gabuška83
19.01.12,17:55
dobrý deń. mám otázku. som na predlženej,neplatenej materskej, pracujem na dohodu,môj mesačný príjem nepresahuje 100eur.problém je v tom,že účtovníčka mi moju mzdu nezdanovala.manžel si v práci podáva danové priznanie,ku ktorému musí doložiť aj potvrdenie z mojej práce. otázka znie : je problém v tom,že mi účtovníčka mzdu nezdanovala? bude to mať vplyv na výšku dvrátenia daní,ktoré si na mna manžel uplatní?
Tweety
19.01.12,16:57
dobrý deń. mám otázku. som na predlženej,neplatenej materskej, pracujem na dohodu,môj mesačný príjem nepresahuje 100eur.problém je v tom,že účtovníčka mi moju mzdu nezdanovala.manžel si v práci podáva danové priznanie,ku ktorému musí doložiť aj potvrdenie z mojej práce. otázka znie : je problém v tom,že mi účtovníčka mzdu nezdanovala? bude to mať vplyv na výšku dvrátenia daní,ktoré si na mna manžel uplatní? Nie, pretože na uplatnenie NČ na teba, ako manželku, uplatní len rozdiel medzi NČ a tvojím príjmom( hrubým) z dohody.
gabuška83
19.01.12,17:01
a keby to potvrdenie z mojej práce nedoložil,tak si musím podať DP sama?
Katy a R
19.01.12,17:03
a keby to potvrdenie z mojej práce nedoložil,tak si musím podať DP sama?
on nemusí dokladať potvrdením tvoj príjem - len ho uvedie do žiadosti o RZD a podpíše.
Samozrejme, to neznamená, že ti to potvrdenie netreba - dobre si ho odlož (zamestnávateľ ti ho pošle)
Tweety
19.01.12,17:05
a keby to potvrdenie z mojej práce nedoložil,tak si musím podať DP sama? Ty môžeš podať DP sama za seba(alebo požiadaš zamestnáv. o RZD) a on vo svojom si môže, za podmienok, ktoré som napísala, uplatniť NČ na Teba. Ak mu bude robiť RZD zamestnáv., alebo v DP, v kolónke príjem manželky uvedie sumu rozdielu medzi NČ a tvojím príjmom.
gabuška83
19.01.12,17:06
jasné a keby to tam neuviedol? tak si ho musím podať sama?
Tweety
19.01.12,17:07
jasné a keby to tam neuviedol? tak si ho musím podať sama? Nerozumieš podstate. Ak by ho neuviedol, neuplatnil by si NČ na Teba, to s tvojím DP nemá nič spoločné. Ty nie si povinná podať DP, nemáš zo zákona príjem na povinnosť DP.
Katy a R
19.01.12,17:09
jasné a keby to tam neuviedol? tak si ho musím podať sama?
ty pri tvojom príjme nemusíš robiť DP (ani daň ti nestrhávali) ... a manžel uvedie tvoj príjem buď do žiadosti o RZD, alebo do DP - ak si bude robiť sám.
Ale ak si manžel vôbec nechce uplatniť ten rozdiel NČZD a tvojho príjmu:confused: - tak nemusí - nie je to povinné ;) .. štát sa poteší - a on zaplatí viac na daniach:mee: Ale to asi nechceš:confused:;)
gabuška83
19.01.12,17:14
aha, proste si uplatní len ten rozdiel ....
Tweety
19.01.12,17:21
Zhrnuté, nemusíš podávať DP, ani žiadať o RZD a manžel si v svojom DP, alebo v RZD uplatní na Teba rozdiel medzi NČ a tojím príjmom z dohody.
gabuška83
19.01.12,17:24
ďakujem velmi pekne za radu :-)