Eva Zedeková
19.01.12,20:32
Ak je rodičom a dieťaťu uložené súdom výchovné opatrenie, aby sa podrobili odbornému poradenstvu v špecializovanom zariadení a rodičia toto nerealizujú, kto má podať návrh na výkon rozhodnutia, alebo ako ich donútiť, aby to realizovali? Otec má záujem o styk s dieťaťom, čo mu matka neumožňuje.
GabiZ
20.01.12,06:40
Kto podával návrh na nariadenie výchovného opatrenia o ktorom píšete? Spravidla ho podáva orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately (ÚPSVaR). Je potrebné oznámiť na tento úrad, že sa výchovné opatrenie neplní. Po prešetrení môže i orgán sociálnoprávnej ochrany detí podať návrh na výkon rozhodnutia na súd.

Má otec upravený styk s dieťaťom tiež súdnym rozhodnutím, prípadne dohodou medzi rodičmi?
Pokiaľ existuje vykonateľné súdne rozhodnutie o úprave styku dieťaťa s rodičom, je nutné jeho plnenie voči osobe povinnej dôsledne vyžadovať. Vtedy procesným prostriedkom, ktorým sa na súde možno domáhať styku rodiča s dieťaťom, je výkon rozhodnutia o výchove maloletých detí. Po každom zmarenom styku je vhodné podať príslušnému súdu prvého stupňa, ktorý vo veci rozhodoval návrh na výkon rozhodnutia. Zároveň je prospešná žiadosť adresovaná príslušnému orgánu obce k vedeniu rodiča k dobrovoľnému plnenie súdneho rozhodnutia, rovnaká žiadosť aj príslušnému orgánu starostlivosti o deti (Úrad práce sociálnych vecí rodiny, oddelenie sociálnoprávnej ochrany detí sociálnej kurately).
Mila123
20.01.12,06:42
opýtam sa čo robí, resp. za čo platila pracovníčky UPSVaR???????

osobne nemám si nimi dobré skúsenosti.............
GabiZ
20.01.12,06:54
opýtam sa čo robí, resp. za čo platila pracovníčky UPSVaR???????

osobne nemám si nimi dobré skúsenosti.............

Väčšina ľudí príde a samozrejme nepozná svoje práva alebo povinnosti pracovníčok úradu. Práve preto sa stáva, že sú tieto arogantné, odmietavé a nie sú ochotné ani poradiť. Ešte ako čerstvá matka, keď som tam chodila, odchádzala som s plačom, toľko arogancie som v živote nezažila. Potom som ale zbierala informácie (hoci času na to moc nebolo) a chodila som vyzbrojená vedomosťami, ktorými som argumentovala. Aký požičaj, taký vráť! Ako sa správali oni, tak som sa správala aj ja. Niekoľkými sťažnosťami, ktoré nakoniec boli oprávnené, som sa síce domohla svojich práv, ale.....tiež som si kládla túto otázku. Netreba sa báť a podľa možností pred návštevou tohto úradu sa najskôr poinformovať, aj keď ich povinnosťou by malo byť občanovi poradiť. :( Ale........vieme ako to chodí v praxi (česť výnimkám!). Bohužiaľ.
Eva Zedeková
20.01.12,17:54
Reagujemna vašu odpoveď, za ktorú aj veľmi pekne ďakujem.
Návrhna nariadenie výchovného opatrenia podal ÚPSVaR, oddelenie sociálnoprávnejochrany detí a sociálnej kurately.Bohužiaľ v rozsudku nie je uvedené zariadenie, v ktorom sa má realizovať.
Matka chcela navštevovať jedno zariadenie a oteciné, nevedeli sa dohodnúť (komunikácia medzi rodičmi je nulová a aj pretobolo uložené výchovné opatrenie) . Napokon otec súhlasil s tým zariadením, ktoré chcela matka. Po prvom stretnutí v špecializovanomzariadení však matka nebola spokojná a na ďalšie stretnutie už neprišla.Tým sa to ukončilo.
Otecpodal na súd návrh na výkon rozhodnutia, ale súd to zamietol, lebo on nie jeoprávnený ale je tiež povinný. Pravdepodobne ide o rozsudok, ktorý jenevykonateľný, lebo nie je určené zariadenie a ani termín do kedy je topotrebné zrealizovať.
Otecmá súdom upravený styk s dieťaťom. Styk sa nerealizuje (matka síce dieťaprivedie na styk, ale dieťa nepodnecujek styku s otcom. Dieťa otca odmieta, s čím je matka nadmieruspokojná a hneď s dieťaťom aj odíde. ÚPSVaR aj obec viedli matkuk tomu, aby sa styk realizoval, no boli z toho iba samé sťažnosti (zostrany matky na úrad, takmer na všetky pracovníčky). Otec podáva na súd návrhy na výkonrozhodnutia, matke už bola uložená aj pokuta 60 €.
Z dôvodu,že sa styk nerealizuje, bolo uložené výchovné opatrenie.
GabiZ
23.01.12,06:54
Keď dal ÚPSVaR návrh na nariadenie výchovného opatrenia, tak len oni môžu dať návrh na vykonanie tohto rozhodnutia na súd. Otec nie. Otec môže len podať oznámenie na úrad, že toto výchovné opatrenie sa neplní aj z dôvodu, že matka nie je ochotná sa dohodnúť a vybrať si zariadenie. Nielen súd, ale oddelenie sociálnoprávnej ochrany môže nariadiť výchovné opatrenie rozhodnutím, kde presne určí, ktoré zariadenie majú rodičia navštevovať, pokiaľ sa nedokážu dohodnúť, alebo si sami vybrať. Preto by sa otec mal (napriek sťažnostiam matky) domáhať, aby úrad urobil nápravu (nie len uložil pokutu). Takže je potrebné domáhať sa výkonu tohto rozhodnutia, čo na súde môže urobiť len úrad s tým, že navrhne súdu, aby bolo v rozhodnutí konkrétne určené zariadenie, ktoré bude navštevované. Inak ak už bolo toto nariadenie vydané súdom, tak orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately zabezpečuje v spolupráci s rodičmi dieťaťa alebo osobou, ktorá sa osobne stará o dieťa, a zariadením, v ktorom sa vykonáva ústavná starostlivosť, ochranná výchova, predbežné opatrenie alebo výchovné opatrenie, určeným v rozhodnutí súdu, umiestnenie dieťaťa do tohto zariadenia. Viac v priloženom článku:
http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=41&etype=2&aid=992

Čo sa týka úpravy styku s dieťaťom, neviem, ako ho má otec určené. Ale ak s takouto úpravou nesúhlasí, alebo mu matka bráni v tomto styku, je možné urobiť nasledovné (prikladám tiež článok, kde sa dočítate viac):
http://rozsudkyodetoch.sk/index.php/ako-postupova/2758-ako-sa-domoc-sudneho-rozhodnutia
Eva Zedeková
24.01.12,20:07
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
valle
27.05.12,12:59
Dobrý den s manželkou niesme rozvedeny ale pri našich nezhodach stale s dvoma detmi uteka raz ku svojej matke raz do podnajmu, na čo pochpoitelne nema pretože zarobi 300eura za každým ked sa pohadame vola na mna policiu už sa hanbim aj isť von.naposledy ma policia zadržala na jednu noc v cpz.mali na to pravo?Ako 15ročna sa liečila na psychiatri a pred dvoma rokmi bola hospitalizovan na psychiatrii a vyhražala sa že vyskoči z balkona.Teraz zase odišla byvať ku matke do 1apol izb bytu kde sa tlačia siedmy možno bude chcieť isť do podnajmu len neviem kde na to zoberie peniaze.Je možne že by jej socialka odobrala deti alebo ako to je.Vlastnime troj izbový byt a odmieta sa vratiť.
Ďakujem Vlado
Eva Zedeková
27.05.12,17:17
Problémy v manželstve môžete riešiť prostredníctvom Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, kde je aj referát poradensko-psychologických služieb, teda psychologička, ktorá by Vám mohla v tejto záležitosti poradiť. Niekedy je potrebné absolvovať aj viaceré stretnutia, nie iba jedno. Treba, aby ste zašiel na príslušný úrad práce, podľa toho kde bývate a sociálnej pracovníčke vysvetlil problém, aby Vás objednala na referát alebo chodte priamo za psychologičkou a ona Vás objedná na konzultáciu obidvoch rodičov. Vec je potrebné riešiť s obidvomi rodičmi.