maestro99
19.01.12,10:13
Pekny den.
Nebudem sa vyjadrovat pravne, ale mam otazku. Jedna sa o tri generacie. Mama mojho otca a jeho sestry, moj otec a jeho sestra, dcera otcovej sestry. Chcem sa opytat. Moj otec pochadza z dvoch deti, takze, ma surodenca, ktory este za zivota svojej mamy "oklamali" mojho otca o byt. Sestra mojho otca dala prepisat darovacou zmluvou byt na svoju dceru. Po par rokoch mama mojho otca zomrela a tak smeNeviem ani akym sposobom ani co za tym stalo. Ci darovacia zmluva bola podpisana pred notarom. Dedukujem, ze otcova mama bola k tomu "prinutena", resp. bola jej povedana ina zamienka preco treba byt prepisat na jej vnucku. Problem je aj v tom, ze nemame ziadne podklady ani tu darovaciu zmluvu. A je to uz hodna doba. 10 rokov. Co s tym? Da sa s tym este nieco robit? Nebudem to silit ale ak nahodou este nejaka iskierka nadeje je, nemam problem sa pustit do toho....Dakujem za vsetky dotazy.
doktor23
19.01.12,11:17
Každý si môže so svojím majetkom robiť, čo uzná za vhodné. Ak ste neboli pri spisovaní zmluvy, neznamená to, že to otcova mama bola uvedená do omylu alebo ju oklamali.
ivka70
19.01.12,11:20
Neda sa s tym robit vobec nic.
arizona
19.01.12,11:56
Tvoja "dedukcia" je tazko dokazatelna,duplom po tolkych rokoch.
Ako by si chcela na sude dokazat svoje tvrdenie? Ake mate dokazy? Dedukcia nie je dokaz...
Ak by ste sa to aj rozhodli riesit cez sud, boli by to tahanice na dlho s nepatrnou sancou na uspech.
Kazdy svojpravny clovek sa moze rozhodnut ako so svojim majetkom nalozi...ci preda, ci daruje, ci prehra v kartach.
maestro99
19.01.12,12:04
pytal som sa kvoli tomu, ze na rozdiel od kupno predajnej zmluvy, darovacia sa da napadnut. ludia tu radia aby sa vyhli darovacej zmluve a isli do kupno predajnej.....Preto ta moja otazka....
GabiZ
19.01.12,12:18
pytal som sa kvoli tomu, ze na rozdiel od kupno predajnej zmluvy, darovacia sa da napadnut. ludia tu radia aby sa vyhli darovacej zmluve a isli do kupno predajnej.....Preto ta moja otazka....

Vlastník počas života môže disponovať so svojim majetkom podľa vlastného uváženia. Ak by ste chceli darovaciu zmluvu napadnúť, súdny spor by terajšia majiteľka mohla prehrať len za predpokladu, že darovacia zmluva nemá zákonné náležitosti respektíve bude formálne chybná. A keďže ju nemáte k dispozícii, ťažko to posúdite. Neplatný je napríklad i právny úkon, pokiaľ ten, kto ho urobil, nemá spôsobilosť na právne úkony, alebo neplatná je darovacia zmluva, podľa ktorej sa má plniť až po darcovej smrti a v prípade, ktorý som spomenula na začiatku. Asi by ste toto ťažko dokazovali a teda sa domáhali neplatnosti zmluvy.
Erzebeth
19.01.12,14:45
pytal som sa kvoli tomu, ze na rozdiel od kupno predajnej zmluvy, darovacia sa da napadnut. ludia tu radia aby sa vyhli darovacej zmluve a isli do kupno predajnej.....Preto ta moja otazka....

Darovacia aj kúpna zmluva má rovnakú účinnosť. Oboma sa prevádza vec na nového majiteľa. Darovaciu zmluvu môže napadnúť len darca za predpokladu, že obdarovaný sa k nemu nezachoval dobre ... Toto nie je váš prípad, lebo darca nežije. Vy z tohto titulu konať nemôžete. Mohli by ste konať len v prípade, ak by zmluva mala formálne chyby, no zmluva prešla katastrom, tak zrejme bola napísaná dobre.
Ako bolo napísané vyššie, vlastník môže za svojho života nakladať so svojím majetkom ako uzná za vhodné.