allani
17.01.12,23:40
dobry vecer, chcela by som poprosit o radu.
mam ukoncenu VŠ Ing.smeru a DPŠ - este v ramci VŠ. v sept.2006 som nastupila ako ucitelka anglickeho jazyka, nakolko som vtedy splnala podmienky - VŠ, DPŠ a jazykovu skusku. v marci 2009 som ukoncila specializacne kvalifikacne studium anglickeho jazyka a nasledne som nastupila na MD. takze som nestihla odpracovat 5 rokov pg.praxe. nedavno vysla novela zakona 390/2011, avsak v nej sa nic nepise o priznani kreditov za dane studium od 1.1.2012 - len za rozsirujuce studium, rig. a jazyk.skusku, pri splneni podmienky min 3 roky praxe. da sa ŠKŠ považovat za rozsirujuce studium? ked som podala ziadost o uznani kreditov, p.riad. mi ich neuznala, nakolko toto studium vraj sluzi na uznanie odbornej sposobilosti, a tomuto uz nerozumiem. dakujem
babkamaja
19.01.12,17:01
Píšete dosť neprehľadne o Vašej praxi, nedá sa jednoznačne určiť koľko ste mali k 1. 11. 2009 ani k 1. 1. 2012, takže sa nedá posúdiť Vaše zaradenie do platovej triedy. Rozširujúce štúdium je presne charakterizované v §8a Vami citovanej novely. Špecializačné kvalifikačné štúdium nie je rozširujúce štúdium. Riaditeľka postupovala správne. Podľa všetkého spĺňate kvalifikačné predpoklady na vyučovanie anglického jazyka, ale neabsolvovali ste vzdelanie v rámci kontinuálneho vzdelávania, kde by Vám priznala kredity priamo vzdelávacia inštitúcia.
allani
19.01.12,18:25
dakujem za odpoved. az teraz som si vsimla, ze som sa pomylila. ucit som zacala uz v sept.2004. mala som ukoncenu VŠ Ing. smeru, DPš a taktiez štatnu jazykovu skusku z aj. v tom case mi platila vynimka na ucenie angl.jazyka. preto som nastupila ny dvojrocne studium škš. medzitym schvalili zrusenie vynimky pre nevystudovanych jazykarov, a kedze splnali urcite podmienky - vš, dpš+ štatnicu z jazyka , boli považovani ako kvalifikovaní. , škš som ukoncila v marci 2009 a nasledne v marci som nastupila na MD. 5 rokov pg praxe by som mala v sept.2009, takze mi chybalo 5 mesiacov. do prace som sa vratila v januari 2011, na to iste miesto. ak som si to dobre vypocitala, tam doteraz 6 rokov cistej pg.praxe. no neviem, kde by som nasla informacie aj o odbornej spôsobilosti. no co uz, smola. dakujem pekny vecer
babkamaja
24.01.12,16:03
Ak máte pod pojmom odborná spôsobilosť na mysli plnenie kvalifikačných predpokladov, tak všetky sú vo vyhláške MŠ SR č. 437/2009 Z. z. Vy kvalifikačné predpoklady spĺňate a môžete byť zaradená do 10 platovej triedy ako samostatný učiteľ. Ale nespĺňate podmienky na uznanie ŠKŠ ako rozširujúceho štúdia (každé je iné) a teda aj kreditov. Ste kvalifikovaná, ale nemáte nič naviac, za čo chcete kredity ? Vy rozširujúce štúdium nepotrebujete, kredity získavajte inými formami kontinuálneho vzdelávania, ktoré sú akreditované podľa zákona 317/2009 Z. z., a to podľa plánu kontinuálneho vzdelávania na Vašej škole. Za takto získané kredity budete mať kreditový príplatok a keď vykonáte prvú atestáciu postúpite do vyššej platovej triedy.
Ondrej29
08.03.12,10:45
Dobrý deň,
učiteľka s ukončeným vysokoškolským vzdelaním II. stupňa učiteľstvo pre I. stupeň ZŠ v roku 2009 ukončila špecializačné kvalifikačné štúdium Fonetika vo vyučovaní nemeckého jazyka a získala spôsobilosť na vyučovanie Nemeckého jazyka. Nakoľko v čase, keď spomínané kvalifikačné štúdium ukončila, nemala ešte 5 rokov praxe, nebolo jej uznané ako náhrada za I. kvalifikačnej skúšky. Môže teraz v zmysle zákona 317/2009 §61a odst. 5 požiadať o vykonanie prvej atestácie (k 31.12.2011 získala 6 rokov praxe) a zároveň podľa §61a odst. 10 získať 60 kreditov? Podľa mňa, špecializačné kvalifikačné štúdium, ktoré absolvovala sa nepovažuje za rozširujúce štúdium a preto sa spomínané ustanovenia zákona na ňu nevzťahujú. Pani učiteľka však prišla s informáciou z KŠÚ kde sa informovala, že má nárok na vykonanie prvej atestácie.
Ďakujem
doktor01
09.03.12,18:00
A ICV (celoživotne vzdelávanie) - rozšírenie o ďalší predmet (k pôvodnom diplomu dávajú len prílohu) sa zaraďuje kde? Do kontinuálneho alebo špecializačného vzdelania?
Ondrej29
26.03.12,20:09
Dobrý deň,
učiteľka s ukončeným vysokoškolským vzdelaním II. stupňa učiteľstvo pre I. stupeň ZŠ v roku 2009 ukončila špecializačné kvalifikačné štúdium Fonetika vo vyučovaní nemeckého jazyka a získala spôsobilosť na vyučovanie Nemeckého jazyka. Nakoľko v čase, keď spomínané kvalifikačné štúdium ukončila, nemala ešte 5 rokov praxe, nebolo jej uznané ako náhrada za I. kvalifikačnej skúšky. Môže teraz v zmysle zákona 317/2009 §61a odst. 5 požiadať o vykonanie prvej atestácie (k 31.12.2011 získala 6 rokov praxe) a zároveň podľa §61a odst. 10 získať 60 kreditov? Podľa mňa, špecializačné kvalifikačné štúdium, ktoré absolvovala sa nepovažuje za rozširujúce štúdium a preto sa spomínané ustanovenia zákona na ňu nevzťahujú. Pani učiteľka však prišla s informáciou z KŠÚ kde sa informovala, že má nárok na vykonanie prvej atestácie.
Ďakujem
Nevie nikto poradiť?
Sabadka
27.03.12,04:37
Dobrý deň,
učiteľka s ukončeným vysokoškolským vzdelaním II. stupňa učiteľstvo pre I. stupeň ZŠ v roku 2009 ukončila špecializačné kvalifikačné štúdium Fonetika vo vyučovaní nemeckého jazyka a získala spôsobilosť na vyučovanie Nemeckého jazyka. Nakoľko v čase, keď spomínané kvalifikačné štúdium ukončila, nemala ešte 5 rokov praxe, nebolo jej uznané ako náhrada za I. kvalifikačnej skúšky. Môže teraz v zmysle zákona 317/2009 §61a odst. 5 požiadať o vykonanie prvej atestácie (k 31.12.2011 získala 6 rokov praxe) a zároveň podľa §61a odst. 10 získať 60 kreditov? Podľa mňa, špecializačné kvalifikačné štúdium, ktoré absolvovala sa nepovažuje za rozširujúce štúdium a preto sa spomínané ustanovenia zákona na ňu nevzťahujú. Pani učiteľka však prišla s informáciou z KŠÚ kde sa informovala, že má nárok na vykonanie prvej atestácie.
Ďakujem


Má nárok v zmysle § 61a odst. 5 na požiadanie o vykonanie prvej atestácie do 31.12.2012, na pridelenie kreditov nemá nárok , dva odstavce z citovaného zákona sa nemôžu použiť, buď jeden alebo druhý, na dotyčnú sa vzťahuje ods. 5.

Citované z komentáru k zákonu vydaného MŠ SR:
"Takýmto zamestnancom je pedagogický zamestnanec, ktorý podmienku 5 rokov pedagogickej prace splnil v termíne do 31.12.2011 a rozširujúce štúdium začal a ukončil ešte pre účinnosťou pôvodného zákona (317/2009) Takýto zamestnanec sa môže prihlásiť na vykonanie prvej atestácie o 31.12.2012 bez toho, aby od neho bolo vyžadované splnenie podmienky 60 kreditov. Je potrebné pripomenúť, že na to, aby sa mohol pedagogický zamestnanec uchádzať o vykonanie atestačnej skúšky, musí byť dodržané aj ustanovenie § 60 ods. 5 t. j., že pedagogický zamestnanec musí kompletne spĺňať kvalifikačné predpoklady."
Ondrej29
27.03.12,06:43
Ďakujem za Vašu odpoveď. Ale .... § 61a odst. 5 sa uvádza ped. zamestnanec, ktorý absolvoval rozširujúce štúdium. V komentároch k tomuto odst. sa všade spomína rozširujúce štúdium podľa §9 Vyhlášky č. 42/1996 Z. z., po ukončení ktorého dostali absolventi od fakulty vysvedčenie. Špecializačné kvalifikačné štúdium, ktoré ukončila učiteľka v roku 2009 bolo podľa § 8 vyhlášky 42/1996 Z.z. Po jeho ukončení dostala Osvedčenie o absolvovani od MPC. Je rozširujúce štúdium a špecializačné kvalifikačné štúdium jedno a to isté?