ali8
18.01.12,18:00
Prosim Vas ako to je, ak mi vozia pivo na prevadzku, ktomu dostavam hned fakturu a hned to vyplacam v hotovosti, nedostavam ktomu od nich doklad z pokladni, stym ked somsi ho od nich pytala ze to musi byt podla zakona , odpoved bola ze oni to maju formou dobierky ze nepoterbujem doklad od nich z pokladne, ze mne staci len podpis na fakture o prebrati penazi, co mne staci potom k fakture prilozit si uz len vydavkovy doklad ktomu? ci si vypisat a j prijmovy?poradite niekto?
janaGT
18.01.12,17:01
nám tak vozia coca colu a dávajú hneď doklad z erp
ali8
18.01.12,17:09
nám tak vozia coca colu a dávajú hneď doklad z erp

od nich to mam aj ja takto, a dnes sme im volali ohladne piva ze nemame doklady od ich pokladne tak taka bola odpoved z ich strany, tak ja neviem teraz ci ked to maju riesene dobierkou ci mne staci pripnut k fakture len VPD?
janaGT
18.01.12,17:16
a to tiež vozí coca cola?
Mila123
18.01.12,17:18
na doklade je DKP ?
ali8
18.01.12,17:29
a to tiež vozí coca cola?

nie coca cola je ina firma ako saris, volali sme sarisu ohladom toho, a odpoved znela ze to to je akoze dobierkou a doklad k tomu nepotrebujem staci len ich podpis na fakture.
ali8
18.01.12,17:32
neviem teraz reagovat ci je na doklaDde DKP nemam to pri sebe teraz, ale je to klasicka faktura od nich ako bola predtym, predtym som si ktomu vypisala PPD a VPD a takto zauctovala a teraz neviem co stym.
Mila123
18.01.12,17:33
netvrdím, že na fa nie je DKP.....myslím si, že to bude rovnako ako doklady z metra.....http://www.porada.sk/t184160-uctovanie-faktur-z-metra.html
ali8
18.01.12,17:39
netvrdím, že na fa nie je DKP.....myslím si, že to bude rovnako ako doklady z metra.....http://www.porada.sk/t184160-uctovanie-faktur-z-metra.html

hm neviem ci sme sa spravne pochopili, ja fakturu od nich mam , uhradim ju im namieste, ale nedostanem od nich doklad z erp, pretoze vraj mi ho nemusia dat kedze mi to priniesli ako "dobierku" ze nemusia to prehnat cez pokladnu, co si ja mam pripnut k tej FA sama vypisat PPD a VPD?
Mila123
18.01.12,17:41
hm neviem ci sme sa spravne pochopili, ja fakturu od nich mam , uhradim ju im namieste, ale nedostanem od nich doklad z erp, pretoze vraj mi ho nemusia dat kedze mi to priniesli ako "dobierku" ze nemusia to prehnat cez pokladnu, co si ja mam pripnut k tej FA sama vypisat PPD a VPD?

iný doklad ako fa predsa od nich nedostávaš.....
ali8
18.01.12,17:43
iný doklad ako fa predsa od nich nedostávaš.....

jasne a nemaju povinnost mi dat doklad z erp? podla nich ze vraj nemaju ze oni to nosia akoze dobierkou, to zanmena ze ja si mam sama vypisat aj PPD?
Mila123
18.01.12,17:46
jasne a nemaju povinnost mi dat doklad z erp? podla nich ze vraj nemaju ze oni to nosia akoze dobierkou, to zanmena ze ja si mam sama vypisat aj PPD?

preto som sa pýtala, či na faktúre nie je DKP.....myslím, že áno, že tam je......skús sa pozrieť...
a to Metro? takým istým spôsobom dáva doklady......

ja tú coca-colu či Mediapress účtujem iba do pokladne.....
ali8
18.01.12,17:50
preto som sa pýtala, či na faktúre nie je DKP.....myslím, že áno, že tam je......skús sa pozrieť...
a to Metro? takým istým spôsobom dáva doklady......

ja tú coca-colu či Mediapress účtujem iba do pokladne.....

takze nehadzete to ani ako fakturu? ale na tej mojej od piva aj pise ze je to faktura, tak preto to hadzem ako faktruru, a to DKP tam urcite je si myslim.
Mila123
18.01.12,17:54
nie nedávam, i keď je tam napísané, že je to fa, ale je tam aj DKP .....

pred možno 2-ma rokmi sme fotili fa, originál išiel do šanónu s fa, a kópia slúžila ako doklad o zaplatení v pokladni .....
ali8
18.01.12,17:59
nie nedávam, i keď je tam napísané, že je to fa, ale je tam aj DKP .....

pred možno 2-ma rokmi sme fotili fa, originál išiel do šanónu s fa, a kópia slúžila ako doklad o zaplatení v pokladni .....

aha, cize ked som to doteraz za tie roky hadzala ako FA a vypisovala ktomu sama PPD a VPD, mozem teraz od roku 2012 nehadzat to ako faktury ale rovno zauctovat do PD a vypisat len VPD, tym padom nebudem riesit ci mi chyba alebo nechyba od nich doklad z erp? metie ma to ze pise tam na tom ze je to fakura a ja ju nebudem mat nahodenu ako fakturu.
Mila123
18.01.12,18:01
prečítaj si tie príspevky z Metra.....a rozhodneš sa....
ali8
18.01.12,18:19
prečítaj si tie príspevky z Metra.....a rozhodneš sa....

ano len tam oni ktej fakture od nich maju aj doklad z erp, a ja tento doklad nemam :-(
ali8
20.01.12,12:52
Prikladam pisomne vyjadrenie od tejto firmy:
z dovodu ukoncenia pouzivania ERP po 1.1.2012 bol doklad na predaj tovaru premenovany na fakturu a zaroven uz neuvadzame na fakture danovy kod ERP. Dokladom o uhrade za prevzaty tovar je faktura, na ktorej vodic zaznamena vratene zalohove obaly a prijatu sumu v hotovosti. Prijatie uhrady potvrdzuje vodic prepravnej spolocnosti vlastnorucnym podpisom na fakture.
Na fakture dopisali sposob platby : dobierkou
takze kedze oni mi nedavaju doklad z ERP mam to ja hadzat ako fakturu do uctovnictva? a staci tympadom dolozit k tej fakture len VPD? a co ked mi kontrola povie ze nemam doklad od nich o prijati platby, ja im ukazem ten list od nich ze dokladom je teda podpis tohto sofera, chapem to spravne?
ali8
23.01.12,07:48
nema niekto taky isty pripad?
ali8
26.01.12,17:35
prosim vas a ak mam pri fakture pripnuty od nich doklad z erp pokladne , na nom je len celkova ciastka , nieje tam uz po novom rozpisane zaklad dane a dph, idem ktomu vypisat svoj vydavkovy doklad, to tak isto tam musi byt vydavkovy doklad v celkovej ciastke alebo na vydavkovom doklade ma byt rozpisane aj dlh?
Anja111
26.01.12,17:50
prosim vas a ak mam pri fakture pripnuty od nich doklad z erp pokladne , na nom je len celkova ciastka , nieje tam uz po novom rozpisane zaklad dane a dph, idem ktomu vypisat svoj vydavkovy doklad, to tak isto tam musi byt vydavkovy doklad v celkovej ciastke alebo na vydavkovom doklade ma byt rozpisane aj dlh?
Doklad z ERP je doklad o úhrade faktúry. Vypíšeš VPD v celkovej čiastke. Základ dane a DPH máš rozpísané na faktúre.
ali8
26.01.12,17:54
Doklad z ERP je doklad o úhrade faktúry. Vypíšeš VPD v celkovej čiastke. Základ dane a DPH máš rozpísané na faktúre.

takze ziadne rozpisovanie zakladu dane a dph ako doteraz, jednoducho nakupit VPD bez rozpisu DPH?
Anja111
26.01.12,18:05
takze ziadne rozpisovanie zakladu dane a dph ako doteraz, jednoducho nakupit VPD bez rozpisu DPH?
To sa týka len úhrady faktúr. Ak však nakúpiš materiál, alebo niečo iné a máš len blok z ERP, nie faktúru, tak naďalej rozpisuješ ZD, DPH a celkom.
ali8
26.01.12,18:09
To sa týka len úhrady faktúr. Ak však nakúpiš materiál, alebo niečo iné a máš len blok z ERP, nie faktúru, tak naďalej rozpisuješ ZD, DPH a celkom.

dakujem velmi pekne. takze pri fakturach nemusim rozpisovat dph, uz mi to je jasne. dakujem.
ego.mc
26.01.12,22:21
Doklad z ERP je doklad o úhrade faktúry. Vypíšeš VPD v celkovej čiastke. Základ dane a DPH máš rozpísané na faktúre.


To sa týka len úhrady faktúr. Ak však nakúpiš materiál, alebo niečo iné a máš len blok z ERP, nie faktúru, tak naďalej rozpisuješ ZD, DPH a celkom.

Nechcem do toho vnášať chaos, ale aký je rozdiel pre mňa ako odberateľa, či dostanem faktúru alebo iba doklad z ERP, keď podľa zákona o DPH sa obe považujú za faktúru? :)
Anja111
27.01.12,14:38
Nechcem do toho vnášať chaos, ale aký je rozdiel pre mňa ako odberateľa, či dostanem faktúru alebo iba doklad z ERP, keď podľa zákona o DPH sa obe považujú za faktúru? :)


prosim vas a ak mam pri fakture pripnuty od nich doklad z erp pokladne , na nom je len celkova ciastka , nieje tam uz po novom rozpisane zaklad dane a dph, idem ktomu vypisat svoj vydavkovy doklad, to tak isto tam musi byt vydavkovy doklad v celkovej ciastke alebo na vydavkovom doklade ma byt rozpisane aj dlh?
V tomto prípade išlo, podľa mňa iba o to, aby nenárokovala DPH dvakrát, teda z faktúry a aj z VPD, ktorý je iba úhradou faktúry.
Samozrejme, že nie je rozdiel medzi faktúrou a dokladom z ERP, ak spĺňajú...
Enyma
28.01.12,17:13
Prisiel mi tovar na dobierku, ku fa som prilozila doklad o dobierke vystavila VPD - bolo mi tiez vysvetlene, ze k tomu doklad o úhrade z ERP sa nevystavuje, nakolko mi to doslo dobierkou alebo kurierom a im pošta alebo daná firma zasle peniaze na ich účet.
gondula
28.01.12,18:35
Medzi výnimky, pri ktorých nie je povinnosť evidovať tržbu, patrí napríklad predaj cenín, cestovných lístkov mestskej hromadnej dopravy, telefónnych kariet, dennej tlače a periodickej tlače, tovaru prostredníctvom predajných automatov, tovaru na dobierku, tovaru občanmi s ťažkým zdravotným postihnutím, či tovaru predávaného vo vysokohorských zariadeniach, ktoré sú bez napojenia na cestnú sieť a verejnú rozvodnú sieť elektrickej energie. Myslím, že na faktúre by malo byt vyznačené, že sa jedná o dobierku a ze je to platené v hotovosti.
ali8
30.01.12,10:38
A ak mam fakturu na ktorej aj pise ze je t o dobierkou, ale ja ziadny doklad o dobierke nemam kedze mi povedali ze dokladom je ze tu fakturu mi podpise chlapik ktory mi to prinesie, tak aky doklad ja mam ktomu pripnut hm?
ali8
30.01.12,10:44
[QUOTE=ali8;1951067]Prikladam pisomne vyjadrenie od tejto firmy:
z dovodu ukoncenia pouzivania ERP po 1.1.2012 bol doklad na predaj tovaru premenovany na fakturu a zaroven uz neuvadzame na fakture danovy kod ERP. Dokladom o uhrade za prevzaty tovar je faktura, na ktorej vodic zaznamena vratene zalohove obaly a prijatu sumu v hotovosti. Prijatie uhrady potvrdzuje vodic prepravnej spolocnosti vlastnorucnym podpisom na fakture.
Na fakture dopisali sposob platby : dobierkou

ja to asi hodim len do PD vypisem VPD a jeto, len ci je to spravne? vsimla som si ze na fa uz nieje ani DKP.
gondula
30.01.12,10:59
[QUOTE=ali8;1951067]Prikladam pisomne vyjadrenie od tejto firmy:
z dovodu ukoncenia pouzivania ERP po 1.1.2012 bol doklad na predaj tovaru premenovany na fakturu a zaroven uz neuvadzame na fakture danovy kod ERP. Dokladom o uhrade za prevzaty tovar je faktura, na ktorej vodic zaznamena vratene zalohove obaly a prijatu sumu v hotovosti. Prijatie uhrady potvrdzuje vodic prepravnej spolocnosti vlastnorucnym podpisom na fakture.
Na fakture dopisali sposob platby : dobierkou

ja to asi hodim len do PD vypisem VPD a jeto, len ci je to spravne? vsimla som si ze na fa uz nieje ani DKP.


odpočet dane a doklad o zaplatení dane pri doručení tovaru na dobierku
Službu doručovania tovaru na dobierku poskytuje okrem iných subjektov aj Slovenská pošta, š.p. Podstata doručovania zásielok na dobierku prostredníctvom Slovenskej pošty, š.p. spočíva v tom, že pošta na žiadosť odosielateľa vydá zásielku prijímateľovi len vtedy, ak uhradí dobierkovú sumu. Vybranú dobierkovú sumu doručovateľ - SP, š.p. vyplatí tomu, koho odosielateľ zásielky uvedie na dobierkovej poukážke, ( ktorá sa doručuje vyplnená spolu so zásielkou) ako "adresáta dobierkovej čiastky". Dobierková poukážka s vyplnením adresy prijímateľa a odosielateľa spolu s údajmi o cene sa považuje za doklad o zaplatení dane. Slovenská pošta, š.p. v tomto prípade koná v mene a na účet odosielateľa zásielky, pričom vyinkasovaná suma nie je súčasťou jej výnosov.
Na základe vyššie uvedených skutočností možno konštatovať, že pokiaľ bude daňový subjekt zabezpečovať doručovanie zásielok na dobierku spôsobom ako SP, š.p. úhrada za dobierku sa bude považovať v tomto prípade za zaplatenie dane za prijaté zdanitelné plnenie tomu, kto uskutočnil zdaniteľné plnenie.

Myslím, že tak ako ty píšeš by to malo byť OK....... hlavné je, aby na FA bolo vyznačené, že je to na dobierku a že je to na hotovosť...........
ali8
30.01.12,11:14
Myslím, že tak ako ty píšeš by to malo byť OK....... hlavné je, aby na FA bolo vyznačené, že je to na dobierku a že je to na hotovosť...........[/FONT][/COLOR][/QUOTE]

ale nevadi ze tam pise ze je to faktura a ja ju nehodim medzi faktury ale priamo zauctujem do PD kedze to bolo hned na mieste vyplatene a dolozim len VPD?
gondula
30.01.12,11:48
Myslím, že tak ako ty píšeš by to malo byť OK....... hlavné je, aby na FA bolo vyznačené, že je to na dobierku a že je to na hotovosť...........[/FONT][/COLOR]

ale nevadi ze tam pise ze je to faktura a ja ju nehodim medzi faktury ale priamo zauctujem do PD kedze to bolo hned na mieste vyplatene a dolozim len VPD?[/QUOTE]

Myslím, že by to malo byt tak OK, ale neviem to na 100%.........
ali8
30.01.12,12:30
ved to ze si to myslim aj ja takto ze to dat priamo do PD vypisat VPD, pretoze kebyze to hodim do doslych faktur tak by mi predsa chybal doklad o zaplateni.
ali8
30.01.12,12:35
Aj tak mam stale na mysli list od nich ze: "Dokladom o uhrade za prevzaty tovar je faktura, na ktorej vodic zaznamena vratene zalohove obaly a prijatu sumu v hotovosti. Prijatie uhrady potvrdzuje vodic prepravnej spolocnosti vlastnorucnym podpisom na fakture. "
takze aj keby som ju hodila do doslych faktur, myslite ze by ktomu uz len stacilo vypisat VPD kedze podpis je doklad o prijati??? alebo radsej to hodit priamo do toho Penazneho dennika a neuctovat to ako fakturu, alebo obidva sposoby su spravne?
Katarina
30.01.12,20:37
Neúčtovať ako faktúru, vypísať VPD v členení základ a DPH - nárokovať DPH a zaúčtovať priamo do PD.
gondula
31.01.12,09:52
Aj tak mam stale na mysli list od nich ze: "Dokladom o uhrade za prevzaty tovar je faktura, na ktorej vodic zaznamena vratene zalohove obaly a prijatu sumu v hotovosti. Prijatie uhrady potvrdzuje vodic prepravnej spolocnosti vlastnorucnym podpisom na fakture. "
takze aj keby som ju hodila do doslych faktur, myslite ze by ktomu uz len stacilo vypisat VPD kedze podpis je doklad o prijati??? alebo radsej to hodit priamo do toho Penazneho dennika a neuctovat to ako fakturu, alebo obidva sposoby su spravne?

Teoreticky, myslím, že sa tá faktúra môže zároveň brať, aj ako doklad o úhrade.