mil84
17.01.12,21:13
ahojte, cital som si viackrat informacie socialnej poistovne o poskytovani davky v nezamestnanosti (http://www.socpoist.sk/davka-v-nezamestnanosti/1361s), ale niektore veci mi stale nie su jasne, konkretne:

1.


Poistenec si uplatňuje nárok na dávku v nezamestnanosti v pobočke Sociálnej poisťovne príslušnej podľa miesta trvalého pobytu na základe písomnej žiadosti, za ktorú sa považuje rozhodnutie o zaradení do evidencie uchádzačov o zamestnanie vydané príslušným úradom práce, sociálnych vecí a rodiny. K žiadosti súčasne predkladá vyplnené tlačivo Žiadosť o dávku v nezamestnanosti, ktorej súčasťou je aj Poučenie žiadateľa o dávku v nezamestnanostii.

Co to znamena, ze pridem na urad prace a poziadam o zaradanie do evidencie uchadzacov o zamestnanie, oni mi daju nejake potvrdenie (kedy, na pockanie? pisomne? musim to stihnut do 8 kalendarnych dni predpokladam, tak je to dolezita info), a s nim pridem do soc. poistovne, kde im ho odovzdam + vyplnim tlacivo ziadost o davku a to je vsetko?

2.


Dávka v nezamestnanosti sa poskytuje za dni a jej výška je 50 % denného vymeriavacieho základu. Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.

Znamena to, ze sa mi spocita hruby prijem za poslednych 24 mesiacov od datumu, kedy mi skoncila vypovedna lehota (t.j. odo dna kedy som nezamestnany) a vydeli dvomi. Predpokladam, ze sa neberie oficialny hruby prijem zo zmluvy, ale realny hruby prijem z vyplatnej pasky, t.j. vratane premii, 13tych platov, odmien, atd atd...Je to tak?

3. Som povinny priniest vyplatne pasky do soc. poistovne, alebo si to spocitaju sami? co este potrebujem doniest? Povrdenie o ukonceni pracovneho pomeru? Nejake dalsie dokumenty?

Dakujem za info...mozno hlupe otazky, ale naozaj som to na ofic. stranke nenasiel, a nezamestnany som nikdy nebol...Dik
veronikasad
17.01.12,20:22
K zaradeniu do evidencie uchádzačov o zamestnanie na UPSVaR potrebuješ :
- doklad o skončení pracovného pomeru
- zápočtový list ak si mal viacerých zamestnávatelov - od všetkých)
- doklad o ukončenom vzdelaní

Ak máš splnenú podmienku 730 dní poistenia v nezamestnanosti, vznikne ti nárok na dávku v nezamestnanosti
- do sociálnej poisťovne potrebuješ potvrdenie o príjme na predpísanom tlačive, ktoré ti vypíše tvoj zamestnávatel.

Evidovať sa treba do 7 ka.dní od skončenia prac.pomeru. Vtedy ťa zaevidujú spätne od 1. dňa. Ak prídeš neskôr, tak len ododňa doručenia žiadosti o evidenciu. Predch.dni si musíš v zdr.poisťovni doplatiť ako samoplatitel.
ivka70
17.01.12,20:23
1.Co to znamena, ze pridem na urad prace a poziadam o zaradanie do evidencie uchadzacov o zamestnanie, oni mi daju nejake potvrdenie (kedy, na pockanie? pisomne? musim to stihnut do 8 kalendarnych dni predpokladam, tak je to dolezita info), a s nim pridem do soc. poistovne, kde im ho odovzdam + vyplnim tlacivo ziadost o davku a to je vsetko?
Nie celkom, na UP ti daju tlacivo, pripadne viac, podla poctu zamestnavatelov v posl. 3 rokoch, tie si pojdes dat potvrdit k zamestnavatelovi/om a tie potom odnesies do pobocky Socialnej poistovne.
Inak to tlacivo si vie ochotny zamestnavatel aj stiahnut z internetu.

2.Znamena to, ze sa mi spocita hruby prijem za poslednych 24 mesiacov od datumu, kedy mi skoncila vypovedna lehota (t.j. odo dna kedy som nezamestnany) a vydeli dvomi. Predpokladam, ze sa neberie oficialny hruby prijem zo zmluvy, ale realny hruby prijem z vyplatnej pasky, t.j. vratane premii, 13tych platov, odmien, atd atd...Je to tak?
Ano realna hruba mzda v kazdom mesiaci, pokial hruba mzda neprekrocila maximalny vymeriavaci zaklad na poistenie v nezamestnanosti. Ak je HZ vyssia, berie sa len max. VZ.
Vypocet je trochu iny, spocita sa HZ, spocita sa pocet dni k nej (napr. PN sa nepocita) a vypocita sa denny vymeriavaci zaklad. Z neho 50 % je podpora v nez. na den, ktoru si nasobis poctom dni v mesiaci a dostanes mesacnu davku. Ta sa lisi podla poctu dni v mesiaci.

3. Som povinny priniest vyplatne pasky do soc. poistovne, alebo si to spocitaju sami? co este potrebujem doniest? Povrdenie o ukonceni pracovneho pomeru? Nejake dalsie dokumenty? Nie, potvrdenia o mzde budes mat na tom tlacive, vypise ti to ex-zamestnavatel. Ine dokumenty nie

Dakujem za info...mozno hlupe otazky, ale naozaj som to na ofic. stranke nenasiel, a nezamestnany som nikdy nebol...Dik
Ziadna otazka nemoze byt hlupa, kludne sa pytaj :)



Ak vieme, odpovieme :)
mil84
17.01.12,20:29
doklad o skončení pracovného pomeru

ak koncim, pracovny pomer dohodou so zamestnavatelom, predpokladam ze toto je ten doklad?


zápočtový list ak si mal viacerých zamestnávatelov - od všetkých)

dik za info, to som nevedel. Predpokladam, ze ho dostanem automaticky?


doklad o ukončenom vzdelaní

staci doklad o najvyssom ukoncenom vzdelani (u mna 2. stupen VS) alebo vsetko od maturity cez 1. stupen po 2. stupen?


do sociálnej poisťovne potrebuješ potvrdenie o príjme na predpísanom tlačive, ktoré ti vypíše tvoj zamestnávatel.

to je ine tlacivo nez zapoctovy list? a tiez ho dostanem automaticky, je to tak?
veronikasad
17.01.12,20:35
- Od zamestnávatela potrebuješ vyplnené toto tlačivo
http://www.socpoist.sk/ext_dok-potvrdenie-zamestnavatela-na-ucely-naroku-na-davku-v-nezamestnanosti/40808c

- pre istotu si zober aj maturitné vysvedčenie (okrem diplomu z VŠ)
- zápočtový list dostaneš pri skončení prac.pomeru
- Dohodu o skončení prac.pomeru podpísanú zamestnávatelom dostaneš tiež.

Ak by ti niektoré z týchto dokladov do 7 dní chýbalo, nečakaj - choď sa prihlásiť na UP, môžeš ich doniesť aj neskôr.

Neodovzdávaj na UP zo žiadneho dokladu originál - urob si kopie !
ivka70
17.01.12,20:38
ak koncim, pracovny pomer dohodou so zamestnavatelom, predpokladam ze toto je ten doklad?
ano - potrebujes kopiu

dik za info, to som nevedel. Predpokladam, ze ho dostanem automaticky?
od zamestnavatela - kopia

staci doklad o najvyssom ukoncenom vzdelani (u mna 2. stupen VS) alebo vsetko od maturity cez 1. stupen po 2. stupen?
ano , doklad o najvyssom ukoncenom vzdelani staci - kopia


to je ine tlacivo nez zapoctovy list? a tiez ho dostanem automaticky, je to tak?
dostanes ho pri evidencii na UP, das si ho potvrdit zamestnavatelovi - na SP ide original toho dokumentu, potvrdeny, podpisany, plus ti daj ueste jedo tlacivo, ktore pre SP vypises

a okrem toho si prines pero, aj na UP budes vypisovat taky asi 4 stranovy dokument
tlacivo maju uz pred dverami, odporucam vyplnit a az potom ist dovnutra :)
mil84
17.01.12,20:56
dakujem, cize ak to zhrniem:

1. od zamestnavatela si dam vopred vyplnit to tlacivo co dala veronika link (stiahnem si ho, nemusim chodit na UP)
2. pridem na UP poziadat o zaradenie do evidencie pricom si doniesiem (kopie):
a) doklad o skonceni PP
b) zapoctovy list
c) doklady o vzdelani
3. do soc poistovne
a) to vyplnene tlacivo o prijme od veroniky

Ak to stihnem do 7 dni po skonceni PP, tak som "vybaveny", je to tak?
veronikasad
17.01.12,21:01
Vyplnené potvrdenie o príjme ti dá zamestnávatel až po spracovaní poslednej výplaty. Je málo pravdepodobné, že to bude v deň skončenia prac.pomeru. Nemusíš mzdárku naháňať s jeho vyplnením, toto tlačivo môžeš odovzdať neskôr.

Dôležité je aby ťa do 7 dní zaradili na UP do evidencie uchádzačov o zamestnanie.

Keď dostaneš rozhodnutie o zaradení do evidencie, nezabudní s kopiou isť do pobočky zdr.poisťovne, prihlásiť sa ako poistenec štátu.
Katy a R
17.01.12,21:02
Ak to stihnem do 7 dni po skonceni PP, tak som "vybaveny", je to tak?

na UPSVaR choď do 7mich dní ... ale veru, tak rýchlo to všetko nebude :mee:. Lebo SP čaká na rozhodnutie o zaradení do evidencie UoZ .. a to odhadujem najskôr po dvoch týždňoch :confused::confused::confused:
mil84
17.01.12,21:02
dakujem vam obom velmi pekne ;) Uz viem vsetko co som chcel ;)
Ennny
21.01.12,15:55
Dobry den,
chcela by som vas poprosit o pomoc. Ak bola zamestnankyna na RD v posledny den RD ukoncila PP u stareho zamestnavatela na druhy den sa zamestnala v novom zamestnani ale tam jej dali vypoved treba doniest na UP a SP zapoctove listy od oboch zamestnavatelov. Ake je v tomto pripade rozhodujuce obdobie na vypocet davky v nezamestnanosti?a z coho sa pocita DVZ ked hruba mzda za 14 dni bola 1000E????
Dakujem za skoru odpoved