jozosvk32
20.01.12,06:34
Dobrý deň !

Potreboval by som radu s nasledujúcim problémom.Prišla mi zásielka ohľadom výkupu pozemkov na stavbu diaľnice.Predať to musím s tým nenarobím nič, s cenou som spokojný, ale problém v spočíva vo formulácie kúpnej zmluvy, kde sa píše, že peniaze mi doručia až z katastra príde právoplatné rozhodnutie o povolení vkladu.Zadrhel je v tom, že v zmluve sa nepíše, že do kedy majú povinnosť kúpnu zmluvu vložiť do katastra. Ja im pošlem kúpnu zmluvu a môžu prejst roky keď to oni vložia do katastra, a peniaze neuvidím, keď som ich na to upozorňoval nereagovali na to.
Ďalší problém je v tom, že pozemky sú v spoluvlastníctve. Podľa OZ § 140 majú ostatný predkupné právo a v zmluve je písané, že sa zaväzujem že na dané pozemky neexistuje žiadný iný nárok. Z ostatnými spoluvlastníkmi je ich 6 niesom uz asi 10 rokov v kontakte a neviem či súhlasia zo zmluvou alebo nie. Posledný problém je v tom / nad ním by som možno privrel oči /, že nemáju záujem odkúpiť celý pozemok,ale len časť a to takým spôsobom, že pozemok mi rozdelie na dve časti a uprostred pojde dialnica. To znamená, že mi vzniknú potom dve bezcenné casti, kde nemôžem nič robit / ochranné pásmo 100m/
Maja otázka znie: Tým, že nedôje k podpisu zmluvy, preto lebo som chcel aby tam bolo zakotvené do kedy majú povinnosť kúpnu zmluvu vložiť do katastra a oni s tým nesúhlasia, možu ma z tohto dôvodu vyvlasniť?
Mám povinnosť ponúknuť môj spoluvlastnícky podiel najskôr ostatným spoluvlastníkom, nakoľko mi to prikazuje §140 Občianského zákonnika? Tým sa,ale celý proceso odkúpenia pozemkov predlži.
Mohol by som uspieť prípadne na súde s požiadavkov, že chcem aby odkúpili celý pozemok nakoľko zvyšok bude znehodnotený?
Na záver chcem uviesť, že nechcem robiť problémy pri predaji pozemku / s cenou súhlasim / len nechcem dopadnúť tak, že predám časť pozemku a peniaze uvidím až v ďalekej budúcnosti a zvyšok pozemku bude bezcenný.
Ďakujem za rady.
Dáša_
20.01.12,05:47
odpoviem ti z vlastnej skúsenosti - mala som pozemok pod dialnicou. Povodne sme zmluvu nepodpisali, chceli sme inu cenu. Dopadlo to tak, že všetci už peniaze dávno mali, len s našou zmluvou sa nič nedialo. Nakoniec som to vzdala.
Trvá to fakt dlho - do dnešného dňa nemám dokonca ani zmluvu je jednu časť pozemka. Tento úsek diaľnice sa pritom dostaval v plnom profile v polovici roka 2007

skús popozerať aj toto http://www.vyvlastnenie.sk/pribuzne-temy/vyvlastnovaci-zakon/
arizona
20.01.12,06:47
Zmluva je dohoda dvoch stran, takze aj ty mozes ziadat upravit,casti,ak s niecim nesuhlasis,alebo doplnit svoje navrhy.

mrk aj sem http://spravy.pravda.sk/stat-pozemok-odkupil-ani-po-troch-rokoch-nezaplatil-fyb-/sk_ekonomika.asp?c=A110127_181328_sk_ekonomika_p01
Erzebeth
20.01.12,23:50
Dohoda má prednosť pred vyvlastnením. komunikuj s nimi zásadne písomne. Vždy uvádzaj, že sa chceš dohodnúť. Do svojich podmienok uvedzáj to, čo chceš, aby bolo v zmluve. Keďže súhlasíš s predajom aj s cenou, mali by sa dohodnúť. Ak ti zostávajú bezcenné zvyšky pozemku, tieto by ti mali odkúpiť. Teda, odkúpiť by mali celý pozemok. Neboj sa a jednaj, nečakaj. Ak ti poslali zmluvu, uprav ju ako ju chceš mať ty a pošli im ju. Vyvlasnovanie je veľký strašiak, ale ak sa chceš dohodnúť, vyvlastniť ťa nemôžu. Zákon, ktorý bol dielom Ficovej vlády, že mohli stavať na cudzích pozemkoch, nie je už platný.