exam
18.01.12,22:25
Pozdravujem vsetkych poradakov,

Od januara 2012 som sa stal konatelom v s.r.o. ( jednoosobova s.r.o., mandatna zmluva, obchodnopravny vztah), zacinam podnikat tak mam par otazok v ktorych by som mal rad jasno:

1. Viete mi poradit ako si co najlepsie vyplacat odmenu za vykon funkcie? ( aby sa neplatili velke odvody) Nakolko bude prijem z cinnosti s.r.o. moj jediny prijem, rad by som si vyplacal odmenu na mesacnej baze.

2. Ako je to s povinnymi odvodmi? Plati, ze sa povinne sa nahlasim v Zdravotnej poistovni ako samoplatitel Zdravotneho poistenia? Ako je to s platenim do Socialnej poistovni po novom?(ako sa ta socka pocita, z coho sa rata a musim to platit? Neni vyhoda s.r.o. prave v tom, ze mam moznost stat sa dobrovolne poistenou osobou? A moj postup v tomto treba aj nahlasit do Socialnej poistovne?

3. Ak si vyplatim odmenu kazdy mesiac, kazdy mesiac z nej musim odviest Dan z prijmu?

4. Ak budem platitelom dph stvrtrocne, t.z. vlastne to, ze danovemu uradu potom bud zaplatim alebo oni mne dph kazde tri mesiace po podani dpdph? Alebo sa to nejako spocita na konci roka kalendarneho?

Budem vdacny za kazdu pomoc a radu :)

Pekny vecer
EXACTOR s.r.o.
22.01.12,12:39
Ad.1 a Ad 2. V prípade odmeny konateľa vyplácanej na mesačnej báze sú odvodové povinnosti v podstate rovnaké ako v pracovnom právnom vzťahu, pre účely zákonov č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení, sa na základe zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov § 5 ods.1 písm. b) považujete za zamestnanca aj ako konateľ spoločnosti, v prípade ak máte právo na príjem.
Viac je o tom napísané na stránke sociálnej poisťovne. Odvody sa vyrátajú z výšky odmeny, takže čím menšia odmena tým menšie odvody, pri mesačnej odmene približne 2400eur(presné číslo neviem) a viac sa odvody už nezvyšujú.

http://www.socpoist.sk/43012-poradna?prm2=47629

Odvody sa vyrátajú z výšky odmeny, takže čím menšia odmena tým menšie odvody, pri mesačnej odmene približne 2400eur(presné číslo neviem) a viac sa odvody už nezvyšujú.

Ad. 3. Dan z príjmu sa platí preddavkovo, takže áno každý mesiac je ju potrebné odviesť, viac o tom ustanovuje § 35 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov

Ad. 4. Platiteľ je povinný do 25 dní po skončení zdaňovacieho obdobia podať daňové priznanie a v tej istej lehote zaplatiť vlastnú daňovú povinnosť. Daňový úrad vráti neodpočítaný nadmerný odpočet alebo jeho neodpočítanú časť do 30 dní od podania daňového priznania. Zákon č. 222/2004 o o dani z pridanej hodnoty.

Je potrebné zvážiť hlavne či si odmenu vyplácať pravidelne alebo nepravidelne.
V prípade pravidelného príjmu sa na vzťahuje povinné nemocenské poistenie, povinné dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti – prispievajú teda do všetkých fondov ako štandardní zamestnanci s mesačnou mzdou. V prípade nepravidelného príjmu sa odvádza len dôchodkové poistenie.
Ešte by stálo za zváženie, byť samoplátca zdravotného poistenia a zo spoločnosti si vyplácať podiel na zisku, ale to na mesačnej báze nieje možné.
Economic
22.01.12,14:19
Exam, mal by si si čo najskôr nájsť účtovníčku. Ako čítam tvoje otázky, v danej problematike sa vôbec nevyznáš. Ak sa chceš venovať biznisu, nechaj účtovníčku, aby ťa správne viedla po ekonomickej stránke.

Pokiaľ ti vyjde z daňového priznania k DPH daňová povinnosť, túto si povinný uhradiť. Danú problematiku rieši zákon o DPH. Musíš si to naštudovať, pokiaľ chceš vážne podnikať.

" alebo sa to nejako spočíta na konci kalendárneho roka??? " to je snáď nevydarený žart /bez urážky, takým podnikateľom ako ty, by som IČ pre DPH ani nepridelila, pretože nemáš ani šajnu čo to DPH je a
pochybujem že o účtovníctve duplovane/
exam
25.01.12,09:33
EXACTOR - DAKUJEM, odpoved naozaj na UROVNI!Vsetko jednoducho vysvetlene, pochopitelne, velmi pomohlo :)

ECONOMIC - ano, niekto na porada.sk jednoducho poradi, ked si mysli ze tema je odveci tak nereaguje a niekto sa bude stale cudovat preco udrzbar nevie upiect 150chlebov za sichtu, hm, no preco to len moze byt... :D

Pekny den vsetkym :)
fosgeen
28.01.12,07:52
EXAM, ECONOMIC MAL PRAVDU, žE DNES DAňOVÁ PROBLEMATIKA NIE JE JEDNODUCHÁ Ja to robím už 20 rokov a stále som zahrabaná v zákonoch. Keď niečo nepostrehnem a urobím chybu, DÚ mi to zráta na pokutách a tie nie sú malé. To je ako jazdiť na aute bez znalosti dopravných predpisov. Tiež ide niekedy o veľké omyly, ktoré sa nedajú vrátiť säť. Preto viem, čo tým ECONOMIC myslel a pravdivo Ti odpovedal. Prajem veľa úspechov, veď konateľ je za všetko zodpovedný.
Economic
28.01.12,09:48
Fosgeen ďakujem veľmi pekne za podporu. Je pravda, že len človek znalý ekonomickej a daňovej problematiky mi rozumie. Lepšie ako sa nad sebou zamyslieť, je dať neužitočný bod niekomu, kto napísal pravdu . Ale prečo mám ja stále taký pocit že exam je aj EXACTOR ? Pravda je, že mýliť sa môže každý. Videla som aj odpoveď na moje slová, ale taký človek mi nestojí za to, aby som ja na to reagovala. Ja a možno ďalší ekonómovia vieme svoje.
lynn
08.02.12,06:06
Ad.1 a Ad 2. V prípade odmeny konateľa vyplácanej na mesačnej báze sú odvodové povinnosti v podstate rovnaké ako v pracovnom právnom vzťahu, pre účely zákonov č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení, sa na základe zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov § 5 ods.1 písm. b) považujete za zamestnanca aj ako konateľ spoločnosti, v prípade ak máte právo na príjem.
Viac je o tom napísané na stránke sociálnej poisťovne. Odvody sa vyrátajú z výšky odmeny, takže čím menšia odmena tým menšie odvody, pri mesačnej odmene približne 2400eur(presné číslo neviem) a viac sa odvody už nezvyšujú.

http://www.socpoist.sk/43012-poradna?prm2=47629

Odvody sa vyrátajú z výšky odmeny, takže čím menšia odmena tým menšie odvody, pri mesačnej odmene približne 2400eur(presné číslo neviem) a viac sa odvody už nezvyšujú.

Ad. 3. Dan z príjmu sa platí preddavkovo, takže áno každý mesiac je ju potrebné odviesť, viac o tom ustanovuje § 35 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov

Ad. 4. Platiteľ je povinný do 25 dní po skončení zdaňovacieho obdobia podať daňové priznanie a v tej istej lehote zaplatiť vlastnú daňovú povinnosť. Daňový úrad vráti neodpočítaný nadmerný odpočet alebo jeho neodpočítanú časť do 30 dní od podania daňového priznania. Zákon č. 222/2004 o o dani z pridanej hodnoty.

Je potrebné zvážiť hlavne či si odmenu vyplácať pravidelne alebo nepravidelne.
V prípade pravidelného príjmu sa na vzťahuje povinné nemocenské poistenie, povinné dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti – prispievajú teda do všetkých fondov ako štandardní zamestnanci s mesačnou mzdou. V prípade nepravidelného príjmu sa odvádza len dôchodkové poistenie.
Ešte by stálo za zváženie, byť samoplátca zdravotného poistenia a zo spoločnosti si vyplácať podiel na zisku, ale to na mesačnej báze nieje možné.

Chcela by som poprosiť poraďákov pri riešení podobného problému. Tiež účtujem advokáta, ktorý má s.r.o. je v nej jediný spoločník a konateľ /v žiadnej inej spoločnosti nemá príjem zo závislej činnosti/ a tiež má informáciu, že nemôže byť zamestnancom. Ako je to s odvodmi, ak by dostával pravidelný mesačný príjem-odmena konateľa na základe mandátnej zmluvy-platia všetky pravidlá, čo sa týka odvodov do SP a zdravotnej poisťovne ako pri spracovaní mzdy za zamestnanca? t.j. ako keby sa jednalo o príjmy zo závislej činnosti -/možnosť odpočtu nezdaniteľnej čiastky, mesačné hlásenia na DU o preddavkoch/? Ak bol tento konateľ doteraz prihlásený do SP a ZP ako zamestanec tejto jeho spoločnosti, musí urobiť v poisťovniach nejakú zmenu - t.j.odhlásiť sa ako zamestnanec a prihlásiť sa ako konateľ? Prosím Vás pomôžte mi zorientovať sa v tejto otázke. Ďakujem.
EXACTOR s.r.o.
08.02.12,07:49
Na účeli zákonov o sociálnom poistení a zdravotnom poistení, sa za zamestnanca povežuje aj konateľ spoločnosti konkrátne zákony odkazujú na § 5 ods. 1,2,3 zákona o dani z príjmov. Čiže ak právny vzťah konateľa zakladá konateľovi právo na príjem zo závislej činnosti, nadobúda postavenie zamestnanca . Takže na účeli odvodov do SP a ZP sa považuje za zamestnanca. Čo sa týka preddavkov na daň tak sa tento príjem považuje ako u zamestnanca rovnako za príjem zo závislej činnosti. Nakoľko nebude pracovať ako zamestnanec, čiže jeho pracovnoprávny vzťah sa skončí tak je potrebné ho odhlásiť zo SP ako zamestnanca ktorého pracovnoprávny pomer sa skončil a prihlásiť ho ako konateľa spoločnosti. Dúfam, že som pomohol.
jacekova
08.02.12,07:55
Chcela by som poprosiť poraďákov pri riešení podobného problému. Tiež účtujem advokáta, ktorý má s.r.o. je v nej jediný spoločník a konateľ /v žiadnej inej spoločnosti nemá príjem zo závislej činnosti/ a tiež má informáciu, že nemôže byť zamestnancom. Ako je to s odvodmi, ak by dostával pravidelný mesačný príjem-odmena konateľa na základe mandátnej zmluvy-platia všetky pravidlá, čo sa týka odvodov do SP a zdravotnej poisťovne ako pri spracovaní mzdy za zamestnanca? t.j. ako keby sa jednalo o príjmy zo závislej činnosti -/možnosť odpočtu nezdaniteľnej čiastky, mesačné hlásenia na DU o preddavkoch/? Ak bol tento konateľ doteraz prihlásený do SP a ZP ako zamestanec tejto jeho spoločnosti, musí urobiť v poisťovniach nejakú zmenu - t.j.odhlásiť sa ako zamestnanec a prihlásiť sa ako konateľ? Prosím Vás pomôžte mi zorientovať sa v tejto otázke. Ďakujem.

ak by poberal pravidelnú odmenu ako konateľ, tak by mal odvody TAKMER ako zamestnanec, pretože konateľ neplatí úrazové a garančné poistenie. a nevzťahuje sa na neho minimálna mzda, takže mu môžeš dať akúkoľvek odmenu, takže odvody budú podstatne nižšie než u zamestnanca (má nárok na Nč, robíš prehlady na DU, vykazy do SP, ZP.... )

V SP a ZP treba zamestnanca odhlásiť a následne prihlásiť ako konateľa.
kabko
08.02.12,12:18
Exam, mal by si si čo najskôr nájsť účtovníčku. Ako čítam tvoje otázky, v danej problematike sa vôbec nevyznáš. Ak sa chceš venovať biznisu, nechaj účtovníčku, aby ťa správne viedla po ekonomickej stránke.

Pokiaľ ti vyjde z daňového priznania k DPH daňová povinnosť, túto si povinný uhradiť. Danú problematiku rieši zákon o DPH. Musíš si to naštudovať, pokiaľ chceš vážne podnikať.

" alebo sa to nejako spočíta na konci kalendárneho roka??? " to je snáď nevydarený žart /bez urážky, takým podnikateľom ako ty, by som IČ pre DPH ani nepridelila, pretože nemáš ani šajnu čo to DPH je a
pochybujem že o účtovníctve duplovane/

Nedá mi nereagovať na toto.... Economic, nikoho sa nejdem zastávať, každý má svoju pravdu, no nevidím dôvod na takéto útoky. Všetci si ceníme tvoje odpovede, ktoré sú stále k veci a vždy pomôžu, no túto odpoveď ktorú si dala vyššie by som medzi ne nezaradil... :(
Súhlasím s tým, že by si EXAM mal nájsť účtovníčku a hodiť to všetko na jej plecia, no nesúhlasím s tým čo si napísala, že "...takým podnikateľom ako ty, by som IČ pre DPH ani nepridelila..." !
No keby si ty tomu šéfovala, tak by sme potom nemali skoro žiadne sročky na Slovensku.. :D
To že niekto nepozná všetky zákony, nevie všetky detaily o účtovaní, DPHčke (inak povedané-že nieje účtovník)...ešte neznamená že nemôže byť konateľom nejakej sro...či?
Keď niekto niečo nevie, tak sa opýta?! Na to je tu predsa PORADA, či nie ? Keby sme tu všetci boli takí znalí ako si ty, tak by sme Poradu ani nepotrebovali... hehe :)
Nič v zlom, len sa mi nepáčilo ako si zareagovala na Examovu neznalosť... (práve z toho dôvodu, že ja som mal podobné (pre niekoho možno hlúpe) otázky na moju účtovníčku pred týždňom, nakoľko doteraz som SZČO, neplatca a budem meniť na SRO, platca... )
veronikasad
08.02.12,12:30
Kabko, ak mi takéto otázky bude dávať klient, tak mu ich trpezlivo aj 3-krát za sebou vysvetlím - rovnako ako to urobila tvoja účtovníčka.

Ak niekto ale chce na účtovníčke šetriť a takto formuluje otázky na Porade, tiež som si radšej hodila po prstoch, aby som nereagovala ...
Economic
08.02.12,16:52
Nedá mi nereagovať na toto.... Economic, nikoho sa nejdem zastávať, každý má svoju pravdu, no nevidím dôvod na takéto útoky. Všetci si ceníme tvoje odpovede, ktoré sú stále k veci a vždy pomôžu, no túto odpoveď ktorú si dala vyššie by som medzi ne nezaradil... :(
Súhlasím s tým, že by si EXAM mal nájsť účtovníčku a hodiť to všetko na jej plecia, no nesúhlasím s tým čo si napísala, že "...takým podnikateľom ako ty, by som IČ pre DPH ani nepridelila..." !
No keby si ty tomu šéfovala, tak by sme potom nemali skoro žiadne sročky na Slovensku.. :D
To že niekto nepozná všetky zákony, nevie všetky detaily o účtovaní, DPHčke (inak povedané-že nieje účtovník)...ešte neznamená že nemôže byť konateľom nejakej sro...či?
Keď niekto niečo nevie, tak sa opýta?! Na to je tu predsa PORADA, či nie ? Keby sme tu všetci boli takí znalí ako si ty, tak by sme Poradu ani nepotrebovali... hehe :)
Nič v zlom, len sa mi nepáčilo ako si zareagovala na Examovu neznalosť... (práve z toho dôvodu, že ja som mal podobné (pre niekoho možno hlúpe) otázky na moju účtovníčku pred týždňom, nakoľko doteraz som SZČO, neplatca a budem meniť na SRO, platca... )


Ďakujem za tvoj názor, aj keď je voči mojej odpovedi negatívny. Nikomu nebránim urobiť si o mojej tebou spomenutej odpovedi svoj názor. A myslím, že tak isto si môžem povedať aj ja ten svoj. Mám už za sebou dlhé roky účtovnej praxe a preto si môžem dovoliť napísať to, čo som napísala a za tým si aj naďalej plne stojím. Nemám pocit, že na niekoho útočím. Každému chcem dobre a moja snaha je ochrániť ho pred zbytočnými pokutami. Viem už podnikateľov aj trošku odhadnúť za toľké roky. No začínajúci "podnikateľ" v spojení so slovkom DPH vo mne evokuje kadečo.... Veď nemá ani páru čo to je DPH, ako funguje, a ani jej princíp.
Ja tomu veru nešéfujem a ani nemám záujem tomu šéfovať. Prečo myslíš, že by sme nemali eseročky na Slovensku ? Však nikde nie je napísané, že každá musí byť platiteľom DPH.
Sročka a DPH ? Poznám aj sročky a aj problematiku DPH a za mám za sebou xxx úspešných daňových kontrol za svojich klientov s nulovým dorubom dane.
Súhlasím, keď niekto nevie, opýta sa. A na porade kto chce a vie odpovie. Isteže nepoznám všetky zákony a ani to neplánujem.

Práve preto, že konateľ aby sa mohol venovať úspešne svojmu biznisu by sa mal postarať (a zvlášť keď nie je vôbec znalý problematiky) o to, aby mal účtovníctvo spracovávané profesionálom, nakoľko za vedenie účtovníctva aj externou formou zodpovedá konateľ spoločnosti, teda spoločnosť. Neznalosť zákona nikoho neospravedlňuje.

A ešte na záver dodám, inak sa na také otázky pozerám a reagujem, keď príde ku mne nový klient a všetko od A po ZET mu vysvetlím, to je základ našej spolupráce. Naučím ho pomaly aj tomu rozumieť. A ver, že sa mi stalo veľa krát, že keď som im vysvetlila podstatu DPH mnohí si povedali, že na začiatok je úplne zbytočná. A možno aj neskôr. No iné je, keď platiteľom musíš byť zo zákona keď prekročíš zákonný obrat. Tam v podstate nemáš inú možnosť, ako ju cvakať (alebo si založiť novú sro).
lynn
17.02.12,14:41
Veľmi pekne dakujem.
lynn
17.02.12,14:43
Veľká vďaka za odpoveď.
lynn
17.02.12,14:46
EXActor veľmi pekne ďakujem.
Xellesia
20.02.12,22:08
Economic plne chápem, lebo tiež mi ide na nervy, keď niekto začína podnikať a chce byť rýchlo platcom DPH, lebo mu štát vráti "kopu peňazí", lebo "jeho kamoš to má a štát mu vracia zo všetkého čo kúpi DPH",..... vôbec nepočúvajú ak im vysvetľujem, že ak robia pre konečných spotrebiteľov a hlavne ak robia služby, že je pre nich platcovstvo DPH strašná blbosť. Oni už len preratávajú čo nakúpia a koľko dostanú. Potom prejde rok, prídu na to, že síce majú minimálny zisk, ale štátu zaplatili 2-3 tis na DPH a bijú si hlavu o múr. Ak podnikateľ neovláda problematiku a radí sa len tým, čo mu kto povie, tak to nedopadne práve najlepšie.
Economic
21.02.12,06:03
Economic plne chápem, lebo tiež mi ide na nervy, keď niekto začína podnikať a chce byť rýchlo platcom DPH, lebo mu štát vráti "kopu peňazí", lebo "jeho kamoš to má a štát mu vracia zo všetkého čo kúpi DPH",..... vôbec nepočúvajú ak im vysvetľujem, že ak robia pre konečných spotrebiteľov a hlavne ak robia služby, že je pre nich platcovstvo DPH strašná blbosť. Oni už len preratávajú čo nakúpia a koľko dostanú. Potom prejde rok, prídu na to, že síce majú minimálny zisk, ale štátu zaplatili 2-3 tis na DPH a bijú si hlavu o múr. Ak podnikateľ neovláda problematiku a radí sa len tým, čo mu kto povie, tak to nedopadne práve najlepšie.


To som rada, že sa naozaj nájde aj niekto, kto problematike kolotoča o DPH rozumie. Ako keby si mi z duše hovorila. Vždy kolotoč o DPH každému novému podnikateľovi vysvetľujem, ktorý ešte ani firmu nemá založenú, no už bľaboce o DPH z tých istých dôvodov ako píšeš. Lebo ten a ten povedal, že je to lepšie. A každého vždy upozorňujem, že pri službách je niekedy fakt málo čo dať do nákladov, a z takého sa stáva nič iné ako VYBERAČ DANÍ a musí cálovať dookola... A na koniec roka sa ešte opýta, a to sa nejako nedá urobiť, aby som neplatil taký vysokú daň z príjmu ? Moja odpoveď vtedy je : Doneste doklady, ja zaúčtujem a znížime ju, ale ja sama urobiť nič nemôžem a nemám ani ako.
jozin
13.05.12,20:22
Zdravím a prosím o vyjadrenie k fondom, do ktorých je potrebné odvádzať odvody pri pravidelnom príjme spoločníka bez pracovnej zmluvy.
Našiel som v dokumente "MZDY od 01.01.2011 Zmeny JURA – MZDY V7.30" toto:
"9.sa pre spoločníkov a štatutárov s pravidelným mesačným príjmom počítajú odvody na
Sociálne poistenie okrem úrazového a garančného poistenia."
Sociálne poisťovňa však chce odvody aj do fondu úrazového a garančného poistenia. Ako je to teda a kde je to ustanovené? Ďakujem.
EXACTOR s.r.o.
14.05.12,05:43
Je to upravené v zákone č.461/2003 o sociálnom poistení, konkrétne §16 a 18.