merlinhz
20.01.12,08:16
Dobry den,
Zivnost mam oficialne od 2.1.2012.
Na urade mi pani povedala ze zo zdravotky mi dojde posta, z danoveho ze mi dojde postou DIČ, a do socialky zatial nemusim ist.
Tak som cakal.
13.1.2011 mi dosla posta zozdravotky, bolo v nej ako mam platit odvody do nej, a papier ktory mam vyplnit a odniest na pobocku.
Vsetko som mohol vyplnit okrem DIČ a podnikatelskeho cisla uctu pretoze DIČ nemam a tym padom nemam ani podnikatelsky ucet.

Uz je 20.1. a mne stale DIČ neprislo.
a to musim zaplatit zdravotku, a musim na konci mesiaca vystavit jednu fakturu firme.
Nic z toho zatial samozrejme teda nemozem spravit.
co mam spravit ? mam dalej cakat kym DIČ nepride ? uz to je 18 dni od zalozenia zivnosti.


Potom dalsia vec co sa chcem spytat je ta ze ja som si do teraz zravotku platil sam, bol som dobrovolne nezamestnany a pracoval som na "dohodu o pracovnej cinnosti" v jednej firme.
Za december som si zdravotku zaplatil este po starom. Ale od 2.1 som zivnostnik, teda budem ju muset platit z noveho podnikatelskeho uctu. A tam vznika medzera 1.1.2012.
Kolko a ako to vlastne zaplatim ? za januar vlastne ten jeden den este co som nebol zivnostnik. Viem ze zdravotka sa plati najneskor do 8 dna buduceho mesiaca.... Teda do 8.2 musim zaplatit zdravotku este za 1.1.2012 ked som nebol zivnostnik, a potom uz ako zivnostnik od 2.1 po koniec mesiaca ?
Chapem tomu dobre ? ako si to vypocitam kolko to je ? platim minimum, po starom tusim 46,06eru a teraz je to uz nieco cez 47eur pokial sa nemylim. ale nieje mi jasne ako ten januar zaplatim.



A este posledna vec, vlastne ako zaplatim do 8.februara tu zdravotku z noveho podnikatelskeho uctu ked vlastne na nom este ziadne peniaze mat nebudem? prvu fakturu mam spravit jednej firme na konci mesiaca a doba splatnosti je 2 tyzdne. Ked mi do 8 februara od nich nepridu teda peniaze nebudem mat na ucte nic,
Ako by som mal teda zdravotku zaplatit ?



Dakujem vam velmi pekne za vsetky rady, mam v tom uplny chaos a celkom mam obavy ako to vsetko porobim.
Este raz dik za pomoc.
veronikasad
20.01.12,07:17
Prečo zakladáš rovnaké témy ?
merlinhz
20.01.12,07:21
jak rovnake ? precital si si to cele ?
veronikasad
20.01.12,07:22
merlinhz
20.01.12,07:23
aha , to neviem teda ako sa mi podarilo ..da sa jedna zmazat ? asi som nechtiac nieco stlacil
veronikasad
20.01.12,07:28
aha , to neviem teda ako sa mi podarilo ..da sa jedna zmazat ? asi som nechtiac nieco stlacil
na pravej strane pod príspevkom máš trojuholník s !, stlač ho a napíš moderátorovi, by túto tému zrušil.

Ale vráťme sa k tvojej otázke. Choď osobne na DU , možno kartičku DIČ máš už vydanú, len ju pri reorganizácii daňovej správy nestihli poslať. neviem ako DIČ súvisí so založením podn.účtu. odomňa chceli len živ.list. Nezabudni založenie účtu nahlásiť na DU.

ZP - suma bude rovnaká, aj keď si bol jeden deň samoplatitel. Pre poriadok v účtovníctve, ak si poistencom VšZP, choď osobne do pobočky a zaplať do 8.2. do pokladne. Tam ti platbu automaticky rozdelia.
merlinhz
20.01.12,07:45
a dokedy som mal ist do zdravotky nahlasit ze som zivnostnik ? zatial som tam nebol dat to tlacivo z dovodu ze ho nemozem vypisat cele kedze nemam DIČ ktore tam treba zadat
veronikasad
20.01.12,07:47
a dokedy som mal ist do zdravotky nahlasit ze som zivnostnik ? zatial som tam nebol dat to tlacivo z dovodu ze ho nemozem vypisat cele kedze nemam DIČ ktore tam treba zadat
DIČ nie je pre platenie preddavkov podstatný údaj, variabilným symbolom živnostníka je tvoje rodné číslo.
Choď najskôr na DU, alebo aspoň zavolaj správkyni dane.