Monika C.
19.01.12,08:47
Poradáci potrebujem od Vás radu : SZČO kúpila auto na firmu v 4/2011 uplatnila si z toho DPH je na materskej auto ešte nepoužíva na firemné účely ale evidujeme ho vo firme. Avšak zabudla prihlásiť na firmu to auto. Ako to je s DZMV tým pádom nepodáva. Je to rozumné, že DPH dostala ale auto ešte nepoužíva. Vedeli by ste mi poradiť. Ďakujem.
Tweety
19.01.12,08:04
Poradáci potrebujem od Vás radu : SZČO kúpila auto na firmu v 4/2011 uplatnila si z toho DPH je na materskej auto ešte nepoužíva na firemné účely ale evidujeme ho vo firme. Avšak zabudla prihlásiť na firmu to auto. Ako to je s DZMV tým pádom nepodáva. Je to rozumné, že DPH dostala ale auto ešte nepoužíva. Vedeli by ste mi poradiť. Ďakujem. Zabudla prihlásiť na firmu, to ako myslíš, zaradila do podnikania, ale nenáhlasila na DÚ? Ak ho nepoužíva, nemala ani oznamovaciu povinnosť a nepodáva ani DP. Je potom ale otázne, prečo ho potom kúpila.
Monika C.
19.01.12,08:16
Ďakujem Majka za pomoc . Kúpila lebo auto chce používať v roku 2012 končí jej materská len z pohľadu DPH bude to ok. Vlastne chce auto prihlásiť až v roku 2012 a tým pádom nepodáva DP na DzMV.
očičko
19.01.12,10:18
Prosím Vás a to sa prihlasuje každé nakúpené auto? Nestačí sa prihlásiť pri prvom aute ako platiteľ dane z motorových vozidiel? A ešte jedna otázočka, ak bolo kúpené nákladné auto 28.12.2011, v hotovosti,zároveň zaradené do majetku firmy, a bolo uhradené PZP. Mám nárok na odpočet DPH? Nahlásim na DU do 30. dní? PZP dám do nákladov roku 2011 ( JU), tam nie je časové rozlíšenie? Musím podať Danové z motorových vozidiel za 2 dni, ak sa auto ešte neužíva, neprinieslo žiaden zisk, neúčtujem PHM? A ako s odpisom? V roku 2011 v JU je rozdiel medzi účtovným a daňovým odpisom? A mám naňho nárok? Ďakujem a odpovede.
Tweety
19.01.12,10:22
Prosím Vás a to sa prihlasuje každé nakúpené auto? Každé, ktoré používame na podnikanie., Nestačí sa prihlásiť pri prvom aute ako platiteľ dane z motorových vozidiel? Nie, nestačí. A ešte jedna otázočka, ak bolo kúpené nákladné auto 28.12.2011, v hotovosti,zároveň zaradené do majetku firmy, a bolo uhradené PZP. Mám nárok na odpočet DPH? Nahlásim na DU do 30. dní? PZP dám do nákladov roku 2011 ( JU), tam nie je časové rozlíšenie? Musím podať Danové z motorových vozidiel za 2 dni, ak sa auto ešte neužíva, neprinieslo žiaden zisk, neúčtujem PHM? Ak ho na podnikanie nepoužil, nemá oznamovaciu povinnosť, neplatí zaň daň. A ako s odpisom? Ak ho nepoužil, nemá nárok na daňový odpis. u V roku 2011 v JU je rozdiel medzi účtovným a daňovým odpisom? Je. A mám naňho nárok? Účtovne ho zaúčtuješ. Bližšie, pozri zákon o účtovníctve a Zákon o dani z príjmov. Ďakujem a odpovede. V texte.
Lubo44
19.01.12,10:37
Poradáci potrebujem od Vás radu : SZČO kúpila auto na firmu v 4/2011 uplatnila si z toho DPH je na materskej auto ešte nepoužíva na firemné účely ale evidujeme ho vo firme. Avšak zabudla prihlásiť na firmu to auto. Ako to je s DZMV tým pádom nepodáva. Je to rozumné, že DPH dostala ale auto ešte nepoužíva. Vedeli by ste mi poradiť. Ďakujem.
A bolo auto používané na iné ako podnikateľské účely? Ak áno, tak treba DPH vysporiadať. Na odpočet DPH je nárok len ak sa auto používa na podinkanie, ak sa používa aj na iný účel a bola odpočítaná celá DPH, tak treba odviesť štátu pomernú časť za ten iný účel. Vzniká totiž daňová povinnosť podľa §9, ods. 2 zákona o DPH
očičko
19.01.12,10:42
Ďakujem, a povinné zmluvné poistenie, dám do nákladov r 2011? Myslela som si, že keď som zaradila auto do majetku firmy, tak mám nárok na odpis.
Lubo44
19.01.12,10:46
PZP bude vo výdavkoch r. 2011. Na daňový odpis máš nárok len ak je majetok využívaný. Ak auto stojí v garáži a nejazdí, nepoužíva sa na dosahovanie príjmov, tak nemôže byť naň uplatnený daňový odpis.
Tweety
19.01.12,11:37
Ďakujem, a povinné zmluvné poistenie, dám do nákladov r 2011? Myslela som si, že keď som zaradila auto do majetku firmy, tak mám nárok na odpis. PZP bude nákladom, ale pozor na budúce obdobia, tie treba časovo rozlíšiť. A daňový odpis, ak neveríš, že naň nemáš nárok, treba si popozerať Zákon o dani z príjmov.
očičko
19.01.12,16:44
PZP v podvojnom časovo rozlíšujem, ale v JU ? Firma FO to auto kúpila za účelom zníženia zisku, ten odpis tam musí byť! Je to nákladné auto, firma má obchodnú činnosť, sklady, tovar, čo ak napr. tým autom odvezie niečo svoje do iného skladu? !Alebo to auto prenajme na 1 hod inej firme? ( Aj za cenu zaplatenia dane z motorových vozidiel, ak ináč nejde). Majiteľ jednoducho ten odpis potrebuje, je predsa bežné, že firma kúpi koncom roku auto, aby znížila zisk. Keby to auto bolo osobné, tak nie je problém, urobí na ňom nejaké ochod. rokovanie a hotovo? Veď to auto je určené aby dosahovalo príjmy. Predsa nikto nekúpi niečo za .... eur, aby to stálo v garáži, len aby si to mohol odpisovať.Ako to čo najlepšie urobiť? ďakujem za názory a rady.
Tweety
19.01.12,16:48
PZP v podvojnom časovo rozlíšujem, ale v JU ? Nie. Firma FO to auto kúpila za účelom zníženia zisku, ten odpis tam musí byť! MV sa nekupujú za účelom zníženia zisku, ale za účelom podnikania. Je to nákladné auto, firma má obchodnú činnosť, sklady, tovar, čo ak napr. tým autom odvezie niečo svoje do iného skladu? !Alebo to auto prenajme na 1 hod inej firme? ( Aj za cenu zaplatenia dane z motorových vozidiel, ak ináč nejde). Majiteľ jednoducho ten odpis potrebuje, je predsa bežné, že firma kúpi koncom roku auto, aby znížila zisk. Nákup MV nie je VOZD. P Keby to auto bolo osobné, tak nie je problém, urobí na ňom nejaké ochod. rokovanie a hotovo? Veď to auto je určené aby dosahovalo príjmy. Predsa nikto nekúpi niečo za .... eur, aby to stálo v garáži, len aby si to mohol odpisovať.Ako to čo najlepšie urobiť? ďakujem za názory a rady. Nijako, ak za tie tri dni ho nepoužil na podnikanie, nárok na daň. odpis si nemôže uplatniť. V texte.