jued
31.01.06,08:24
Ahojte, potrebovala by som poradiť ohľadne nezdaniteľnej sumy na daňovníka v nasledovnom prípade:

Jedná sa o moju mamu, vykonáva dôverníčku v činžiaku a z Bytového družstva dostala Potvrdenie o zdaniteľnej príjme zo závislej činnosti. Chce podať daňové priznanie , nakoľko by jej mohla byť zrazená daň vrátená.

Jedná sa mi o nezadniteľnú sumu na daňovníka. Ona má 62 rokov a poberá vdovský dôchodok, na starobný nemá nárok, nakoľko predtým nepracovala bola domáca. V zákone o dani z príjmu sa píše , že daňovník nemá nárok na nezdaniteľnú sumu v prípade ak poberá starobný dôchodok, resp . má nárok na rozdiel (nezdaniteľná suma- dôchodok). Nič sa však tam nepíše o vdovskom dôchodku. Nie som si teraz istá, mala by mať nárok na celú nezdaniteľnú časť, alebo mám uplatniť len ten rozdiel voči skutočne vyplatenému vdovskému dôchodku. Vopred Vám ďakujem za Vaše názory.
jued
31.01.06,09:51
Naozaj mi nikto nevie pomôct?
Palino
31.01.06,10:14
Myslím si, že v tomto prípade vdovský dôchodok nahrádza starobný dôchodok a teda nezdaniteľnú čiastku si môže uplatniť len z rozdielu voči vyplatenému vdovskému dôchodku.
jued
31.01.06,10:57
Ďakujem Vám za odpovede.
jued
01.02.06,06:54
Dnes som sa pýtala na daňovom úrade a tam mi tvrdili, ža ak poberá len vdovský dôchodok, tak má nárok na celú odpočítateľnú sumu na daňovníka. Vdovský dôchodok sa vraj pre tieto účely neberie ako príjem a nikde sa ani neuvádza. Aký máte na to názor?
alušik
01.02.06,07:20
Zákon o dani z prijmu:
(2) Základ dane daňovníka sa neznižuje o sumu vypočítanú podľa odseku 1 písm. a), ak daňovník je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku zo sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia alebo dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu, alebo výsluhového dôchodku, 22) (ďalej len dôchodok ) alebo ak mu dôchodok bol priznaný spätne k začiatku zdaňovacieho obdobia a je vyšší ako suma, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 1 písm. a). Ak suma dôchodku v úhrne nepresahuje sumu, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 1 písm. a), zníži sa základ dane podľa odseku 1 písm. a) len vo výške rozdielu medzi vyplatenou sumou dôchodku a sumou, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 1 písm. a).

Socialne poistenie:
(2) Ak sú súčasne splnené podmienky nároku na výplatu starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku a podmienky nároku na výplatu vdovského dôchodku alebo vdoveckého dôchodku, alebo sirotského dôchodku alebo ak sú súčasne splnené podmienky nároku na výplatu vdovského dôchodku a sirotského dôchodku alebo vdoveckého dôchodku a sirotského dôchodku, vypláca sa v plnej sume z týchto dôchodkových dávok tá dávka, ktorá je vyššia, a z dôchodkovej dávky, ktorej suma je nižšia, sa vypláca jedna polovica. Pri rovnakej sume dôchodkových dávok sa vypláca v sume jednej polovice vdovský dôchodok, vdovecký dôchodok alebo sirotský dôchodok. Pri rovnakej sume vdovského dôchodku a sirotského dôchodku alebo vdoveckého dôchodku a sirotského dôchodku sa vypláca v sume jednej polovice dôchodok, ktorý si poistenec zvolil.


Z tohto naozaj nevidim možnosť, že by ten vdovský dôchodok mal znižovať nezdaniteľnú časť - nie je tam žiadne odvolanie na zákon o sociálnom poistení, dôchodky sú len vymenované bez akejkoľvek poznámky, alebo odvolania.
Ale ono by to chcelo možno ešte pozrieť to rozhodnutie zo sociálnej poisťovne, lebo tu asi nemôžem uvažovať o súbehu, ak starobný dôchodok priznaný nebol a v sociálnom poistení som nenašla, že by ten vdovský nahrádzal starobný. Aj keď aj s takýmto vyjadrením som sa už stretla.