Ociviste
31.03.12,22:02
nemá on iba pridelené DIĆ na DÚ kôli prenájmu?

DP ale nemá povinnosť podať tak či tak..

Pozeram na faktury ale uvadza tam aj ICO. Takze ma pridelene aj ICO
Katy a R
31.03.12,22:03
však do paierov kukni - my len tak s vešteckou guľou môžme hádať, čo je zač!
Katarina
31.03.12,22:04
On nema nijake ine prijmy len ma zivnost a na zaklade toho prenajim bytove priestory.
ak prenajíma na základe živnosti § 6 ods.1, rozhodne by som podala daňové priznanie, vzniknutá strata sa mu môže zísť v nasledujúcich rokoch.
cloe
31.03.12,22:07
ak prenajíma na základe živnosti § 6 ods.1, rozhodne by som podala daňové priznanie, vzniknutá strata sa mu môže zísť v nasledujúcich rokoch.

No, strata mu asi nevznikne, keď má len príjmy a žiadne výdavky, ako tu bolo spomínané.
Katy a R
31.03.12,22:09
Pozeram na faktury ale uvadza tam aj ICO. Takze ma pridelene aj ICO

je síce hlboká noc - nuž ale panenka skákavá - veď vieš komu robíš DP:confused: , že čo je zač a čo je jeho činnosť ... či :confused: .
A keď nie - tak ako učtovníčka (všetko je na webe) hodíš ICO na zrsr .. a všetko nájdeš !!
Ociviste
31.03.12,22:11
ak prenajíma na základe živnosti § 6 ods.1, rozhodne by som podala daňové priznanie, vzniknutá strata sa mu môže zísť v nasledujúcich rokoch.

o stratu sa nebojim, on si to vie vzdy urobit tak, aby nemal nejaky extremny prijem. :)
Lebo ked to aj dam do alfy ako prijem zo zivnosti a uplatnim mu teda nezdanitelnu ciastku tak mi nikde neeviduje ziadnu stratu. Iba nulovu dan.
Katarina
31.03.12,22:12
cloe , máš pravdu, aj keď si nie som celkom istá že žiadne výdavky nemal..........prenajíma byt a následne dáva do prenájmu.......... to akože neplatí prenajímateľovi/majiteľovi bytu/
Ociviste
31.03.12,22:13
je síce hlboká noc - nuž ale panenka skákavá - veď vieš komu robíš DP:confused: , že čo je zač a čo je jeho činnosť ... či :confused: .
A keď nie - tak ako učtovníčka (všetko je na webe) hodíš ICO na zrsr .. a všetko nájdeš !!

Viem, je to kamarat. :)
Ociviste
31.03.12,22:15
aha, máš pravdu, aj keď si nie som celkom istá že žiadne výdavky nemal..........prenajíma byt a následne dáva do prenájmu.......... to akože neplatí prenajímateľovi/majiteľovi bytu/

Ano to mas pravdu, ale ziadne naklady mi nedal. Logicky by mal ma vydavky za to, ze ten byt ma prenajaty, ale zrejme mu to vobec nevadi.
Ociviste
31.03.12,22:21
O.K. Vsetkym Vam velmi, velmi, ale velmi pekne dakujem za Vase odpovede aj napriek tomu, ze je uz dost neskoro.
A len pre zhrnutie, teda ak to ma v zivnosti (mam na mysli ten prenajom) a ine prijmy nemal mozem mu uplatnit nezdanitelnu ciastku. S tym, ze ak mal prijmy len tych 880 eur, tak vlastne nemusi podavat DP, iba to oznami DU a ZP.
Este raz dakujem za odpovede.
A samozrejme Vam prajem prijemnu noc. :)
Dakujem
Llívia
01.04.12,13:02
Dieťa vlastní byt, ktorý však prenajíma jeho rodič a rodič je aj registrovaný na DÚ. Všetky platby sú na meno dieťaťa (elektrika, platby do fondov, daň, vývoz smetí), ale platí ich rodič - takto sa na tom dohodli. Medzi dieťaťom a rodičom nie je uzatvorená žiadna zmluva o nájme. Podľa mňa, aj keď rodič zaplatí všetky náklady spojené s užívaním bytu, nemôže si ich uplatniť ako preukázateľné výdavky, lebo "faktúry" sú písané na meno dieťaťa. Alebo sa mýlim?
Posúvam...
veronikasad
01.04.12,13:07
Lívia, rodič je registrovaný na DU ako zákonný zástupca dieťaťa ? (kolko rokov má dieťa?)
gufy
01.04.12,14:50
Pekne prosím, vyplňujem DP, str. 3 oddiel Vl, pod riadkom 11 je počet mesiacov vykonávania činnosti, a pod tým:
sú 3 možnosti vyznačenia uplatňovania výdavkov. O tie ide. V účtovníctve si výdavky zaúčtovávam a uplatňujem tak, ako prichádzajú (bločky z obchodu, faktúry za energie atď.). Neuplatňujem si žiadny paušál. Čiže vyznačím 1. okienko? Pýtam sa tak preto, lebo tie paragrafy tam uvádzané nepoznám a neviem či sa ma táto časť vôbec týka, či tam vôbec niečo vyznačovať mám. Ďakujem.
Katy a R
01.04.12,15:01
Pekne prosím, vyplňujem DP, str. 3 oddiel Vl, pod riadkom 11 je počet mesiacov vykonávania činnosti, a pod tým:
sú 3 možnosti vyznačenia uplatňovania výdavkov. O tie ide. V účtovníctve si výdavky zaúčtovávam a uplatňujem tak, ako prichádzajú (bločky z obchodu, faktúry za energie atď.). Neuplatňujem si žiadny paušál. Čiže vyznačím 1. okienko? Pýtam sa tak preto, lebo tie paragrafy tam uvádzané nepoznám a neviem či sa ma táto časť vôbec týka, či tam vôbec niečo vyznačovať mám. Ďakujem.
ale veď už si tuším pred týždňom mal hotové DP ... :confused::confused: - už sme to riešili ;)

A tie riadky sa učtovnej jednotky netýkajú :) - ale veru dobre by hádam bolo - keď už robíš DP aj nakuknúť do zákona o dani z príjmov (to máš teda odvahu !!)
gufy
01.04.12,15:43
ale veď už si tuším pred týždňom mal hotové DP ...
:confused::confused: - už sme to riešili ;)
Nemal, nemal, to som potreboval len predžuvať :) lebo som vedel, že 31-ého na všetko čas nebude :D
Popravde, vtedy som sa chcel zadaním témy dostať inam, ale následná komunikácia sa mi tiež hodila, tak som to nechcel komplikovať. Ale rád sa k tomu niekedy vrátim :)

Teraz k tomuto:
Iste sa ma netýkajú :confused: ? Teraz som si o tomto paragrafe 6 ods. 1 a 2 prečítal, a porozumel som tomu tak, že sa ma to ako SZČO týka... (neoponujem, len nechcem pokaziť)
veronikasad
01.04.12,15:48
Nemal, nemal, to som potreboval len predžuvať :) lebo som vedel, že 31-ého na všetko čas nebude :D
Popravde, vtedy som sa chcel zadaním témy dostať inam, ale následná komunikácia sa mi tiež hodila, tak som to nechcel komplikovať. Ale rád sa k tomu niekedy vrátim :)

Teraz k tomuto:
Iste sa ma netýkajú :confused: ? Teraz som si o tomto paragrafe 6 ods. 1 a 2 prečítal, a porozumel som tomu tak, že sa ma to ako SZČO týka... (neoponujem, len nechcem pokaziť)

http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-03-2012-a.html#6
gufy
01.04.12,16:13
Veď práve to som čítal.. A vychádza mi to, že vďaka par.6, odseku 1b., by som to vyplniť mal, hm.. Možno tomu ale zle rozumiem, alebo som niečo opomenul..

Nechávam si poradiť, nevyplňujem, ďakujem :)
veronikasad
01.04.12,16:17
Veď práve to som čítal.. A vychádza mi to, že vďaka par.6, odseku 1b., by som to vyplniť mal, hm.. Možno tomu ale zle rozumiem, alebo som niečo opomenul..

Nechávam si poradiť, nevyplňujem, ďakujem :)
Buď si nečítal § 6 odst. 14, alebo odkaz pod tab. v odd.VI.

(14) Daňovník vykonávajúci podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo dosahujúci príjmy z použitia diela a použitia umeleckého výkonu podľa odsekov 1, 2 a 4 za podmienok, že túto činnosť vykonáva samostatne bez zamestnanca, dosiahol z tejto činnosti v bezprostredne predchádzajúcom zdaňovacom období príjmy (výnosy) nepresahujúce sumu 170 000 eur a uplatňuje pri týchto príjmoch (výnosoch) preukázateľné daňové výdavky, môže viesť počas celého zdaňovacieho obdobia daňovú evidenciu o
a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede vrátane prijatých a vydaných dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov, 1)
b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, využívaných na podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.
------

Vedieš daňovú evidenciu, alebo jednoduché účtovníctvo ?
gufy
01.04.12,16:20
Jasan, som SZČO - vediem jednoduché účtovníctvo.
veronikasad
01.04.12,16:21
Jasan, som SZČO - vediem jednoduché účtovníctvo.
tak zaškrtávaš, či nezaškrtávaš ? (aj SZČO môže viesť daňovú evidenciu - ak splňa podmienky)
Ociviste
01.04.12,16:39
Jasan, som SZČO - vediem jednoduché účtovníctvo.

Ak som spravne pochopila z rad na tejto stranke, ak si SZCO a vediet jednoduche uctovnictvo (uctujes v penaznom denniku) nezaskrtavas.
Ak si vedies len evidenciu prijmov a vydavkov tak zaskrtavas prve policko. Samozrejme musis splnat podmienky ze tvoje prijmy (vynosi) nepresiahli 170 000 eur a a nemas zamestnancov.
Ak sa v niecom mylim opravte ma.
Dakujem
gufy
01.04.12,16:43
Vediem jednoduché účtovníctvo - denník. Priebežne si lepím príjmy, výdavky, zapisujem do denníka, na konci podškrtnem, spočítam, urobím rozdiel príjmov, výdavkov, od rozdielu odpočítam NČ, zbytok zdaním.
Oddiel Vl, r.2 - uvádzam príjmy, aj výdavky.

Môj názor - mal by som ten 1. riadok odškrtnúť..
veronikasad
01.04.12,16:45
Vediem jednoduché účtovníctvo - denník. Priebežne si lepím príjmy, výdavky, zapisujem do denníka, na konci podškrtnem, spočítam, urobím rozdiel príjmov, výdavkov, od rozdielu odpočítam NČ, zbytok zdaním.
Oddiel Vl, r.2 - uvádzam príjmy, aj výdavky.

Môj názor - mal by som ten 1. riadok odškrtnúť..

NEMAL - lebo jednoduché účtovníctvo nie je ÚČTOVNÁ EVIDENCIA

K DP prikladáš účtovné výkazy (Výkaz o majetku a záväzkoch a Výkaz o príjmoch a výdavkoch).

Ak by si viedol účtovnú evidenciu, výkazy prikladať nemusíš - preto sa tento riadok zaškrtáva.
gufy
01.04.12,17:00
Myslím že tomu rozumiem, veľmi pekne ďakujem :)

(môj minulý príspevok nebol reakcia na Ociviste - písali sme súčasne, ale na ten predtým od veronikasad)
gufy
01.04.12,17:38
Z ďaľších (tento rok nových) troch riadkov, týkajúcich sa platieb poistného, vypĺňam prvé dva.

Vpíšem tam v podstate čiastku, kt. som v účtovnom roku 2011 odviedol poisťovniam? čiže 1x44,73 + 1x96,90 (t.j. platby do 8.1.2011 za 12/2010) + 11x46,06 + 11x109,07 (t.j. posledné platby v decembri 2011)?

Je potrebné vyrobiť a priložiť k DP aj nejaký súpis platieb?
Mila123
01.04.12,17:41
nie, nemusíš žiaden súpis platieb prikladať.....
v riadkoch má byť skutočne zaplatené fondy v roku 2011 (i keby boli zmeškané) do ZP i SP
suzi22
01.04.12,17:42
Asi som to predtym zadala do zlej temy - tak skusam stastie este raz...........
Prosim velmi pekne o pomoc: robim dodatocne danove priznanie z dovodu - prerusena zivnost v roku 2010 a nezaplatene pohladavky uhradene az v roku 2011 - neupravil sa zaklad dane - teraz v roku 2011 uz len prijem zo zavislej cinnosti - cize typ A.....no co sa tyka toho dodatocneho za rok 2010 - prerusena zivnost k 30.11.2011 a v decembri mala prijem zo zavislej cinnosti...
povodne danove priznanie:
r. 37 = 692,80
r. 44 = 2819,97
r. 68 = 3512,77
r. 76 = 4240,02 (na danovnika 4025,70 + zivotne poistenie = 214,32)
r. 77 = 0
r. 78 = 0
r. 101 = 67,89
r. 106 = 67,89 Eur...... ktory bol aj vrateny.........

Dodatocne danove priznanie:
r. 37 = 692,80
r. 44 = 4055,97
r. 68 = 4748,77
r. 76 = 4240,02
r. 77 = 508,75
r. 78 = 96,66
r. 101 = 67,89
r. 105 = 28,77
a prosim Vas teraz neviem ako dalej....kedze jej bol vrateny preplatok 67,89.....
r. 107 = 96,66 Eur
r. 108 = ?
r. 109 = ?
r. 110 = ?
r. 111 + 112 - nic, lebo nie je ziadne dieta - ziadny danovy bonus...

Prosim - vie mi niekto poradit co tam vypisat??? Dakujem
Katarina
01.04.12,17:43
Uvedieš platby, ktoré máš zaúčtované v peňažnom denníku ..........všetky platby uhradené v roku 2011,
súpis platieb k DP sa neprikladá.
gufy
01.04.12,17:46
Ďakujem :)
Llívia
02.04.12,05:14
Lívia, rodič je registrovaný na DU ako zákonný zástupca dieťaťa ? (kolko rokov má dieťa?)
Dieťa je plnoleté. Žije v zahraničí, preto byt prenajíma rodič.
Dopĺňam: byt prenajíma rodič, všetky preniaze za prenájom sú jeho a platí všetky výdavky spojené s bytom. Medzi dieťaťom a rodičom nie je uzatvorená žiadna zmluva o prenájme, je to len ich ústna dohoda.
veronikasad
02.04.12,05:17
Dieťa je plnoleté. Žije v zahraničí, preto byt prenajíma rodič.
Lívia, to je nejaké domotané. Rodič môže byť len splnomocnený na uzatvorenie nájomnej zmluvy. DP podáva dieťa. Neviem z akého dôvodu je na DU registrovaný rodič.

Tu ti poraďáci, ktorí nevedia podrobnosti, asi neporadia. Možno medzi rodičom a dieťaťom je uzatvorený nejaký druh zmluvy, o ktorom nevieš.
Llívia
02.04.12,10:48
Lívia, to je nejaké domotané. Rodič môže byť len splnomocnený na uzatvorenie nájomnej zmluvy. DP podáva dieťa. Neviem z akého dôvodu je na DU registrovaný rodič.

Tu ti poraďáci, ktorí nevedia podrobnosti, asi neporadia. Možno medzi rodičom a dieťaťom je uzatvorený nejaký druh zmluvy, o ktorom nevieš.
Nie, nemajú medzi sebou uzatvorenú žiadnu zmluvu, len ústnu dohodu. Dieťa dalo rodičovi byt do užívania s tým, že rodič ho môže ďalej prenajať, ale bude platiť všetky náklady.
Rodič prenajal byt nájomcovi, s ktorým má podpísanú nájomnú zmluv - prenajímateľom je rodič a len rodič má príjem z prenájmu, dieťaťu nič nedáva. Rodič platí všetky náklady spojené s užívaním bytu (energie, poplatky pre SVB/správcu, odpad atď.), aj keď "faktúry" sú vystavené na meno dieťaťa.
Katy a R
02.04.12,16:01
Nie, nemajú medzi sebou uzatvorenú žiadnu zmluvu, len ústnu dohodu. Dieťa dalo rodičovi byt do užívania s tým, že rodič ho môže ďalej prenajať, ale bude platiť všetky náklady.
Rodič prenajal byt nájomcovi, s ktorým má podpísanú nájomnú zmluv - prenajímateľom je rodič a len rodič má príjem z prenájmu, dieťaťu nič nedáva. Rodič platí všetky náklady spojené s užívaním bytu (energie, poplatky pre SVB/správcu, odpad atď.), aj keď "faktúry" sú vystavené na meno dieťaťa.

Ak teda je prenajímateľom rodič, je aj registrovaný - tak aj svoje preukázateľne zaplatené výdavky si môže uplatniť. Zaplatil ich predsa:confused:. Samozrejme príjmy zdaňuje.
(môj názor - možno sa ešte niekto vyjadrí :confused:) A k vzťahu dieťaťa a rodiča ... robí to s jeho súhlasom - dieťa dalo rodičovi byt k dispozícii.
A aj ak by šlo o cudziu osobu - aj tá môže ďalej prenajímať byt, ktorý má sama v prenájme (ak majiteľ súhlasí). A dokonca nájomná zmluva ani nemusí byť písomná.
Llívia
02.04.12,19:48
Ak teda je prenajímateľom rodič, je aj registrovaný - tak aj svoje preukázateľne zaplatené výdavky si môže uplatniť. Zaplatil ich predsa:confused:. Samozrejme príjmy zdaňuje.
(môj názor - možno sa ešte niekto vyjadrí :confused:) A k vzťahu dieťaťa a rodiča ... robí to s jeho súhlasom - dieťa dalo rodičovi byt k dispozícii.
A aj ak by šlo o cudziu osobu - aj tá môže ďalej prenajímať byt, ktorý má sama v prenájme (ak majiteľ súhlasí). A dokonca nájomná zmluva ani nemusí byť písomná.
Sú to jeho (rodiča) preukázateľné zaplatené výdavky, keď na všetkých "faktúrach" je uvedené meno dieťaťa? Podľa mňa sú to výdavky zaplatené za iného daňovníka, ktoré si rodič nemôže uplatniť ako daňovo uznané.
Katy a R
02.04.12,19:56
Sú to jeho (rodiča) preukázateľné zaplatené výdavky, keď na všetkých "faktúrach" je uvedené meno dieťaťa? Podľa mňa sú to výdavky zaplatené za iného daňovníka, ktoré si rodič nemôže uplatniť ako daňovo uznané.
ak to zoberieme - že teda zaplatí dieťa (teoreticky) .. tak rodič následne zaplatí dieťaťu .. či ?
No a keď chceš mať pokoj na duši - tak existujú aj paušálne výdavky ;):)
ego.mc
02.04.12,20:14
Nejde o pokoj na duši, ale o pokoj s úradmi. :)
Ak by dieťa prijímalo peniaze v súvislosti s bytom, muselo by byť registrované na DÚ.
Ak by v písomnej zmluve bolo menovite uvedené, ktoré faktúry chodiace na meno dieťaťa sú rodičia povinní platiť, boli by to ich daňové výdavky.
Ešte že existujú paušálne výdavky...
Katy a R
02.04.12,20:25
určite máš pravdu s tým pokojom s úradmi - treba robiť tak, ako je najjednoduchšie.:)
Ale len toľko k tomu .. trošku iná je situácia pri rodinných príslušníkoch ... pred časom som si to overovala v tej súvislosti - že napr dcéra býva v mojom byte - a že či nebodaj to nemusím dávať do príjmu :D .. .. a aj tu niekde na porade sa už o tom písalo (ale nechce sa mi hľadať )
Llívia
03.04.12,04:15
Skutočné náklady, ktoré rodič zaplatil, boli vyššie ako paušál.
Llívia
03.04.12,04:17
Nejde o pokoj na duši, ale o pokoj s úradmi. :)
Ak by dieťa prijímalo peniaze v súvislosti s bytom, muselo by byť registrované na DÚ.
Ak by v písomnej zmluve bolo menovite uvedené, ktoré faktúry chodiace na meno dieťaťa sú rodičia povinní platiť, boli by to ich daňové výdavky.
Ešte že existujú paušálne výdavky...
Ako by taká písomná zmluva mala vyzerať - ako by to malo byť naformulované? Zmluva o nájme bytu by to asi nemohla byť, pretože dieťa, aj keď nemá z prenájmu žiaden príjem, by muselo byť registrované na DÚ.
milagros208
03.04.12,07:26
Ahojte. Ja by som sa chcela spýtať. Po podaní DP dane z príjmov fyzických osôb B, som zistila, že som v daňovom priznaní zabudla uviesť sumu zaplateného sociálneho a zdravotného poistenia. Treba podať dodatočné DP alebo len doplniť chýbajúce údaje do už podaného DP? Ďakujem.
ideno
03.04.12,07:30
Ahojte. Ja by som sa chcela spýtať. Po podaní DP dane z príjmov fyzických osôb B, som zistila, že som v daňovom priznaní zabudla uviesť sumu zaplateného sociálneho a zdravotného poistenia. Treba podať dodatočné DP alebo len doplniť chýbajúce údaje do už podaného DP? Ďakujem.
Najskôr sa skús dohodnúť na DÚ so správkyňou, že by si to tam len dopísala. Ak nebude ochotná, tak musíš podať dodatočné DP.
Llívia
16.04.12,05:01
Nejde o pokoj na duši, ale o pokoj s úradmi. :)
Ak by dieťa prijímalo peniaze v súvislosti s bytom, muselo by byť registrované na DÚ.
Ak by v písomnej zmluve bolo menovite uvedené, ktoré faktúry chodiace na meno dieťaťa sú rodičia povinní platiť, boli by to ich daňové výdavky.
Ešte že existujú paušálne výdavky...


Ako by taká písomná zmluva mala vyzerať - ako by to malo byť naformulované? Zmluva o nájme bytu by to asi nemohla byť, pretože dieťa, aj keď nemá z prenájmu žiaden príjem, by muselo byť registrované na DÚ.

Posúvam...
Zita5
16.04.12,05:55
Lívia, to je nejaké domotané. Rodič môže byť len splnomocnený na uzatvorenie nájomnej zmluvy. DP podáva dieťa. Neviem z akého dôvodu je na DU registrovaný rodič.

Tu ti poraďáci, ktorí nevedia podrobnosti, asi neporadia. Možno medzi rodičom a dieťaťom je uzatvorený nejaký druh zmluvy, o ktorom nevieš.

Tu je otázka a odpoveď z DRSR v opačnom prípade medzi rodinnými príslušníkmi

12. Otázka:
Vlastním rodinný dom v 2/3 a 1/3 domu máme spolu s manželkou v BSM. V dome nemáme
trvalý pobyt. Po vzájomnej ústnej dohode tento dom prenajímajú naše dve deti. Medzi nami
neexistuje písomná zmluva, deti nám neplatia nájomné.

Kto je povinný zaregistrovať sa na miestne príslušnom DÚ ?
Odpoveď:
Povinnosť registrácie majú tie fyzické osoby, ktoré rodinný dom prenajímajú, t.j. v danom
prípade deti. Rodičia by boli povinní registrovať sa na daňovom úrade v prípade, ak by dom
na základe nájomnej zmluvy prenajímali deťom (exitoval by nájomný vzťah medzi rodičmi
a deťmi).
Zita5
16.04.12,06:02
Podľa môjho názoru ,stačila by zmluva o výpožičke bytu medzi dieťaťom a rodičmi.Potom by sa rodičia registrovali a všetky náklady by boli daňové.Len treba spísať uvedenú zmluvu a spomenúť tam aj energie a vlastne to, že FA za energie budú chodiť na fakturačné údaje dcéry .


Zmluva o výpožičke bytových priestorov (http://www.vzory-zmluv-zadarmo.sk/obcianske-a-ludske-prava/obciansky-zakonnik/zmluva-o-vypozicke-bytovych-priestorov/) bezplatne, s tým, že vypožičiavateľ môže poskytnúť bytové priestory aj inému .



http://www.vzory-zmluv-zadarmo.sk/obcianske-a-ludske-prava/obciansky-zakonnik/zmluva-o-vypozicke-bytovych-priestorov/

http://www.tvojdom.sk/financie-pravo/zmluva-o-vypozicke-a.aspx
šurka
16.04.12,18:57
Poradí mi niekto? Otázka sa týka umorenia straty, odpoveď na ňu som tu bohužiaľ nikde nenašla.
V roku 2010 som vyprodukovala ako živnotníčka stratu, ktorej časť som si uplatnila v DP za rok 2011. V tomto roku ako SZČO mám aktívne príjmy podľa par. 6 (poisťovací agent), živnosť som zrušila v roku 2011. Môžem si aj tento rok uplatniť časť straty z roku 2010, alebo táto sa viaže len na živnosť? Je to pre mňa dôležité, lebo váham, či si viesť účtovníctvo, alebo si uplatniť paušálne výdavky. Za dobrú radu vopred ďakujem.
Mila123
16.04.12,19:01
áno, môžeš umorovať stratu----môj názor....
Llívia
17.04.12,10:20
Podľa môjho názoru ,stačila by zmluva o výpožičke bytu medzi dieťaťom a rodičmi.Potom by sa rodičia registrovali a všetky náklady by boli daňové.Len treba spísať uvedenú zmluvu a spomenúť tam aj energie a vlastne to, že FA za energie budú chodiť na fakturačné údaje dcéry .


Zmluva o výpožičke bytových priestorov (http://www.vzory-zmluv-zadarmo.sk/obcianske-a-ludske-prava/obciansky-zakonnik/zmluva-o-vypozicke-bytovych-priestorov/) bezplatne, s tým, že vypožičiavateľ môže poskytnúť bytové priestory aj inému .



http://www.vzory-zmluv-zadarmo.sk/obcianske-a-ludske-prava/obciansky-zakonnik/zmluva-o-vypozicke-bytovych-priestorov/

http://www.tvojdom.sk/financie-pravo/zmluva-o-vypozicke-a.aspx
V tom článku je napísané: "Zmluva o výpožičke je zásadne bezodplatná." Ak si v zmluve o výpožičke dohodnú, že rodič bude platiť náklady súvisiace s užívaním bytu "adresované na dieťa, bude to stále bezodplatné?
Rooibos
06.05.12,19:18
Prosim o radu ci vobec a ak ano tak kam mam uviest vyplatene ukoncene zivotne poistenie pri doziti sa a kam z neho uviest v DP zrazenu dan poistovnou. DAKUJEM.
ego.mc
08.05.12,10:21
Po zrazení dane je to daňovo vysporiadaný príjem, takže v DP to nie je potrebné uvádzať.. :)
guka
03.06.12,17:00
dobrý deň prosila by som poradiť,živnostík pracoval v priebehu roku 2011 aj v ČR.Má odklad na podanie DP do 30.6.2012.Jeho príjmy v ČR sú už prepočítané na EUR v sum 9000, na Slovensku má príem 15000 EUR.Kde treba daž tie prijmy , ktoré boli z CR. Robím to prvý krát a neviem si poradiť.Prosím o pomoc
Mila123
04.06.12,05:58
dobrý deň prosila by som poradiť,živnostík pracoval v priebehu roku 2011 aj v ČR.Má odklad na podanie DP do 30.6.2012.Jeho príjmy v ČR sú už prepočítané na EUR v sum 9000, na Slovensku má príem 15000 EUR.Kde treba daž tie prijmy , ktoré boli z CR. Robím to prvý krát a neviem si poradiť.Prosím o pomoc
ak to bola závislá činnosť tak § 5 ZDP
saslik
21.06.12,19:28
Prosim Vas,
mozem zaratat naklady za- vypracovanie znaleckeho posudku, vypracovanie projektovej dokumentacie, poistne za dom, provizia realitke, predlzenie stavebneho povoleniaa kolky na znizenie zisku za predaj nehnutelnosti? Velmi pekne dakujem.
januškaaa
15.07.12,18:35
Ahojte:)..chcela by som sa spýtať, známemu chcem pomôcť urobiť DP2011/mal odklad/. Na Slovensku pracoval na živnosť a potom asi 3 mesiace na živnosť vo Fínsku, 2,5mes. už na prac. zmluvu vo Fínsku. Ukázal mi fa zarobil na živnosť 14300e/vrátane fa z Fínska/. Na prac. zmluvu asi 10900e./vo Fínsku/
Do zdrav. poisť. zaplatil odvody do 12.9.potom pozastavil živnosť...Chcem sa spýtať, či má niekto skúsenosť s podávaním DP , keď niekto pracoval na živnosť na Slov, aj v cudzine a následne aj na prac. zmluvu v cudzine..a či v zahraničí tiež vydávajú tlačivo ako u nás o príjmoch, odvodoch do zdr. a soc. poisť., lebo tuším také tlačivo ani nedostal..a ako sa vypisuje DP, ak je príjem aj zo zahraničia:(..neviem to vôbec , ale chcela by som mu poradiť a naučiť sa to, ďakujem všetkým, ktorí mi pomôžu, ďakujeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeem
januškaaa
20.07.12,19:13
Ahojte:)..chcela by som sa spýtať, známemu chcem pomôcť urobiť DP2011/mal odklad/. Na Slovensku pracoval na živnosť a potom asi 3 mesiace na živnosť vo Fínsku, 2,5mes. už na prac. zmluvu vo Fínsku. Ukázal mi fa zarobil na živnosť 14300e/vrátane fa z Fínska/. Na prac. zmluvu asi 10900e./vo Fínsku/
Do zdrav. poisť. zaplatil odvody do 12.9.potom pozastavil živnosť...Chcem sa spýtať, či má niekto skúsenosť s podávaním DP , keď niekto pracoval na živnosť na Slov, aj v cudzine a následne aj na prac. zmluvu v cudzine..a či v zahraničí tiež vydávajú tlačivo ako u nás o príjmoch, odvodoch do zdr. a soc. poisť., lebo tuším také tlačivo ani nedostal..a ako sa vypisuje DP, ak je príjem aj zo zahraničia:(..neviem to vôbec , ale chcela by som mu poradiť a naučiť sa to, ďakujem všetkým, ktorí mi pomôžu, ďakujeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeem

..prosím, nikto mi neporadí?..Ako má vyplniť DP?
bonita
31.07.12,07:42
Prepacte, ze davam otazku sem, ale nechcem kvoli tomu novu temu zakladat. Niektori z vas asi robia aj na danovych uradoch a mozno mi budu vediet dat odpoved. Vopred dakujem.

Moje OZ pobera 2% z dane. Tento rok vraj boli dake problemy na danovom, aj 2% zacali nabiehat neskor. Dnes je 31.7. udajne posledny den, co by mali 2% nabehnut na ucty OZ tiek.
Je to ozaj posledny den alebo vzhladom k tomu problemu co DU mali sa lehota predlzi?

Cakam jednu vyraznu sumu od PO / bolo mi sprostredkovane info, ze mi ich 1,5% poslali/, ale zatial mi vsetko prislo len od FO, len jedno bolo PO. Tiez si myslim, ze mi prispelo viacero PO, ale teda neviem ci to znamena naozaj pravnocku osobu.

Minuly rok mi chodilo na ucte, ze aj od akeho DU idu, tento rok mi chodi len toto:

PÚ-PPD FO-VÚ,D

znamena to FO naozaj fyzicku osobu alebo to tento rok nie je tak rozdelene? A FO v tomto pripade znamena daco ine?
kunecka
24.09.12,21:17
Ahojte, do riadku 87 DP typ B sa vpisuju celkove prijmy zo zahranicnej zivnosti alebo zaklad dane z tejto zivnosti (prijem - 40% vydavky). DAKUJEM
Katrina13
07.01.13,09:36
Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o utvrdenie či sa rodičovský a materská stále považuje za sociálnu dávku a do daňového sa ako príjem nezahŕňa? A ešte ak by ste mi vedeli poradiť, švagor pracoval ako zamestnanec ale dal výpoveď a sám si cca.3 mesiace platí zdravotné odvody a odvody do sociálnej poisťovne - ako sa to premietne v daňovom priznaní?
Ďakujem.
Tweety
07.01.13,09:38
Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o utvrdenie či sa rodičovský a materská stále považuje za sociálnu dávku a do daňového sa ako príjem nezahŕňa? A ešte ak by ste mi vedeli poradiť, švagor pracoval ako zamestnanec ale dal výpoveď a sám si cca.3 mesiace platí zdravotné odvody a odvody do sociálnej poisťovne - ako sa to premietne v daňovom priznaní?
Ďakujem.
Nie, do príjmu daňovníka sa príjem z MD a RD nepočíta, ale počíta sa do príjmu na uplatnenie NČ. Odvody uvedie v DP.
Katrina13
07.01.13,09:44
Nie, do príjmu daňovníka sa príjem z MD a RD nepočíta, ale počíta sa do príjmu na uplatnenie NČ. Odvody uvedie v DP.
Ďakujem veľmi pekne za pomoc. Ja si robím len daňové priznanie z prenájmu a som teraz na rodičovskej tak ak dobre viem tak na mňa sa z pasívneho príjmu NČ neuplatňuje-opravte ma prosím ak sa mýlim.A prosím ak môžete poradte mi či švagrovi vyplniť tlačivo A keď bol len zamestnanec a potom si sám platil dobrovoľne alebo B a tam viem že sa to živnostníkom uvádzalo v starom tlačive do oddielu VI ako preukázateľné zaplatené poistné na soc.poist a na zdrav.poist.ale jemu asi bude treba to A a tam asi bude rovnaká kolonka?
Kvietocek
08.01.13,19:03
Prosim Vas o radu. SZCO sa rozhodla viest PU. Ked si pozeram stare tlacivo DP FO B tak je tam prijem zo zivnosti. SZCO mala prijem z:
- trzby
- upsvar - prispevok (preukazatelne)
- kreditny úrok (0.08 eur)
prve dva viem ze ako prijem zo zivnosti, ze to tam mam dat. Ale co kreditny úrok? SZCO ma ako HV stratu 51,02 eur podla hlavnej knihy. Ak ho tam zapocitam tak mi bude DP sediet, ak ho tam vsak nezapocitam a dam ho do §7 tak sa mi tento HV zvysi na 51,10 ale to mi nesedi ha HK. Co s tym?
milusa64
22.01.13,08:45
Dobrý deň, mala by som otázku.. Manžel ma od apríla 2012 živnosť, dovtedy bol na Urade prace, ja ako manželka som bola od januara na PN a tak na materskej dovolenke.. moze si na mna kedze zijeme v jednej domacnosti uplatnit znizenie dane? a este jedna otazka, dcerka sa nam narodila v aprili, moze si uplatnit na nu danovy bonus? dakujem
veronikasad
22.01.13,08:48
Dobrý deň, mala by som otázku.. Manžel ma od apríla 2012 živnosť, dovtedy bol na Urade prace, ja ako manželka som bola od januara na PN a tak na materskej dovolenke.. moze si na mna kedze zijeme v jednej domacnosti uplatnit znizenie dane? a este jedna otazka, dcerka sa nam narodila v aprili, moze si uplatnit na nu danovy bonus? dakujemAká je výška tvojho vyplteného nemocenského a materskej z roku 2012 ?

Aké príjmy = tržby mal manžel za rok 2012 ? Bol v zisku ?
Mila123
22.01.13,08:50
Dobrý deň, mala by som otázku.. Manžel ma od apríla 2012 živnosť, dovtedy bol na Urade prace, ja ako manželka som bola od januara na PN a tak na materskej dovolenke.. moze si na mna kedze zijeme v jednej domacnosti uplatnit znizenie dane? a este jedna otazka, dcerka sa nam narodila v aprili, moze si uplatnit na nu danovy bonus? dakujem
spočítaj si Tvoj príjem PN + MD a môže si na Teba uplatňovať odpoč. položku na dani ale iba do rozdielu NČZD- Tvoj príjem.....
a na DB na dcéru má nárok od 04/2012, predpokladám, že nie je v strate podľa § 6 (inak by si sa nepýtala na tvoj odpočet)
milusa64
22.01.13,08:57
kedze som mala dobrovlne nemocensky poistena tak moja materska a nemocenske aj s pridavkami boli za rok 2012 su v sume cca 15115 euro, takze to asi nemoze.. prepacte, myslela som ze to je menej :)
manzel pracuje za jednu firmu a nie je platom dph, takze faktury ktore som mu spocitala t.j. co mu zaplatili je v sume 7230 euro..
veronikasad
22.01.13,08:59
kedze som mala dobrovlne nemocensky poistena tak moja materska a nemocenske aj s pridavkami boli za rok 2012 su v sume cca 15115 euro, takze to asi nemoze.. prepacte, myslela som ze to je menej :)
manzel pracuje za jednu firmu a nie je platom dph, takze faktury ktore som mu spocitala t.j. co mu zaplatili je v sume 7230 euro..
Prídavok na dieťa sa nezahrňa do vlastného príjmu manželky, ale aj tak to bude viac ako ročná NČZD, manžel si na teba nemôže uplatniť žiadnu NČZD.

Vznikne mu nárok na DB od mesiaca, v ktorom sa dieťa narodilo.

Manžel vedie účtovníctvo, alebo si uplatňuje paušálne výdavky ? V roku 2012 platil odvody do ZP a SP ?
milusa64
22.01.13,09:07
uplatnuje si pausalne vydavky.. nevedie si uctocnictvo... odvody do SP neplatil, kedze bol prvy rok zivnostnikom a tak bol oslobodeny,ale do ZP si uhradzal poistne...
januškaaa
26.01.13,18:51
Ahojte, práve som si dorobila DP, ZD mi vyšiel 2122,14e. Min. rok som začala pracovať na DIč , takže som nemusela ešte platiť do SP odvody. Chcela som sa spýtať, aká je hranica príjmov, aby mi nevznikla povinnosť platiť do SP? Moje príjmy boli 4153,38e a do ZP som platila 369,89 e a podnikala som od 15.marca, čiže 10 mes.Ďakujem za odpoveď
Mila123
26.01.13,18:53
Ahojte, práve som si dorobila DP, ZD mi vyšiel 2122,14e. Min. rok som začala pracovať na DIč , takže som nemusela ešte platiť do SP odvody. Chcela som sa spýtať, aká je hranica príjmov, aby mi nevznikla povinnosť platiť do SP? Moje príjmy boli 4153,38e a do ZP som platila 369,89 e a podnikala som od 15.marca, čiže 10 mes.Ďakujem za odpoveď
príjem do SP , aby si si nemusela platiť soc. poistenie je 393 x 12= 4716 €
úspešne si sa vyhla plateniu sociálneho poistenia.......
veronikasad
26.01.13,18:53
Ahojte, práve som si dorobila DP, ZD mi vyšiel 2122,14e. Min. rok som začala pracovať na DIč , takže som nemusela ešte platiť do SP odvody. Chcela som sa spýtať, aká je hranica príjmov, aby mi nevznikla povinnosť platiť do SP? Moje príjmy boli 4153,38e a do ZP som platila 369,89 e a podnikala som od 15.marca, čiže 10 mes.Ďakujem za odpoveď
393 x 12 bez ohladu na počet mesiacov podnikania.
Zaplatené odvody pri výpočte VZ sa berú do úvahy len vtedy, ak vznikne povinná registrácia (čo nie je tvoj prípad)
januškaaa
26.01.13,19:17
:) no aspoň že to,rozumiem, musela by som teda zarobiť nad 4716e, aby mi vznikla povinnosť platiť z min. VZ do SP preddavky :)...ďakujem za odpoveď.Len dúfam, že budúci rok sa mi aj dariť bude, nie ako tento. A chcela by som sa ešte spýtať: keď ponahadzujem sumu príjmov do tabuľkyVI., riadok 8 DP od KROSU, a začiarknem pod tabuľkou riadok 2 , že si uplatňujem výdavky paušálne 40%, a do ZP že som odviedla poistné 369,89e, tak mi poistné vyhodí do výdavkov na riadku 2 v tabuľke/zo živnosti/ a výdavok 40% si musím vypočítať sama, keď som to minule počítala mužovi, tak to automaticky prepočítalo..teraz neviem, či to mám aj v DP tak napísať..:(
veronikasad
26.01.13,19:23
:) no aspoň že to,rozumiem, musela by som teda zarobiť nad 4716e, aby mi vznikla povinnosť platiť z min. VZ do SP preddavky :)...ďakujem za odpoveď.Len dúfam, že budúci rok sa mi aj dariť bude, nie ako tento. A chcela by som sa ešte spýtať: keď ponahadzujem sumu príjmov do tabuľkyVI., riadok 8 DP od KROSU, a začiarknem pod tabuľkou riadok 2 , že si uplatňujem výdavky paušálne 40%, a do ZP že som odviedla poistné 369,89e, tak mi poistné vyhodí do výdavkov na riadku 2 v tabuľke/zo živnosti/ a výdavok 40% si musím vypočítať sama, keď som to minule počítala mužovi, tak to automaticky prepočítalo..teraz neviem, či to mám aj v DP tak napísať..:(
Za ktorý rok robíš DP ? Editovatelné tlačivo DP za rok 2012 ešte v KROSe nie je.
januškaaa
26.01.13,19:27
Ahoj, robím za rok 2012, od Krosu...mám tam vzor...každý rok si to sťahujem z netu
veronikasad
26.01.13,19:29
Ahoj, robím za rok 2012, od Krosu...mám tam vzor...každý rok si to sťahujem z netu
určite tam nie je vzor DP platného pre rok 2012. Editovatelné tlačivá budú až v polovici februára 2013.
Pozri akú tam máš NČZD
januškaaa
26.01.13,19:37
tento program som sťahovala min. rok, keď otvorím DP, mám tam príklad na DP 2011 a aj 2012-skúšala som prepísať rok, ale nejde to :)..tak neviem..odpoč. položka na man. je tam 3559,3, tak ešte počkám, chcela som to podať skôr, nech mám pokoj, ale neviem, či to mám dobre ..dík
veronikasad
26.01.13,19:39
tento program som sťahovala min. rok, keď otvorím DP, mám tam príklad na DP 2011 a aj 2012-skúšala som prepísať rok, ale nejde to :)..tak neviem..odpoč. položka na man. je tam 3559,3, tak ešte počkám, chcela som to podať skôr, nech mám pokoj, ale neviem, či to mám dobre ..dík
nie je to dobré tlačivo (DP podané na nesprávnom tlačive sa povžuje za nepodané), ani správna NČZD.
januškaaa
26.01.13,19:45
Aha, tak ďakujem Ti, zasa by som spravila nejakú hlúposť...počkám si teda na február...prajem pekný večer :)
jana555
03.02.13,14:23
Dobrý deň.
Chcem si overiť, či správne vypĺňam daň.priznanie B:
SZČO nie je platcom odvodov do SP, platí len odvody do ZP. V DP si uplatňuje "paušálne 40 % výdavky", odvody do ZP si neuplatňuje vo výdavkoch, aby mu nevyšla strata. Na str.3 DP pod tabuľkou č. 1 - preukázateľne zaplatené poistné na ZP neuvádzam nič, nakoľko odvody ZP nie sú zahrnuté vo výdavkoch?
Na str. 12 v r. 10 uvádzam skutočne uhradené preddavky na ZP, ktoré sa týkajú roku 2012, t.j. vrátane
úhrady 8.1.13 za december 2012, bez výsledku ročného zúčtovania?
Ďakujem.
marika21
09.02.13,17:26
Dobry vecer , chcem sa opytat , ak som poberam pridavok na dieta , popri rodicovskom prispevku, a manzel je SZCO, ma narok aj on uplatnit danovy bonus v danovom priznani na dieta? Dakujem za odpoved
veronikasad
09.02.13,17:27
Dobry vecer , chcem sa opytat , ak som poberam pridavok na dieta , popri rodicovskom prispevku, a manzel je SZCO, ma narok aj on uplatnit danovy bonus v danovom priznani na dieta? Dakujem za odpoved
Mala si okrem rodičovského príspevku iný príjem ? (napr. nemocenské, ošetrovné z DNP, príjem z dohody)?
marika21
10.02.13,10:01
bola som na absolventskej praxi, ale tento prijem sa nerata za prijem, je to statna socialna davka, okrem rodicovskeho som nemala ziaden iny prijem
marika21
10.02.13,10:05
bola som na absolventskej praxi, ale tento prijem sa nerata za prijem, je to statna socialna davka, okrem rodicovskeho som nemala ziaden iny prijem
tompet
10.02.13,10:09
Dobry vecer , chcem sa opytat , ak som poberam pridavok na dieta , popri rodicovskom prispevku, a manzel je SZCO, ma narok aj on uplatnit danovy bonus v danovom priznani na dieta? Dakujem za odpoved

Čo poberáš ty je pre odpoveď na otázku nepodstatné. Ak manžel vykáže príjem z podnikania vyšší ako polovica minimálnej mzdy a zároveň kladný základ dane/teda nie stratu/ má nárok na daňový bonus.
Katy a R
10.02.13,11:05
doplním - že ročnú polovicu min mzdy
Mija33
10.02.13,16:41
SZČO si dáva do príjmu aj OČR na dieťa?
Mila123
10.02.13,16:44
SZČO si dáva do príjmu aj OČR na dieťa?

podľa § 9 ZDP príjem vyplatený SP ako ošetrovanie člena rodiny je od dane oslobodený
marika21
11.02.13,10:35
Ak SZCO bol 2 mesiace na PN-ke, zaratáva sa príjem z PN-ky do príjmu zivnostníka? dakujem
Tweety
11.02.13,11:07
Ak SZCO bol 2 mesiace na PN-ke, zaratáva sa príjem z PN-ky do príjmu zivnostníka? dakujem
Nie, veď to nie je zdaniť. príjem.
68danka
19.02.13,22:52
neviem či som v správnej téme účtujem lekárov SZČO títo mali prjmy za marketingové prieskumy /firmy od ktorých tieto príjmy plynuli som si preverila v OR sú to firmy zriadené na marketingový prieskum, nie sú založené ani na výrobu liečiv ani na distribuciu liečiv/ tieto marketingové prieskumy sa týkali vyhodnocovania produktu lieku. do ktorého § by som mala tieto príjmy prirátať do § 6 alebo 8 prosím poradte ďakujem
tompet
19.02.13,23:27
Ja by som to dal do šestky /už už som napísal že do trojky/. Tak idem radšej spať.
Melnick
20.02.13,06:02
Ešteže si o tej "trojke" písal po 22:00 hodine !!! :D:D:D
68danka
20.02.13,07:16
dnes som sa stretla s názorom že do 8 ako iný príjem keďže lekár takúto činnost v predmete činnosti nemá tak už naozaj neviem kde skúste poradiť
kn-alka
20.02.13,07:40
neviem či som v správnej téme účtujem lekárov SZČO títo mali prjmy za marketingové prieskumy /firmy od ktorých tieto príjmy plynuli som si preverila v OR sú to firmy zriadené na marketingový prieskum, nie sú založené ani na výrobu liečiv ani na distribuciu liečiv/ tieto marketingové prieskumy sa týkali vyhodnocovania produktu lieku. do ktorého § by som mala tieto príjmy prirátať do § 6 alebo 8 prosím poradte ďakujem

Účtuješ SZČO v jednoduchom účtovníctve?
Ak áno, príjem za mark.prieskumy daj ako ostatné príjmy. Hlavne ak je to zanedbateľná suma.
Už som mala takéto prípady, t.j. SZČO mal 1-2 krát za rok príjmy, ktoré nesúviseli s jeho živnosťou, účtovala som to v rámci jeho živnosti na ostatné príjmy. DÚ nič nevytkol.

Napr. ja mám v živnosti len účtovné služby. Počas roka som mala príjem za predaj kanc.potrieb, zaúčtovala som to ako ost.príjmy a nebol s tým problém.
japis
20.02.13,07:40
Moji lekári robia marketingové prieskumy na základe dohôd o vykonaní práce, a teda mi odovzdali klasické potvrdenia o príjmoch FO zo závislej činnosti podľa par.5 zákona. Niektorí si ich davajú vyplácať na svoj súkromný účet, niektorí na "podnikateľský". Viacerých som musela upozorniť, že tie potvrdenia sú dôležité pre DP, lebo by ich boli schopní aj zahodiť. Mysleli si, že keď sú zdanené, tak sa nemusia uvádzať v DP ako pred rokmi. Takže takéto príjmy uvádzam v riadku 34 a 34a DP B.
kn-alka
20.02.13,07:41
Súhlasím s japis, ak to boli príjmy na základe dohôd, musia doložiť potvrdenie o príjme.
68danka
20.02.13,07:53
ďakujem za odpovede takže to zaradím do § 8 stl.1 riadok 12 DP FO B oddiel VIII.
kn-alka
20.02.13,08:03
Nie, netreba.
Účtuj normálne v jednoduchom účtovníctve príjem - ostatné zdaniteľné príjmy.
Budeš to mať vo výkaze o príjmoch a výdavkoch v r.3
šurka
22.02.13,08:45
V roku 2011 som bol platcom DPH. Od 1. 1. 2012 už nie som. Z roku 2011 mi zostal záväzok voči DÚ zaplatiť DPH vo výške 186 EUR aj som ju vo februári 2012 zaplatil. Medzi aké výdavky sú túto sumu môžem zarátať? Ďakujem za radu.
šurka
22.02.13,08:46
Ešte dodám k príspevku 866 že účtujem v jednoduchom účtovníctve. Ozve sa mi niekto a poradí mi? Ďakujem moc.
kn-alka
22.02.13,08:49
Platba DPH sa nezarátava do výdavkov, je to výdavok neovplyvňujúci základ dane.
tompet
22.02.13,09:48
Platba DPH sa nezarátava do výdavkov, je to výdavok neovplyvňujúci základ dane.

V tomto máš absolútnu pravdu. S tým sa nedá polemizovať.
Nechcel sa ale šurka spýtať niečo iné? :confused:
Pôvodca otázky si tú DPH, ak mal posl.zdaňovacie obdobie 4Q alebo 12 mesiac, mal interným dokladom vysporiadať v JU v roku 2011.
veronikasad
22.02.13,09:52
V tomto máš absolútnu pravdu. S tým sa nedá polemizovať.
Nechcel sa ale šurka spýtať niečo iné? :confused:
Pôvodca otázky si tú DPH, ak mal posl.zdaňovacie obdobie 4Q alebo 12 mesiac, mal interným dokladom vysporiadať v JU v roku 2011.
Ak myslíš na vysporiadanie DPH zo zásob a ZC DHM - súhlasím. Či to však zadavatel urobil v poslednom DP urobil - nevieme. V príspevku sa pýta na zúčtovanie záväzku voči DU (daň.povinnosť z posl. DP DPH), ktorý je VNZD
šurka
22.02.13,10:11
Jednalo sa o vysporiadanie DPH zo zásob po skončení živnosti (inventúra zásob po zrušení obchodu), pričom posledné zdaňovacie obdobie bol 4Q. Interným závierkovým dokladom som vysporiadal rok 2011. Išlo mi čisto o sumu 185 EUR, ktorú som uhradil až v roku 2012, do akých výdavkov si ju môžem zahrnúť. Myslím, že správne je do výdavkov neovplyvňujúcich základ dane, čo ste mi aj potvrdili. Je to správne? Ďakujem moc.
veronikasad
22.02.13,10:12
Jednalo sa o vysporiadanie DPH zo zásob po skončení živnosti (inventúra zásob po zrušení obchodu), pričom posledné zdaňovacie obdobie bol 4Q. Interným závierkovým dokladom som vysporiadal rok 2011. Išlo mi čisto o sumu 185 EUR, ktorú som uhradil až v roku 2012, do akých výdavkov si ju môžem zahrnúť. Myslím, že správne je do výdavkov neovplyvňujúcich základ dane, čo ste mi aj potvrdili. Je to správne? Ďakujem moc.
Daňová povinnosť DPH je VNZD.
grammatika
25.02.13,09:11
Ahojte, prešla som si všetky strany, a ak som to správne pochopila, tak:
strana 12:
idú dám výdavky na ZP viažuce sa roka 2012, zaplatené len v roku 2012, čiže, ak niekto platí 8. v mesiaci, tak výdavkami sú platby od 08.02.-08.11.2012 - pretože len tie sa týkajú roka 2012?
už som z toho mimo, toľko stanovísk z DRSR, MZ, že to prestalo mať pre mňa logiku.
Prosím rozmýšľam správne?
ďakujem
chudaska
25.02.13,09:16
Názory sa tu rôznia...ja tam davam platby zaplatene v roku 2012, cize aj januarovu zaplatenu za 12/2011!! Okrem nedoplatkov a tiez ak niekto plati dobrovolne poistenie napr. v nezamestnanosti,tak to tam tiez nevstupuje!!
Katarina-fa
26.02.13,11:19
prosím poradíte mi či správne uvažujem pri vyplňaní DP "B" :

kozmetička má salón v priestoroch, ktoré má prenajaté (mesačne platí nájom podľa zmluvy)
príjmy zo živnosti jej uvediem do riadku 2 tabuľky I.
okrem toho má mesačne vystavené faktúry v znení "prenájom pedikérskeho kresla" pre pedikérku (mesačne vystavená faktúra + PPD) - tento príjem môžem zahrnúť do riadku 2 spolu s tržbami?

veľmi pekne ďakujem za pomoc
Silvia8
03.03.13,08:47
Dobrý deň, chcem sa spýtať do ktorého roku zaúčtujem v JU daň z príjmu FO a pokiaľ mi vychádza hodnota ktorá sa neplatí bude mi stále vykazovať záväzok ako neuhradený? Ďakujem
adriana777
03.03.13,11:14
Dobrý deň, prosím vás v tlačive B na str. 12 vypisuje riadky 1 /príjmy a výdavky/ a r.2 každý živnostník?? a ešte k riadkom 9 a 10.. čítala som predchádzajúce komentáre, no nie som si stále istá... Platbu v 1/2012 - tam neudávam? to bola platba za 12/2011...A ešte zo zdr. poistovne mám platbu za akontáciu - uvádza sa to len v VI oddiely alebo aj v tom riadku 9?? Ďakujem...
lipanek
12.03.13,12:36
prosím.. rýchla otázka. Tlačivo B, oddiel V. Suma riadku 34 (uhrn prijmov od zamestnavatelov) je nižšia ako riadok 35 (uhrn poistneho) . Na riadok 36 (rozdiel príjmy - poistné) dám 0 alebo záporné číslo????
Dakujem.
veronikasad
12.03.13,12:38
prosím.. rýchla otázka. Tlačivo B, oddiel V. Suma riadku 34 (uhrn prijmov od zamestnavatelov) je nižšia ako riadok 35 (uhrn poistneho) . Na riadok 36 (rozdiel príjmy - poistné) dám 0 alebo záporné číslo????
Dakujem.
Dôvod ?
lipanek
12.03.13,13:15
Dôvod ?

manzelka je na rodicovskej a dostala potvrdenie o prijmoch od zamestnavatela, prijem bol vo forme benefitu ktory jej poskytuje zamestnavatel aj pocas rodicovskej cca 60 eur. v zdravotnom poistnom je uvedena suma cca 200 eur. preto ta otazka k riadku 36.
lipanek
13.03.13,12:32
Dôvod ?

este doplnim. uhrn poistneho je vyssi ako uhrn prijmov z dovodu zavazku voci zamestnavatelovi kvoli zuctovaniu zdr. odvodov za rok 2011, ktore zdr. poistovna poslala zamestnavatelovi - ten zaplatil a eviduje pohladavku voci zamestnancovi.

Otazka: Tlačivo B, oddiel V. Suma riadku 34 (uhrn prijmov od zamestnavatelov) je nižšia ako riadok 35 (uhrn poistneho) . Na riadok 36 (rozdiel príjmy - poistné) dám 0 alebo záporné číslo????
Dakujem.
Kvaka
13.03.13,12:45
este doplnim. uhrn poistneho je vyssi ako uhrn prijmov z dovodu zavazku voci zamestnavatelovi kvoli zuctovaniu zdr. odvodov za rok 2011, ktore zdr. poistovna poslala zamestnavatelovi - ten zaplatil a eviduje pohladavku voci zamestnancovi.

Otazka: Tlačivo B, oddiel V. Suma riadku 34 (uhrn prijmov od zamestnavatelov) je nižšia ako riadok 35 (uhrn poistneho) . Na riadok 36 (rozdiel príjmy - poistné) dám 0 alebo záporné číslo????
Dakujem.
Ak ten záväzok je nedoplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia, nech si vyžiada od zamestnávateľa vykonané ročné zúčtovanie dane za rok 2011, prípadne potrebné doklady o úhrade nedoplatku a nech podá dodatočné daňové priznanie za rok 2011. To bude pre ňu výhodnejšie, uplatniť si to cez DDP za rok 2011, okrem toho je na rodičovskej dovolenke, príjmy zo zamestnania vlastne nepoberá.
januškaaa
15.03.13,09:06
Ahojte.Ak mám podpísanú dohodu o vykonaní práce s DSS, tieto príjmy sú už zdanené , čiže sa nezarátavajú do DP, však?Ďakujem za odpoveď
veronikasad
15.03.13,09:49
Ahojte.Ak mám podpísanú dohodu o vykonaní práce s DSS, tieto príjmy sú už zdanené , čiže sa nezarátavajú do DP, však?Ďakujem za odpoveď
zarátavajú, ide o príjem z § 5, ktorý tiež uvádzaš v DP. Zrazenú daň si započítaš.
lipanek
16.03.13,08:42
Nezdaniteľná časť na manželku: Niekde som čítal že do definície "vlastných príjmov" (Tlačivo B, riadok 31 poznámka 8) patrí aj "náhrada príjmu pri PN, nemocenské, ošetrovné, materské a vyrovnávací príspevok" Potom by si manžel nemohol uplatniť na manželku, ktorá bola na materskej (nie na rodičovskej) celú sumu (3644,74 eur) ale len rozdiel 3644,74 - vyplatený materský príspevok. To isté napr. aj v prípade ak manželka je PN a poberá nemocenské. Neviete či je to naozaj tak, prípadne aká je skutočná definícia vlastných príjmov? Ďakujem.
Tweety
16.03.13,08:48
Nezdaniteľná časť na manželku: Niekde som čítal že do definície "vlastných príjmov" (Tlačivo B, riadok 31 poznámka 8) patrí aj "náhrada príjmu pri PN, nemocenské, ošetrovné, materské a vyrovnávací príspevok" Potom by si manžel nemohol uplatniť na manželku, ktorá bola na materskej (nie na rodičovskej) celú sumu (3644,74 eur) ale len rozdiel 3644,74 - vyplatený materský príspevok. To isté napr. aj v prípade ak manželka je PN a poberá nemocenské. Neviete či je to naozaj tak, prípadne aká je skutočná definícia vlastných príjmov? Je to tak, ako to tam je naspísané. Ďakujem.
V texte.
Mila123
16.03.13,08:50
lipanek
16.03.13,09:41
http://www.porada.sk/t211674-odpocitatelna-polozka-na-manzelku-szco.html
http://www.porada.sk/t212494-nezdanitelna-ciastka-podpora-v-nezam-nedoplatok-zdrav-poist.html
http://www.porada.sk/t186688-nezdanitelna-cast-na-manzelku.html
http://www.porada.sk/t212495-nezdanitelna-cast-na-manzelku-vs-prenajom-bytu-nadobudnuty-pred-manzelstvom.html
http://www.porada.sk/t206751-nezdanitelna-cast-zakladu-dane-na-manzelku-manzela-za-rok-2012-a.html
http://www.porada.sk/t44602-vlastny-prijem-manzelky-co-vsetko-sa-don-zapocitava.html
a k týmto príspevkom už iba §11 ZDP :D

Dakujem za odpoved. ok, v jednej teme vyssie to naozaj bolo dobre popisane. ostatne temy su pre mna v zablokovanej sekcii alebo sa mojej otazky tykali velmi nepriamo.
Dufam ze ma neznesiete pod ciernu zem, ked dam podotazku:) , ale nie som si isty. Do vlastnych prijmov manželky sa počíta aj nemocenské keď bola s chorym dieťaťom na PN?

Nepustí ma to dať "užitočné" tak aspoň ĎAKUJEM!
veronikasad
16.03.13,09:44
Dakujem za odpoved. ok, v jednej teme vyssie to naozaj bolo dobre popisane. ostatne temy su pre mna v zablokovanej sekcii alebo sa mojej otazky tykali velmi nepriamo.
Dufam ze ma neznesiete pod ciernu zem, ked dam podotazku:) , ale nie som si isty. Do vlastnych prijmov manželky sa počíta aj nemocenské keď bola s chorym dieťaťom na PN?

Nepustí ma to dať "užitočné" tak aspoň ĎAKUJEM!
vlastným príjmom manželky je aj ošetrovné (tak sa totiž nazýva dávka pri ošetrovaní chorého dieťaťa)
lipanek
16.03.13,12:35
vlastným príjmom manželky je aj ošetrovné (tak sa totiž nazýva dávka pri ošetrovaní chorého dieťaťa)

Dakujem!
Leora
16.03.13,17:37
Dobrý deň,
riešim takýto problem a potrebovala by som poradiť. Daňovník má príjmy z poľnohospodárskej výroby- je SHR. Od júna si rozšíril živnosť o sprostredkovateľskú činnosť v oblasti služieb. Môžem činnosť s SHR zdaniť +dokladované výdavky, a sprostrekovateľskú činnosť + percentuálne výdavky, alebo to musím dať spolu? Vykaz PaV bude len z prijmu SHR?Vďaka za ochotu.
lipanek
18.03.13,15:32
Ešte jedna otázka ku "vlastným príjmom" manželky (nemocenské, ošetrovné,..) kvôli nezdaniteľnému minimu. Keďže tieto dávky sa vyplácajú za predchádzajúci mesiac, berie sa suma ktorá bola reálne vyplatená len v danom roku?
Ináč povedané, ak v januári 2013 prišlo nemocenské za december 2012, berie sa v daňovom priznaní ako vlastný príjem manželky za rok 2012 aj táto suma?
Tweety
18.03.13,15:45
Vlastným príjmom v roku 2012 je len to, čo v skutočnosti aj v tom roku dostala. Okrem príjmov zo ZČ, tam sa berú príjmy vyplatené do 31.1..nasledujúceho roka.
lipanek
18.03.13,16:24
Vlastným príjmom v roku 2012 je len to, čo v skutočnosti aj v tom roku dostala. Okrem príjmov zo ZČ, tam sa berú príjmy vyplatené do 31.1..nasledujúceho roka.

Dakujem!
Arava
19.03.13,10:28
Prosím poraďákov o radu,
vypĺňam ďaňové priznanie " B " daňovníkovi, ktorý na päť detí v odd. IV -údaje na uplatnenie daňového bonusu v riadku 32 doplním 4 deti následne zaškrtnem riadok 33
a piate dieťa podľa " odvolávky " doplním v oddiele XIV pri konkrétnom prepočte mi však piate dieťa nepripočíta v riadku 96 - nárok na daňový bonus, keď nárok doplním ručne tak mi vypíše logické chyby ,neviem kde robím chybu...
elizabet100
19.03.13,14:52
Dobrý deň, prosím vás v tlačive B na str. 12 vypisuje riadky 1 /príjmy a výdavky/ a r.2 každý živnostník?? a ešte k riadkom 9 a 10.. čítala som predchádzajúce komentáre, no nie som si stále istá... Platbu v 1/2012 - tam neudávam? to bola platba za 12/2011...A ešte zo zdr. poistovne mám platbu za akontáciu - uvádza sa to len v VI oddiely alebo aj v tom riadku 9?? Ďakujem...

Zaujíma ma odpoveď na tú prvú otázku.Podľa mňa nie každý živnostník.
Kvaka
19.03.13,15:08
Dobrý deň, prosím vás v tlačive B na str. 12 vypisuje riadky 1 /príjmy a výdavky/ a r.2 každý živnostník?? a ešte k riadkom 9 a 10.. čítala som predchádzajúce komentáre, no nie som si stále istá... Platbu v 1/2012 - tam neudávam? to bola platba za 12/2011...A ešte zo zdr. poistovne mám platbu za akontáciu - uvádza sa to len v VI oddiely alebo aj v tom riadku 9?? Ďakujem...Na strane 12 vypisuje riadky 1 a 2 iba ten, kto mal príjmy z osobnej asistencie, ktoré uviedol v časti VI. ODDIEL na strane 3 v riadku 6 daňového priznania.
K riadkom 9 a 10 - daj tam preddavky na poistenie, ktoré si si uplatnila aj pri znížení základu dane zo živnosti, teda boli zaplatené v roku 2012, čiže aj platbu v 1/2012 za december 2011.
Katy a R
19.03.13,15:18
Prosím poraďákov o radu,
vypĺňam ďaňové priznanie " B " daňovníkovi, ktorý na päť detí v odd. IV -údaje na uplatnenie daňového bonusu v riadku 32 doplním 4 deti následne zaškrtnem riadok 33
a piate dieťa podľa " odvolávky " doplním v oddiele XIV pri konkrétnom prepočte mi však piate dieťa nepripočíta v riadku 96 - nárok na daňový bonus, keď nárok doplním ručne tak mi vypíše logické chyby ,neviem kde robím chybu...
aj keď vyhodí logické chyby - ale pustí ťa ďalej, aj vytlačiť sa dá - či nie? Malo by to byť dobre podľa mňa.
Dianao
20.03.13,06:58
Dobrý deň, ja by som prosila niekoho o potvrdenie informácie, že je možný súbeh príjmov podľa $5 a $6 zo živnosti, kde si uplatňujem paušálne výdavky. Ďakujem
Mila123
20.03.13,07:00
Dobrý deň, ja by som prosila niekoho o potvrdenie informácie, že je možný súbeh príjmov podľa $5 a $6 zo živnosti, kde si uplatňujem paušálne výdavky. Ďakujem
áno, takáto kombinácia je možná
Yivo
20.03.13,09:19
Zdravim, zhanam nejaky presny navod ako vyplnit danove priznanie. Tzn. presne vysvetlenie pre kazdy jednotlivy riadok. Neviete o niecom? Pride mi totiz naozaj smiesne ze na taku zakladnu vec ako je podanie danoveho priznania musi mat clovek 4 vysoke skoly.
Mila123
20.03.13,09:22
:D
Zdravim, zhanam nejaky presny navod ako vyplnit danove priznanie. Tzn. presne vysvetlenie pre kazdy jednotlivy riadok. Neviete o niecom? Pride mi totiz naozaj smiesne ze na taku zakladnu vec ako je podanie danoveho priznania musi mat clovek 4 vysoke skoly.
ja mám iba jednu a ide to.....:D
Tweety
20.03.13,09:25
Zdravim, zhanam nejaky presny navod ako vyplnit danove priznanie. Tzn. presne vysvetlenie pre kazdy jednotlivy riadok. Neviete o niecom? Pride mi totiz naozaj smiesne ze na taku zakladnu vec ako je podanie danoveho priznania musi mat clovek 4 vysoke skoly.
Ja si myslím, že ani veľmi ich nemusí mať, stačí len poznať zákon, prečítať si návod a dá sa to zvládnuť.
Kvaka
20.03.13,09:35
Zdravim, zhanam nejaky presny navod ako vyplnit danove priznanie. Tzn. presne vysvetlenie pre kazdy jednotlivy riadok. Neviete o niecom? Pride mi totiz naozaj smiesne ze na taku zakladnu vec ako je podanie danoveho priznania musi mat clovek 4 vysoke skoly.Choď na stránku FRSR, nainštaluj si eDane, otvor príslušné DP a vyplníš. Je tam aj poučenie na vyplnenie DP. No ale treba poznať aj zákon, preštudovať si niektoré témy na porade, však skús. Vypĺňanie na internete vyhodí aj logické chyby.
Aljok
20.03.13,13:16
Zdravim, zhanam nejaky presny navod ako vyplnit danove priznanie. Tzn. presne vysvetlenie pre kazdy jednotlivy riadok. Neviete o niecom? Pride mi totiz naozaj smiesne ze na taku zakladnu vec ako je podanie danoveho priznania musi mat clovek 4 vysoke skoly.
Ten návod sa volá Poučenie na vyplnenie daňového priznania k dani z príjmov fyz. osoby... - Typ: B a nájdeš ho v tejto téme:
http://www.porada.sk/t210169-tlaciva-poucenia-informacie-okrem-prijmov-zo-zc-a-fo-and-po-2012-a.html
lipanek
20.03.13,15:03
Potrebujem sa uistit a prosim o radu. Zivnostnik, prijmy len z podnikania. ČZD vyšiel kladný, znížil si ho o uplatnenie celej daňovej straty za predchadzajuce danove obdobie (2011), nasledne odpocital nezdanitelne casti na seba a manzelku, Vysiel kladny zaklad dane a dan cca 100 eur. kedze si moze uplatnit danovy bonus na 1 dieta 249,24 eur, dan na uhradu je 0eur.
Otazka 1: Kedze umoruje stratu musi podat danove priznanie aj ked dan je 0?
Otazka 2: Uvazujem ci je mozne si uplatnit len cast danovej straty za predchadzajuce danove obdobie (2011) tak aby opat vysla dan 0, ale aby si istu cast danovej straty mohol uplatnit v dalsom roku? Dá sa to? Pripadne ake su pravidla pre uplatnenie danovej straty?
Dakujem velmi pekne.
Anik
20.03.13,15:53
Potrebujem sa uistit a prosim o radu. Zivnostnik, prijmy len z podnikania. ČZD vyšiel kladný, znížil si ho o uplatnenie celej daňovej straty za predchadzajuce danove obdobie (2011), nasledne odpocital nezdanitelne casti na seba a manzelku, Vysiel kladny zaklad dane a dan cca 100 eur. kedze si moze uplatnit danovy bonus na 1 dieta 249,24 eur, dan na uhradu je 0eur.
Otazka 1: Kedze umoruje stratu musi podat danove priznanie aj ked dan je 0? - to akože myslíš vážne túto otázku ?
Otazka 2: Uvazujem ci je mozne si uplatnit len cast danovej straty za predchadzajuce danove obdobie (2011) tak aby opat vysla dan 0, ale aby si istu cast danovej straty mohol uplatnit v dalsom roku? Dá sa to? Pripadne ake su pravidla pre uplatnenie danovej straty?
Dakujem velmi pekne.
k otázke č.2

Zákonom č. 548/2011 Z. z. bol doterajší spôsob umorovania strát vykázaných fyzickou osobou úplne zmenený. V zmysle § 52o ods. 3 ZDP sa tento nový systém podľa znenia účinného od 1. januára 2012 použije na daňové straty vykázané po 31. decembri 2011, teda za rok 2012 a roky nasledujúce. Straty vykázané za rok 2011 a roky predchádzajúce sa „doumorujú“ podľa znenia ZDP účinného do konca roku 2011, teda „po starom“. Podľa znenia § 4 ZDP účinného do konca roku 2011 sa pri (všetkých) príjmoch z podnikania (§ 6 ods. 1), z inej samostatnej zárobkovej činnosti (§ 6 ods. 2) a z prenájmu (§ 6 ods. 3) prihliada na vykázanú stratu. O túto stratu sa znižuje úhrn čiastkových základov dane z § 6 až § 8 ZDP. Daňovú stratu alebo jej časť, ktorú nemožno uplatniť pri zdanení príjmov v zdaňovacom období (za zdaňovacie obdobie), v ktorom vznikla, možno odpočítavať od úhrnu čiastkových základov dane (ďalej aj „ČZD“) z § 6 až § 8 počas najviac siedmich bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích období podľa § 30 ZDP, a to počnúc zdaňovacím obdobím bezprostredne nasledujúcim po zdaňovacom období, za ktoré bola strata vykázaná.
lipanek
20.03.13,16:14
k otázke č.2

Zákonom č. 548/2011 Z. z. bol doterajší spôsob umorovania strát vykázaných fyzickou osobou úplne zmenený. V zmysle § 52o ods. 3 ZDP sa tento nový systém podľa znenia účinného od 1. januára 2012 použije na daňové straty vykázané po 31. decembri 2011, teda za rok 2012 a roky nasledujúce. Straty vykázané za rok 2011 a roky predchádzajúce sa „doumorujú“ podľa znenia ZDP účinného do konca roku 2011, teda „po starom“. Podľa znenia § 4 ZDP účinného do konca roku 2011 sa pri (všetkých) príjmoch z podnikania (§ 6 ods. 1), z inej samostatnej zárobkovej činnosti (§ 6 ods. 2) a z prenájmu (§ 6 ods. 3) prihliada na vykázanú stratu. O túto stratu sa znižuje úhrn čiastkových základov dane z § 6 až § 8 ZDP. Daňovú stratu alebo jej časť, ktorú nemožno uplatniť pri zdanení príjmov v zdaňovacom období (za zdaňovacie obdobie), v ktorom vznikla, možno odpočítavať od úhrnu čiastkových základov dane (ďalej aj „ČZD“) z § 6 až § 8 počas najviac siedmich bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích období podľa § 30 ZDP, a to počnúc zdaňovacím obdobím bezprostredne nasledujúcim po zdaňovacom období, za ktoré bola strata vykázaná.


Dakujem. Ak tomu dobre rozumiem, danovnikovi z prikladu vyssie staci ak si zo straty 2011 uplatni taku cast aby mu dan vysla vo vyske danoveho bonusu na dieta a teda dan na uhradu bude stale 0? A zvysnu cast straty si uplatni dalsi rok ?

Otazku c 1 som myslel uplne vazne. Nie som ani uctovnik ani danovnik ani nic podobne. Myslel som ju tak ci danovy urad nepotrebuje aspon evidovat ako kto manipuluje s umorovanim strat z minulych obdobi.
lipanek
21.03.13,19:20
Dakujem. Ak tomu dobre rozumiem, danovnikovi z prikladu vyssie staci ak si zo straty 2011 uplatni taku cast aby mu dan vysla vo vyske danoveho bonusu na dieta a teda dan na uhradu bude stale 0? A zvysnu cast straty si uplatni dalsi rok ?

Otazku c 1 som myslel uplne vazne. Nie som ani uctovnik ani danovnik ani nic podobne. Myslel som ju tak ci danovy urad nepotrebuje aspon evidovat ako kto manipuluje s umorovanim strat z minulych obdobi.

Posuvam... Dá sa uplatnit len taká cast danovej straty z roku 2011 aby dan vysla vo vyske danoveho bonusu na dieta a teda dan na uhradu bude stale 0? A zvysnu cast straty si uplatni dalsi rok ?
Mila123
21.03.13,19:23
Posuvam... Dá sa uplatnit len taká cast danovej straty z roku 2011 aby dan vysla vo vyske danoveho bonusu na dieta a teda dan na uhradu bude stale 0? A zvysnu cast straty si uplatni dalsi rok ?
stratu si uplatňuješ podľa § 30 ZDP
§ 30
Odpočet daňovej straty


(1) Od základu dane daňovníka, ktorý je právnickou osobou, alebo od základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, možno odpočítať daňovú stratu počas najviac siedmich bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích období, a to počnúc zdaňovacím obdobím bezprostredne nasledujúcim po zdaňovacom období, za ktoré bola táto daňová strata vykázaná. Ku dňu vstupu daňovníka do likvidácie alebo vyhlásenia konkurzu nárok na odpočet daňovej straty odo dňa vstupu do likvidácie alebo vyhlásenia konkurzu zaniká. Ak je zdaňovacie obdobie kratšie ako rok, daňovník môže uplatniť celý ročný odpočet daňovej straty.

(2) Ak daňovník, ktorý začal odpočítavať daňovú stratu alebo mu vznikol nárok na odpočítavanie daňovej straty podľa odseku 1, zanikol v dôsledku zrušenia bez likvidácie, daňovú stratu odpočítava právny nástupca; ak je právnych nástupcov viac, daňová strata sa odpočítava u každého z nich pomerne, a to podľa výšky vlastného imania zaniknutého daňovníka, v akej prešlo na jednotlivých právnych nástupcov. Právny nástupca môže odpočítať daňovú stratu, ak je zanikajúca právnická osoba a jej právny nástupca daňovníkom dane z príjmov právnickej osoby a súčasne, ak účelom tohto zániku nie je len zníženie alebo vyhnutie sa daňovej povinnosti.

(3) Daňová strata u daňovníka, ktorý je spoločníkom verejnej obchodnej spoločnosti, sa zvýši o časť daňovej straty verejnej obchodnej spoločnosti pripadajúcej na tohto daňovníka alebo sa zníži o časť základu dane verejnej obchodnej spoločnosti pripadajúceho na tohto daňovníka.

(4) Daňová strata u daňovníka, ktorý je komplementárom komanditnej spoločnosti, sa zvýši o časť daňovej straty komanditnej spoločnosti pripadajúcej na tohto daňovníka alebo sa zníži o časť základu dane komanditnej spoločnosti pripadajúceho na tohto daňovníka.

(5) Na zistenie daňovej straty, ktorú možno odpočítať podľa odseku 1, platia ustanovenia § 17 až 29.
lipanek
21.03.13,19:48
stratu si uplatňuješ podľa § 30 ZDP
§ 30
Odpočet daňovej straty

(1) Od základu dane daňovníka, ktorý je právnickou osobou, alebo od základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, možno odpočítať daňovú stratu počas najviac siedmich bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích období, a to počnúc zdaňovacím obdobím bezprostredne nasledujúcim po zdaňovacom období, za ktoré bola táto daňová strata vykázaná.

....zo toho mi vyplyva ze sa to da. Nikde nie je napisane aka ma byt umorena cast straty v jednotlivych rokoch (ak pocet rokov nepresiahne 7). Ak mam stratu v roku 2011 vo vyske 1000eur, potom napr. za rok 2012 mozem uplatnit 700eur, za rok 2013 100 eur a za rok 2014 300 eur.
A za rok 2012 uplatnim len taku cast straty aby vypocitana dan bola vo vyske danoveho bonusu a teda dan na uhradu 0eur. Dufam ze taka optimalizacia je ok. (?)
Mila123
21.03.13,19:52
....zo toho mi vyplyva ze sa to da. Nikde nie je napisane aka ma byt umorena cast straty v jednotlivych rokoch (ak pocet rokov nepresiahne 7). Ak mam stratu v roku 2011 vo vyske 1000eur, potom napr. za rok 2012 mozem uplatnit 700eur, za rok 2013 100 eur a za rok 2014 300 eur.
A za rok 2012 uplatnim len taku cast straty aby vypocitana dan bola vo vyske danoveho bonusu a teda dan na uhradu 0eur. Dufam ze taka optimalizacia je ok. (?)
prečo nechceš si uplatniť stratu, tak aby ZD bol 1 €?
ja by som si uplatňovala tú najstaršiu stratu, kt. rozpíšeš do tabl. strát
lipanek
21.03.13,20:03
prečo nechceš si uplatniť stratu, tak aby ZD bol 1 €?

Dakujem! Hovorime o danovom priznani s malymi sumami. Beriem to tak ze je skoda si neuplatnit danovy bonus na dieta. Preto uvazujem o odpocitani si len takej casti straty pri ktorej vypocitana dan z riadku 82 (Tlacivo B) bude vo vyske danoveho bonusu (249,24) a zvysok straty sa pouzije v nasledujucom roku. Neviem vsak ci je takyto postup korektny.


ja by som si uplatňovala tú najstaršiu stratu, kt. rozpíšeš do tabl. strát

strata bola len jedna, v roku 2011
šurka
23.03.13,20:36
Anik, vrátim sa k #907, kde si v odpovedi uviedla, že straty do 31. 12. 2011 a staršie sa "doumorujú po starom", to znamená za aké obdobie, za koľko rokov? Ja mám stratu z roku 2010 a už som použila umorenie aj v roku 2011 aj v roku 2012. Ďakujem za odpoveď.
Tweety
24.03.13,09:03
Anik, vrátim sa k #907, kde si v odpovedi uviedla, že straty do 31. 12. 2011 a staršie sa "doumorujú po starom", to znamená za aké obdobie, za koľko rokov? Ja mám stratu z roku 2010 a už som použila umorenie aj v roku 2011 aj v roku 2012. Ďakujem za odpoveď.
Od roku 2010 je možné umorovať stratu do 7 rokov.

Výber z § 30 odst.1. Zákona o DzP.
možno odpočítať daňovú stratu počas najviac siedmich bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích období, a to počnúc zdaňovacím obdobím bezprostredne nasledujúcim po zdaňovacom období, za ktoré bola táto daňová strata vykázaná
monikas4
27.03.13,10:28
Súrne potrebujem poradiť, práve ma dcerin priatel poprosil o vypracovanie DP, robila som manželovi zo živnosti, ale zo závislej činnosti nemám skúsenosti. Má tam -
príjem za 1-5mes.
príjem 3083,20e
poistné a príspevky 411,77e
čZD 2671,43e
preddavky na daň 219e
zníženie ZD 1518,60e.
No a tým, že je presne "12.00 hod."a nikto, kto by to vypísal, s malou dušou sa obraciam na Vás...Dík za príspevky
Tweety
27.03.13,10:30
V prvom rade, ak mala len príjmy zo ZČ, tak nepodá DP B ale A.
monikas4
27.03.13,10:45
Dobre A- len zo závislej činnosti, ale ako na to...
chudaska
27.03.13,17:47
v prílohe