Kristína
31.01.06,08:46
Dobrý deň,

o mojom probléme som pátrala v príspevkoch a zistila som nasledovné:
Máme zamestnanca, ktorý u nás nepracoval počas celého r. 2005. Mal len príjmy zo závislej činnosti.
Od 1.1.2005 - 14.3.2005 pracoval u iného zamestnávateľa (dokladom je "Potvrdenie o zúčtovaných a vyplatených príjmoch fyzických osôb zo závislej činnosti.....") Pracovný pomer bol ukončený dohodou.
Od 15.3.2005 - 3.4.2005 bol dobrovoľne nezamestnaný, ako doklad máme "Čestné prehlásenie".
Od 4.4.2005 - 31.5.2005 bol evidovaný na úrade práce.
Od 1.6.2005 je naším zamestnancom.
Môžem urobiťu tohto zamestnanca ročné zúčtovanie?
Ak som dobre pochopila, asi áno a použijem iba dva doklady: "Potvrdenie..." od iného zamestnávateľa a podklady za obdobie, v ktorom pracoval u nás.
Vopred ďakujem za odpovede všetkým, ktorí budú reagovať!
alušik
31.01.06,07:51
Ak mal prijmy naozaj len zo zavislej cinnosti, moze si vypisat ziadost o rocne zuctovanie. Tam vyhlasuje, ze nepoberal ine prijmy - napr. z podnikania, z prenajmu...
Takze rocne zuctovanie mu urobis ty a do uvahy beries Potvrdenia o zuctovanych a vyplatenych prijmoch FO... od vsetkych zamestnavatelov.
Kristína
31.01.06,08:23
Zamestnanec tvrdí, že nemal iné príjmy - okrem závislej činnosti. Však to aj potvrdzuje v žiadosti o ročné zúčtovanie.
Ďakujem za názor.
kacena
01.02.06,06:02
Prosím Vás ako by ste postupovali v prípade môjho manžela , ktorý bol v roku 2005 SZČO , avšak mal pozastavenú živnosť. Popri tom však pracoval a poberal príjmy zo závislej činnosti. Zo živnosti nemal žiadny príjem. Aké daňové priznanie mu treba vyplniť A alebo B ? Čo si o tom myslíte ? Ďakujem za radu. Kacena
vladan
01.02.06,06:05
Prosím Vás ako by ste postupovali v prípade môjho manžela , ktorý bol v roku 2005 SZČO , avšak mal pozastavenú živnosť. Popri tom však pracoval a poberal príjmy zo závislej činnosti. Zo živnosti nemal žiadny príjem. Aké daňové priznanie mu treba vyplniť A alebo B ? Čo si o tom myslíte ? Ďakujem za radu. Kacena

ak mal za rok 2005 iba príjmy podľa § 5, tak môže požiadať svojho posledného zamestnávateľa, u ktorého si uplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka o vykonanie ročného zúčtovania dane
alušik
01.02.06,06:52
Súhlasím s Vlaďkou. Ale nedá mi nespýtať sa, či tá živnosť bola riadne pozastavená, alebo išlo len o nevykonávanie činnosti bez pozastavenia živnosti na živnostenskom úrade.
V prípade, že by nebola vykonávaná činnosť, tak som mala osobne skúsenosť, že daňový úrad chcel čestné prehlásenie, že manžel mal len prijmy zo závislej činnosti a že mu ročné zúčtovanie urobí mzdárka.:)
kacena
01.02.06,07:39
Súhlasím s Vlaďkou. Ale nedá mi nespýtať sa, či tá živnosť bola riadne pozastavená, alebo išlo len o nevykonávanie činnosti bez pozastavenia živnosti na živnostenskom úrade.
V prípade, že by nebola vykonávaná činnosť, tak som mala osobne skúsenosť, že daňový úrad chcel čestné prehlásenie, že manžel mal len prijmy zo závislej činnosti a že mu ročné zúčtovanie urobí mzdárka.:)

Živnosť bola riadne pozastavená a nasledne zrušená k 09.03.2005. Daňové priznanie si bude robiť sám / teda ja / nakoľko jeho posledný zamestnávateľ už neexistuje.Lebo som sa už informovala na to u jednej pani ekonómky a tá mi povedala , že jednoznačne mu musím podať daňové priznanie typu B. Už som z toho celá dopletená a najradšej by som to už mala z krku.
alušik
01.02.06,07:48
Ja by som to tak jednoznacne na danove priznanie typu B nevidela.:)
Ak bola živnosť riadne pozastavená napríklad ešte koncom roka 2004, tak tam bola povinnosť vysporiadať všetko, akoby bola ukončená. Potom to, že došlo k jej reálnemu ukončeniu v roku 2005 by nemalo žiadny vplyv na povinnosť podať daňové priznanie kvôli živnosti. Ak sa mýlim, sama budem rada, keď ma niekto opraví.:) (Mám totiž tiež taký prípad, že živnosť bola pozastavená skôr-počas roka 2004, počas roka 2005 bola už len zrušená.)
Ak mal potom teda počas roka len príjmy zo závislej činnosti, stačilo by daňové priznanie typu A. Aj to by sa podávalo len v prípade, že by tieto príjmy prekročili 43.968,- Sk.
kacena
01.02.06,10:09
bola som sa na to informovať pred chvíľou v jednej účtovnej kancelárií. ich odpoveď : podať daňové priznanie typu B a príjem zo živnosti uviesť nulový.nakoľko v roku 2005 živnosť bola - aj keď pozastavená. myslím že tým nič nepokazím , tak to asi aj tak urobím.
VERONIKA6
01.02.06,10:24
Môj syn má taký istý problém. V marci 2005 si podal na živnostenskom o pozastavenie živnosti. V uvedenom roku nemal žiadny pohyb. Je riadne zamestnaný na pracovnú zmluvu. Čiže si má podať daňové priznanie typu B?:cool:
alušik
01.02.06,11:15
Veronika - áno, v prípade, že dôjde k prerušeniu živnosti počas toho roka, za ktoré dávaš daňové priznanie, tak ho musíš podať a hlavne v tomto prípade treba myslieť na vysporiadanie všetkého tak, ako je to pri ukončení živnosti - čiže staré neuhradené pohľadávky zahrnúť do príjmu, záväzky do výdavkov, prípadné zásoby na sklade do príjmu atd...
Kacena - v prípade, ak tá živnosť bola prerušená počas roka 2004 a skôr, je jasné, že počas obdobia prerušenia nemôže mať príjmy zo živnosti. Daňovému úradu ste predsa prerušenie oznámili, takže ja nevidím dôvod podávať daňové priznanie typu B. Ale je pravda, že ak vypíšeš B a boli by tam len príjmy zo závislej činnosti, tak sa nič nestane.
Dema
04.02.06,13:13
Ahojte, mam podobny prípad. Náš zamestnanec mal okrem príjmu zo závislej činnosti aj živnosť, ktorú zrušil v januári 2005 a nemal z nej žiadny príjem. Môže mi niekto vysvetliť túto kombináciu, (neviem to nájsť v zákone), či podať DP, alebo stačí roč. zúčtovanie?
Ďakujem.
alušik
04.02.06,17:10
Dema, ak tomu nepredchadzalo prerusenie zivnosti, tak 100% musi urobit danove priznanie. Ide o to, že hoci nemal prijmy, mohol mať výdavky... Ja som sa nakoniec rozhodla, že aj v prípade tej prerušenej živnosti v r.2004, kedy som všetko vysporiadala ako pri ukončení a následne zrušení živnosti v r.2005, urobím radšej daňové priznanie s 0. Nech má daňový úrad radosť a ja nemusím nikomu nič vysvetľovať... Je mi jedno, či vypíšem niekomu ročné zúčtovanie alebo urobím to daňové priznanie. :)
Aknazuz
04.02.06,17:17
Ahojte, mam podobny prípad. Náš zamestnanec mal okrem príjmu zo závislej činnosti aj živnosť, ktorú zrušil v januári 2005 a nemal z nej žiadny príjem. Môže mi niekto vysvetliť túto kombináciu, (neviem to nájsť v zákone), či podať DP, alebo stačí roč. zúčtovanie?
Ďakujem.
podla mna je podstatne, ze v roku 2005 zivnost mal a z tohoto dovodu by som volila B. Danovy urad ho v roku 2005 ako zivnostnika evidoval a pytal by od neho DP, popr. aj pokutu za nepodanie DP. Neriskovala by som nepodanie B.
zuzana v
05.02.06,18:07
Ako je to so spolocnikom sro, ktory je zaroven konatel a tiez zamestnanec. Prijem pobera len ako zamestnanec + rozdeleny zisk uz zdaneny. Ale je tiez spolocnik v ceskej sro, kde dostnal jednorazovu odmenu z ktorej bola uz dan zaplatena v CR.
Mam mu urobit rocne zuctovanie tak ako inym zamestnancom?
Uvadzam tam aj prijem z CR?
Dakujem, dakujem, dakujem za odpoved.
alušik
06.02.06,06:30
podla mna je podstatne, ze v roku 2005 zivnost mal a z tohoto dovodu by som volila B. Danovy urad ho v roku 2005 ako zivnostnika evidoval a pytal by od neho DP, popr. aj pokutu za nepodanie DP. Neriskovala by som nepodanie B.
Mám s tým skúsenosť, že keď príjmy zo živnosti neboli, daňovému úradu som to nahlásila, že si dal daňovník urobiť ročné zúčtovanie dane a zároveň dal len čestné prehlásenie, že nemal príjmy zo živnosti.:)
Peterka
06.02.06,06:33
Ak bola živnosť zrušená (pre daňové účely je to aj pozastavenie) v roku 2005, musí podať daňové priznanie B, lebo ešte "podnikal" v roku 2005 hoci nemal príjmy z podnikania.Nezabudúť na výkazy.
Anonymka
07.02.06,07:16
Ja si chcem len potvrdiť skutočnosť, že keď mal zamestnanec aj príjem zo živnosti, alebo príjem z podnikania (je konateľom a spoločníkom v jednej s.r.o.) musí podať DP a nemôže požiadať o vykonanie RZ. Je to tak?
Kristína
07.02.06,07:26
Máš pravdu, je to DP typ B. Prvé DP, ktoré som robila, tiež vychádzalo z podobného prípadu: počas jedného roka príjmy zo závislej činnosti+príjmy z podnikania.
Tomu zamestnancovi musíš dať len vyplnené tlačivo: "Potvrdenie o príjmoch..."
boitana
07.02.06,07:54
ahojte aj ja mam problem,1)kolegyna mi doniesla nejake potvrdenie ze mala vlozene peniaze v nejakej spolocnosti z ktorej jej plynul vynosy a nezdanovali jej to tam a odomna chce aby som jej urobila rocne zictovanie,lenze to si musi urobit danove priznanie ? mylym sa ? ak ano prosim opravte ma
2) moj sef mal vyplatene dividendy ktore sa nezdanuju ,ale mal ich vyplatene cez pokladnu nie cez mzdu , cize sam si musi urbit danoove priznanie,
dakujem za vysvetlenie ,nie som mzdarka , sice robim mzdy ,ale to viete sef vravi ze sa to zvladne -dakujem vsetkym -ano zvladne ked to nerobi on :-))
zuzana v
07.02.06,08:33
Ako je to so spolocnikom sro, ktory je zaroven konatel a tiez zamestnanec. Prijem pobera len ako zamestnanec + rozdeleny zisk uz zdaneny,cez pokladnu. Ale je tiez spolocnik v ceskej sro, kde dostal jednorazovu odmenu z ktorej bola uz dan zaplatena v CR.
Mam mu urobit rocne zuctovanie tak ako inym zamestnancom alebo si musi podad danove priznanie sam?
Uvadzam tam aj prijem z CR?
Dakujem, dakujem, dakujem za odpoved.
alušik
07.02.06,11:13
ahojte aj ja mam problem,1)kolegyna mi doniesla nejake potvrdenie ze mala vlozene peniaze v nejakej spolocnosti z ktorej jej plynul vynosy a nezdanovali jej to tam a odomna chce aby som jej urobila rocne zictovanie,lenze to si musi urobit danove priznanie ? mylym sa ? ak ano prosim opravte ma
2) moj sef mal vyplatene dividendy ktore sa nezdanuju ,ale mal ich vyplatene cez pokladnu nie cez mzdu , cize sam si musi urbit danoove priznanie,
dakujem za vysvetlenie ,nie som mzdarka , sice robim mzdy ,ale to viete sef vravi ze sa to zvladne -dakujem vsetkym -ano zvladne ked to nerobi on :-))

Jarka, v prvom prípade robí kolegyňa 100% daňové priznanie, lebo má aj iné príjmy. Ročné zúčtovanie dane robíš len v prípade, že zamestnanec poberal príjmy len zo závislej činnosti.
V prípade šéfa by som povedala, že ročné zúčtovanie dane môžeš urobiť, ak má príjmy len zo závislej činnosti, lebo dividendy(=podiely na zisku?) nie sú predmetom dane. Takže aj keby robil sám daňové priznanie, neuvádzal by ich tam.
boitana
07.02.06,17:22
Jarka, v prvom prípade robí kolegyňa 100% daňové priznanie, lebo má aj iné príjmy. Ročné zúčtovanie dane robíš len v prípade, že zamestnanec poberal príjmy len zo závislej činnosti.
V prípade šéfa by som povedala, že ročné zúčtovanie dane môžeš urobiť, ak má príjmy len zo závislej činnosti, lebo dividendy(=podiely na zisku?) nie sú predmetom dane. Takže aj keby robil sám daňové priznanie, neuvádzal by ich tam.
ahoj dakujem,robim sice mzdy a vcera som to kolegyni vravela ze si musi urobit danove priznanie sama . ale nebola nadcena,ja jej dam len potrdenie kolko u mna zarobila a musi si ho sama urobit,a usefa prosim ta viem ze je to oslobodene, len v danovom sa to neuvadza na nejaky riadok? viem ze sa mu nic nezmeni ,ale myslela som si ze musi podat priznanie,a ked ta uz tu mam prosim ta ta moja kolegyna si to urobi na danovom priznani typu A? alebo B? dakujem
alušik
08.02.06,05:57
Ja myslím, že daňové priznanie typu B. A-čko je len na príjmy zo závislej činnosti a podľa mňa by tá kolegyňa mala tie príjmy dať do príjmov z kapitálového majetku. Ale trochu nechápem, prečo jej tam tú daň nezrazili podľa § 43. Bolo by dobre vedieť, o čo presne ide...;)
boitana
10.02.06,07:39
alenka dakujem ,aj ja dcere robim na B,lebo ona si zase vracia dan z dlhopisov, u kolehyne je to pozicka a na nej ma vynos, ja dlhopisy zdanujem podla 43, ale nevim ci aj pozicky sa maju, necitala som to teraz ,ale nech sa ona na to pozrie, len stale trvala ze ja jej to mam robit v rocnom zuctovani a vysvetlovala som jej ze to ma kapitalove prijmy,a preto som si to overila tu
alušik
20.02.06,12:51
Dema, ak tomu nepredchadzalo prerusenie zivnosti, tak 100% musi urobit danove priznanie. Ide o to, že hoci nemal prijmy, mohol mať výdavky... Ja som sa nakoniec rozhodla, že aj v prípade tej prerušenej živnosti v r.2004, kedy som všetko vysporiadala ako pri ukončení a následne zrušení živnosti v r.2005, urobím radšej daňové priznanie s 0. Nech má daňový úrad radosť a ja nemusím nikomu nič vysvetľovať... Je mi jedno, či vypíšem niekomu ročné zúčtovanie alebo urobím to daňové priznanie. :)

Dnes som si to na daňovom úrade overila. Môžem urobiť aj ročné zúčtovanie dane a v prípade, že ma daňový úrad vyzve, tak im len dám čestné prehlásenie, že príjmy z podnikania neboli.