ABrezan
17.01.12,18:03
Dobrý deň mam na vas otazku hladal som už aj na googli ale je to dosť špecifický problém.

Otvoril som si jednu predajnu v jednom obchodno centre v žilinsom kraji. Zmluva bola podpisaná na rok a podpisovala sa v novembri je stred januára a rad by som odstupil od tejto zmluvy avšak to nie je také jednoduche je sice v zmluve klauzula ze možnost odstúpenie od zmluvy formou dohodou s oboch strán. Avšak jediná možnošť ako sa vedením da dohodnúť je vyplatenie zvyšného nájomného. čo čini cez 3000eur. potom tam je možnosť že zmluva zaniká ak osoba ukončí podnikatelskú činosť čiže ak zruším živnosť. Moja otázka je... ked takto vykonám a zruším živnosť ukončím predaj. Je možna neaka moja osobná zodpovednosť s nedodržaním tejto zmluvy?! Dalo by sa podložit ale lekarský posudok nakolko som v práci skolaboval a musela ma odviest záchranka na všetko papiere sú a počas podnikania sa vyskitla psychycká choroba ktora velmi zneprijemnuje zotrvanie v tejto zmluve.


Dakujem za kazdú pomoc.
EXACTOR s.r.o.
22.01.12,13:13
Ak je v zmluve uvedené, že zmluva zaniká, ak osoba ukončí podnikateľskú činnosť, tak zrušením živnosti zmluva zanikne a to na základe skutočnosti ktorú zmluva predpokladá. Ak zmluva neobsahuje aj nejaké iné sankcie v prípade takéhoto ukončenia zmluvy tak nevidím dôvod na osobnú zodpovednosť za nedodržanie zmluvy.
Economic
22.01.12,14:13
Pokiaľ si zmluvu uzatváral ako fyzická osoba podnikateľ ako SZČO, vždy je tu riziko niesť následky z podnikania. Vhodnejšia forma podnikania z dôvodu ochrany rodinného majetku je preto sro. Nepoznám konkrétrnu zmluvu ani bližšie klauzuly v nej, aby sa to dalo presnejšie vyhodnotiť. Takto sa to ozaj dá jedine všeobecne.