očičko
19.01.12,11:33
Pokúsim sa znovu otvoriť túto tému, mne ešte stále nie je všetko jasné. Prenajímame nebytové priestory, sme štvrťročný platcovia Dph, ak vystavím faktúru napr. 01.01., splatnosť 14.01. a dátum dodania 31.01.. Nákomca mi uhradidí fa za nájom napr. 20.01. Je to predsa ten istý mesiac, ten istý štvrťrok, dph štátu odvediem aj tak až po skončení 1/4 obdobia, prečo potom prerábať faktúry podľa došlej platby? A ako vlastne? - vystavená faktúra, zaúčtovana, má poradové číslo, dostal ju aj nájomca? Prerobením tej istej faktúry, číslo by ostalo, len tam zmením dátum dodania z 31. 1. na 20.01., znovu ju doručím nájomcovi a vyžiadam od neho povodnu faktúru, ktorú už má možno aj zaúčtovanú? Veď mi to nedáva žiadny zmysel, či? Prosím Vás ako to v praxi robíte čo najreálnejšie a najjednoduchšie? Myslím okrem možnosti vystavená faktúra 31.01., splatná 14.02., dátum dodania 31.1.? Majiteľ by chcel mať peniaze za prenájom januárový v januári. Ako je to s tými splatkovámi kalendármi? Tam vystavím faktúru až po prijatí platby? Alebo keď má náležitosti daňového doklady, tak ako? Ako budem registrovať, že niekto mi neplatí? Nedostala som platbu, nedostane faktúru? Hľadám čo najpriateľnejší spôsob ako to nastaviť a fakturovať. My fakturujeme vlastne nájom, suma podľa zmluvy a služby (voda, teplo, el.en), tie služby sa ku koncu roku vyučtujú, či vznikne preplatok alebo nedoplatok. Poprosím o radu skúsenejších, lebo ja mám z toho už asi riadny zmätok. Ďakujem.
očičko
19.01.12,16:20
Nikto si ma nevšíma? Prosím vyjadrite sa niekto ako fakturujete nájom? :mee:
Lotarka
19.01.12,17:49
(3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane, považuje sa tovar alebo služba za dodanú najneskôr posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje s výnimkou podľa písmen a) až d). Za čiastkové dodanie tovaru alebo služby sa považuje také dodanie tovaru alebo služby, ktoré predstavuje časť celkového plnenia, na ktoré je uzavretá zmluva. Za opakované dodanie tovaru alebo služby sa považuje dodanie rovnakého druhu tovaru alebo služby v opakovaných dohodnutých lehotách. .......

Ak vystavíš faktúru za január napr. 1.1. kľudne môžeš dať aj dátum dodania 1.1. . Nakoľko sa dostalo slovíčko najneskôr opäť do zákona, nemusíš uvádzať dátum dodania posledný deň, teda v tomto prípade 31.1.
očičko
20.01.12,06:37
Takže super, nemusím sa tým trápiť. Čiže dátum dodania môže byť 01.01., najneskôr však 31.01. Zrazu ake jednoduche, ďakujem, pritom som tú (3) čítala niekoľko krát.
Zužu
01.03.12,18:10
Neplatiteľ DPH, právnická osoba fakturuje nájomné platiteľovi DPH - právn. osobe mesačne dopredu na základe nájomnej zmluvy a to takto - 1.2.2011 fakturoval nájomné za marec 2011, aký mal byť dátum dodania služby? ďakujem
Johanka
01.03.12,18:17
"Neplatiteľ" DPH nerieši "dátum dodania služby". Deň dodania/deň vzniku daňovej povinnosti sú termíny zo zákona o DPH a v tomto prípade sa dodávateľa služby nijako netýkajú .
Zužu
01.03.12,18:20
prenajímateľ požaduje aby dátum dodania bol vypísaný
emma01
02.03.12,07:42
prenajímateľ požaduje aby dátum dodania bol vypísaný

V tomto prípade je to úplne jedno aký dátum dodania uvedieš. Daj tam napr. dátum vystavenia faktúry.