007yxo
17.01.12,19:21
Ahojte poraďáci,kvôli robote som si založil živnosť. Keďže v podstate budem mať viac-menej príjmy ako výdaje, na internete som si hľadal, čo mi znižuje základ dane:
- strava 950 eur (rok)
- faktúry za telefón, internet
- nákup kancelárskych potrieb
- zdravotné poistenie cca 570 eur (rok)
- nezdaniteľná časť na daňovníka

Chcem sa opýtať, môžem si tam zahrnúť aj životné poistenie a špeciálny šetriaci program (nie je to poistenie) alebo ako to nazvať?
resp. čo je ešte možné si zahrnúť do nákladov v rámci zákona, keď ide o kancelársku robotu, kde mi bude šéf fakturovať za služby... vy máte viac skúseností. Dočítal som sa na internete, už všeličo :-)))
Veľmi pekne ďakujem za pomoc. Bojím sa, aby som na konci roka neplatil vysoké dane a v podstate zistím, že živnosť sa mi vôbec, ale vôbec neoplatí :/
Mila123
17.01.12,18:29
do nákladov sa nikdy nedávali životné poistky, či sporenie, bola to odpočítateľná položka na dani § 11 ZDP.....od r. 2011 je zrušená....

do výdavkov si môžeš dávať i školenie , odborné publikácie, nájomné, energie, kancelársky nábytok, PC a pod.....
Dáša_
17.01.12,18:40
čo presne je strava 950€ - máš kúpené stravné lístky? Alebo bločky z reštavrácie na každý deň? Alebo robíš každý deň cesťáky?
007yxo
17.01.12,18:51
čo presne je strava 950€ - máš kúpené stravné lístky? Alebo bločky z reštavrácie na každý deň? Alebo robíš každý deň cesťáky?

Chcem si kúpiť stravné lístky. Predsa len chodím pravidelne na obedy a chcem využiť túto možnosť:
http://www.jedlonamiestodani.sk/najedztesa.php
007yxo
17.01.12,19:04
do nákladov sa nikdy nedávali životné poistky, či sporenie, bola to odpočítateľná položka na dani § 11 ZDP.....od r. 2011 je zrušená....

do výdavkov si môžeš dávať i školenie , odborné publikácie, nájomné, energie, kancelársky nábytok, PC a pod.....

Ďakujem, tak to som si zle naštudoval. No nájomné, energie a podobné platiť nebudem. Chcel by som sa opýtať ešte na auto, síce nemám vlastné, ale budem jazdiť na inom a tomu druhému budem musieť určite platiť za benzín a opotrebenie. To by sa dalo ako riešiť? Vedeli by ste poradiť.
Mila123
17.01.12,19:11
Ďakujem, tak to som si zle naštudoval. No nájomné, energie a podobné platiť nebudem. Chcel by som sa opýtať ešte na auto, síce nemám vlastné, ale budem jazdiť na inom a tomu druhému budem musieť určite platiť za benzín a opotrebenie. To by sa dalo ako riešiť? Vedeli by ste poradiť.

je možné si automobil i jednorázovo prenajať, ale na dlhodobý prenájom MV je podľa môjho názoru potrebné povolenie (napr. ŽL)
Ice dive
17.01.12,19:30
no radšej nám prezraď akú podnikateľskú činnosť hodláš vykonávať stačí odobr, a poradíme ti čo všetko si môžeš dať do nákladov...
007yxo
17.01.12,20:30
no radšej nám prezraď akú podnikateľskú činnosť hodláš vykonávať stačí odobr, a poradíme ti čo všetko si môžeš dať do nákladov...

budú to administratívne služby pre jednu firmu a to im budem fakturovať.