gate7
18.01.12,10:10
Prosim vas o spolupracu pri vycisleni nakladov a nasledny prepocet do obratu a zisku tak aby bolo podnikanie samozrejme ziskove a efektivne.
Toto cele rozobrat zvlast pre zivnost a pravnicku osobu. Nikde sa nic podobne najst neda a kazdy kto chce zacat podnikat sa stretne iba s velkou neznamou. Samozrjeme podnikanie je o napade, jeho realizacii a samozrejme o reklame a vstupnom kapitale, ale naklady sa vycislit daju.

Mojim cielom je urobit s vasou pomocou vzorec a nacrtnut polozky s ktorymi musi ten kto chce zacat podnikat jednoducho pocitat. Ludia, ktory sa v tomto nepohybuju denno denne casto nemaju predstavu do coho sa vlastne hrnu
Druha skupina budu zamestnanci, ci uz vlastny, alebo nie, pre ktorych je casto podnikatel ci ich zamestnavatel, jednoducho zlodej, ktory ich vykoristuje a on si zije v bavlnke.

Takze v prvom kole, skusme nacrtnut nejaky nastup do podnikania s predstavou vzniku jednej predajne (naklady iba orientacne), zopar prac miest predavacou, uctovnicka, auto majitela, a nejake drobne naklady okolo.

Kazdy kto sa zapojite skopirujte nasledovne a doplnte / upravte

*********************
Zalozenie zivnost / sro -
Orientacne naklady na zariadenie predajne napr. 70m2, regale -
Tovar (iba ako polozka, vycislit sa neda)
Technicke vybavenie - registracna podkladna
- pociitac eko + ucto
- telefony

Prevadzkove naklady - najom
- telefony
- vyplaty
- leasing

Zamestnanci 2 osoby -
majitel -

**********************
pre_podnikanie
18.01.12,09:42
Robis takyto vyskum len pre predajne? Ak nie, tak ak chces robit takyto "vyskum", mal by si specifikovat oblast podnikania, kazda ma ine vstupne naklady do podnikania. Je rozdiel ci zakladas vyrobnu spolocnost kde musis vyrazne investovat do strojov a nehnutelnosti, alebo softwarovu spolocnost kde ti staci tvoj byt a PC. Tiez kazdy biznis ma iny tzv break-even poit (bod zlomu), kde fixne a variabilne naklady porovnavas s vynosmi.
gate7
18.01.12,15:43
To je uplne jasne, skor by som to rozclenil na par najbeznejsich aktivit, ktorymi bezny clovek zacne podnikat, Softveristu tam zahrnat nechcem, je to moc obsirne a nie je objektivne posudzovat resp porovnavat to s predajom. Programovanie moze zacat na kolene a vyustit do velkeho biznisu, alebo sa cele roky tmolit a trapit. Nepoznam taky pripad ze si niekto povie idem urobit SW firmu a natlaci do toho balik penazi na priestory a programatorov ked na to nema odbyt, programovat asi nebude nikto ak to ma trcat na hdd. Tiez by som sa nerad zaoberal pripadmi ako uctovnicka, ekonom, notar, ap. kde je to cele o jednej miestnosti, jednom pocitaci+sw a linke ci mobile. Do extremov na druhom konci je tiez tazko zachadzat, bezny clovek si asi nepostavi fabriku na luke "hura idem podnikat".

Pretoprvy pripad nejaka predajna, ako som nacrtol...
tiberius30
19.01.12,09:35
Neviem, ci konkretne vzorec, ale riesit tu vstupy sa mi zda uzitocne, bud podla konkretnej oblasti, alebo by sa tu mohli riesit vstupy, ktore su spolocne pre podnikanie ako take.
marjankaj
19.01.12,09:40
To máš kšeft pre daňový úrad?
Alebo je to maturitná otázka?:rolleyes:
gate7
19.01.12,10:42
1. ksefty s danovym uradom sa odmietnut nedaju, zial v mojom pripade su iba jednostranne, dodavatel je nejasny, ale platca som na 100% ja
2. Maturitna otazka ? to je co ? Mozno si to zopaknem o par rokov so synom, ale ja som zabudol :P :P
gate7
19.01.12,10:45
Suhlasim, nejaku sumarizaciu vstupov nemas sancu najst, uz niekolko kamaratom som pomahal zakladat firmy a po rozbehnuti a zosumarizovani boli prekvapeni oni ale aj ja, kam sa to v dnesnej dobe splha, a to sme sa nesnazili vycislit naklady na behanie, palivo a cas.