SamuelSK
19.01.12,11:51
http://tivi.cas.sk/video/1158594/zufala-marta-z-bratislavy-peniaze-z-knizky-uz-nedostane.html

Jasne ze je to hra na city, ale z principu ma pravdu (!)

Vsimnite si 53 sekundu, kde pride BMW a pani hovori ze 800eur su celozivotne uspory, celkom sranda co ?

Vsimnite si, ze Bernard Madoff dostal dozivotie a nase banky sa ludom smeju, pytam sa ludi, AKY JE ROZDIEL medzi nimi ?!

Normalne mam chut napisat svojej banke, ze rusim ucet a beriem vsetky investicie prec.. Nech sa pototouju..

Podla akeho zakonu, velebnosti, mozu expirovat (!) peniaze ?!
Letko
19.01.12,11:00
Ako som si všimol (mám to bez zvuku), VK je ešte zo Slovenskej štátnej sporiteľne.
K nám do TB raz prišla jedna pani, ktorá mala VK ešte z dááááávnych čias Tatra banky. Už neviem, či medzivojnových alebo tak nejak. Bola písaná ešte po maďarsky. Chcela vybrať peniaze, no odišla s dlhým nosom, pretože terajšia TB prebrala len meno, nie záväzky.
Aj v tom je rozdiel medzi našimi a švajčiarskymi bankami.
JAJA11
19.01.12,11:14
http://tivi.cas.sk/video/1158594/zufala-marta-z-bratislavy-peniaze-z-knizky-uz-nedostane.html

Jasne ze je to hra na city, ale z principu ma pravdu (!)

Vsimnite si 53 sekundu, kde pride BMW a pani hovori ze 800eur su celozivotne uspory, celkom sranda co ?

Vsimnite si, ze Bernard Madoff dostal dozivotie a nase banky sa ludom smeju, pytam sa ludi, AKY JE ROZDIEL medzi nimi ?!

Normalne mam chut napisat svojej banke, ze rusim ucet a beriem vsetky investicie prec.. Nech sa pototouju..

Podla akeho zakonu, velebnosti, mozu expirovat (!) peniaze ?!

Peniaze neexpirovali, len knižky na doručiteľa boli už dávno zrušené, nie je možné mať uložené peniaze bez toho, aby sa vedelo komu patria.
Keď sa to zavádzalo, verila som, že toto pomôže zistiť ľudí, ktorí majú na účtoch milióny a ich daňové priznania sú nulové.... Ale takto si zas niekto spravil evidenciu, koľko majú ľudia peňazí.
Pani z príspevku má smolu, celkovo knižky na ktorých nie je pohyb sa teraz môžu preveriť, čo je s majiteľom.... Ak náhodou zomrel a knižku schoval tak, že príbuzní o nej ani neveedia, tak sa dá zistiť, že tie peniaze existujú. Pri knižke na doručiteľa sa to nedá a v prípade straty si ich mohol vybrať ktokoľvek, nik neskúmal komu patria. Takže istý zmysel to má.... :o
A tá pani nevyzerá, až tak staro, aby o tom nevedela.... Kebyže je to stará babička, tak by som ju ľutovala, ale to mi pripadá, že tá pani tú knižku možno zdedila a ťažko to budú celoživotné úspory, lebo na tú knižku už takých desať rokov nemohla nič vložiť, vtedy by jej ju určite vymenili.... :o
JAJA11
19.01.12,11:17
Ako som si všimol (mám to bez zvuku), VK je ešte zo Slovenskej štátnej sporiteľne.
K nám do TB raz prišla jedna pani, ktorá mala VK ešte z dááááávnych čias Tatra banky. Už neviem, či medzivojnových alebo tak nejak. Bola písaná ešte po maďarsky. Chcela vybrať peniaze, no odišla s dlhým nosom, pretože terajšia TB prebrala len meno, nie záväzky.
Aj v tom je rozdiel medzi našimi a švajčiarskymi bankami.

Tatrabanka nie je pokračovateľom starej Tatrabanky, bolo tu istých 40 rokov. Nám musela v meste stačiť jedna banka a boli sme šťastní :D I keď teraz nechápem, načo ich máme v meste desať.... Niet sa čo potom čudovať, že im nestačia poplatky, takú veľkú mašinériu zamestnancov v bankách s nadpriemernými priemernými platmi musí niekto zaplatiť... :(
SamuelSK
19.01.12,11:34
To sice ano, ale kto si mysli, ze ten co chce mat dan rovnu nule bude teraz nahrany, tak :D
Ako kazdy iny prikaz-zakaz , toto sa dotkne nevinnych co boli nahodou v zlom case na nespravnom mieste..

Ide o princip - zverim banke peniaze..
Dnes jej zverim peniaze napr na terminovanm vklade atd..

Milujem tie "mali si davat pozor" - ripomina mi to. "dnes zoberu cierneho, nikto sa neohlasi. zajtra pojdu pre sikmookeho a zas je kazdy ticho - blablabla - a potom pridu pre mna a neni nikto kto by sa ma zastal"

Pekna stranka spolocnosti..
JAJA11
19.01.12,11:45
To sice ano, ale kto si mysli, ze ten co chce mat dan rovnu nule bude teraz nahrany, tak :D
Ako kazdy iny prikaz-zakaz , toto sa dotkne nevinnych co boli nahodou v zlom case na nespravnom mieste..

Ide o princip - zverim banke peniaze..
Dnes jej zverim peniaze napr na terminovanm vklade atd..


Milujem tie "mali si davat pozor" - ripomina mi to. "dnes zoberu cierneho, nikto sa neohlasi. zajtra pojdu pre sikmookeho a zas je kazdy ticho - blablabla - a potom pridu pre mna a neni nikto kto by sa ma zastal"

Pekna stranka spolocnosti..

Lenže to nie je o tom, že niekto niekomu niečo zobral. Takéto knížky boli zrušené, pričom ešte pár rokov sa tolerovalo, že sa dali zmeniť na doručiteľa. Tá pani nevyzerá tak staro, v čase, keď sa tieto knižky rušili, tak musela vedieť, že si ich má zmeniť.
Preto si myslím, že sa nejedná o jej celoživotné úspory. Pravdepodobne našla v pozostalosti po niekom príbuznom takúto knižku. Možno by sa mohlo tolerovať v prípade nájdenia takýchto starších knížiek, pokiaľ vie dotyčný zadokladovať, že knižka patrila rodičom a podobne, tak by mu mohli ušetrené peniaze za nejaký poplatok vydať....

Zákon hovorí - neznalosť zákona neospravedlňuje, ak spravíte chybu, lebo ste o tom nevedeli, tak to niečo stojí....
SamuelSK
19.01.12,11:59
To je sice pravda, ale ja si myslim ze je to nieco take, ako ked mi posta povie "nakup dve postove znamky a zaplatis len za jednu" - a o nejak ycas ich proste "zrusi" .. tj, expiruje mi legalne platidlo.

Ak vkladna knizka = peniaze (vlozil som tam peniaze? vlozil), tak ak vkladna knizka = zrusena, tak to logicky znamena, ze sa zrusili peniaze..

A to je jasny podvod, resp. mozem niekomu nieco predat, slubit mu ze raz za to dostane peniaze spat, a potom mu poviem, je mi luto, zrusil som to.

Nie kazdy pozera TV noviny, nie kazdy cita noviny, cize mu moze ujst tato informacia. Konieckoncov - co ma znamenat toto ?

http://www.porada.sk/t138894-socialna-poistovna-po-15-rokoch.html


cize skusat skusaju?

Proste preco je system nastaveny tak, ze system prehrat nemoze, ale obcan, tj. pán systemu (bez neho by system neexistoval, ale obcan by bez systemu existovat mohol) prehrat moze ?

Proste takymito pravidlamy hry - na bsolutne kazdeho raz dojde ... a prave vdaka vacsinouvej lahostajnosti proti zanedbatelnej "mensine" na to doplati absolutne ale uplne kazdy..

Co uz, nema vyznam sa hadat :)

vidim ze sa nikam nedostaneme, zakon je Boh a basta..
SamuelSK
19.01.12,12:04
Jednoducho nemozem zniest, ak sa niekto nemoze branit, kde je to podla mojho nazoru neferova hra, nema ziadne čaro.. (co je to za box, ak jeden druheho vyradi 1 uderom, len preto, lebo ma 10x vyssiu hmotnost? blbost.. nuda..)

Alebo je uz naozaj pravda to, ze zakon je najspravodlivejsi a kazdy clovek je podvodnik, napr. ta pani je podvodnicka, lebo jej zosnuly niekto mal tu knizku a ona si ju chcela privlastnit a takto (aby som nenadaval) si ju chce privlastnit? (pripomina mi to spolocnicky, co sa usmievaju ked pan chce, alebo ked chce novu koselu, reps. placu, chapete ako to myslim? i ked to je jedno)

Neviem sa rozhodnut (skoda ze mam moralnu zodpovednost v sebe zakorenenu), lebo ak je pravda, ze je kazdy podvodnik, tak co mi sakra brani v tom, aby som zalozil napr Sextu a S&M banku a zbedacil narod daleko drsniejsie, ako si to ktokolvek dokaze v najdivokejsich snoch len predstavit ?!
kopretinka
19.01.12,12:09
ľudia mali dosť času zmeniť anonymné knižky na neanonymné,dokonca bola možnosť do určitého času vybrať peniaze aj z anonymnej.Bolo o tom dosť informácií,v novinách sa o tom písalo dosť,aj banky upozorňovali.Podľa mňa tá knižka ani nie je jej.
A ty iba zbytočne vyvolávaš duchov,asi sa veeeľmi nudíš.
kopretinka
19.01.12,12:10
a tá tvoja anketa je blbosť,lebo také knižky už neexistujú.
JAJA11
19.01.12,12:48
vidim ze sa nikam nedostaneme, zakon je Boh a basta..[/QUOTE]

tu nejde o zákon, tu ide o nejaké pravidlá, ktoré platia pre všetkých. Nie pre bielych alebo čiernych. A v tom je ten rozdiel. Kedysi, keď boli kolkované peniaze, tiež sa dali vymeniť len do určitého času. Potom prepadli. A bolo dosť ľudí čo našli u svojich rodičov schované peniaze ešte z ČSSR aj bez kolkov. Už ich mohli ponúknuť len zberateľom. :o Mne zákony, ktoré platia pre každého rovnako a sú logické, nerobia problémy.
Ja mám doma knižku z roku 1953. Patrila môjmu otcovi. Neviem ako by sa asi tvárili, keď by som prišla do sporiteľne a chcela si tie peniaze vybrať :D No a je na nej menej ako stojí zrušenie knižky. (I keď v tej dobe to bolo dosť peňazí :D)
SamuelSK
19.01.12,15:52
Potom bude je dana pani trochu mimo
„Pri poslednom vklade v roku 2003 som na nej mala sumu vyše 23-tisíc korún. Dúfala som, že spolu s úrokmi by som mohla dostať takmer tisíc eur,“ povedala Marta

alebo tu nieco nehra.. napr ze banka neoznamila nic..

Ale nevadi :) kludne si uzavrite temu ..

PS: zakony neplatia rovnako, minimalne pre 150 tich "vyvolenych" alebo sa mylim ? ;)
misoft
19.01.12,16:09
Potom bude je dana pani trochu mimo
„Pri poslednom vklade v roku 2003 som na nej mala sumu vyše 23-tisíc korún. Dúfala som, že spolu s úrokmi by som mohla dostať takmer tisíc eur,“ povedala Marta

alebo tu nieco nehra.. napr ze banka neoznamila nic..
Mala v roku 2003 (vraj posledný vklad) možnosť zmeniť status vkladu z anonymného na neanonymný. Vtedajšia Sporiteľňa na to upozorňovala, každý mal možnosť zmeniť, alebo zrušiť knižku. Pani z videa neurobila ani jedno, ani druhé! A nebolo povinnosťou Sporiteľne automaticky "prevádzať" z anonymných na neanonymné
http://www.slsp.sk/print.cfm?printVersion=true&Module=ActiveWeb&page=Webpage&s=slovenska-sporitelna-priemerne-mesacne-odanonymnuje-viac-ako-800-milionov-sk
kopretinka
19.01.12,16:11
to,že tam bol vklad,si mohla prečítať v tej knižke,ale to nijako nedokazuje,že ona je vlastníčka...a pani by musela byť hluchá a slepá,ak si nevšimla informácie.
misoft
19.01.12,16:24
Môžem z osobnej skúsenosti potvrdiť, že Slov.sporiteľňa mala všade oznamy o zmene. Dokonca to bolo aj v médiách (telka, rozhlas, tlač). Mal som tiež knižku na doručiteľa, pri vkladoch ma vždy upozornili na to, že do konca roka 2003 ich platnosť končí. Zmenil som ju potom na "meno". A to bolo v r.2002!
P.S. Teraz už tam však nič nemám - skončil som s nimi.
Rozalka
19.01.12,17:23
Slovenská štátna sporiteľňa v r. 1994 sa zmenila na Slovenskú sporiteľňu.
V r. 2003 s menili knižky na doručiteľa na vkladné knižky na meno, kto si nezmenil, sporiteľňa tieto knižky ešte držala ďalšie 3 roky, hoci už bez úročenia. Ak tam bola osobne v r. 2003, už by jej boli vymenili za knižku na doručiteľa.
Pani má knižku veľmi-veľmi starú, pravdepodobne ju našla.
JAJA11
19.01.12,17:29
Potom bude je dana pani trochu mimo
„Pri poslednom vklade v roku 2003 som na nej mala sumu vyše 23-tisíc korún. Dúfala som, že spolu s úrokmi by som mohla dostať takmer tisíc eur,“ povedala Marta

alebo tu nieco nehra.. napr ze banka neoznamila nic..

Ale nevadi :) kludne si uzavrite temu ..

PS: zakony neplatia rovnako, minimalne pre 150 tich "vyvolenych" alebo sa mylim ? ;)

Prečo máte pocit, že v tomto prípade neplatia zákony rovnako pre všetkých. Myslím, že pani Marta nie je jediný človek, ktorý si nevybral penaize z takejto knižky. Nedostane ich nikto. Druhí si však uznali svoju chybu a neriešili to. A čiste teoreticky, čo ak niekto takúto knižku vyhodil a pani Marta ju našla? Stať sa môže čokoľvek :cool:
Mária27
19.01.12,17:38
Pozri občiansky zákonník od § 879d - je to tam pravidelne obnovované od roku 2001.

PRECHODNÉ USTANOVENIA K ÚPRAVÁM ÚČINNÝM OD 1. SEPTEMBRA 2001
§ 879d
(1) Od nadobudnutia účinnosti tohto zákona nemôžu banky a pobočky zahraničných bánk prijímať vklady na doručiteľa. Vklad na doručiteľa uložený v banke alebo pobočke zahraničnej banky pred nadobudnutím účinnosti tohto zákona možno iba premeniť na vklad na meno alebo vykonávať z neho výbery. Tým nie je dotknuté pripisovanie úrokov alebo iných peňažných výhod spojených s vkladom ...Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2003

§ 879e
(5) Vkladový vzťah pri vklade na doručiteľa, ktorý bol uložený pred 1. januárom 2003, sa zrušuje 31. decembra 2003; právo na výplatu zostatku zrušeného vkladu možno uplatniť počas premlčacej lehoty podľa § 101.


Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2005
§ 879i

(2) Právo na výplatu zostatkov zrušených vkladov na doručiteľa podľa § 879d ods. 1 a § 879e ods. 5, ktoré si vkladatelia alebo iné oprávnené osoby neuplatnili a nepreukázali najneskôr do 31. decembra 2006, prechádza 31. decembra 2006 na štát ...
(4) Okamihom ...vzniká záväzok štátu na výplatu náhrad osobám ... Nárok na výplatu týchto náhrad si oprávnené osoby môžu uplatniť najneskôr 31. decembra 2011; márnym uplynutím tejto lehoty zaniká záväzok štátu na výplatu týchto náhrad.


...
mareko
20.01.12,13:38
[QUOTE=SamuelSK;1949731]To je sice pravda, ale ja si myslim ze je to nieco take, ako ked mi posta povie "nakup dve postove znamky a zaplatis len za jednu" - a o nejak ycas ich proste "zrusi" .. tj, expiruje mi legalne platidlo.

Ak si pamätáte, tak s kolkami sa stalo presne to, čo je písané vyššie o známkach. Mala som do foroty kolky v Sk (veď vždy bol problém, kde ich práve teraz kúpiť) nuž a po čase za ne nik nedal ani Euro a použiť sa tiež nedali....šup s nimi do koša :-(