soske
30.01.06,21:21
FO-SZČO, dostal úver na stavbu budovy, v hodnote 10.000.000,- SK. Úver mu banka na základe Faktúr zasiela na BU, a tohto roku vyčerpala k 31.12.2005 - 5.000.000,- a dalsích 5.000.000,- by mala vyčerpať do 30.04.2006.
Myslíte že treba aj v tomto prípade rozlišovať tento nevyčerpaný úver v súvahe na krátkodobý a dlhodobý??
Zároven v zmluve podpísla, že banke uhradí za úver 100.000,- Sk poplatok, za uzatvorenie zmluvy.Vedel by mi niekto poradiť čo s týmto poplatkom? Dať ho rovno do nákladov, alebo na obstaranie 042/majetku a postupne ho odpisovať?
Pri vybavovaní úveru mala FO ďalšie náklady, ako kolky, poplatky za notársku zápisnicu atd....
Môžem tieto výdavky účtovať priamo do nákladov, alebo tiež cez obstaranie, do odpisov???
Ak má niekto skúsenosti, veľmi pekne prosím o pomoc::::::::
accad
30.01.06,22:06
Podľa § 25 ods.1 písm.a) ZdP
- vstupnou cenou HM a NHM je obstarávacia cena... s odvolávkou na
§ 25 zákona o účtovníctve č.431/2002 odsek 4 písm.a)
- na účely tohto zákona sa rozumie obstarávacou cenou cena, za ktorú sa majetok obstaral, a náklady súvisiace s jeho obstaraním,...
Výdavky vynaložené na obstaranie, ktoré vznikli do času uvedenia stavby do užívania sa stávajú súčasťou obstarávacej (vstupnej) ceny.
Podľa tohto výkladu aj poplatok za uzatvorenie úverovej zmluvy, notárske poplatky, kolky by mali byť zaúčtované na účte 042-Obstaranie DHM.

Pri členení úveru na krátkodobý a dlhodobý treba vychádzať z podmienok splatnosti uvedenej v úverovej zmluve pri zohľadnení Postupov účtovania:

Zásady pre členenie majetku a záväzkov
§ 12
Všeobecné zásady pre členenie majetku a záväzkov
(2) Záväzky účtovnej jednotky sa z časového hľadiska členia na dlhodobé záväzky a krátkodobé záväzky. Dlhodobý záväzok je záväzok, ktorého dohodnutá doba splatnosti alebo vyrovnania iným spôsobom pri vzniku účtovného prípadu je dlhšia ako jeden rok. Krátkodobý záväzok je záväzok, ktorého dohodnutá doba splatnosti alebo vyrovnania iným spôsobom pri vzniku účtovného prípadu je najviac jeden rok.
(3) Ak pri konkrétnom druhu majetku a konkrétnom druhu záväzku nie je možné ich členenie podľa odsekov 1 a 2, rozhodujúci pre členenie majetku a záväzkov je zámer účtovnej jednotky s akým sa obstarával majetok alebo vznikal záväzok.
(4) Dohodnutá doba splatnosti pohľadávok a záväzkov je doba dohodnutá v zmluve alebo iným spôsobom, v ktorej sa majú pohľadávky a záväzky splatiť. Podľa dohodnutej doby splatnosti sa pohľadávky a záväzky účtujú pri vzniku účtovného prípadu na príslušné syntetické účty.

V postupoch účtovania nie je ošetrená doba čerpania úveru, ale doba splatnosti podľa, ktorej sa členia záväzky na krátkodobé a dlhodobé.
Velettka
09.02.06,12:45
a čo ked tie peniaze nepouzijem iba na tu budovu na ktoru som ten uver cerpala, potom to ako nauctujem (ten poplatok myslim) ?
Má niekto este iný názor na ten príspevok od soske? Lebo počula som už pár protichodných vysvetlení na toto ...:)
KEJKA
09.02.06,17:21
a čo ked tie peniaze nepouzijem iba na tu budovu na ktoru som ten uver cerpala, potom to ako nauctujem (ten poplatok myslim) ?
Má niekto este iný názor na ten príspevok od soske? Lebo počula som už pár protichodných vysvetlení na toto ...:)
príspevok som obodovala, považujem ho za jasný, jednoznačný úplný a nejmä správny. Treba vychádzať zo znenia zmluvy a podľa toho ide poplatok na 042. Ak sa použijú prostriedky na iné účely... banka to môže klasifikovať za porušenie úverových podmienok, to by som neriskovala.
O iných vysvetleniach neviem.

A k tej súvahe. Krátkodobosť sa neposudzuje podľa výšky nevyčerpaného úveru, ale podľa dohodnutej splatnosti. Ak už sú dohodnuté splátky na rok 2006, tak ich výšku treba dať v Súvahe k 31.12.2005 do krátkodobých úverov a na 461 preúčtovať na inú analytiku.
Martas
22.01.07,08:52
Prosím Vás, vedel by mi niekto povedať čo teda s tým poplatkom za úver z ktorého sa kupuje nehnuteťnosť? Dať ho do vstupnej ceny alebo rovno do nákladov? V predošlých odpovediach je viac názorov. Neviem ktorý si mám vybrať.
Ďakujem moc.
Martas
22.01.07,09:05
Prosím skúste poradiť, potrebujem to súrne, už som hladala všade.
Ďakujem.
Martas
30.01.07,11:06
Nevie nikto poradiť čo s tým poplatkom? Ďakujem.
Monika Kováčová
30.01.07,11:08
veď odpoveď je v príspevku č. 2 : http://www.porada.sk/showpost.php?p=174645&postcount=2
Jasnejšia už nemôže byť.