laky1
18.01.12,16:38
dobrý deň
mama chce na mňa prepísať pozemok kt vlastní cca 15 rokov a chcem radu:

je lepšia kúpno-predajná zmluva alebo darovacia zmluva?? som povinný ja alebo ona platit nejaku daň??

dakujem za odpovede....
Mila123
18.01.12,15:44
nie, nie ste povinní platiť daň z príjmu, ani ty a ani tvoja mama, za predpokladu, že je vlastníčkou nehnuteľnosti dlhšie ako 5 rokov.....vlastník nehnuteľnosti má v roku 2013, do 31 01 na príslušnom ObÚ vyplniť tlačivo daň z nehnuteľnosti a následným výmerom ročne uhrádzať dan z nehnuteľnosti
draik
18.01.12,18:42
Ak dostanete zadarmo tak darovaciu zmluvu, ak zaplatíte aspoň trochu reálnu cenu, tak kúpnu zmluvu. Zbytočne nešpekulujte. Pri darovacej zmluvy môže darca žiadať dar spä´t v prípade naplnenia zákonom stanovených skutočností, neobvyklý dar sa takisto započíta do dedičstva.
laky1
19.01.12,17:09
zadarmo...ja sa len informujem co je lacnejšie pri vybavovani ale je to asi jedno...dakujem
Príroda
20.01.12,18:04
Ja by som potrebovala radu ohľadom predaja pozemku. Otec zdedil po zomrelej mame, teda manželke pozemok- orná pôda a tento predal o dva roky. Pozemok vlastnila manželka veľa rokov po rodičoch, v katastri bola ona ako vlastník, teda nešlo tam o spoluvlastníctvo manželov ako také. No daň z nehnuteľnosti platili spoločne ako manželia celé roky na otcovo meno vrátane spomínaného pozemku. Podľa zákona je oslobodený od dane predaj nehnuteľnosti nadobudnutej dedením v priamom rade, ak uplynie päť rokov odo dňa nadobudnutia do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa /poručiteľov/
Dobre som pochopila, že pri predaji tohto pozemku otec nie je povinný platiť daň z príjmu, stačí podať DP k dani z nehnuteľnosti a urobiť zmenu na obecnom úrade? Uistite ma , prosím, či je to správne? Ďakujem.
ivka70
20.01.12,18:11
Ja by som potrebovala radu ohľadom predaja pozemku. Otec zdedil po zomrelej mame, teda manželke pozemok- orná pôda a tento predal o dva roky. Pozemok vlastnila manželka veľa rokov po rodičoch, v katastri bola ona ako vlastník, teda nešlo tam o spoluvlastníctvo manželov ako také. No daň z nehnuteľnosti platili spoločne ako manželia celé roky na otcovo meno vrátane spomínaného pozemku. Podľa zákona je oslobodený od dane predaj nehnuteľnosti nadobudnutej dedením v priamom rade, ak uplynie päť rokov odo dňa nadobudnutia do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa /poručiteľov/
Dobre som pochopila, že pri predaji tohto pozemku otec nie je povinný platiť daň z príjmu, stačí podať DP k dani z nehnuteľnosti a urobiť zmenu na obecnom úrade? Uistite ma , prosím, či je to správne? Ďakujem.

Nebude platit dan, nakolko

od platenia dane z predaja nehnuteľnosti oslobodené príjmy z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade (javascript:void(0)) alebo niektorým z manželov, ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa

nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov)
alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku.
Daniela172
28.02.13,21:31
Dobry vecer, ja by som sa chcela poradit ohladom darovania,alebo predaja pozemku.S manzelom sme zacali stavat na pozemku svokrovcou,vsetko bolo vybavovane na nich,koli priekom so susedom.Teraz chceme brat uver a potrebujeme prepisat pozemok na manzela,alebo na nas,neviem ako sa svokrovci rozhodnu.Taktiez potrebujeme vecne bremeno na prejazd cez ich pozemok a na siete...Potrebujem poradit,ktora zmluva by bola lepsie,ci darovacia,alebo kupno predajna-pytam sa uz teraz koli zlym vztahom so svagrom.Robi nam prieky ako sme zacali stavat.A za dalsie ako do zmluvy uviest,ze rozostavana stavba je nasa,my sme ju financovali.(nieco som citala,ze pri darovacej zmluve moze surodenec napadnut sudom a ziadat o znizenie dalsieho dedictva a kedze to financujeme my,bolo by to nelogicke,aby to svagor mohol napadnut),alebo sa mylim??:confused: A ak sa manzel rohodne pre kupnopredajnu zmluvu ako to tam uviest ak sa to tak da. Dakujem za radu.
MarcoM
28.02.13,22:17
Daniela172 (http://www.porada.sk/member.php?u=112398): Pre Vás je jednoznačne lepšia kúpna zmluva. Dôvodom naviac je, že banka pri poskytovaní úveru vidí radšej titul nadobudnutia kúpnu zmluvu ako darovaciu, keďže je tam možnosť komplikácie. Takže radím kúpnu aj kvôli švagrovi.
Daniela172
01.03.13,11:18
Dakujem krasne za odpvede.Aj ked to nie je na mne.Ja som urcite za kupno predajnu,uvdime ,ale ako sa rozhodne svokra.No ona stale hovori o darovacej zmluve a,ze druhemu synovi da tiez pole darovacou zmluvou a da mu podpisat,ze nebude napadat nasu zmluvu,alebo nieco take.Ja budem vdacna za akukolvek,len nemam chut na dalsie prieky a problemi so svagrom.Uvidim ako sa manzel rozhodne po Vasich radach.Este raz dakujem.
arizona
01.03.13,12:22
Ak idete brat uver a stavat dom, urcite je lepsie KP zmluva,alebo ak by svokra nastojila na darovacej, tak aby darovala vam obom, nielen manzelovi.

Len taky maly priklad: pozemok dostane darom tvoj muz,na nom postavite spolocne dom, ktory budete aj spolocne splacat.
V pripade rozvodu mas sice "polovicu domu",ale ten bude stat na pozemku,kde ti majitel zakaze vstup,ci prechod...uz sa tu na porade riesili aj take problemy.
Daniela172
05.03.13,12:27
Dakujem za odpoved, prave na toto som sa chcela opytat.Uz sa manzel so svokrou dohodli na darovacej zmluve.Svokor to chce napsiat na nas,ale manzel prisiel presne s tym,ze svokra na neho,aj ked donedavna mi hovorila,ze to pojde na nas.Mame dobry vztah,tak neviem preco zmenila nazor.Ja som jej vsak povedala,ze nech sa rozhodnu ako chcu,ale ak tam bude napisany len manzel,nejdem s nim do uveru.A aj ked som len nieco zatial inevestovala do domu,manzel mal v hlave,ze aj dom pojde na neho.(nakolko som teraz na rodicovskej nemozem mu vela financne pomahat).Sama som zvedava ako to dopadne.Manzel mi presne povedal,ze coho sa bojim ,ze aj tak by som dostala polovicu domu,ale,co z toho ak by som naozaj nedajboze musela za neho platit zvysok uveru,alebo by ma nepustil na pozemok.Tiez som mu navrovala,ze pozemok moze na seba a dom dame na nas,ale ako citam,bola by to blbost.Dakujem este raz,nechcem urobit chybu,ktoru budem potom lutovat.
MarcoM
05.03.13,13:01
Banka mu nedá úver podľa mňa ak tam nebude aj tvoj podpis, takže tým pádom môže zabudnúť na úver.
Pokiaľ to nebude aj tvoj majetok nezaväzuj sa platiť žiadny úver. A na jeho otázku že čoho sa bojíš mu odpovedaj rovnako. Nech teda prepíšu všetko kúpnou zmluvou iba výlučne na teba (zúžite BSM) :) a nech vtedy zoberie úver na neho a na teba. A keď nebude súhlasiť tak mu povedz však čoho sa bojíš? :D
Daniela172
05.03.13,14:55
Dobra rada,dik:)