proIT
30.01.06,21:00
Dobrý deň,

vie mi nietko poradiť či odmena za výkon konateľa je daňovo uznateľným výdavkom?

Ďakujem Vám.
sole
30.01.06,20:11
ak ide o odmenu za prácu a nie zo zisku po zdanení firmy, tak je to normálny náklad spoločnosti a príjem konateľa zo závislej činnosti so všetkými odvodovými povinnosťami
proIT
30.01.06,20:38
Ďakujem za rýchlu reakciu.

Poprosím o malé upresnenie. Odvodové povinnosti z príjmu konateľa zo závislej činnosti sú iba odvody do zdravotnej poisťovne?
Jozef Mihál
30.01.06,20:50
Áno, do SP konateľ nie je povinný platiť nič.
proIT
31.01.06,08:15
Nemôžem sa celkom uspokojiť s predošlími odpoveďami, pretože, som sa dočítal, že

1.Odmena členovy štatutárneho orgánu za výkon funkcie nie je daňovo uznateľným výdavkom a musí byť vyplatená zo zisku

2. mzda spoločníka zo závislej činnosti je daňovo uznateľným výdavkom.

Čo sa týka odvodov, je mi jasné, že v prvom prípade ,keď člen štat. org. poberá odmenu za funkciu, platí odvody iba do zdravotnej poisťovne.

Moja otázka je či spoločník poberajúci mzdu zo závislej činnosti platí odvody aj do sociálnej poisťovne?

Je možné vyplácať odmenu daňovo uznateľnú z pohľadu zákona o dani z príjmu a zároveň odvádzať iba odvody do zdravotnej poisťovne?

Ďakujem za každý názor.
ajobs
31.01.06,08:25
Nemôžem sa celkom uspokojiť s predošlími odpoveďami, pretože, som sa dočítal, že

1.Odmena členovy štatutárneho orgánu za výkon funkcie nie je daňovo uznateľným výdavkom a musí byť vyplatená zo zisku

2. mzda spoločníka zo závislej činnosti je daňovo uznateľným výdavkom.

Čo sa týka odvodov, je mi jasné, že v prvom prípade ,keď člen štat. org. poberá odmenu za funkciu, platí odvody iba do zdravotnej poisťovne.

Moja otázka je či spoločník poberajúci mzdu zo závislej činnosti platí odvody aj do sociálnej poisťovne?

Je možné vyplácať odmenu daňovo uznateľnú z pohľadu zákona o dani z príjmu a zároveň odvádzať iba odvody do zdravotnej poisťovne?

Ďakujem za každý názor.

K bodu 1. táto veta nie je pravdivá,
K bodu 2. ak spoločník dostáva odmenu na základe inej ako pracovnej zmluvy, je to daňovo uznateľný náklad s tým, že platí iba odvody do ZP podľa výšky odmeny (nie je určená jej minimálna výška). Ak dostáva spoločník mzdu (to znamená, že so svojou s.r.o. má uzatvorenú PZ), potom ako každý zamestnanec platí všetky odvody do ZP a SP, samozrejme aj s.r.o. platí zaňho odvody.
K tvojej poslednej otázke viď predchádzajúci bod, 1.veta.
proIT
31.01.06,08:32
Na základe čoho nie je moja veta pravdivá?

Medzi daňovo uznatelnými výdavkami nie je takáto odmena uvedená.

Podľa jednej z publikácií Verlag Dashofer je napísané, že odmeny štatútarných orgánov za výkon funkcie sa zásadne vyplácajú zo zisku.

Ak mi to vyvrátite budem šťastný :)
ajobs
31.01.06,08:46
Na základe čoho nie je moja veta pravdivá?

Medzi daňovo uznatelnými výdavkami nie je takáto odmena uvedená.

Podľa jednej z publikácií Verlag Dashofer je napísané, že odmeny štatútarných orgánov za výkon funkcie sa zásadne vyplácajú zo zisku.

Ak mi to vyvrátite budem šťastný :)

Never všetkému, čo VD napíše. Naviac, zákony sa menia zo dňa na deň, takže to treba sledovať on-line.
Tu je citácia ZDP o tom, čo sa považuje za príjmy zo závislej činnosti, všimni si písmeno b/:

§ 5
Príjmy zo závislej činnosti
(1) Príjmami zo závislej činnosti sú
a) príjmy zo súčasného alebo z predchádzajúceho pracovnoprávneho vzťahu, služobného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo členského pomeru, alebo z obdobného vzťahu, v ktorom je daňovník pri výkone práce pre platiteľa príjmu povinný dodržiavať pokyny alebo príkazy platiteľa príjmu, ako aj príjmy za prácu žiakov a študentov v rámci praktického vyučovania a príjmy plynúce doktorandom z doktorandského štúdia, b) príjmy za prácu členov družstiev, spoločníkov a konateľov spoločností s ručením obmedzeným a komanditistov komanditných spoločností, a to aj keď nie sú povinní pri výkone práce pre družstvo alebo pre spoločnosť dodržiavať príkazy inej osoby.......
Peterka
31.01.06,09:08
Never všetkému, čo VD napíše. Naviac, zákony sa menia zo dňa na deň, takže to treba sledovať on-line.
Tu je citácia ZDP o tom, čo sa považuje za príjmy zo závislej činnosti, všimni si písmeno b/:

§ 5
Príjmy zo závislej činnosti
(1) Príjmami zo závislej činnosti sú
a) príjmy zo súčasného alebo z predchádzajúceho pracovnoprávneho vzťahu, služobného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo členského pomeru, alebo z obdobného vzťahu, v ktorom je daňovník pri výkone práce pre platiteľa príjmu povinný dodržiavať pokyny alebo príkazy platiteľa príjmu, ako aj príjmy za prácu žiakov a študentov v rámci praktického vyučovania a príjmy plynúce doktorandom z doktorandského štúdia, b) príjmy za prácu členov družstiev, spoločníkov a konateľov spoločností s ručením obmedzeným a komanditistov komanditných spoločností, a to aj keď nie sú povinní pri výkone práce pre družstvo alebo pre spoločnosť dodržiavať príkazy inej osoby.......


Zákon tu rieši zdaňovanie príjmu konateľov a člennov štatutárnych orgánov a nie zákald dane toho, kto tieto príimy vypláca
proIT
31.01.06,09:16
Nikde som ale nenašiel napísané, že všetky príjmy zo závislej činnosti, ktoré podnikateľ vypláca, sú z pohľadu dani z príjmu daňovo uznateľnými výdavkami.
Peterka
31.01.06,09:18
Nikde som ale nenašiel napísané, že všetky príjmy zo závislej činnosti, ktoré podnikateľ vypláca, sú z pohľadu dani z príjmu daňovo uznateľnými výdavkami.Súhlasím, lebo podľa§19, ods.2,písm.c,časť 5. Zákona 595/2003 Z.z.mzdové a ostatné pracovnoprávne nároky zamestnancov v rozsahu ustanovenom pracovnoprávnymi predpismy.
ajobs
31.01.06,09:20
Nikde som ale nenašiel napísané, že všetky príjmy zo závislej činnosti, ktoré podnikateľ vypláca, sú z pohľadu dani z príjmu daňovo uznateľnými výdavkami.

Pozri § 19, ods. 2, písmeno c/, bod 5. ZDP
ajobs
31.01.06,09:25
Súhlasím, lebo podľa§19, ods.2,písm.c,časť 5. Zákona 595/2003 Z.z.mzdové a ostatné pracovnoprávne nároky zamestnancov v rozsahu ustanovenom pracovnoprávnymi predpismy.

Ale prečítaj si aj nadpis § 19 Daňové výdavky.
Naviac v pracovnoprávnych predpisoch nie je výška mzdy (odmeny) za výkon práce limitovaná.
Čiže lapidárne povedané, celá mzda vyplatená ZA PRÁCU pre spoločnosť je
daňovo uznateľným nákladom.
Peterka
31.01.06,09:26
Nikde som ale nenašiel napísané, že všetky príjmy zo závislej činnosti, ktoré podnikateľ vypláca, sú z pohľadu dani z príjmu daňovo uznateľnými výdavkami.
Súhlasím ale pozri §19, ods.2, písm.c časť 5 .-mzdové a ostatné pracovnoprávne nároky zamestnancov v rozsahu ustanovenom pracovnoprávnymi predpismi.
ajobs
31.01.06,09:30
Súhlasím ale pozri §19, ods.2, písm.c časť 5 .-mzdové a ostatné pracovnoprávne nároky zamestnancov v rozsahu ustanovenom pracovnoprávnymi predpismi.

Nerozumiem tejto odpovedi, čo si tým chcel povedať ????:eek:
Peterka
31.01.06,09:50
Nerozumiem tejto odpovedi, čo si tým chcel povedať ????:eek:
Konateľ môže mať uzatvorenú pracovnú zmluvu na prácu ktorá nesúvisí s funkciou konateľa -je zamestnanec , nie je čo riešiť a konateľ má na fukciu konateľa mandátnu zmluvu-nie je zamestnanec a nemá mzdové nároky a odmena mu vyplýva z mandátnej zmluvy uzatvorenej podľa Obc.z. ,t.j. nejde o mzdový a ani ostatné pracovnoprávne nároky:confused:
Denda
31.01.06,10:22
To: Peterka

Momentálne zabudnime,na konateľa. Podľa Vášho názoru nie sú daňovo uznateľnými výdavkami, žiadne mandátne zmluvy. To znamená, že keď uzatvorím napr. mandátnu zmluvu s iným obchodným partnerom tak pre mňa nie je uznaným daňovým výdavkom, pretože nie je pomenovaná vo výdavkoch podľa §19 Zákona o dani z príjmov? Treba sa ešte pozrieť aj na § 21 Zákona o dani z príjmov.
ajobs
31.01.06,10:32
.....a konateľ má na fukciu konateľa mandátnu zmluvu-nie je zamestnanec a nemá mzdové nároky a odmena mu vyplýva z mandátnej zmluvy uzatvorenej podľa Obc.z. ,t.j. nejde o mzdový a ani ostatné pracovnoprávne nároky:confused:

Tento príjem konateľa alebo spoločníka sa v zmysle zákona o dani z príjmov posudzuje ako príjem zo závislej činnosti v zmysle § 5, ods.1, písmeno b/ (nemá pomenovanie mzda, pretože nie je vyplácaný na základe pracovnoprávnych predpisov), a je plne uznateľným daňovým výdavkom spoločnosti.
andrej_rv
31.01.06,11:01
Medzi daňovo uznatelnými výdavkami nie je takáto odmena uvedená.
Podľa jednej z publikácií Verlag Dashofer je napísané, že odmeny štatútarných orgánov za výkon funkcie sa zásadne vyplácajú zo zisku.

Povinnosť mať konateľa vyplýva pre spoločnosť priamo z Obchodného zákonníka (napr. § 133 ods. 1). Bez ohľadu na to, či má uzavretý pracovnoprávny vzťah alebo nie, je jeho odmena (a prípadné odvody) daňovým výdavkom spoločnosti v zmysle § 2 písm. i) ZDP (samozrejme za predpokladu riadneho zaúčtovania a preukázateľnosti).
Taxatívne vylúčenie odmien členov štatutárnych orgánov z daňových výdavkov obsahoval len § 25 ods. 1 písm. d) zákona č 366/1999. Zákon č. 595/2003 platný od 1.1.2004 už takéto ustanovenie neobsahuje. Z daňových výdavkov sú vylúčené len vyplácané tantiémy (podiely na zisku). Všetky ostatné odmeny konateľov, členov dozorných rád a ostatných štatutárov spadajú pod príjmy zo závislej činnosti a príslušné osoby sa považujú pre účely ZDP za zamestnancov v zmysle § 5 ods. 1 písm. d) ZDP. Aj ak nejde o uzavretý pracovnoprávny vzťah, vyplatené odmeny sú daňovým výdavkom firmy v zmysle § 19 ods. 2 písm. c) bod 5. ZDP, keďže ide o súčasť mzdových nákladov.
Jana Acsová
31.01.06,11:20
Podľa jednej z publikácií Verlag Dashofer je napísané, že odmeny štatútarných orgánov za výkon funkcie sa zásadne vyplácajú zo zisku.

A aká stará je spomínaná publikácia? .-) Podľa § 25 ods. 1 písm. d) Zákona č. 366/1999 Z.z. o daniach z príjmov účinného do 31. 12. 2003 boli skutočne odmeny členov štatutárnych orgánov a ďalších orgánov právnických osôb za výkon funkcie vyňaté z daňovo uznaných výdavkov. Uvedené však bolo zmenené s účinnosťou od 1.1.2004. A aj napriek tomu, že to tam bolo uvedené prebiehala "nenormálna" diskusia o tom, že konateľ nie je členom štatutárneho orgánu, ale sám "je" štatutárny orgán. Ale táto polemika je dnes už úplne bezpredmentá. Z pohľadu ZDP je dnes už odmena konateľa za výkon funkcie daňovo uznaná bez diskusie .-). Argumenty vyplývajú najmä z príspevku Dendy, ako aj zo skutočnosti, že § 19 neuvádza taxatívne všetky daňové náklady, iba tie, ktoré sú nejakým spôsobm limitované, alebo si vyžadujú osobitnú pozornosť. Napríklad márne by ste tam hľadali aj výdavky na opravy a udržiavanie dlhodobého majetku a to by vás tiež nenapadlo nezahrnúť v prípade, že súvisia s podnikateľskou činnosťou daňového subjektu do daňovo uznaných nákladov. A dalo by sa pokračovať ...

Never všetkému, čo VD napíše. Naviac, zákony sa menia zo dňa na deň, takže to treba sledovať on-line.

Môžeme veriť ... ale vždy len v danom čase a priestore ... .-) Tak ako je uvedené. Zákony je potrebné sledovať on-line.
proIT
31.01.06,12:44
to AVO: Dátum vydania časti publikácie, z ktorej som čerpal je z januára 2004 (mohol som byť pozornejší)

Na základe tejto debaty si ruším zamestnanecký pomer sám zo sebou a odhlasujem sa zo sociálnej poisťovne, dohodnem si zmluvu o výkone funkcie a nebudem viac odvádzať odvody do SP a túto odmenu spolu s odvodmi do ZP si budem dávať do nákladov. Celkový záver ma potešil a som rád, že ste ma v tejto téme presvedčili, ďakujem.
ajobs
31.01.06,15:50
to AVO: Dátum vydania časti publikácie, z ktorej som čerpal je z januára 2004 (mohol som byť pozornejší)

Na základe tejto debaty si ruším zamestnanecký pomer sám zo sebou a odhlasujem sa zo sociálnej poisťovne, dohodnem si zmluvu o výkone funkcie a nebudem viac odvádzať odvody do SP a túto odmenu spolu s odvodmi do ZP si budem dávať do nákladov. Celkový záver ma potešil a som rád, že ste ma v tejto téme presvedčili, ďakujem.

Som rád, že po plodnej debate si už presvedčený:) :cool: :)
Martina123
05.02.06,11:23
ffice:office" />
Martina123
05.02.06,11:23
Chcela by som sa informovat ohladom odmeny konatela za vykon funkcie.
Martina123
05.02.06,11:25
Chcela by som sa informovat ohladom odmeny konatela za vykon funkcie.

Ide o konatela, ktory nie je rezidentom Slovenskej Republiky. Na Slovensku ma len prechodny pobyt na obdobie jedneho roka. Od Novembra 2005 pobera odmenu za vykon funkcie konatela 1000 SKK. Z tejto odmeny je konatel a aj zamestnavatel povinny odvadzat do zdravotnej poistovne a tiez dan z odmeny. Jeho cisty prijem je 778 SKK/mesacne z 1000 SKK. Platitel dane je zmaestnavatel. Dan bola zrazena a odvedena 19%, teda 182 SKK za mesiac.

Moja otazka znie, ci je moj predosly popis situacie spravny, a ci si konatel poda danove priznanie z tohto prijmu za rok 2005. Ak ano, ci je to na tlacive typu A. Iny prijem v SR nema. Ma narok na vratenie zaplatenej dane? Podpisuje konatel vyhlasenie u zamestnavatela? Chcem este pripomenut, ze tento konatel nie je zaroven zamestnancom, len pobera odmenu za vykon funkcie.

V zakone ZDP som sa docitala, ze od roku 2006 sa z prijmov mensich ako 5000 SKK/mesacne bude vyberat dan zrazkou. To znamena, ze mesacne konatelovi vychadza dan 182 SKK. Bude sa tato dan normalne odvadzat, ako v roku 2005?
A posledna otazka je, ci ten isty postup plati aj pre slovenskeho konatela? Ak mas doplnujuce otazky, prosim Ta pytaj sa a ja Ti dopslem info.

Dakujem za odpoved a pomoc
martinius
07.01.08,09:12
Nikde som ale nenašiel napísané, že všetky príjmy zo závislej činnosti, ktoré podnikateľ vypláca, sú z pohľadu dani z príjmu daňovo uznateľnými výdavkami.
Daňovým výdavkom je výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka.
Daňovými výdavkami nie sú výdavky na vyplácané podiely na zisku vrátane podielov na zisku (tantiém).
Na účtoch 521 - Mzdové náklady, 522 - Príjmy spoločníkov a členov zo závislej činnosti, 523 - Odmeny členom orgánov spoločnosti a družstva sa účtujú všetky požitky zamestnancov vrátane príjmov spoločníkov a členov družstva zo závislej činnosti. Na týchto účtoch sa účtujú mzdy vždy v hrubých sumách. Teda všetky odmeny (okrem tantiém) predstavujú daň.uznané náklady pre firmu.
GABRIELA
30.01.08,09:34
Predstavenstvo spoločnosti sa rozhodlo vo februári 2008 vyplatiť odmeny členom Dozornej rady a predstavenstvu za rok 2007. V predpokladanej výške som vytvorila REZERVU NA 523/323. Moja otázka:
Je táto rezerva daňovo uznaným nákladom v roku 2007, alebo je to nedaňová rezerva a daňovo sa uzná až výplata týchto odmien v roku 2008?
Ďakujem
Gabriela
Vladimír Ozimý
30.01.08,09:43
Predstavenstvo spoločnosti sa rozhodlo vo februári 2008 vyplatiť odmeny členom Dozornej rady a predstavenstvu za rok 2007. V predpokladanej výške som vytvorila REZERVU NA 523/323. Moja otázka:
Je táto rezerva daňovo uznaným nákladom v roku 2007, alebo je to nedaňová rezerva a daňovo sa uzná až výplata týchto odmien v roku 2008?
Ďakujem
Gabriela

poslednýkrát v roku 2007 je daňovo uznaná tvorba takejto rezervy hovorí o tom par. 20 ods 9 kde je zadefinované okrem iného odmeny a premie
GABRIELA
30.01.08,11:37
Ibaže ten paragraf hovorí o prémiách a odmenách pre zamestancov a nie o odmenách a prémiach pre členov orgánov spoločnosti či už Doz.Rady alebo predstavenstvo. Preto o tom nie som presvedčená.
Dokonca aj v DUPP 2-3/2008 je na str 55 . tabuľka rezerv a 523/323 je uvedená v ostatných rezervách, ktoré sú daňovo neuznané.
Pokiaľ by išlo o výplatu odmeny konateľa na základe pracovnej zmluvy - súhlas že ide o odmenu a rezervu daňovo uznanú v 2007.

Prosím ak má niekto s týmto skúsenosť, napíšte.
Ďakujem
Denda
30.01.08,11:53
Ibaže ten paragraf hovorí o prémiách a odmenách pre zamestancov a nie o odmenách a prémiach pre členov orgánov spoločnosti či už Doz.Rady alebo predstavenstvo. Preto o tom nie som presvedčená.
Dokonca aj v DUPP 2-3/2008 je na str 55 . tabuľka rezerv a 523/323 je uvedená v ostatných rezervách, ktoré sú daňovo neuznané.
Pokiaľ by išlo o výplatu odmeny konateľa na základe pracovnej zmluvy - súhlas že ide o odmenu a rezervu daňovo uznanú v 2007.

Prosím ak má niekto s týmto skúsenosť, napíšte.
Ďakujem
Podľa Zákona o dani z príjmov sa považujú za zamestnancov, pretože vyplatené odmeny sú príjmom zo závislej činnosti. Konktrétne nám o tom hovorí §5 ods.1 písm.d a §5 ods.2.
Odmena štatutára alebo člena dozornej rady za výkon funckie nikdy nemôže na základe pracovnej zmluvy, pretože sa nejedná o pracovný vzťah.
GABRIELA
30.01.08,12:45
Ďakujem veľmi pekne. Daňovo to uznám. Pozdravujem aj Janku.
Pekný deň
Gabriela