nika6
17.01.12,14:54
Ahojte,

keď 31.12. ostáva nespotrebovana PHM tak to dať mínusom do výdavkov???


a čo ak som odpočítala z PHM pri nákupe DPH , s tým netreba nič poriešiť???
Príroda
17.01.12,17:43
Z dôvodu zníženia ZD si SZČO kúpil koncom roka viac motorovej nafty - má živnosť na ťažbu dreva traktorom LKT a takmer denne naftu spotrebováva/30 l/, čo si vedie v zošite , ktorý slúži ako skladová karta. Môžem zostatok nafty k 31.12. vykázať ako zásobu ku koncu roka v eurách vo výkaze o majetku a záväzkoch a celú sumu dať normálne do výdavkov OZD do roku 2011? Ešte by som potrebovala vedieť, či je nejako obmedzené množstvo čerpania nafty na jeden krát na čerpacej stanice /pumpe/. Živnostník niekde počul, že na raz môže kúpiť len do 200 litrov nafty, je to pravda a ak, od kedy to platí a kde to nájdem? Veľmi potrebujem skorú odpoveď, za čo vopred ďakujem všetkým, čo môžu pomôcť. Pekný večer!
Katarina
17.01.12,20:43
Ano nákup nafty je VOZD a zostatok nafty treba uviesť do výkazu o MaZ. K obmedzenému množstvu čerpania nafty sa neviem vyjadriť, počujem to prvý krát.
Katarina
17.01.12,20:45
Ahojte,

keď 31.12. ostáva nespotrebovana PHM tak to dať mínusom do výdavkov???


a čo ak som odpočítala z PHM pri nákupe DPH , s tým netreba nič poriešiť???

To PHM je predpokladám v nádrži auta, nedávaš to mínusom do výdavkov, ani s DPH netreba robiť nič.
nika6
18.01.12,09:56
Podľa mňa je potrebné naftu ktorá je na sklade vybrať von z nákladov.
tictac7
18.01.12,10:04
Podľa mňa je potrebné naftu ktorá je na sklade vybrať von z nákladov.

...sme v sekcii JÚ...

...Ty si zadávateľ, a v zadaní sa pýtaš na výdavky, teraz to otočíš na náklady, tak čo vlastne chceš....
nika6
18.01.12,11:05
jasné, myslela som výdavky (sme v ju)
tictac7
18.01.12,18:40
jasné, myslela som výdavky (sme v ju)

...takže dúfam, že nič nebudeš vyberať z výdavkov ;)...
nika6
19.01.12,10:38
Dnes som kontaktovala daň.poradcu, a ten je toho názoru, že ak boli nespotrebované PHM na sklade ku koncu roka treba ich vybrať z výdavkov.
Katarina
19.01.12,10:45
Treba vymeniť daňového poradcu.........nech dá odvolávku na príslušný §
nika6
19.01.12,14:01
podľa §19 ods 2 pis. l (zákon o dani z prijmov) :sú daňové výdavky výdavky na spotrebované pohonné látky

ak teda nespotreboval pohonné latky, a to nespotreboval, lebo ich eviduje na sklade tak ako si ich môže dať do výdavkov. a nehovorte že preto, lebo to je jednoduché účtovníctvo, veď jednoduché účtovníctvo sa riadi zákonom o dani z príjmov
Katarina
19.01.12,16:40
Zákonom o dani z príjmu sa riadi aj podvojné účtovníctvo, zostatok PHM je v PU na sklade a nerobí sa žiadne storno. V JU ja PHM v nádrži /pár litrov/ nedávam ani do výkazu, iné by bolo keby sa kúpilo PHM do zásoby vo väčšom množstve - to by išlo na sklad a do výkazu.