Netsky11
19.01.12,09:13
Dobrý deň,
mám otázku ohľadne platenia DPH.
Budem mať cca. 10 zamestnancov a budem vykonávať určitú službu pre dodávateľskú firmu za ktorú mi bude vyplácať províziu a ja na základe nej budem vyplácať zamestnancov. S dodávateľskou firmou mám zmluvu o obchodnom zastúpení.Moja hrubá provízia bude viac ako 50000€ ročne, budem aj v takomto prípade platca DPH?
Bude mzda zamestnancov spadať do mojich nákladov alebo náklady si budem odpočítavať až z toho čo zostane mne?

Ďakujem za odpovede.
dobsony
19.01.12,08:58
JA osobne by som odporučila nájsť dobrú účtovníčku a ona všetko Vám vysvetlí .
Netsky11
19.01.12,16:35
Mne ide o to aby som sa vedel rozhodnúť či zmluvu podpísať alebo nie, a 2-ja učtovníci mi povedali 2 rozdielne odpovede tak neviem, preto prosím o radu.
dobsony
20.01.12,10:22
čo sa týka DPH: POzri zákon a DPH, tam píše nasledovné:

(2) Zdaniteľné osoby, ktoré majú sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku a ktoré spoločne podnikajú na základe zmluvy o združení3) alebo inej obdobnej zmluvy (ďalej len zmluva o združení ), sú povinné podať žiadosť o registráciu pre daň, ak za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahnu celkový obrat 49 790 eur. Do celkového obratu sa započítavajú obraty jednotlivých osôb a obrat z ich spoločného podnikania. Zdaniteľné osoby sú povinné podať jednotlivo žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahli obrat 49 790 eur. Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom dane, uzavrie zmluvu o združení s platiteľom dane, je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň najneskôr do desiatich dní odo dňa uzavretia tejto zmluvy.


a mzdy sú odpočitatelné výdavky vtedy keď sú v skutočnosti vyplatené
jacekova
20.01.12,10:40
Mne ide o to aby som sa vedel rozhodnúť či zmluvu podpísať alebo nie, a 2-ja učtovníci mi povedali 2 rozdielne odpovede tak neviem, preto prosím o radu.

ešteže sú len 2 varianty a máte to 50:50

najistejšie je pozrieť v zákone o DPH §4:
Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku, a ak nemá takéto miesto, ale má bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, a ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 49 790 eur, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň.

takže museli by ste sa stať platcom DPH
jacekova
20.01.12,10:41
čo sa týka DPH: POzri zákon a DPH, tam píše nasledovné:

(2) Zdaniteľné osoby, ktoré majú sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku a ktoré spoločne podnikajú na základe zmluvy o združení3) alebo inej obdobnej zmluvy (ďalej len zmluva o združení ), sú povinné podať žiadosť o registráciu pre daň, ak za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahnu celkový obrat 49 790 eur. Do celkového obratu sa započítavajú obraty jednotlivých osôb a obrat z ich spoločného podnikania. Zdaniteľné osoby sú povinné podať jednotlivo žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahli obrat 49 790 eur. Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom dane, uzavrie zmluvu o združení s platiteľom dane, je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň najneskôr do desiatich dní odo dňa uzavretia tejto zmluvy.



a mzdy sú odpočitatelné výdavky vtedy keď sú v skutočnosti vyplatené

ups, nevšimla som si odpoveď :-)