silvia355
31.01.06,08:26
Dobrý deň

chcela by som Vás poprosiť o radu, či je povinná osoba dobrovoľne nezamestnaná na PN platiť preddavky na poistné do zdravotnej poisťovne.
V zákone som čítala, že za osoby na PN platí poistné štát, ale na pobočke sociálnej poisťovne nám bolo povedané, že nemocenské je príjem a ak napríklad bude dobrovoľne nezamestnaný na PN i celý rok, musí si vykonať ročné zúčtovanie, podľa výšky nemocenských dávok.
Ďakujem.
Jozef Mihál
31.01.06,19:01
Zaráža ma, že pobočka Sociálnej poisťovne si dovolí sa vyjadrovať k ročnému zúčtovaniu poistného na zdravotné poistenie. Samozrejme že ich vyjadrenie je na dve veci...

Takže:

Dobrovoľne nezamestnaná osoba nemusí platiť v čase svojej PN-ky preddavky na zdravotné poistenie, ale len vtedy, ak je nemocensky poistená a poberá nemocenské.

Napr. je PN a poberá nemocenské 14 dní v januári. Namiesto 634 Sk je za január povinná platiť preddavky na ZP vo výške:

634 Sk deleno 31 dní = 20, 45 Sk, krát 17 dní bez PN = 348 Sk

Štát platí poistné na ZP len za také osoby na PN, ktoré sú nemocensky poistené a počas PN-ky poberajú nemocenské.

Výška nemocenských dávok neovplyvňuje ročné zúčtovanie poistného na zdravotné poistenie, pretože ide o príjem, ktorý sa nezapočítava do vymeriavacieho základu.
Jana Motyčková
31.01.06,19:12
Dobrovoľne nezamestnaná osoba nemusí platiť v čase svojej PN-ky preddavky na zdravotné poistenie, ale len vtedy, ak je nemocensky poistená a poberá nemocenské.

Štát platí poistné na ZP len za také osoby na PN, ktoré sú nemocensky poistené a počas PN-ky poberajú nemocenské.


Dovolím si ťa poopraviť - od 1.1.2006 štát platí poistné za osobu, ktorá poberá nemocenské, aj keď nie je nemocensky poistená. Nemocenské môže poberať napr. v ochrannej lehote z bývalého zamestnania.
Jajina
04.02.06,10:59
"Od 1.1.2006 štát platí poistné za osobu, ktorá poberá nemocenské, aj keď nie je nemocensky poistená."

Toto platí aj keď nemocenské poberá SZČO ?
Som SZČO a som na PN od 12/2005. Na socialke mi povedali, že odvody platiť počas PN nemusím, ale na zdravotnej poisťovni mi v decembri povedali, že poistenie musím platiť aj počas PN a potom si to vysporiadam v ročnom vyučtovaní v zdravotnom poistení. Sú v tom od 1.1.06 zmeny alebo naďalej mám zrdavotné poistenie platiť počas stále pokračujúcej PN ?
Jana Motyčková
04.02.06,18:43
Preddavky na ZP počas poberania nemocenského SZČO sú trošku komplikovanejšie. Počas poberania nemocenského (pozor nie po dobu práceneschopnosti, kedy SZČO nemocenské nepoberá) sa kráti minimálny základ SZČO nie VZ SZČO.
Príklad :
VZ SZČO pre preddavky je 1000 Sk. Preddavky by mala platiť 140 Sk, musí ale platiť minimálne 966 Sk (ak nie je popri zamestnaní).
Ak 1/2 mesiaca poberá nemocenské, minimálne preddavky budú 484 Sk, a toľko by mala SZČO zaplatiť.
Ak celý mesiac poberá nemocenské, minimálne preddavky budú 0 Sk, a zaplatí preddavky 140 Sk zo skutočného VZ.

Tento princíp platil aj pred 1.1.. Zmenená bola iba podmienka nemocenského poistenia počas práceneschopnosti.