mia_mi
19.01.12,20:13
Dobry den, vedel by mi prosim niekto pomoct s nasledovnou situaciou...

Opis situacie:
zivnostnik podnika ako poistovaci makler - sprostredkovatel poistenia pre rozne poistovne. jeho prijmy predstavuju na 99,9% provizie za sprostredkovanie poistenia, a to prvy rok trvania poistnej zmluvy v urcitej vyske a tzv. nasledne provizie v pripade, ze poistna zmluva trva aj v bududcnosti (nasledne roky). kedze sa jedna predovsetkym o nezivotne poistenie, prave nasledne provizie su neiste a nie je ich mozne odhadnut (nemoze vediet, ci klient neuzavrie na buduci rok PZP ci havarijne poi v inej poistovni, resp. ci auto o pol roka nepreda ap.)

Problem:
k 30.9.2011 ukoncil svoje podnikanie a podla §17 ods.8 je povinny upravit zaklad dane o pohladavky - vzhladom k tomu, ze on pozna svoj prijem az vtedy, ked mu provizie pridu naozaj na ucet, nie je mozne pri podani danoveho priznania poznat skutocnu vysku pohladavok... ved vlastne sa bude jednat len o nasledne provizie, ktore ako som popisala vyssie, su uplne neodhadnutelne... ako postupovat - podavat nasledne roky vzdy dodatocne dan.priznanie za 2011 podla toho, kolko provizii mu v nasledovnych rokoch pride alebo zdanit v nasledujucich rokoch tieto nasledne provizie ako ostatny prijem (§8 DzP)...???

Velmi pekne dakujem!
mia_mi
20.01.12,08:57
vie mi niekto prosim poradit...? dakujem pekne...
Ice dive
20.01.12,09:13
no ak odovzdal licenciu, a ukončil podnikanie, poisťovne mu nemajú na základe čoho vyplácať následné provízie... následná provízia sa vypláca predsa za to, že sa o klienta stará aj v nasledujúcom roku, ak nemá licenciu sprostredkovateľa obávam sa, že sa o klienta starať nemôže a tým pádom mu ani poisťovňa nevyplatí následné provízie... teoreticky by sa mohol s niekym dohodnúť a predať svoj kmeň jednorázovo nejakému inému kolegovi... ale tomu veľkú šancu nedávam...
Stanislav 1975
20.01.12,09:26
no ak odovzdal licenciu, a ukončil podnikanie, poisťovne mu nemajú na základe čoho vyplácať následné provízie... následná provízia sa vypláca predsa za to, že sa o klienta stará aj v nasledujúcom roku, ak nemá licenciu sprostredkovateľa obávam sa, že sa o klienta starať nemôže a tým pádom mu ani poisťovňa nevyplatí následné provízie... teoreticky by sa mohol s niekym dohodnúť a predať svoj kmeň jednorázovo nejakému inému kolegovi... ale tomu veľkú šancu nedávam...
Presne tak- poistný kmeň makléra je "majetkom" poisťovne,príp. spoločnosti maklérskej...-čo sa týka predaja kmena to majú poisťovne ošetrené- oni si to tam už ako supy medzi sebou podelia...-on ťažko už bude mať na to dosah...
Stanislav 1975
20.01.12,09:28
Dobry den, vedel by mi prosim niekto pomoct s nasledovnou situaciou...

Opis situacie:
zivnostnik podnika ako poistovaci makler - sprostredkovatel poistenia pre rozne poistovne. jeho prijmy predstavuju na 99,9% provizie za sprostredkovanie poistenia, a to prvy rok trvania poistnej zmluvy v urcitej vyske a tzv. nasledne provizie v pripade, ze poistna zmluva trva aj v bududcnosti (nasledne roky). kedze sa jedna predovsetkym o nezivotne poistenie, prave nasledne provizie su neiste a nie je ich mozne odhadnut (nemoze vediet, ci klient neuzavrie na buduci rok PZP ci havarijne poi v inej poistovni, resp. ci auto o pol roka nepreda ap.)

Problem:
k 30.9.2011 ukoncil svoje podnikanie a podla §17 ods.8 je povinny upravit zaklad dane o pohladavky - vzhladom k tomu, ze on pozna svoj prijem az vtedy, ked mu provizie pridu naozaj na ucet, nie je mozne pri podani danoveho priznania poznat skutocnu vysku pohladavok... ved vlastne sa bude jednat len o nasledne provizie, ktore ako som popisala vyssie, su uplne neodhadnutelne... ako postupovat - podavat nasledne roky vzdy dodatocne dan.priznanie za 2011 podla toho, kolko provizii mu v nasledovnych rokoch pride alebo zdanit v nasledujucich rokoch tieto nasledne provizie ako ostatny prijem (§8 DzP)...???

Velmi pekne dakujem!
ja by som tu položil úplne opačnú otázku- ako bude účtovať prípadné STORNÁ provízii v ďalších rokoch...-to je celkom reálné že sa to stane...
mia_mi
20.01.12,18:27
takze odpoved na moju otazku - v súlade s § 32 ods.12 ZDP sú možné obe varianty (dodatocne dan. priznanie ALEBO zdanenie v zdanovacom obdobi, v ktorom boli prijmy prijate / vydavky zaplatene):
Daňovník, ktorý po skončení podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu dodatočne príjme zdaniteľné príjmy súvisiace s týmito činnosťami alebo v súvislosti s týmito činnosťami dodatočne zaplatí výdavky, ktoré by boli uznané za daňové výdavky vynaložené na tieto činnosti, o tieto prijaté alebo zaplatené sumy zvýši príjmy alebo daňové výdavky za zdaňovacie obdobie, v ktorom skončil podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo prenájom. Ak daňovník podá daňové priznanie alebo dodatočné daňové priznanie za zdaňovacie obdobie, v ktorom skončil podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo prenájom, len z tohto dôvodu, neuplatní sa sankčný postih podľa zákona č. 511/1992 Zb. v znení neskorších predpisov. Ak je pre daňovníka výhodnejšie zahrnúť tieto prijaté alebo zaplatené sumy do základu dane za zdaňovacie obdobie, v ktorom takéto sumy prijal alebo zaplatil, uplatní tento výhodnejší postup. Rovnako postupuje aj daňovník, ktorý vráti príjmy, ktoré zahrnul do základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov podľa § 6 až 8 ZDP v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach.
Ice dive
20.01.12,18:52
takze odpoved na moju otazku - v súlade s § 32 ods.12 ZDP sú možné obe varianty (dodatocne dan. priznanie ALEBO zdanenie v zdanovacom obdobi, v ktorom boli prijmy prijate / vydavky zaplatene):
Daňovník, ktorý po skončení podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu dodatočne príjme zdaniteľné príjmy súvisiace s týmito činnosťami alebo v súvislosti s týmito činnosťami dodatočne zaplatí výdavky, ktoré by boli uznané za daňové výdavky vynaložené na tieto činnosti, o tieto prijaté alebo zaplatené sumy zvýši príjmy alebo daňové výdavky za zdaňovacie obdobie, v ktorom skončil podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo prenájom. Ak daňovník podá daňové priznanie alebo dodatočné daňové priznanie za zdaňovacie obdobie, v ktorom skončil podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo prenájom, len z tohto dôvodu, neuplatní sa sankčný postih podľa zákona č. 511/1992 Zb. v znení neskorších predpisov. Ak je pre daňovníka výhodnejšie zahrnúť tieto prijaté alebo zaplatené sumy do základu dane za zdaňovacie obdobie, v ktorom takéto sumy prijal alebo zaplatil, uplatní tento výhodnejší postup. Rovnako postupuje aj daňovník, ktorý vráti príjmy, ktoré zahrnul do základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov podľa § 6 až 8 ZDP v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach.


hmmm... to je síce super čo tu píšeš, ale je to neuplatniteľné na tvoj prípad... každá poisťovňa ako píšeš vypláca províziu získateľskú, ktorá má pokryť náklady na akvizíciu klienta a v nasledujúcom roku dostáva tzv. udržiavaciu províziu za to, že sa o klienta v druhom roku stará rieši jeho poistné udalosti, a presviedča ho, aby zmluvu nevypovedal... no a ak poisťovací maklér nemá licenciu t.j. nemá oprávnenie vykonávať túto činnosť, nemá za to čo dostávať zaplatené... tým pádom sa tvoj problém s vyplácaním provízie v nasledujúcich rokoch skončí lebo nič nedostaneš!!!! a ani poisťovňa tiež nie je blbá, aby ti niečo vyplácali, keď nemáš v poriadku papiere, tiež je kontrolovaná NBS ako aj audítormi... poznáš také príslovie, že bez práce nie sú koláče:)
Xanti
20.01.12,18:56
Ice dive,
nesúhlasím s tebou. Pretože následné provízie sú vyplácané, ešte isté obdobie (zadefinované v zmluve ) po ukončení spolupráce.

Stanislav1975,
sú spoločnosti, kde počas celej spolupráce sa tvorí tzv. stornokonto, z ktorého sú tieto storná hradené. A časti tohto konta po uplynutí doby storna sú vyplácané maklerom.
mia_mi
20.01.12,19:41
nebudem sa hádať, či to možné je alebo nie, pretože sa to už DEJE... je to tak, ako píše Xanti...
Ice dive
20.01.12,21:45
Ice dive,
nesúhlasím s tebou. Pretože následné provízie sú vyplácané, ešte isté obdobie (zadefinované v zmluve ) po ukončení spolupráce.

Stanislav1975,
sú spoločnosti, kde počas celej spolupráce sa tvorí tzv. stornokonto, z ktorého sú tieto storná hradené. A časti tohto konta po uplynutí doby storna sú vyplácané maklerom.

No Xanti, ja zase nemôžem súhlasiť s tebou:) jedna vec je zmluva medzi poisťovňou a maklérom, druhá vec je zákon a NBS, každá poisťovňa resp. maklér má povinnosť podávať správu o činnosti NBS, ako aj výkazy komu čo vypláca, pričom sa nerozlišuje či sa jedná o prvú alebo následnú províziu... t.j. dokáže prísť na to či niekto činnosť vykonáva alebo nevykonáva a môže udeliť pokutu..

stornokontá sa už spravidla nepoužívajú cca posledné 3-4 roky... zober si že na trhu je cca 30 aktívnych poisťovní, maklér má zmluvu s každou jednou, kde sa síce dávajú príspevky podľa ich produkcie, ale ak by mal v každej čo i len 1000 € tak nevyžije, lebo by prvé roky robil len na stornokonto... makléri si vydobili, že stornokontá sa zrušili a radšej si peniaze započítavajú... resp. v zmluve majú klauzulu o vracaní...
Ice dive
20.01.12,21:47
nebudem sa hádať, či to možné je alebo nie, pretože sa to už DEJE... je to tak, ako píše Xanti...

to že sa to deje, je jedna vec, či je to v poriadku je druhá vec... počkaj do 31.3.2012 vtedy podá sprostredkovateľ/resp. poisťovňa kde si pracovala správu o činnosti... no a potom počkaj čo sa bude diať...
Xanti
20.01.12,22:10
No Xanti, ja zase nemôžem súhlasiť s tebou:) Z akou spoločnosťou máš skúsenosť?
Napíš do SS.
jedna vec je zmluva medzi poisťovňou a maklérom, druhá vec je zákon a NBS, každá poisťovňa resp. maklér má povinnosť podávať správu o činnosti NBS, ako aj výkazy komu čo vypláca, pričom sa nerozlišuje či sa jedná o prvú alebo následnú províziu... t.j. dokáže prísť na to či niekto činnosť vykonáva alebo nevykonáva a môže udeliť pokutu..

stornokontá sa už spravidla nepoužívajú cca posledné 3-4 roky...No hovorím, s akou spoločnosťou máš skúsenosť.
zober si že na trhu je cca 30 aktívnych poisťovní, maklér má zmluvu s každou jednou, kde sa síce dávajú príspevky podľa ich produkcie, ale ak by mal v každej čo i len 1000 € tak nevyžije, lebo by prvé roky robil len na stornokonto časť príspevku ostáva v stornokonte
... makléri si vydobili, že stornokontá sa zrušili a radšej si peniaze započítavajú...ako kde ako kde
resp. v zmluve majú klauzulu o vracaní...
Vieš ak je zmluva medzi maklérom a spoločnosťou, a je tam napísané, že po skončení spolupráce tj. odhlásení z NBS budú vyplácané následné provízie isté obdobie, a stornokonto sa tvorí pár rokov po pár % z každej provízie tak to nie je také neskutočne nenormálne. A ak by spoločnosť sa nedržala zmluvy , ktorú uzatvorila so svojím agentom, tak tiež agent môže sa súdiť so spoločnosťou.
A viem o viacerých spoločnostiach, ktoré vyplácajú následné provízie aj ked tam už človek nerobí.
Ice dive
21.01.12,06:51
Vieš ak je zmluva medzi maklérom a spoločnosťou, a je tam napísané, že po skončení spolupráce tj. odhlásení z NBS budú vyplácané následné provízie isté obdobie, a stornokonto sa tvorí pár rokov po pár % z každej provízie tak to nie je také neskutočne nenormálne. A ak by spoločnosť sa nedržala zmluvy , ktorú uzatvorila so svojím agentom, tak tiež agent môže sa súdiť so spoločnosťou.
A viem o viacerých spoločnostiach, ktoré vyplácajú následné provízie aj ked tam už človek nerobí.

no len potom sa nemôžu tie provízie volať provízie..:) keď sa vyplácajú po skončení spolupráce... nakoľko provízia je definovaná ako odmena za starostlivosť o klienta, ktorú po skončení v danej oblasti nemá ako vykonávať... je pravda, že by agent mohol súdnou cestou vymáhať nevyplatenie provízie, resp. nedodržanie zmluvných podmienok (čo sa dá v každej brandži), avšak ak by skončil tak by ťažko mohol niečo žalovať lebo protiargument poisťovne by bol, že ona províziu vypláca za starostlivosť, na ktorú po skončení registrácie nemá spôsobilosť...(asi by sme mali rozlišovať skončenie spolupráce s poisťovňou a maklérom, avšak ďalšia činnosť makléra pre inú firmu a skončenie je pôsobnosti t.j. zmena brandže...)

no skúsme to otočiť, napíš do SS banku, poisťovňu, DSS-ku, alebo stavebnú sporiteľňu a ja ti pozriem aké dávajú klauzuly do sprostredkovateľských zmlúv a či tvoria stornokonto...(ak s danou firmou moj kontakt spolupracuje) teoreticky pripúšťam, že v spoločnostiach ako PGP, OVB a pod, kde je fluktuácia rýchlejšia ako ročné obdobia, tak stornokonto využívajú ale to je vzťah maklérska spoločnosť - ich obchodník, ktorý sa častokrát nerozchádzajú v dobrom takže tam je to aj nutnosť, ak nechcú prichádzať o peniaze...