janka.mo
19.01.12,01:40
dobry den,
chcela by som vas poprosit o radu
szco zaoberajuci sa tazbou dreva mi doniesol kupno predajnu zmluvu na lesny traktor na sumu 1600,- eur. kupil ho od svojho suseda. je to stary traktor bez znaciek a technickeho preukazu. no a ja si nie som ista, ci ho mozem zaradit do majetku firmy a teda aj do nakladov szco a uplatnovat naklady na PHM. mozem?
v suvislosti s tou sumou sa chcem opytat, ci ho v pripade, ak ho mozem brat ako nakup majetku, tak ci ho musim odpisovat, alebo ho mozem dat rovno do nakladov, kedze suma nepresiahla hranicu 1700 eur.

no a este ma napadla jedna otazka, ten sused je dochodca, nevyplyva mu nejaka povinnost z predaja toho traktora? nemusi tu sumu zdanit? vztahuje sa na tento pripad fakt, ze je to FO-občan, nepodnikateľ, teda nemá povinnosť platiť daň. Podľa § 9 odst.1 písm.d. je tento príjem oslobodený od dane ?

budem vam velmi vdacna za kazdu odpoved, pretoze s takymto pripadom som sa stretla prvykrat.
dakujem
janka.mo
19.01.12,06:23
prosim, mozte sa mi na to pozriet?
Príroda
19.01.12,08:06
Zdravím, aj ja riešim podobné veci. Manžel robí s traktorom LKT už viac rokov- ťaží drevo. Pri kúpe sme ho dali normálne do DHM, bolo to ešte v roku 2002. Zaradila som ho do DHM a odpisovalo sa 6 rokov, vtedy podľa ceny to zodpovedalo. Nemá TP a ťažko sa je k nemu dostať, nové sú veľmi drahé také stroje. Normálne všetko účtujem, spotrebu si dokladám ako viem na každý porast a to prikladám na konci roka k dokladom. Sklad na naftu nevedieme, iba zošit, kde sa denne píše pohyb. Ak je na konci roka väčší zostatok, uvediem to vo VMZ. PZP si normálne platí, dá sa aj bez značiek a cestná daň sa u takých vozidiel neplatí.
Malo by byť v evidencii, pokiaľ s ním chce dosahovať príjmy zo živnosti a uplatňovať si aj VOZD. Bude tam určite aj veľa ND a podobných vecí a náradia k tejto robote. Na základe tej ceny Ti isto neviem poradiť, myslím, že sa môžeš rozhodnúť a môžeš dať do DHM a odpisovať aj v nižšej cene, pozri si to v zákone. Alebo či by to mohlo byť aj inom druhu majetku a dať do VOZD celú sumu, neviem, ja robím v alfe a tam je len evidencia KDM a tam mi to moc nesedí. Ale také prístroje, ako zváračka a podobne tam dávam, keď majú nižšie ceny, no len tak do 500 EUR. V takej cene, či traktor vôbec bude pojazdný, ak ho chce len na ND, tak by sa to dalo hádam aj celé do VOZD s nejakým odôvodnením.
Pokiaľ ide o suseda a mal traktor vo vlastníctve viac ako päť rokov, myslím, že je od dane oslobodený. No stále sú nové veci , treba si to overiť. Čo som vedela, som napísala, budem rada, ak sa k tejto téme ešte niekto pridá a poradí nám viac. Je pravda , že od tohto roka má byť platné, že s takýmto strojom nemôže - bez značiek a TP chodiť po verejnej komunikácii? Ale jednoducho sa na pracovisko musí dostať aj kúsok po takej ceste, potom už do hory len po poľných. Vďaka za všetky rady.
janka.mo
19.01.12,08:37
dakujem za reakciu a za radu. dufam, ze niekto este zareaguje a potvrdi, ze je to ok. on ma este jeden svoj traktor, takze rozmyslal, ze by ho zaradil do majetku a ten druhy by kupil na suciastky za polovicnu cenu.pripadne by to vynechal, ide mi hlavne o to, ze ci mozem davat do nakladov phm a nahradne diely, ale ako pises, tak ano.....
janka.mo
20.01.12,09:22
mozte sa prosim niekto na to pozriet, ci to co sme pisali vysie je v poriadku a ci tak mozme postupovat? myslim, ci mozem davat naklady na traktor, ktory nema technicky preukaz, ked ho zaradim do majetku..... zaradila by som ho aj v nulovej obstaravacej cene, kedze je to stary asi 20 rocny traktor, aj ked by prisiel o naklad za kupu toho traktora, ale jemu ide hlavne o to, aby mohol dat do spotreby naftu, ktoru naozaj spotreboval pri tej tazbe dreva.

dakujem