petacuckova
20.01.12,07:00
Prosím vás o radu. Zamestnanec v novembri má za 19 dní , t.j. 142,5 hodiny mzdu 443,59, preplatená jedna náhrada a dva sviatky. Ak to vypočítam ako hodinovú sadzbu, vychádza mi mzda na hodinu 3,11 €. Na páske má priemernú náhradu 2,9374 ? Chcem sa opýtať, môže byť priemerná náhrada nižšia ako hodinová sadzba ? Nemá sa v tom prípade zvýšiť na úroveň hodinovej ?
V zákonníku práce v § 134 ods.5 sa píše, priemerný zárobok nemôže byť nižší ako minimálna mzda, ak áno upravuje sa na jej výšku....

Chcem sa opýtať, týka sa to aj tohto prípadu a priemerná hodinová mzda sa mala zvýšiť na 3,11 €.

ďakujem za odpoveď.
tictac7
20.01.12,06:28
Prosím vás o radu. Zamestnanec v novembri má za 19 dní , t.j. 142,5 hodiny mzdu 443,59, preplatená jedna náhrada a dva sviatky. Ak to vypočítam ako hodinovú sadzbu, vychádza mi mzda na hodinu 3,11 €. Na páske má priemernú náhradu 2,9374 ? Chcem sa opýtať, môže byť priemerná náhrada nižšia ako hodinová sadzba ? áno, môže Nemá sa v tom prípade zvýšiť na úroveň hodinovej ? nie
V zákonníku práce v § 134 ods.5 sa píše, priemerný zárobok nemôže byť nižší ako minimálna mzda, ak áno upravuje sa na jej výšku....

Chcem sa opýtať, týka sa to aj tohto prípadu a priemerná hodinová mzda sa mala zvýšiť na 3,11 €. v ZP riešia minimálnu mzdu, Ty tu riešiš priemernú mzdu - dve diametrálne odlišné veci....

ďakujem za odpoveď.

v texte
petacuckova
20.01.12,07:05
Neviem, či riešim dve diametrálne odlišné veci... čítala som o tom v časopise Spravodajca pre mzdové účtovníčky a personalistov , 22/2011, str.5 - ÚPRAVA PRIEMERNÉHO ZÁROBKU ZAMESTNANCA


§ 134
(5) Ak je priemerný zárobok zamestnanca nižší akominimálna mzda, na ktorú by zamestnancovi vznikolnárok v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikla potrebapriemerný zárobok použiť, zvýši sa priemerný zárobokna sumu zodpovedajúcu tejto minimálnej mzde. Aku zamestnávateľa nie je odmeňovanie zamestnancovdohodnuté v kolektívnej zmluve a priemerný zárobokzamestnanca je nižší ako príslušný minimálny mzdovýnárok (§ 120 ods. 4), zvýši sa priemerný zárobok nasumu zodpovedajúcu tomuto minimálnemu mzdovémunároku. Ak zamestnávateľ skráti ustanovený týždenný
veronikasad
20.01.12,07:09
Peťa, pokial priemerný zárobok dosiahne výšku minimálneho hodinového tarifu podla zaradeného stupňa náročnosti - nič neupravuješ.
Toto sa robí po zvýšení min.mzdy, ak priemerný zárobok za predch.štvrťrok bol nižší ako nová min.mzda.
Betina2
09.02.12,08:52
Ano, toto je presne prípad, kedy treba upraviť priemerný zárobok. Máme zam. s mesačnou minimálnou mzdou a v januárovej výplate bol jeho priemerný zárobok SW vypočítaný z dostupných údajov 4 q 2011 nižší ako platná hodinová min. mzda od 1.1.2012. Preto som upravila jeho priemerný zárobok na hodnotu platnej hodinovej minimálnej mzdy od 1.1.2012, takže na páske má teraz základnú mzdu mesačnú 327,20 Eur a priemerný zárobok, z ktorého sa vyčísluje náhrada za vyčerpanú dovolenku vrámci januára 2012 vo výške 1,880 Eura (predtým ho SW určil nižší). Potom mi aj hrubá mzda nevyjde rovných 327,20, ale 327,70 (pri 3 dnoch dovolenky a 8 hod dennom úväzku) Dúfam, že je to správne. Pri ludoch, čo nečerpali dov, je HM rovných 327,20.