Tinusha
19.01.12,17:24
Dobry den dobri ludia,

mam k Vam prosbu o radu. Ked mala zamestnankyna dohodnutu mzdu a poziciu len do nastupu na md s tym, ze je v dohode uvedene nasledovne: Zamestnanec sa dohodol so zamestnávateľom, že pozícia a odmeňovanie po skončení materskej dovolenky, resp. rodičovskej dovolenky, bude dohodnutá po nástupe z materskej dovolenky, resp. rodičovskej dovolenky.
Zamestnankyna sa ma v umysle vratit, ale chce mat rovnake podmienky ako pred nastupom na md. (Nechce sa dohodnut na novych). Vracia sa po 6. rokoch. Za tu dobu sa firme uz zdaleka nedari tak, ako pred tym, takze jej nemozeme ponuknut take vyhodne podmienky ako mala pred nastupom na md.

Moja otazka je teda taka, ako mozeme dalej postupovat, teda ake mame legalne moznosti.

Velmi pekne dakujem za pomoc.
Tweety
19.01.12,16:28
§ 157 ZP
(1) Ak sa zamestnankyňa vráti do práce po skončení materskej dovolenky alebo ak sa zamestnanec vráti do práce po skončení rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 1, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na pôvodnú prácu a pracovisko. Ak zaradenie na pôvodnú prácu a pracovisko nie je možné, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve. Zamestnávateľ je povinný zaradiť zamestnankyňu a zamestnanca za podmienok, ktoré pre nich nebudú menej priaznivé ako podmienky, ktoré mali v čase, keď nastúpili na materskú dovolenku alebo rodičovskú dovolenku podľa § 166 ods. 1, a zamestnankyňa a zamestnanec majú právo na prospech z každého zlepšenia pracovných podmienok, na ktoré by mali právo, ak by nenastúpili na materskú dovolenku alebo rodičovskú dovolenku podľa § 166 ods. 1.
(2) Ak sa zamestnankyňa alebo zamestnanec vráti do práce po skončení rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 2, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na pôvodnú prácu a pracovisko. Ak zaradenie na pôvodnú prácu a pracovisko nie je možné, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve. Zamestnankyňa a zamestnanec majú právo po skončení rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 2 na zachovanie všetkých práv, ktoré mali alebo ktoré im vznikali v čase nástupu na túto rodičovskú dovolenku v pôvodnom rozsahu; tieto práva sa uplatnia vrátane zmien, ktoré vyplývajú z právnych predpisov, kolektívnej zmluvy alebo z obvyklých postupov u zamestnávateľa.
Tinusha
19.01.12,16:35
Dakujem za odpoved, to som si v zakonniku nasla, ale ked sme sa vyslovene dohodli, ze sa na podmienkach dohodneme po nastupe z rd, tak to sa vobec nepocita?
Tweety
19.01.12,16:36
Dakujem za odpoved, to som si v zakonniku nasla, ale ked sme sa vyslovene dohodli, ze sa na podmienkach dohodneme po nastupe z rd, tak to sa vobec nepocita? ZP je nadradený dohode. A inak, za tých 6 rokov už by mohla aj mať vyšší plat/ak by pracovala) a ty keď ju zaradíš na ten pôvodný, tak aj tak budeš vo výhode.
Tinusha
19.01.12,16:38
Dakujem za odpoved a prajem prijemny vecer.
Tinusha
19.01.12,16:49
Na to by som sa este spytala, preco by mala mat vyssi plat? U nas maju zamestnanci nizsie platy nez mali pred 6 rokmi... Teda ti, co su na jej pozicii dnes maju menej ako bude mat ona, to je podla mna tiez diskriminacia.
Tweety
19.01.12,16:50
Na to by som sa este spytala, preco by mala mat vyssi plat? U nas maju zamestnanci nizsie platy nez mali pred 6 rokmi... Teda ti, co su na jej pozicii dnes maju menej ako bude mat ona, to je podla mna tiez diskriminacia. Veď logika hovorí, že čím dlhšie pracujem(samozrejme kvalitne) mám vyšší plat.
Tinusha
19.01.12,16:54
Ale do uvahy sa predsa musi zobrat aj to ako sa dari firme, ake ma financne vysledky.... Pred 6 rokmi bola uplne ina situacia ako je teraz, len na to zial zakonnik prace vobec neberie ohlad.
veronikasad
19.01.12,17:16
Dobry den dobri ludia,

mam k Vam prosbu o radu. Ked mala zamestnankyna dohodnutu mzdu a poziciu len do nastupu na md s tym, ze je v dohode uvedene nasledovne: Zamestnanec sa dohodol so zamestnávateľom, že pozícia a odmeňovanie po skončení materskej dovolenky, resp. rodičovskej dovolenky, bude dohodnutá po nástupe z materskej dovolenky, resp. rodičovskej dovolenky.
Zamestnankyna sa ma v umysle vratit, ale chce mat rovnake podmienky ako pred nastupom na md. (Nechce sa dohodnut na novych). Vracia sa po 6. rokoch. Za tu dobu sa firme uz zdaleka nedari tak, ako pred tym, takze jej nemozeme ponuknut take vyhodne podmienky ako mala pred nastupom na md.

Moja otazka je teda taka, ako mozeme dalej postupovat, teda ake mame legalne moznosti.

Velmi pekne dakujem za pomoc.




Akú mzdu má v pracovnej zmluve ? O akej dohode s pracovníčkou píšeš ? (nesúviselo zvýšenie mzdy s výškou materského a vznikom nového prac.pomeru pred nástupom na MD?)
Tinusha
20.01.12,12:55
Nie, to nie je ten pripad. Zamestnancom na jej pozicii sa znizoval fix na minimum a preslo sa na ukol. Bolo to v case, ked bola tehotna, tak sme jej vyhoveli a nechali jej plat v podobe v akej ho mala, s tym, ze sme sa s nou dohodli, ze po navrate sa jej platove podmienky ako aj pozicia upravia. Teraz s tym nesuhlasi a chce to co mala pred tym, co je pre nas v momentalnej situacii nemyslitelne.
veronikasad
20.01.12,13:07
Nie, to nie je ten pripad. Zamestnancom na jej pozicii sa znizoval fix na minimum a preslo sa na ukol. Bolo to v case, ked bola tehotna, tak sme jej vyhoveli a nechali jej plat v podobe v akej ho mala, s tym, ze sme sa s nou dohodli, ze po navrate sa jej platove podmienky ako aj pozicia upravia. Teraz s tym nesuhlasi a chce to co mala pred tym, co je pre nas v momentalnej situacii nemyslitelne.
Ostatní zamestnanci podpísali dohodu o zmene pracovnej zmluvy ?

Mzdové podmienky sú podstatnou náležitosťou pracovnej zmluvy, meniť ich môžete len so súhlasom zamestnanca. Bohužial, zamestnankyňa má pravdu, so zmenou nemusí súhlasiť (ak neide o firmu, kde sú mzdové podmienky súčasťou kolektívnej zmluvy).
Tinusha
20.01.12,14:28
Ano, niektori podpisali a niektori, ktori nesuhlasili odisli dohodou.