vanilka
17.01.12,15:11
Ahojte,

chcela by som sa opýtať, od 1.1.2012 novela zákona o DPH hovorí, o možnosti el. zasielania faktúr zákazníkom na základe dohody, zaručeného el. podpisu alebo inej bezpečnostnej formy, ktorá dokáže urobiť dokument dôveryhodným. Ale ako je to v opačnom prípade? Tj. ked mne moji dodávatelia posielajú faktúry výlučne elektronicky, s väčšinou z nich máme dohodu, v ktorej sa ale nič o el. podpise nehovorí. A pri niektorých ako SPP, T-Mobile, tí nám ich posielajú keď sa zaregistrujeme na ich stránke, tam nemáme ani žiadnu dohodu. Mali by nám dané faktúry posielať el. podpísane, kedže ich zrejme len generuje ich systém??? Alebo nemusia a doklad zostáva dôveryhodný aj napriek tomu po starom?

Ďakujem.
Tweety
17.01.12,14:13
Ahojte,

chcela by som sa opýtať, od 1.1.2012 novela zákona o DPH hovorí, o možnosti el. zasielania faktúr zákazníkom na základe dohody, zaručeného el. podpisu alebo inej bezpečnostnej formy, ktorá dokáže urobiť dokument dôveryhodným. Ale ako je to v opačnom prípade? Tj. ked mne moji dodávatelia posielajú faktúry výlučne elektronicky, s väčšinou z nich máme dohodu, v ktorej sa ale nič o el. podpise nehovorí. A pri niektorých ako SPP, T-Mobile, tí nám ich posielajú keď sa zaregistrujeme na ich stránke, tam nemáme ani žiadnu dohodu. Mali by nám dané faktúry posielať el. podpísane, kedže ich zrejme len generuje ich systém??? Alebo nemusia a doklad zostáva dôveryhodný aj napriek tomu po starom?

Ďakujem. Ak máte na ich zasielanie dohodu, el. podpis nie je potrebný.
vanilka
17.01.12,14:19
Ak máte na ich zasielanie dohodu, el. podpis nie je potrebný.

A ak dohodu nemáme a disponujeme len prihlasovacími kódmi na ich stránku, kde je akurát prehľad našich faktúr? Potom si to len vytlačím a zaúčtujem.... Je to ok?
Tweety
17.01.12,14:23
A ak dohodu nemáme a disponujeme len prihlasovacími kódmi na ich stránku, kde je akurát prehľad našich faktúr? Potom si to len vytlačím a zaúčtujem.... Je to ok? Musí byť dohoda oboch strán.
vanilka
24.01.12,07:47
chcem sa ešte v tejto súvislosti opýtať, začínajú nám prichádzať elektronicky podpísané faktúry, keď ich vytlačím, nie je ten podpis vidieť...treba si ich preto nejako špeciálne ukladať do počítača? Lebo ako ináč sa preukáže pri kontrole hodnovernosť dokumentu? Ten podpis je viditeľný len v pc...
bijou
17.04.12,11:45
dnes mi prišla žiadosť o zaslanie návratky, v ktorej je uvedený môj súhlas s elektronickým zasielaním faktúry od dodávateľa služby(nie telef. operátor). Ak s tým nebudem súhlasiť, vraj mi bude účtovať poštovné, balné a manipuláciu vo výške 2,- EUR. to ja mám platiť jeho náklady na poštu??? je to o.k.?
bijou
17.04.12,13:06
malí živnostníci nepoužívajú mail, to vyzerá, že o chvíľu im budeme tlačiť aj všetky došlé faktúry.
kenett
13.08.12,08:45
Zdravím,

rád by som si ujasnil niektoré veci ohľadom problematiky:

1. Keď príde elektronická faktúra bez elektronického podpisu a mimo systému EDI, no dajme tomu, že máme dohodu, môžem ju považovať za daňový doklad? (podľa mňa nie)
2. Ak príde oskenovaná faktúra, ktorá je ručne podpísaná, považujem ju za daňový doklad? (podľa mňa nie)

Pretože podľa mňa formát PDF nezaručuje neporušenosť údajov samotnej faktúry. Uvažujem správne? Prípadne aké sú vaše skúsenosti pri kontrole?

Ďakujem vopred
srska
04.09.12,11:30
1. Faktúru ktorá príde mimo EDI a nie je podpísaná elektronickým podpisom nie je možné považovať za daňový doklad.
2. ak príde poštou tak áno. Pokiaľ príde mailom tak nie.

na túto tému som písal na DRSR a odpovedali mi. Pozrite si www.b-1.sk (http://www.b-1.sk)

k Vanilke - oni to títo veľký "Fakturanti" majú vo všeobecných obchodných podmienkach.
a teda tým, že využívaš ich služby, tak súhlasíš so zasielaním eFaktúr.mnoo našiel som takéto vysvetlenie k fakturačnej smernici rady 2010/45/EÚ:
Jediným účelom vymedzenia elektronickej faktúry je objasniť súhlas zo strany
odberateľa podľa článku 232 a ilustrovať využitie možnosti poskytnutej členským štátom
v článku 247 ods. 2 o uchovávaní faktúr.
Elektronická faktúra, rovnako ako faktúra v papierovej podobe, musí obsahovať prvky vyžadované podľa smernice o DPH.
Okrem toho, aby sa faktúra podľa smernice o DPH považovala za elektronickú faktúru, musí sa vyhotoviť a aj prijať v
akomkoľvek elektronickom formáte. Výber formátu záleží od zdaniteľných osôb. Môže ísť o faktúry ako štruktúrované správy (ako napríklad XML) alebo iné typy elektronického formátu (ako napríklad e-mail s prílohou PDF alebo fax prijatý v elektronickom nepapierovom formáte).
Podľa vymedzenia nie všetky faktúry vytvorené v elektronickom formáte možno považovať za „elektronickú faktúru“. Faktúry vytvorené v elektronickom formáte, napríklad pomocou účtovného softvéru alebo softvérom na spracúvanie textu, ktoré sa
posielajú a prijímajú v papierovej podobe, nie sú elektronické faktúry.
Na druhej strane, faktúry vytvorené v papierovej podobe, ktoré sú nasnímané, poslané a prijaté e-mailom, možno považovať za elektronické faktúry.
Nie je dôležitý typ elektronického formátu faktúry, ale len skutočnosť, že faktúra je v elektronickom formáte, keď sa
vyhotovuje a prijíma. Tak sa umožní, aby sa faktúry odosielali a prijímali v jednom formáte, a potom konvertovali na iný formát.
Faktúra by sa mala považovať za vyhotovenú, keď dodávateľ alebo tretia strana konajúca v mene dodávateľa, alebo odberateľ v prípade faktúr vyhotovovaných odberateľom, sprístupní faktúru tak, aby ju mohol odberateľ prijať. To môže znamenať, že elektronická faktúra sa odosiela priamo k zákazníkovi napríklad e-mailom alebo bezpečnou linkou, alebo nepriamo, napríklad jedným alebo niekoľkými poskytovateľmi služieb, alebo je sprístupnená a dostupná pre odberateľa prostredníctvom webového portálu alebo akýmkoľvek iným postupom.
Je dôležité stanoviť dátum, keď sa faktúra považuje za vyhotovenú na účel splnenia povinnosti dodávateľa vyhotoviť faktúru v požadovanej lehote (článok 222), ale aj na účel splnenia povinnosti príjemcu v súvislosti s uchovávaním faktúr.
Ivuchak
18.09.12,08:03
Takže ak uzavriem dohodu s odberateľom o zasielaní faktúr mailom v pdf formáte ( vyhotovenú v účtovnom SW+naskenovaný podpis a pečiatka), je to ok? Ak ju pošlem mailom ako prílohu, mala by som si tieto maily archivovať, napr. aby som priamo pri daňovej kontrole mohla preukázať obsah prílohy, kedže z tela správy nie je jej obsah čitateľný? Dtto pri došlých faktúrach? Ďakujem za názory :)