jukros
19.01.12,10:42
Múdre hlavy, pomôžte mi! Ako sa zaúčtuje platba nájomného do PD /v hotovosti aj v naturáliách/ fyzickým osobám - prenajímateľom poľnohospodárskej pôdy. SHR, platca DPH-štvrťročne, program ALFA, JÚ, nájomné sa vydávalo resp. vyplácalo v novembri a oktobri 2011.
mondes
19.01.12,09:47
v hotovosti: pokladňa - výdavok v členení prevádzková réžia - nájomné. ( Urob si v prev. réžii analytiku na nájomné).
jukros
19.01.12,12:58
To mám, vpd som dala podpísať prenajímateľom, k vpd prikladám aj kópie nájomných zmlúv. Ale čo vtedy, keď nechceli nájomné v peniazoch, ale v naturáliách, vydali sme im obilie, vypísala sa výdajka, oni podpísali, že napr. dostali 3q pšenice, 3q jačmeňa a čo ďalej? Spolu sa vydalo 150 q obilia, čo sa odpísalo zo skladových zásob. Ako postupovať ďalej v PD?
Lubo44
19.01.12,13:12
To mám, vpd som dala podpísať prenajímateľom, k vpd prikladám aj kópie nájomných zmlúv. Ale čo vtedy, keď nechceli nájomné v peniazoch, ale v naturáliách, vydali sme im obilie, vypísala sa výdajka, oni podpísali, že napr. dostali 3q pšenice, 3q jačmeňa a čo ďalej? Spolu sa vydalo 150 q obilia, čo sa odpísalo zo skladových zásob. Ako postupovať ďalej v PD?
Ja by som to dal ako nepeňažný výdavok cez ID
a_je_to
19.01.12,13:12
Nájomné v peniazoch ... klasika, pokladničný výdaj a prevádzková réžia. Nájomné v naturáliách ... výdaj zásob s poznámkou nájomné v naturáliách a spôsob výpočtu vrátane ocenenia. V peňažnom denníku ako koncoročné operácie /interné doklady/ bez peňažného pohybu, zároveň prevádzková réžia ... tak ako sa účtujú napr. odpisy. Do knihy záväzkov zapísať záväzok voči každému prenajímateľovi v peniazoch a jeho úhradu. Do odkazu na číslo dokladu uviesť číslo výdajky, alebo poznámku natur.
DPH z plateného nájomného je dúfam dohodnuté s občanom ako oslobodené a v DPH sa nevykazuje.
jukros
19.01.12,13:34
To len tak jednoducho, A je to? Jedna pani účtovníčka mi povedala, že ona na konci roka vypíše aj vyšlú faktúru, kde do hlavičky odberateľa napíše "prenajímatelia", vydané množstvo vynásobí výr. cenou /koľko stálo vypestovanie jedného q pšenice alebo jačmeňa/ + DPH. Mám v tom zmätok. Čo mi uniklo?
a_je_to
19.01.12,23:42
Áno, presne to chýbalo do úplného riešenia. Ja som sa zameral iba na tú úhradu nájomného. Tá vydaná faktúra sa taktiež zaúčtuje ako interný doklad - koncoročná operácia, bez peňažného pohybu, iba do príjmov celkom, príjmu za výrobky v cene výroby a prijatej DPH. Aj celková pohľadávka do knihy pohľadávok. Záväzky voči prenajímateľom a celková pohľadávka sa vyrovnajú kompenzáciou - zápočtom. Nestane sa však žiadna chyba, ak sa jednotlivé prípady zaúčtujú ako predaj výrobkov s DPH v hotovosti a hneď aj úhrada nájomného v hotovosti s nulovým výsledkom na pokladničný stav.
jukros
20.01.12,08:03
Veľmi si mi pomohol, ďakujem. Prajem krásny deň!:)
jukros
20.01.12,10:12
Predaj výrobkov bude 12€/cena výroby/ x 149q /vydané množstvo/ + dph = 2145,60€, vyplatené nájomné v naturáliách zas 12€ /cena výroby/ x 149q bez dph /vydané fyzickým osobám, oslobodené od dph/. Do výkazu DPH mi pôjde 357,60€:(. Robím to správne?
jukros
20.01.12,15:39
Mám to správne?
a_je_to
20.01.12,22:59
Predaj výrobkov bude 12€/cena výroby/ x 149q /vydané množstvo/ + dph = 2145,60€, vyplatené nájomné v naturáliách zas 12€ /cena výroby/ x 149q bez dph /vydané fyzickým osobám, oslobodené od dph/. Do výkazu DPH mi pôjde 357,60€:(. Robím to správne?
Neviem, ale asi nie. Nemôžeš postupovať z malého do veľkého, ale z veľkého do malého, lebo narobíš chyby a nezrovnalosti. Ja by som postupoval takto. Urobiť súpis sumy nájomného zo zmlúv u všetkých, ktorí namiesto peňazí dostali obilie, vyšlo by povedzme 2000 EUR. Toľko je deduktívna cena 149 q obilia, ktorým si naturálne uhradila všetky nájmy. Z nich 2000 : 1,2 = 1666,67 EUR spolu pôjde do denníka do predaja výrobkov ako základ dane a 333,33 EUR ako DPH. Rovnako spolu 2000 EUR pôjde do denníka ako nájomné, bez rozpisu na základ a daň, lebo nejde o zdaniteľné plnenie - prenajímatelia nie sú platcami. Ak k tomu pripojíš zoznam nájomcov, ktorí namiesto peňazí dostali obilie, ku každému jeho nárok na nájomné a množstvo obilia ktoré dostal, dolu sumár, tak to nebude mať chybu. Na tieto sumy sa musíš dostať aj z jednotlivých prípadov.
Z prepočtu Ti vyjde, že 1 q si realizovala za 2000 : 149 = 13,42 Eur. Keďže výrobná cena bola 12 x 1,2 = 14,40 EUR vrátane DPH, tak si realizovala pod výrobné náklady. Nie je to dobre, lebo si prerobila, ale nie je to v rozpore so zákonom o DPH. Lebo si nedávala bezplatne, ale za protihodnotu = nájomné. V tomto prípade nie je dôvod oceňovať vydané obilie výrobnými nákladmi. Asi takto .... dosaď si do výpočtu svoje čísla.
jukros
21.01.12,05:06
Neviem, ale asi nie. Nemôžeš postupovať z malého do veľkého, ale z veľkého do malého, lebo narobíš chyby a nezrovnalosti. Ja by som postupoval takto. Urobiť súpis sumy nájomného zo zmlúv u všetkých, ktorí namiesto peňazí dostali obilie, vyšlo by povedzme 2000 EUR. Toľko je deduktívna cena 149 q obilia, ktorým si naturálne uhradila všetky nájmy. Z nich 2000 : 1,2 = 1666,67 EUR spolu pôjde do denníka do predaja výrobkov ako základ dane a 333,33 EUR ako DPH. Rovnako spolu 2000 EUR pôjde do denníka ako nájomné, bez rozpisu na základ a daň, lebo nejde o zdaniteľné plnenie - prenajímatelia nie sú platcami. Ak k tomu pripojíš zoznam nájomcov, ktorí namiesto peňazí dostali obilie, ku každému jeho nárok na nájomné a množstvo obilia ktoré dostal, dolu sumár, tak to nebude mať chybu. Na tieto sumy sa musíš dostať aj z jednotlivých prípadov.
Z prepočtu Ti vyjde, že 1 q si realizovala za 2000 : 149 = 13,42 Eur. Keďže výrobná cena bola 12 x 1,2 = 14,40 EUR vrátane DPH, tak si realizovala pod výrobné náklady. Nie je to dobre, lebo si prerobila, ale nie je to v rozpore so zákonom o DPH. Lebo si nedávala bezplatne, ale za protihodnotu = nájomné. V tomto prípade nie je dôvod oceňovať vydané obilie výrobnými nákladmi. Asi takto .... dosaď si do výpočtu svoje čísla.

Ďakujem, to znamená, že mám odviesť štátu 333,33€ /podľa príkladu/?
1. Keď predám obilie, dostanem za to základ+dph, základ je môj a dph odvediem štátu. Zo zvyšku zaplatím nájomné v peniazoch.
2. Keď vysporiadam nájomné v naturáliách, peňažný príjem nemám, ale štátu napriek tomu mám odviesť dph?
Druhý prípad je pre mňa nevýhodný, radšej vysporiadať v budúcnosti nájomné v hotovosti? Ako mám chápať potom, že nájomné je oslobodené od dph, prvotne som si myslel, že za obilie, ktorým vysporiadam nájomné nemám platiť štátu dph?
a_je_to
21.01.12,21:48
Ďakujem, to znamená, že mám odviesť štátu 333,33€ /podľa príkladu/? Určite áno.
1. Keď predám obilie, dostanem za to základ+dph, základ je môj a dph odvediem štátu. Zo zvyšku zaplatím nájomné v peniazoch. Určite áno.
2. Keď vysporiadam nájomné v naturáliách, peňažný príjem nemám, ale štátu napriek tomu mám odviesť dph? Určite áno.
Druhý prípad je pre mňa nevýhodný, radšej vysporiadať v budúcnosti nájomné v hotovosti? Obidva prípady sú hodnotovo presne to isté, ak oceníš aj naturálne obilie trhovou cenou a dokážeš za trhové ceny predať všetku produkciu. Ak nedokážeš, tak je výhodnejšie dávať za nájom obilie. Ako mám chápať potom, že nájomné je oslobodené od dph, /nie je oslobodené, iba nie je zdaniteľným plnením, lebo nájomcovia nie sú platiteľmi DPH/ prvotne som si myslel, že za obilie, ktorým vysporiadam nájomné nemám platiť štátu dph? Poskytnutie obilia ako protihodnoty je príjem u platiteľa DPH, musíš. Nájomné je výdavok voči neplatiteľovi DPH, odpočet nemáš.

Oslobodenie od dane pre nájomné je nešťastne zavádzajúci názov, ktorý neznamená pre platiteľa DPH žiadny prínos. O oslobodení možno hovoriť u exportu, kde nemusíš fakturovať s daňou a máš nárok na odpočty. Okrem toho .... neporovnávaj neporovnateľné. Za prenajatú plochu uhradíš nájomné povedzme 1000 Eur. Dopestuješ na nej produkciu v trhovej hodnote povedzme 6000 EUR vrátane DPH. Z nich máš DPH na výstupe 1000 EUR a 5000 EUR máš výnos, z ktorého kryješ všetky výdavky, vrátane nájomného, niektoré s odpočtom DPH. Zbytok je základ dane z príjmu. Ak je dostačujúci ako hrubá odmena za prácu SHR - SZČO, tak je ok.
jukros
24.01.12,11:35
Ďakujem za Vaše odpovede. :) Pekný deň!