Renitta1
19.01.12,01:52
Ahojte. Chcela by som sa opýtať, ako mám postupovať, ak som sa rozhodla študovať na vš popri zamestnaní. Mojim problémom je to, že sš som ukončila pred 15. rokmi, a celý ten čas robila mimo svojho odboru. Teraz sa vraciam k svojej pôvodnej profesii, a chcela by som v nej pokračovať aj na vš. Robia sa prijímačky aj v takýchto prípadoch? Veď to si už skoro nič nepamätám... :-((( Prosím poraďte mi, čo mám robiť. Ďakujem.
Stina
19.01.12,03:37
Treba si pozrieť konkrétnu VŠ. Niektoré školy pre štúdium popri zamestnaní nerobia prímačky, ale to sa dozvieš na ich stránke.
tictac7
19.01.12,05:24
...ja som si tiež VŠ robila popri zamestnaní. Začala som síce o čosi skôr, 13 rokov po SŠ, ale prvý semester nebola sranda. Už som sa nevedela učiť. Kým som nabehla zas na systém, že nepodstatné info vypustiť.... A chodila som na EU, prijímačky sa robia, absolvovala som ale u nich pred prijímačkami doučko - každý predmet 15 týždňov po 4 hodinách...
ormika
19.01.12,06:07
Tak ja som začala študovať na VS po 20.rokoch :-) v septembri 2011 :-), zároveň som doma na rodičovskej dovolenke, syn bude mať 3 roky onedlho a ešte aj pracujem - robím na živnosť účtovníctvo. Školu som si vybrala bez príjímačiek, lebo by som ich možno neurobila, ale teraz ma to aj tak dobehlo, pretože neviem absolútne angličtinu...a v utorok mám z nej skúšku :-) prvé soboty mi robili dosť veľký problém, chodila som unavená z prednášok a prvú skúšku som neurobila. Ale potom som si našla nejaký systém a už to išlo. Zatiaľ mám zo skúšok B,C,D :-). Veľmi ti držím palce, pretože aj ja som o takomto čase minulý rok polemizovala či si dať prihlášku alebo nedať, k rozhodnutiu podať si prihlášku a aj začať študovať mi prispeli aj tunajší poraďáci, hlavne atka4, začo jej veeeeľmi pekne ďakujem! Je to náročné, na čas, na učenie, ale dá sa to zvládnuť. Nech sa ti darí!
GabiZ
19.01.12,06:32
Tak ako bolo napísané v prvom príspevku, záleží od konkrétnej školy, na ktorú sa hlásiš, či prijímačky vyžaduje, alebo nie. Ja som tiež robila VŠ po 15-tich rokoch od strednej a k tomu to bola škola, ktorá bola úplne odlišná odboru, ktorý som na SŠ študovala. Začala som na jednej univerzite, kde som ukončila bakalárske štúdium a potom som sa prihlásila na magisterské štúdium na inej univerzite. Nakoľko druhá univerzita vyžadovala zvládnutie niektorých predmetov, ktoré som pri bakalárskom štúdiu nemala, počas prvého ročníka sa robili tzv. rozdielové skúšky. T.j. okrem riadnych predmetov som študovala aj 3 také, ktoré som musela zvládnuť, aby som v štúdiu mohla pokračovať. Ani na jednej z nich som prijímačky nerobila. Štúdium popri zamestnaní je náročné zvlášť ak má človek už rodinu, zamestnanie, povinnosti a ak prídu v živote aj iné starosti. Dá sa to však zvládnuť, hlavne pokiaľ je vôľa ísť si za svojim cieľom napriek rôznym prekážkam i starostiam. Po finančnej stránke je to tiež náročné, preto si treba dobre zvážiť svoje možnosti a byť presvedčená, že aj keď prídu problémy počas štúdia, nezvdám to. O tých skúškach:D Nie vždy sme ich urobili na prvý krát, ale nevzdali sme to a išlo to. Držím palce.
Renitta1
06.03.12,10:12
Ďakujem Vám všetkým za rady.