Anna Štefanková
19.01.12,12:23
Dobrý deň, potrebujem poradiť nakoľko už neviem čo mám robiť. Obec sa rozhodla vybudovať MVE, keďže sa to stavba susedí s mojím pozemkom ( r.2005 ešte sme bolo 3 vlastníci) boli sme pozvaní na obec na správne konanie Tu sme jednoznačne všetci traja vlastníci povedali že stým nesúhlasíme, nakoľko sme upozorňovali že nás bude potok vytápať. Projekt bol vypracovaný povrchne. Po našom nesúhlase nás vylúčili zo správneho konania s odôvodnením že náš súhlas nepotrebujú nakoľko stavba nesusedí s našimi pozemkami. Hneď po prehradení potoka nás zatopilo a odvtedy nás vytápa pravidelne 2 až 5x do roka. Podľa počasia. Nato som napísala na Životné prostredie a tu nás znova pozvali no obec k správnemu konania, že treba hrádzku kde sa zdržiava voda vymurovať. (najprv to skúšali navýšením brehu zemou ale to vody zobrala pri prvom daždi.) Tu som tiež nedala súhlas na výstavbu, ale aj napriek môjmu nesúhlasu obec hrádzku vybudovala a pracovníci mi behali po  mojom pozemku a ničili mi ho Potom starosta vymyslel že oni behajú po brehu a nie po mojom pozemku a dal zamerať hranicu pozemku. Tu musím konštatovať že moji prarodičia a starí rodičia tu žili 100 rokov a hranica nášho pozemku končila potokom. Do roku 2011 som chodila na správne konania a vždy po záplave môjho pozemku som písala listy Teraz mi už odpísali zo Životného prostredia, že zamietajú moje námietky a malo by dojsť ku kolaudácii MVE.  Na kolaudáciu by ma mali znova pozvať a keď to aj tak skolaudujú čo môžem podniknúť ak mi znova vytopia pozemok. Na priloženej fotke   vidno ako ma vytápa. Poraďte mi prosím čo môžem ešte spraviť a podniknúť aby bolo zrušené prehradenie potoka? Na fotkách je vidno ako nás vytápa a ako nám odobralo z pozemku cca 1 m - ako sú kríky tam sme mali pozemok
draik
19.01.12,13:55
Odporúčam navštíviť právnika. Možno ste doteraz neuspeli práve kvôli tomu, že ste neargumentovali správne a právne.
Anna Štefanková
20.01.12,04:38
A z akej oblasti právnika a pomôže mi pri správnom konaní a pri kolaudácii?
arizona
20.01.12,06:30
Ziaden stavebnik nemoze ohrozovat a znehodnocovat okolite pozemky.

Stavba by mala byt oznacena a napisane,kto ju stavia,pozri si to a pisomne ich ziadaj o napravu.
Prip. sa obrat na Slovensky vodohospodársky podnik - (http://www.svp.sk/svp/default.asp)[/URL]správcu vodných tokov a povodí na Slovensku (http://www.svp.sk/svp/default.asp), alebo na povodie rieky /ak nevies pod ktore patrite, tak lahko vygooglis/.Ak mas fotodokumentaciu, tak vzdy priloz.
Mozno by pomohlo aj vyhladat znalca na vodne toky,aby vam vypracoval posudok.
Ked nik nebude ochotny zriadit napravu, zostava este moznost obratit sa na sud.

Mozno stoji za precitanie [URL]http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=209451&FileName=zz2010-00007-0209451&Rocnik=2010 (http://www.svp.sk/svp/default.asp)
Anna Štefanková
20.01.12,08:32
Na správu toku som už písala minimálne 6 x a odpoveď - postoj mŕtveho chrobáka. Na súd sa môžem obrátiť až po kolaudácii, to je ten poradox. Ak to nebude skolaudované tak ani na súde nepochodím, nakoľko nie je nik vinný a zodpovedný. A Stavba je a bola realizovaná obcou z eurofondo. Už sa mi aj ŽP snažilo naznačiť že ak to nebude sprevádzkované, že môžem znášať náklady na čo som odpovedala že za to všetko zodpovedá ten kto vypracoval projekt. A ešte vzhľadom k tomu že stúpa hladina vody v potoku tak stúpa hladina spodnej vody aj na mojom pozemku. aj sa premeriavalo aj sa to dokázalo a pracovníčka Životného prostredia skonštatovala že nemám pravdu a že spodná voda mi nestúpa na mojom pozemku z tohto dôvodu. Ďakujem zatiaľ za radu
GabiZ
20.01.12,08:55
Môžete sa obrátiť aj na príslušnú prokuratúru, ktorá môže preskúmať rozhodnutia samosprávy (teda obce), prípadne aj orgánu štátnej správy (ŽP). V stavebnom konaní (už som tu v niektorých príspevkoch o tom písala) som sa obrátila na prokuratúru a bol vznesený protest prokurátora, ktorý musela samospráva dodržať a vykonať nápravu. Celkom posledná možnosť (pred tým, ako by ste podali žalobu na súd) je aj verejný ochranca práv.
Anna Štefanková
20.01.12,09:29
A na toho prokurátora sa mám obrátiť z dôvodu zlého projektu. Čiže mám požiadať o preskúmanie danej stavby a odstránenie jej nedostatkov?
GabiZ
20.01.12,09:46
Áno, popíšte tam celý postup konania i toho správneho konania či už zo strany obce alebo i životného prostredia. Nakoniec napíšte, čo navrhujete, čoho sa dožadujete.
Anna Štefanková
20.01.12,10:02
Ďakujem. A mám poslať všetku dokumentáciu čo ohľadne toho mám alebo počkať kým ma požiadajú o dokumentáciu
GabiZ
20.01.12,10:03
Čo môžete, pošlite hneď, skrátite tým konanie. Ak budú potom ešte niečo potrebovať, dožiadajú si.
Anna Štefanková
21.01.12,19:03
Pošlem to hneď v pondelok a som zvedavá ako to dopadne.Dám vedieť. ďakujem